A problémát szerintem az adblocker használat okozza. Több browserben is teszteltem, ahol nincs adblocker, ott működik, ahol van vagy beépített (pl. Brave - egyébként ezt mindenkinek ajánlom), ott nem tölt be a kép, és a fejlesztői környezetben a console-t megnézve is egy user statokat trackelő oldal meghívásán hal meg az oldal. Szóval a) vagy ki kell kalcsolni az adblockert vagy b) feltenni egy nem használt browsert csak erre a célra és a linkeket ott megnyitni.
Nem akarlak megsérteni, de naivnak kell lenni ahhoz, hogy valaki elhiggye, hogy a piaci ár alatt (mondjuk 10-40%-al) meg lehet venni ezeket az ingatlanokat árverésen. Aki rutinos, úgyis csak az utolsó 5 percben licitál, illetve egy ilyen ingatlanra (Budapest és nagyobb magyar városok) mindig akad 5-8 licitáló, ebből 2-3 vehemensebb. A végén adrenalin és érzelemvezérelt módon úgyis felverik az árakat. Nagyritkán lehet szerencséje az embernek kisebb településeken, ahol kevés az érdeklődő. (Mint a tőzsdén a kis kapitalizációjú cégek esetén.) Amíg nincs egy komoly likvidítási kényszer az ingatlanpiacon (mint a 2010-es évek elején) és nem utálja már a nép nagy része az ingatlanbefektetést, addig árverésekkel nem is érdemes foglalkozni. Kivéve a végrehajtóknak ill. azoknak, akik hajlandók belemenni 1/2 - 1/3-as tulajdoni hányad megvásárlásába és bemocskolni a kezüket kivásárlással, a lakók kiebrudálásával. Az itt kommentelők szerintem nem ezt a dörzsöl kelet-európai befektetőtípust képviselik :) Disclaimer: én is szoktam néha licitálni, de csak egy előre meghatározott célárig, ahol még van haszon felújítással egy ingatlanon. Idáig még nem sikerült elvinnem semmit :)
A svéd piacról két cég: Billerud AB - papír- és csomaggyártó, elég stabil, ~6,5%-os osztalékkal, ~5 EV/EBITDA-val. RAKETECH GROUP - online és mobilos fogadó- és szerencsejáték progikat csinálnak, ~5%-os osztalék, ~5 EV/EBITDA-val.
Az egyik objektív statisztika, a másik meg szubjektív megállapítás. Az új lakóparkokban sok a külföldi tulaj, egy háztartás könnyen rendelkezhet (és rendelkezik is) több ingatlannal (Pareto-elv érvényesül). 1 ilyen vállalkozóra esik 50-100 másik család. És akkor már a top 1-2%-ról beszélünk. Egy átlag magyar faluban (mondjuk 2000 fő körül) (nem Győr-Moson-Sopron vagy Fejér jobb részei, hanem Borsod, Szabolcs, Baranya, Békés) nem nagyon akad 5-6 családnál több, akiknek 100M feletti vagyona van. Én is azt tapasztalom, mint ti, amit ti írtok, de az adatok és a vidék ismerete mást mutat. (+ ezek min. 3 éves adatok, úgyhogy 25-50%ot lokációtól és néprétegtől függően rá lehet dobni.)
Annak a pár kerületnek a lakossága, ahol nagyon magasak az árak (I., II., XII., V., 3 pár jobb környék), nem olyan nagy. Nem tudjuk, hogy mi alapján becsülték a piaci árat, hirdetésben mégiscsak kínálati árak vannak, a valós ár azért erősen eltérhet. Másik két tényező, hogy a) azért egy része hitellel vásárolt ingatlan, b) a lakosság jelentős részének kb. nulla pénzügyi vagyona van. Nyilván a pénzügyi fórumokon más az ember percepciója, de ha megnézed a kimutatást, alig van valakinek részvénye (akár csak 1 db is) bármiben. Szóval ingatlan (és hitel) az ami a legtöbb magyar háztartás vagyonát kiteszi. Egyébként az MNB kifejezetten abban érdekelt, hogy pozitív képet fessen a vagyonosodásról, így szerintem nagyobb az esélye a számok felfelé srófolásának, mint a fordítottjának. De ha megnézed a 2017-es kimutatást (3 évente csinálnak), akkor még csak 80,7M volt a legfelső decilis mediánja. (https://statisztika.mnb.hu/sw/static/file/vagyonfelmeres-2017-web.pdf) Szerintem valóságszagúak a kimutatások.
Itt a 11. oldalon van a stat amire általában hivatkoznak. 117.6M a medián a felső 10%ban, a 9. decilisben meg 62.3M, szóval ezek alapján olyan 80 milliótól lehet bekerülni a felső 10%ba. (2020as, szóval egy 25-30%-al talán fel lehet szorozni az árakat, bár ha a lakosság nagy része vidéken él, akkor kérdéses, hogy az ingatlanvagyon számított értéke mennyire felel meg a valóságnak a jelenlegi vagyon likvidítás mellet.) https://statisztika.mnb.hu/sw/static/file/vagyonfelmeres-2020-web.pdf
Tavaly novemberben az egyikőtök beillesztett ide egy linket 2022-es budapesti ingatlan.com-os statisztikákkal. Ennek egy mai állapotok szerinti updatelt változata érhető el a linken. https://justpaste.it/9kvjp
Valamelyik fórumtárs anno csinált egy ilyen statot. https://justpaste.it/9neq4 Ebből látszik, hogy van egy ~34%-os kínálatbővülés kevesebb, mint egy év alatt. Statisztikában ez már szignifikánsnak számít.
Szerintem kevered a bruttót és a nettót. Ilyen nettókat, mint pl a Boschnál nem adnak meg egykönnyen gyári munkára, inkább 250-320e között lesz az + minden ilyen helyen kb. elvárt a túlóra. A gödi Samsung gyárban, ami viszonylag jól fizet, lehet túlórákkal, ünnepek ledolgozásával és technikusi munkákkal megkeresni 440-470e nettót. Szóval a lenti számok sokkal inkább bruttók.
Igen, ez az egyik magyarázat. Bár az én tapasztalatom az, hogy hiába van home office sok helyen, csak a nagyon forintbaszó/ügyeskedő cégek azok, akik nem tartanak fent irodát továbbra is. Szóval a válasz valahol a kettő között lesz.
Az ingatlanirodák számának változásából nekem nem úgy tűnik. Én a Corvin/Baross utca/Ferenc és József krt. környékén szoktam mozogni napi rendszerességgel és ott az elmúlt 1-2 hónapban több ingatlaniroda is bezárt. Ez nem vall éppen növekvő adás-vételi számokra. A következőket láttam bezárni: - Baross u. 45.: shorturl.at/cirS2 - Ferenc krt. 41.: shorturl.at/cmEY3 - Baross u. 56.: shorturl.at/hrLN8 (Az utolsóban nem vagyok teljesen biztos, de mintha egy turkáló nyílt volna a helyén.)
Szóval a) vagy ki kell kalcsolni az adblockert vagy b) feltenni egy nem használt browsert csak erre a célra és a linkeket ott megnyitni.