Kína nem foglalkozik vele, ha az Egyesült Államok továbbra is játszmát űz a vámtarifákkal – közölte csütörtökön a kínai külügyminisztérium, miután a Fehér Ház felvázolta, hogy Kínának akár 245 százalékos vámokkal is szembe kell néznie a megtorló intézkedések miatt. https://24.hu/kulfold/2025/04/17/kina-egyesult-allamok-245-szazalekos-vamreakcio/
Újabb őrült magyarázattal próbálják kipöckölni az OTP-t
Máltáról Folytatódik az OTP-ellenes sajtóhadjárat a Times of Malta
részéről. A lap szerint egy éve az HSBC elutasította, hogy az OTP-vel
üzleteljen, szóval kétséges, hogy miért adnák el nekik most a máltai
leányvállalatukat.
Ismét rászállt a Times of Malta az OTP Bankra, ez volt az a
lap, amelyik néhány hete megszellőztette, hogy a magyar központú pénzintézet
állítólag ajánlatot tett az HSBC Malta megvételére.
Azt továbbra sem lehet tudni, hogy az OTP-t valóban
érdekli-e az ottani pénzintézet, hiszen ahogy korábban sem, most sem
kommentálnak sajtóhíreket. Ha mégis tett vételi ajánlatot az OTP és nyer, a
jelek szerint nem mindenki látja majd őket szívesen.
A kettős hitelesítés miatt. Számítógép + mobiltelefon nagyobb biztonságot ad. Jelszóval jelentkezel be a számítógépen és megvan a mobiltelefonod is. (Mit tudsz + mid van.)
Donald Trump a barátainak: "Ő ma 2,5 milliót
keresett, ő pedig ma 900 milliót. Ez nem rossz." Nekem ez inkább piaci manipulációnak hangzik. https://files.fm/u/mfvksspa83#/view/vfr9eqqthh
Trump azzal dicsekedett, hogy barátai milliárdokat kerestek a vámok miatti pánikban. 20 perccel az "ideje vásárolni" tweet előtt valaki egyszerre nagy pozíciókat nyitott. Az SPY 509 opciók 2100%-kal szárnyaltak - túl pontosan kitalálták a pillanatot. https://files.fm/u/szdu3sngnn#/view/5bnrfuyxrs
Az Európai Unió 90 napra felfüggesztette az Egyesült Államokkal szemben kivetett vámokat, hogy időt nyerjen a Donald Trumppal folytatott tárgyalásokra. Minderre azután került sor, hogy az amerikai elnök tegnap este úgy döntött, hogy 10 százalékra csökkenti a vámokat azokkal az országokkal szemben, amelyek nem vezettek be megtorló vámokat az Egyesült Államokkal szemben.
Bessent vasárnap az Air Force One fedélzetén próbálta meggyőzni Trumpot, hogy inkább a tárgyalások lehetőségét hangsúlyozza, ezt a tanácsot az elnök részben meg is fogadta. Még tetszett is neki, hogy a világ vezetői egymás után jelentkeznek be nála. Szerdára azonban világossá vált Trump számára, hogy kockázatos játszmája rövid úton pénzügyi válsághoz vezethet – ez a válság pedig, szemben a 2008-as globális összeomlással vagy a 2020-as koronavírus-járvánnyal, egyetlen emberhez, hozzá lett volna köthető.Trump végül az Ovális Irodában találkozott Bessenttel, Lutnickkal és Kevin Hassett gazdasági tanácsadóval, akik a 10 éves amerikai államkötvény hozamának drámai emelkedésére figyelmeztették. Trump – aki a kötvénypiacot régóta jól ismeri – végül megértette: a vámok valódi gazdasági összeomlást okozhatnak – írja a New York Times.
Bennfentes kereskedelem Btk. 410.410. § (1) Aki a) bennfentes információ felhasználásával saját vagy más nevében a bennfentes információval érintett pénzügyi eszközre vonatkozó ügyletet köt, ügyletkötésre megbízást ad, megbízást visszavon vagy módosít, ajánlatot rögzít, visszavon vagy módosít, b) a birtokában lévő bennfentes információra tekintettel mást vagy másokat a bennfentes információval érintett pénzügyi eszközre vonatkozó ügylet kötésére, ügyletkötésre vonatkozó megbízás adására, visszavonására vagy módosítására, ajánlat rögzítésére, visszavonására vagy módosítására hív fel, vagy bír rá, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.(2) A büntetés öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a) a bűncselekményt hivatalos személyként követik el,
Rengeteget kereshetett, aki komolyan vette Trump reggeli posztjátÓrákkal a vámok felfüggesztése előtt az amerikai elnök kiírta a közösségi oldalára: Ez most a legjobb idő a vásárlásra. És aláírta monogramját, ami egyben a Truth Social anyavállalatának részvényeire is utal. Mi ez, ha nem bennfentes kereskedelem?
