Topiknyitó: Törölt felhasználó 2003. 10. 27. 08:25

Titokzatos MOL-tulajdonos: törvényességi felügyeleti eljárás  

Fővárosi Bíróság, mint Cégbíróság .
1051. Budapest
Nádor u. 28
Könnyűné Dr. Mondok Edit
Elnök Asszony részére
.
Tárgy: Zelena János, MOL-részvényes kérelme a MOL Rt (Cg. 01-10-41683) törvényességi felügyeletét ellátó Fővárosi Bírósághoz, mint Cégbírósághoz a Társaság - 2003. szeptember 1-én tartott közgyűlés határozataira hivatkozva előterjesztett, a Cégbíróságra 2003. szeptember 8-án érkezett - változás bejegyzési kérelmének elutasítása iránt
.
Tisztelt Elnök Asszony!
.
Hivatkoz va a MOL Rt 2003. szeptember 8-án benyújtott változás bejegyzési kérelmére - a 2003. szeptember 1-i közgyűlés időpontjától számított 30 napon belül – kérem a Tisztelt Cégbíróságot, hogy a Társaság kérelmét az indoklásban részletezett okok alapján szíveskedjen elutasítani.
Megítél ésem szerint, a MOL Rt 2003. szeptember 1-én tartott rendkívüli közgyűlése az Alapszabály és a társaság törvényes működésére nézve irányadó törvények rendelkezéseibe ütköző módon hozott határozatokat.
Továb bá, kérem Önöket, hogy a MOL Rt változás bejegyzési kérelmének elbírálásakor a 2003. szeptember 1-i közgyűlés jogszerű lefolytatásához szükséges formai előírások, törvényi követelmények teljesülésének ellenőrzésére szíveskedjenek kiemelt figyelmet fordítani. (Javaslom, hogy a jelen beadványomban kifogásolt és megnevezett, konkrét események vizsgálatán túl, valamennyi részletre terjedjen ki a Cégbíróság vizsgálata.)
.
INDOKLÁS:
.
A MOL Rt által a Cégbíróság részére eljuttatott közgyűlési Jegyzőkönyvi Kivonatot, a jelenléti évet, valamint a csatolt részvényesi nyilatkozatokat, igazolásokat, hitelesítéseket 2003. szeptember 22-én a Cégbíróság részvénytársasági irodáján személyesen áttanulmányoztam.
Sa jnálatos módon, a Jegyzőkönyvi Kivonat nem minden tekintetben tükrözi megfelelően a 2003. április 17-i közgyűlés fontosabb eseményeit.
A közgyűlésről hangfelvétel készült, ezért kérem a Tisztelt Cégbíróságot, hogy a hangfelvétel alapján, vagy az arról készült, módosítások és átírások nélküli, tehát szó szerinti teljes jegyzőkönyv alapján ellenőrizze az alábbiakban ismertetett közgyűlési eseményeket.
.
A Cégbíróságon található közgyűlési iratok alapján megállapítható, hogy:
I. A MOL Rt közgyűlésén jelenlévő részvényesek közül a Slovintegra a.s. és Slovbena a.s., szlovák társaságok tulajdonosi jogainak gyakorlása a MOL Rt Alapszabályába ütközött. Az említett részvényesek érdemben nem nyilatkoztak saját tulajdonosaikról, azaz - az Alapszabály és a Tőkepiaci törvény vonatkozó rendelkezését figyelmen kívül hagyva - nem fedték fel tulajdonosaikat.
.
Közgyűlési felszólalásomból idézem a következőket:
„Tiszt elt Elnök Úr!
Tisztelt Igazgatóság!
Ezúttal szeretném kérni a jelenlévő részvényesek szavazati joga gyakorolhatóságának ellenőrzését.
A legutóbbi, április 17-i közgyűlés kezdete előtt a Társaság írásban tájékoztatott arról, hogy az Igazgatóság előtt nem ismert az általa zártkörű tőkeemelésre feljogosított Slovintegra és Slovbena szlovák társaságok tulajdonosi háttere. Kérem, hogy amennyiben időközben sikerült információt szerezniük a 2002. november 19-én Önök által tőkeemelésre feljogosított szlovák társaságok tulajdonosairól, úgy szíveskedjenek azt a Közgyűlés tudomására hozni.
