Hát igen, próbálja mindenki onnan nézni a dolgot, ami neki lenne kedvező és ehhez igazítja a várható jövőképet :) Aztán majd kiderül, hogy kinek lesz igaza. De az a nem mindegy, hogy meddig tart az emelkedés és mikor kezdődik újra egy árcsökkenés! Szerintem az egy év múlva bekövetkező fordulat túlzás, min. 2020-ig nem lesz itt érdemi csökkenés.
Ezt mi is megszoktuk egyszer. A mocsok DH úgy is akart 3% jutalékot a semmiért, hogy nem kizárólagos volt az eladóval. Vártunk, megegyeztünk az eladóval, de végül csak szereztek nekik egy vevőt az utolsó pillanatban...
Milyen igazad van. Mi is rengeteg slendrián, alapdolgokat nélkülöző hirdetéssel találkoztunk. Házat kerestünk, ott azért sokszor van külső kép. Ha jól ismered a környéket, akkor egy idő után ki lehet deríteni, melyik is az. Sportot űztem belőle, hogy megtaláljam a házakat. 5-ből 4-szer sikerült, 5 perc és 1 óra közötti idő kellett hozzá darabonként. Szerintem megéri.
Aztán végül magánszemélytől vettük, teljesen korrekt hirdetést rakott fel címmel, képekkel, alaprajzzal, teljes leírással. Sima ügy volt.
OK, de milyen is az arány valójában? 2015-ben kb. 1,5% volt az NPL ráta, a 2008-as válság idején meg 6%. Ha rászámítjuk ezt a "brutális" 13%-os növekedést, akkor is bőven 2% alatt maradnak. Én ebből nem érzem a világvégét... Különösen, hogy "... a bankok a kockázatkezelési módszereiket jelentősen megerősítették".
Kb. így praktikus. Szerintem megcélozható a sáv alja, meg kell nézni kik jönnek. Aztán ha nincs szimpi jelentkező, akkor lehet lejjebb vinni, egy tízezres csökkentés ebben a kategóriában csodákra képes.
A lakócsere amúgy kibírható, az elsődleges szempont a ne a hosszú táv ígérete legyen, mert azt keresztülhúzhatja bármikor bármi. Legyen meg a szimpátia a bérlővel, és akkor mindent el lehet rendezni. Ehhez persze kell némi emberismeret.
Mindig is voltak ilyenek és lesznek is. A családban volt kettő ilyen. Amíg élt a mama, addig nem lehetett hozzányúlni sem, nemhogy kiadni. Aztán meghalt szegény és onnantól már indulhatott a felújítás és azután a kiadás.
Valamit valamiért. A kerti munka meg lehet öröm is. Nyilván akinek ez csak nyűg, az marad lakásban. Ez két külön életmód, mindegyikre van igény. Házat amúgy általában kényszerből szoktak eladni, az jellemzően végállomás. Nehéz is jót találni.
Kicsit túlszaladtak az árak, de majd a vevők úgyis beárazzák. Vártuk úgyis a pihenőt. Aztán hogy innen merre, az jó kérdés, szerintem senki se tudja. Én személy szerint a megálló után mérsékelt, 5% körüli emelkedést várok akár még évekig is, kb. 2020-ig.
A részpiacokon lehet még mozgás, pl. Orbán panelből házba programja kapcsán. A házak amúgy is alig mentek, azokat nyilván nem keresik a befektetők, ott csak saját használatra vásárolnak és eleve magasabb árszinten vannak, nehezebb rá összeszedni a pénzt.
De azt is írja, h a kamatemelés lesz az utolsó, amit a jegybank meglép. A forint amúgy erősödésre van ítélve, így legalább csökkentik ennek hatását, úgyis gyengébb forintot akarnak. Ezt mind ő írta, szóval ezek alapján még odébb van az emelés.
Jelenleg érdemes hitelt felvenni. Akinek nagyon ki van számolva, az vegye fel hosszú kamatperiódussal, akár 10 évessel. Akinek meg van tartaléka, az röviddel, de legyen mellé valami fedezet. Nekem rövid van, de egyelőre inkább megtartottam a lakást és garázst, plusz a hitel kamatánál magasabb hozamot generáló befektetésben, részvényekben és dollárban is van fedezet. Nyilván ez esetben közelről kell figyelni a kamatkörnyezetet és lépni, amint megindulnak a dolgok.
Dehogy mennek. A környező országokban sem alacsonyabbak a bérek, sőt.
Az autógyárak rendkívül nehezen mozdíthatók, a beszállítók emiatt szintén maradnak.
A kiskereskedelemben meg így is, úgy is tudnak profitot csinálni, mert ráteszik a hasznukat és kész. A Lidl 20%-os emelést ad most a fizikai dolgozóknak. A többiek is hasonlót emeltek. Az állami szektorban is indul az emelgetés. És ez így fog menni a többi szektorban.
Ez most egy jól összeszedett interjú, egyet is értek az ingatlanossal. Régen se volt könnyű jót venni, de akkor legalább benne volt a további nagy emelkedés ígérete. Most csak egy mérsékelté van.
Sokkal jobb összehasonlítást ad a Numbeo. Egyrészt nettó jövedelemmel számol, másrészt ott vannak az egyéb fontos megélhetési költségek is. Harmadrészt pedig sokszáz, vagy ezer adatból átlagol.
Korábban írtam, hogy mindegyik Budapesttel összevethető városban (Közép- és Kelet-Európa fővárosai) többet kell fizetni jövedelemarányosan a lakásokért. Most sokat emelkedtek az árak hirtelen, ez belassul, de a béremeléseket és a nemzetközi összehasonlítást alapul véve van még bőven tér felfelé.
Igen, pár év múlva mindenképpen várható egy komolyabb megálló. Azokon a helyeken pl. ahol több ezer új lakást húztak fel, csökkenés is lesz. Addig viszont az éves 5-10% emelkedés a lakásárakban simán meglehet, messzebbre meg most még úgysem látunk.
Rómát nem néztem, és Bécset is inkább csak az eredeti cikk kapcsán. Igazából nem is velük versenyzünk, hanem a keleti blokkal, akiknél még mindig olcsóbbak vagyunk. Ez alapján simán van még tér.
Érdekes látni, hogy alakulnak a valódi megélhetési költségek. Ezzel kapcsolatban nagyon adom Zsiday friss írását, amiben beleveszi a lakhatási költségeket is az inflációs kosárba: link
Az is érdekes, amit a végén ír az éves 10%-os várható bérnövekedésről, ami szintén minimum támaszt ad az áraknak, az ebből is fakadóan meginduló hitelezés segítségével is.
Tartalom és reklám együtt, ahogy korábban írtam, ez sokkal inkább volt termékelhelyezés. A sorozat utolsó darabja egy interjú a tulajdonossal. Szerintem nagyrészt jól látja a helyzetet, de lehet vitába szállni vele pontról pontra, hogy miben nincs igaza.
Gyorsan megnéztem a Közép- és Kelet-Európai fővárosokat is (Pozsony, Prága, Varsó, Bukarest, Zágráb, Ljubljana, Belgrád). Sokkal kisebb és változó arányban, de azért határozottan megvan van ez a jelenség mindegyikkel összehasonlítva. A vételár tekintetében minden egyes felsorolt fővároshoz képest olcsóbb Budapest jövedelmi alapon.