Pákozd

Regisztráció: 2020-03-05 17:21:42

Hozzászólások száma: 17

Utolsó hozzászólás: 2011-09-10 00:01


Tapasztalat: 1
Aktivitás: 1
Népszerűség: 1


utolsó 20 hozzászólás

Paksot le kell bontani, új energiastratégia kell, biometánnal és GDP-növeléssel 2011. 09. 10. 00:01
Az emberiség energia-igényének kielégítése nem a kis, elaprózott egységek feladata. Ez az állítás nem zár ki más megoldásokat, de a méreteket nem szabad figyelmen kívül hagyni. A megoldás nemzetközi együttműködés nélkül nem megy. De a kényszer a legnagyobb úr. Ezért vagyok biztos a végeredményben. Arizonai barátom házának tetejét napelemek borítják, már tíz éve. A nappal termelt villamos energia többletet a hálózat átveszi. Ez jó példa, de a közvetlen napenergia hasznosítás sem a családi méretek igazi terepe.
Paksot le kell bontani, új energiastratégia kell, biometánnal és GDP-növeléssel 2011. 09. 09. 23:41
A biomassza a forrása az emberi táplálékoknak. A demográfiai folyamatok ismeretében felhasználása egyre nagyobb szervezettséget, egyre nagyobb hatékonyságot követel. Ez pedig nem a családi gazdaságok mérete. Ez nyilvánvaló. Ez nem zárja ki a melléktermékként, hulladékként jelentkező biomassza részek hasznosítását. De az elégetés a legrosszabb hasznosítási forma.
Paksot le kell bontani, új energiastratégia kell, biometánnal és GDP-növeléssel 2011. 09. 09. 23:28
A véleményem nagyon egyszerű. A biomassza minden formájának forrása a nap-energia, a fotoszintézis közbeiktatásával. Ez teljesen azonos folyamat, ahogy a jelenleg használatos energiaforrásaink (szén és szénhidrogének) keletkeztek. Környezetkárosító hatásuk is azonos. Üvegház hatású gázok keletkeznek a folyamatban, az égéssel bezárólag. Emellett a keletkezés során jelentős mennyiségű vízre és emellett még energiára is szükség van, tehát a környezet károsítás egyértelmű. Emellett a napenergia közvetlen hasznosítása gyakorlatilag semmilyen környezetszennyezést nem okoz és lényegében korlátlanul áll az emberiség rendelkezésére. A tömeges elterjedés útjában nem technológiai, hanem elsősorban politikai- lobbiérdekek állnak. A föld legértéktelenebb és viszonylag kis területein (előnyösen tengerparthoz közeli sivatagi területeken) könnyedén biztosítani lehetne az emberiség teljes energia-igényét. A tengerpart azért lényeges, mert a vízbontással előállított hidrogén bővíti a felhasználói kört, szintén környezetszennyezés nélkül. Meggyőződésem, hogy ez a jövő útja, a hagyományos nukleáris energia termelést is figyelembe véve. A jövőbe nem látok, csak a jelenleg rendelkezésre álló megoldásokban gondolkozom. A fúziós reaktor jelenleg nem ilyen.
Na most léptünk rá a fékre - Jelentős hiány a külkereskedelmi mérlegben 2008. 10. 03. 10:04
#2
Ugye, ezen senki sem csodálkozik? Ha a legnagyobb külkereskedelmi partnereinknél közismerten recessziós folyamatok dominálnak, e hiánynövekedés törvényszerű. A passzátszél nem nálunk gerjed...
Bűn és bűnhődés - a nagy magyar adótragédia 2008. 06. 26. 11:14
#25
1. Korábban már említettem, most megismétlem: bár a költségvetési elvonás %-os értékében dobogós helyen állunk, ez az összeg egy főre jutó abszolút értékben kb. negyede pl. az osztrákénak (folyó árakon). Ennek ellenére azonos szintű szolgáltatásokat szeretnénk. Tudtommal a sokkal több pénzből a sógorunknál mégsem telik sem ingyenes felsőoktatásra, sem tömeges ingyen utazásra, vagy GYES-re, hogy a sok különbség közül említsek néhányat. Egyébként rokkantnyugdíjas is jelentősen kevesebb van, sőt közalkalmazott is - náluk. Sőt a nyugdíj-korhatár sem alacsonyabb náluk...
