Az eredeti, 1 milliárdos részvény visszavásárlási program esetében az volt az érvényességi feltétel (egyik), hogy az IFRS szerinti jegyzett tőke csökkentését kellett, hogy célozza a visszavásárlás. Ezt egy EU Rendelet tartalmazza (569/2014. tanácsi és parlamenti rendelet 5. cikk). A jegyzett tőke csökkentése, mint cél, az eredeti, tavaly közzétett tájékoztatóban benne is volt. Bennem annyi kérdés felmerült, hogy csak az 1 milliárdos visszavásárlási program keretében megszerzett részvények értékével fogják csökkenteni az alaptőkét, vagy a teljes saját részvény állománnyal, vagy valami ötvözetével a kettőnek. Április 4-én ki fog derülni. Ha megnézitek, ezen a közgyűlésen is napirendi pont lesz az Igazgatóság felhatalmazása saját részvény megszerzésére.
Lassan le fog zárulni az SRV program. Arra leszek kíváncsi, hogy kizárólag a jelenlegi program keretében megvásárolt saját részvények bevonásával kerül sor az alaptőke csökkentésére, vagy a teljes SRV állomány bevonásával, illetve kerül-e sor a névérték csökkentésére. Amennyiben pl. a névértéket nem fogják csökkenteni, az egy rv-re jutó saját tőke értéke emelkedni fog.
Engem az érdekelne, hogy miért akarják csökkenteni az alaptőkét? A részvény-visszavásárlási programnak ez a célja, ezt a kapcsolódó EU-s rendelet értelmében meg kellett jelölniük.
Miért állnának meg ma? A cég holnap kezdi venni és a közzététel szerint legfeljebb 489 Ft/részvény árat fizetnek. Ami tény: Fognak vásárolni. Csak a BÉT-en fognak vásárolni (azaz nem OTC, meg egyéb okosság). Legfeljebb 1 milliárdért, max 489/rv. Ha 400-ig veszi valaki, még akkor is 20% feletti hozamot tud realizálni, ha elmegy 489-ig.
Azzal úgy tűnik, senki nem foglalkozik, hogy a részvény-visszavásárlási program célja az alaptőke csökkentése. A megjelölt EU rendelet taxatíve felsorolja, hogy milyen célból kerülhet sor részvény visszavásárlásra, ez az egyik cél a lehetséges három közül és a cég ezt jelölte meg célként. Ez nem egy sima részvény-visszavásárlás, aminek pl. az a célja, hogy pénzt adjon vissza a részvényeseknek, ennek a programnak a vége az alaptőke csökkentése lesz. Ami még fontos szerintem: A cég jelenleg már rendelkezik 45.780.359 db. saját részvénnyel, ami az alaptőke 6,5%-ának felel meg. A korábbi (áprilisi) KGY döntés értelmében legfeljebb 10%-ra mehetnek fel, ami azt jelenti, hogy 24.384.246 db-ot vásárolhat még a cég elméletileg. Azért csak elméletileg, mert a másik határ az 1 milliárd Ft, azaz jelenleg árfolyamon (182 Ft) "mindössze" 5 494 505 db ot vásárolhatnak. A későbbiekben a megvásárolt saját részvényeket be kell, hogy vonják, majd vagy a részvények darabszámát, vagy a névértékét fogják csökkenteni, vagy a kettőt kombinálják. Egy szó sem esik arról, hogy az alaptőkét miért szeretnék csökkenteni; erről később szükséges lesz tájékoztatást adniuk. Az alaptőke csökkentése elviekben több okból lehetséges, mind pozitív, mind negatív irányba, erről lenne jó többet tudni.
Tudom, csak az új felületen így tartják nyilván a portfólióban, a régi (OTP Direkt) felületen a helyes (felfüggesztés előtti piaci árfolyamon számolt) összeg szerepel. Azért írtam be, hogy esetleg másnak is van-e hasonló problémája az OTP-nél. Elviekben márciustól csak az új felületet lehet majd használni.
Hű gyerekek, ez elég erős…biztos, hogy meg van tervezve, kik fognak lejegyezi ennyi kötvényt…ez biztos nem az MNB kötvényprogramjára lett méretezve…szerintem az új nemzetközi arcok is ezért lettek idehozva (volt USA nagykövet, Martonyi János).
Csoda, hogy ezt a könyvvizsgálót megcseszték? Nyelvtani hibák vannak a levelükben, dátumokról nem is beszélve (2010. október 7.....), van olyan mondat, amiben nincs állítmány, meg van, amelyben a ragok nem stimmelnek. Besza...ás...
Vagy most komolyan vennék a saját részvény vásárlását és alacsony áron szeretnének minél többet vásárolni azért, hogy később a saját részvényekkel fizethessenek valahol, pl. az új Magyar Gigabankban, amit egyébként is a tőzsdére szánnak (lásd. Mészáros interjú). Mondjuk ebben az esetben a saját részvény vásárlás kapcsán vélhetően az árfolyam is elindulna felfelé, mert jónéhány mutató javulna. Meglátjuk. Én most azt gondolom, hogy a saját rv vásárlására vonatkozó felhatalmazás nem csak poénból van a KGY napirendjén.
Azért érdekes... OPUS Global Nyrt. Igazgatóság: dr. Mészáros Beatrix, Vida József, dr. Balog Ádám Magyar Bankholding Zrt. Igazgatóság (többek között): Vida József (vezérigazgató), dr. Balog Ádám, Vezérigazgató-helyettes (többek között) - dr. Mészáros Beatrix
Aha, értem. Az megvan, hogy a saját részvény vásárlását be kell jelenteniük? És az, hogy mennyi saját részvényük van, utoljára mennyit vettek és mikor?
Szerintem most már várjátok ki a saját részvényt. A KGY előterjesztés alapján 18 hónap alatt max 5%, az kb. 35 millió db. részvény, jelenlegi árfolyamon 8,2 milliárd forint.