Meredeken estek a tőzsdék azóta, hogy Donald Trump kölcsönös
vámokat jelentett be az USA kereskedelmi partnereire. Hétfőn hajmeresztő napon
belüli mozgásokat produkáltak a vezető indexek, ma viszont már megérkezett a
felpattanás. Délutánra az európai és amerikai tőzsdemutatók is pluszba
lendültek, mert a befektetők abban reménykedtek, hogy az egyes országokkal
folytatott kereskedelmi tárgyalásoknak köszönhetően az USA enyhíthet a vámokon.
Estére azonban a piac lefordult, mert nagyon úgy tűnik, ez a várakozás nem
igazolódik be.
Egyre nagyobb az esés. A Nasdaq már 2,1%-os mínuszban, az
S&P 500 1,6%-os esést mutat, a Dow pedig 1%-kal gyengült.
A globális piacok hétfőn zuhantak, elmélyítve a Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúja és Kína váratlanul magas vámokra adott erőteljes válasza által kiváltott globális részvényárfolyamot. A német Dax 9%-os mínuszban nyitott, míg a londoni FTSE mintegy 5%-kal került lejjebb. Az európai piacok összességében jobban álltak, mint az ázsiai piacok a korai kereskedésben. A japán irányadó Nikkei 225 index 7,9%-os csökkenéssel zárt, míg a szélesebb értelemben vett Topix 7,7%-os eséssel fejezte be a kereskedést. A technológiai óriás Sony több mint 10%-ot zuhant. A kínai szárazföldön, ahol a piacok ünnepnap után újra megnyíltak, a Shanghai Composite index 7,3%-kal alacsonyabban zárt. A blue-chip CSI300 index szintén 7%-ot veszített. Hongkongban az irányadó Hang Seng index több mint 13%-kal alacsonyabban zárt. A kínai technológiai óriások, az Alibaba és a Tencent egyenként több mint 14%-kal, illetve 10%-kal estek. „Washington sokkoló döntése, hogy 34%-os vámot vet ki a kínai árukra, közvetlen csapást mért az olyan alapvető exportágazatokra, mint a félvezetők és az EV-k (elektromos járművek), ami éles és széles körű átárazást váltott ki az ázsiai piacokon” - írta Dilin Wu, a Pepperstone kutatási stratégája egy kutatási jegyzetben. A hongkongi kereskedési volumen hétfőn megugrott, ami szerinte „a széles körű kényszertörlések és a csak teljes pánikként leírható jelzése”. Az ázsiai piacok az elmúlt öt év legrosszabb kétnapos szakaszát követik a Wall Street részvényei számára. Az amerikai tőzsdei határidős részvények vasárnap este zuhantak, miután két napon át tartó eladások több mint 5,4 billió dollárnyi piaci értéket tüntettek el.
Durvul a helyzet a tőzsdéken, pénteken a BÉT-en is lefele tartanak az árfolyamok. Nagy ütést kaptak az OTP-papírok, már délelőtt óriási a forgalom, megközelíti a 16 milliárd forintot. 11 órakor indult egy nagyobb eladói hullám, ami 6 százalékos mínuszba lökte a bankrészvényeket. A többi blue chip piacán nincs pánik, persze örömködés sem, de a Richter, Telekom, Mol részvények csak 1 százalék körüli mínuszt mutatnak.Az amerikai határidős indexek jelenlegi állása szerint mínuszban fognak kinyitni az amerikai piacok, a nyitásban 0,5-1 százalék lehet a visszaesés.A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.FeliratkozomAz euró-dollár az 1,11-es szintről nagy csapkodások közepette visszajött 1,10 alá, a dollár erősödése csak még egy gyújtópont, még inkább annak a jele, hogy teljesen kockázatkerülő üzemmódba kapcsoltak a befektetők. Ezt a helyzetet a forint is megsínyli, az euró-forint már 405,5-ön jár.
Donald fuck U! I will never buy american product any more! Az Apple a telefonjait nagyrészt Kínában gyártja, kisebb részben pedig Vietnamban illetve Indiában. Kína összesen 54 százalékos vámot kapott az amerikai elnöktől, Vietnam 46-ot, India 26-ot – ezt pedig a várakozások szerint valamilyen szinten át fogja hárítani a cég a vásárlókra, vagyis megemeli a telefonok árait. Az elemzőcég számításai szerint 43 százalékos áremeléssel tudná semlegesíteni az Apple a vámok negatív hatásait, más elemzők szerint minimum 30 százalékot fog emelni a cég, a többi plusz költséget lenyeli.
A 15% személyi jövedelemadót (SZJA) - a teljes osztalék után meg kell fizetni.
A szociális hozzájárulási adó (“szocho”, 13%) mértéke korlátos. A szocho alapra ugyanis meg van határozva egy felső határ, ami felett már nem kell fizetni ezt az adónemet (ez az ún. “szocho-plafon”). Ha tehát más jövedelem (pl. munkabér) után már meg lett fizetve ez a bizonyos összeg erre az adónemre, akkor felette már nem kell fizetni. 2025-ben ez a plafon 6.979.200 Ft (a minimálbér 24-szerese), ez 13% adóval számolva 907.296 Ft adó felső korlátot jelent.