2. A hazai vállalkozás több sebtől vérzik. A döntő, rövid időn belül behozhatatlan hátrány a tőkehiány (ezt nem oldja, ha egy vállalkozás fő célja a költségelszámolás). E tőkehiányt nemzetközi versenyhelyzetben gyakorlatilag lehetetlen behozni, különösen a mai globalizált piacon. Ha körülnézek az ismeretségi körömben, versenyképes, jelentős termelő (beleértve a szellemi termékeket is) vállalkozást alig találok. A külföldi működő tőke szerepe ezért domináló és megkerülhetetlen. Egyébként ez a magyarázat arra, hogy mindenki pályázati pénzhez akar jutni, saját tőke nélkül. Ez érthető, de sehová sem vezet. Ebből társadalmi haszon nem származik.
3. A bonyolult, gyakran felesleges, sokszor korrupció-gyanús hivatali eljárások nem kedveznek vállalkozásainknak. E helyzeten lehetne a legegyszerűbben segíteni: egyszerűen át kellene venni egy működő, hatékony rendszert. Egy sor felesleges előírás, engedély és a hozzákapcsolódó apparátus egy tollvonással. Gondoljuk meg a hazai építési engedélyezési eljárást, amelynek legszebb gyöngyszeme, az igazi magyar hungarikum: a fennmaradási engedély.
4. Akár tetszik nekünk, akár nem, tény, hogy nálunk az adóelkerülés olyan történelmi hagyomány, amely a gyengén sikerült, majd megrekedt polgárosodási folyamat következtében máig fennmaradt. Nálunk nem szégyen a közösséget megkárosítani csalással, hanem virtus – a pártállás e kérdésben (érdekes módon) nem számít.
5. Azt az állítást saját magunk becsapásának tartom, hogy a kiadási oldal drasztikus csökkentése nélkül érdemi adócsökkentés lehetséges. Nyújtózkodni csak a takarón belül érdemes. E kérdés olyan megszokott juttatásokhoz kapcsolódik, amely a társadalmi békét érintik, ezért felelőtlenség e területet pillanatnyi politikai érdekeknek alárendelni. Szlovákiában, Lengyelországban ezt szemlátomást a politika jobban tudomásul veszi.
6. A szociális háló országonként nyilvánvaló különbsége is életszerű magyarázat arra, hogy a példaképnek tekintett szlovákok dolgozni (nem vállalkozni) hozzánk járnak át (az itteni multikhoz) és nem fordítva.
Uhlmann Erik
Bűn és bűnhődés - a nagy magyar adótragédia 2008. 06. 24. 11:07
#5
Az éremnek van másik oldala is. Az adóelvonás százalékos értéke mellett ismerni illik az egy főre eső GDP rangsorát is, különben saját magunkat csapjuk be. Torz a csehovi mértékű hivatali gárda, a mondvacsinált engedélyezési és evvel együttjáró korrupciós gyakorlatával. De a tandíj rendszer, az eü ellátás hálapénzzel, stb. is tarthatatlan. Nem lehet annyi pénzt a közösbe rakni, még nagy százalékos elvonás mellett sem, mint mondjuk Ausztriában, ahol a fajlagos GDP kb. 4-szeres, az elvonás pedig "csak" 48% (nálunk talán 54%). Ha pedig kevesebb kerül a közösbe, akkor a szolgáltatás, infrastruktúra fejlesztés is szűkösebb - vagy marad a hitel...
A hazai autópark (3 millió feletti autópark) pedig nem Géza innovativitását igazolja. Ha az OBI-ban vásárolok, bármit veszek, mindig megkérdik, kell-e számla. Még én is tudom, hogy miért...
Csökkenhetne áprilistól a gázár - miért nem fog? (2.) 2007. 03. 29. 10:08
#2
Érdekes. 60 Ft/m3 körül van a beszerzési ár. 101 Ft/m3 a fogyasztói ár. A szociális gázár támogatási rendszert ugyebár nem a fogyasztók fizetik. Emellett a hazai gáz árcsökkentő hatású is lehet. Az EU alternatív energia javaslatai az árnövekedés irányába hatnak. A speciális, nagyobb fogyasztók relatíve többet fizetnek. Ha a világpiaci ár a meghatározó, mi közünk mindehhez? Ez az ár önmagában nem ösztönöz takarékosságra? Miért nem publikus a hatósági ármegállapítás részleteiben? Egyáltalán miért kell ilyen körülmények között Energiahivatal?
az olaszliszkai eset 2006. 10. 18. 19:15
Kedves jonasjozsef!
Egyetértek. Emellett biztos vagyok abban, hogy Önt és családját is számtalan sérelem éri. Hogy ezekre ki hogyan reagál, egyéni adottság kérdése. Van aki okosabb, van aki hevesebb, van aki megalkuvóbb. Ameddig ilyen az alapállás, addig nulla-szinten vagyunk. Amilyen az adjon Isten, olyan a fogadj' Isten... Egy cigányember lehet, hogy egész életében nem kap egy emberi gesztust tőlünk. Ha mégis, esetenként nagyon érdekes a reakció.
az olaszliszkai eset 2006. 10. 18. 19:06
Az afro-amerikaiak példáját említettem az előbb. Kb. 40 éve ismerték fel az USA-ban, hogy a helyzet tarthatatlan. Pozitív diszkriminációt kezdtek alkalmazni, ezt a többség tudomásul vette, de természetesen a törvény szigorával léptek fel bőrszíntől függetlenül a törvénysértőkkel szemben is. A helyzet sokat javult, de a gettóból ma is nehéz kiszabadulni. Tanulság: jogkövetés, alkalmas pedagógusok, pozitív diszkrimináció és több generáció. Mi még el sem kezdtük a folyamatot.
UI. Nagy különbség az USA-val szemben, hogy ott a feketék aránya évtizedek óta változatlan, 10%-ot alig meghaladó.
az olaszliszkai eset 2006. 10. 18. 18:54
Egyébként ne csináljunk úgy, mintha nem értenénk a helyzetet. A roma népesség szegénységben, elmaradottságban él, hagyományos szerkezetét megtartotta éppen a kiközösítettség elleni védekezés reflexe miatt. A cigánysorról kiemelkedni szinte lehetetlen. Akinek sikerül, azt is kirekeszti a többség, sõt a kisebbség is. E helyzet felismeréséhez és a hatékony megoldás alkalmazásához egyre fogy az idõnk. Sajnos az afro-amerikaiak példája nem alkalmazható nálunk, éppen a jogkövetés hiányában. Marad 0az acsarkodás, amelyben elõbb-utóbb a rövidebbet húzzuk.
az olaszliszkai eset 2006. 10. 18. 18:45
A liberalizmus a polgárság világszemlélete kezdetektől, mi pejoratív felhangot adtunk neki. A liberalizmus, nevének megfelelően szabadságot ajánl a polgároknak. Eszméje csak akkor valósulhat meg, ha a társadalmi együttélés szabályait mindenki betartja, különben a szabadsággal való visszaélés uralkodik. Ezért csak többségében jogkövető társadalomban működhet. Ha a többség jogkövető, akkor a jogkövetés a kisebbségtől kikényszeríthető. Egyébként igen liberális volt mondjuk a nemesség szempontjából a hűbéri társadalom, nekik mindent szabad volt. Sajnos hazánkban máig sokan nemesek akarnak lenni. A példákat sorolhatnánk.
az olaszliszkai eset 2006. 10. 18. 18:31
Kedves barátaim! Nem érzékeli senki, hogy rossz nyomon járunk? Ezért nem halad az ország előre ebben és sok más gondunk megoldásában sem! Aki nem látja ilyen körülmények között a jövőt, az vak (vagy nagyon butuska). Valamelyik nap egy cigányasszonnyal és várandós lányával beszélgettem egy buszmegállóban, majd a buszon. Senki nem adott helyet, ez még nem specialitás. De a leszállók helyére ülve senki nem ült melléjük - én így folytathattam ismét a beszélgetést. Az asszonynak 24 unokája van... jelenleg.
az olaszliszkai eset 2006. 10. 18. 17:08
Az adott eset tragikus és elkeserítő. Attól tartok azonban, hogy fel kell készülni hasonlókra. A demográfiai folyamatok ismertek, a jelenleg többségi társadalom eddig nem tudta integrálni a cigányságot, pedig ez elemi érdeke. Hasonló helyzetekben az erőszakos események elkerülhetetlenek. A jogkövető magatartás alapfeltétel a probléma megoldásában, ebben azonban nagyon rossz példát mutatunk.
OTP részvényesek ide! 2006. 10. 14. 13:57
Én sem bánnám, ha tovább haladnánk felfelé: azért 7700 körül már elgondolkodom. Még két olyan kellemes nap, mint a pénteki...
Nulla államadósság, 230 ezer fős állami leépítés - konkrét gazdaságpolitikai javaslatok Járai Zsigmo 2005. 08. 18. 21:11
#30
... Az oktatási színvonalunk is az EU munkaerő piacán fog megmérettetni. Ha jól, akkor a mi egyetemeinkre fog özönleni Európa. Ha nem, akkor a mieink mennek tanulni külföldre. Előbb-utóbb eljön az igazság pillanata.
Nulla államadósság, 230 ezer fős állami leépítés - konkrét gazdaságpolitikai javaslatok Járai Zsigmo 2005. 08. 18. 21:04
#29
Élvezettel olvastam az előző véleményeket, sok gondolattal egyet is értek.
Járai megszólalásának önmagában örültem. Természetesen az egyes tételei, számarányai vitathatók, de az alapgondolat egyértelműen támogatásra méltó: a költségvetés (általánosabban a közpénz) ne legyen a politikusok fő zsákmány-szerzési terepe (osztogatás-fosztoga tás, szavazat gyűjtés …). Az adott esetben ez önkritikát is jelent. Mondhatta volna korábban is, de sohasem késő. Hogy változnak a nézetei? Ez sem baj. Mindannyian változunk, az okosabbja előnyére. Őszintesége elég könnyen ellenőrizhető: pl. akár a választások előtt is közmegegyezéssel csökkenthető lenne a közszféra létszáma, mondjuk 5-10000 fővel, pl. olyan területeken, ahol kifejezetten szolgáltatás jellegű a tevékenység, ahol a szolgáltatás és a hatósági szerep jól elválasztható, vagy ahol nyilvánvaló a párhuzamosság. Mivel teljesen naív sem vagyok, tudom, hogy komoly lépések nem várhatók. Kényszerítő körülmények még nincsenek. De azért az EU jogot számon kérik rajtunk, adott esetben akár szankciókkal is (a jogkövetés gyakorlására e téren tanulási lehetőség nyílt számunkra). A demográfiai helyzet is tartogat veszélyeket, az energiaárak is előbb-utóbb begyűrűznek. Az oktatási színvonalunk is
UI. Némi iróniát is megengedve magamnak, Járai nézetei, ha nem tévedek, akár a „sokk-terápia” mai változatának is tekinthetők. Mint említettem, változnak az idők…(bár lehet, hogy az Elnök és baráti köre annakidején nem is ellenezte azt a sokkot).
Nulla államadósság, 230 ezer fős állami leépítés - konkrét gazdaságpolitikai javaslatok Járai Zsigmo 2005. 08. 18. 19:43
#26
Valaki említette, hogy az USA közbiztonsága rendkívül rossz és 6 millió a börtöntöltelékek száma. Mivel tapasztalataim mást mutatnak, gyors keresést végeztem. A 2000. évi adat 1,3 millió, ebbõl 0,6 millió állami eltélt, a többi szövetségi (ez sem kevés). Egyébként az afroamerikaiak és latinok jelentõsen felül-képviseltek. Tõlem tapasztaltabb barátaim szerint az átlag amerikaiak jogkövetési szokásai sokkal jobbak a mienknél. Ez természetesen nem választható el a következetes ellenõrzéstõl is, de végeredményben hagyományosnak tekinthetõ és az élet minden területén taapasztalható.

friss hírek További hírek