Felhívom szíves figyelmüket arra, hogy amennyiben a szlovák társaságok nem fedték fel tulajdonosaikat, úgy az alapszabályunk szerint nem gyakorolhatják tulajdonosi jogaikat.
Kérem az Elnök Urat, hogy a jelenléti ív alapján szíveskedjék tájékoztatni arról, hogy a Slovintegra/Slovbena társaságokból álló részvényesi csoport jelen van-e közgyűlésünkön, amennyiben igen, akkor kérem, szíveskedjék ismertetni a tulajdonosi összetételüket tartalmazó bejelentésük tartalmát. Az Alapszabály 8.6. rendelkezése szerint: „ A részvénykönyvbe való bejegyzéskor a bejegyzést kérő köteles nyilatkozni arról, hogy ő maga vagy a vele azonos csoporthoz tartozó részvényes, amint ezt a 10.1.1. és 10.1.2. pontok tartalmazzák, azon részvényekkel együtt, amelyek vonatkozásában a bejegyzést kéri, tulajdonában tartja-e a Társaság részvényeinek legalább 5 %-át vagy amennyiben jogszabály az eltérést megengedi legalább 2%-át. Az előző mondatban írtak fennállása esetén a bejegyzést kérő köteles bejelenteni a részvényesi csoport összetételét a 10.1.1. és 10.1.2. pontokban írtakat figyelembe véve. Ennek elmulasztása esetén, illetve amennyiben alapos okkal feltételezhető, hogy a részvényes a részvényesi csoport összetételére vonatkozóan az Igazgatóságot megtévesztette a bejegyzést követően is bármikor a bejegyzést kérő szavazati joga felfüggesztésre kerül, és nem gyakorolható mindaddig, ameddig a fenti követelménynek teljes körűen eleget nem tett. Jelen nyilatkozattételi kötelezettség teljesítése nem érinti a részvényesek befolyásszerzésének jogszabály által előírt bejelentési és közzétételi kötelezettségét.”
.
A közgyűlés elnökének, kérdésemre adott válasza szerint a Slovintegra és Slovbena társaságok csatolták a tulajdonosi összetételükről szóló bejelentésüket. A bejelentés tartalmát azonban kifejezett kérésem ellenére sem volt hajlandó az elnök megosztani a Társaság legfőbb döntéshozatali szervével, a közgyűléssel.
.
A Cégbíróságon megtekinthető közgyűlési okiratok alapján megállapítható, hogy a szlovák társaságok dátum és aláírás nélküli, nem hitelesített, angol nyelvű nyilatkozatai (Representation) nem tartalmaznak érdemi információt a Slovintegra a.s. és Slovbena a.s. tulajdonosaira vonatkozóan (a nyilatkozatok 1. pontja).
A Cégbírósághoz benyújtott közgyűlési iratokból megállapítható, hogy
1. A csatolt nyilatkozatok és a bejegyzési kérelmek nem a Slovintegra a.s. és Slovbena a.s. társaságok saját fejlécével ellátott papírlapjain, hanem egy másik társaság, nevezetesen a MOL Rt fejléces, céges papírlapján találhatóak.
2. A két társaság részvénykönyvi bejegyzési kérelmeit hetekkel a közgyűlési meghívó közzétételét megelőzően, még 2003. 07. 07-én keltezték, így kétséges, hogy azok valóban a rendkívüli közgyűlésen történő részvétel céljából készültek.
3. A részvénykönyvi bejegyzési kérelemhez csatolt Nyilatkozatok (Representation) sem dátumot, sem a kiállítás helyét, sem aláírást, sem pecsétet, sem közjegyzővel történt hitelesítést, sem hiteles fordítást, sem a magyar külképviselet hitelesítését nem tartalmazzák.
.
A fentiek alapján alapos okkal feltételezhető, hogy a Slovintegra és Slovbena társaságok - mint a MOL Rt részvényesei - nem a MOL Rt Alapszabályában előírt módon és tartalommal tettek eleget bejelentési kötelezettségüknek, azaz a MOL Rt Alapszabályába ütköző módon, továbbá a tőkepiaci törvény rendelkezéseivel össze nem egyeztethető módon gyakorolták tulajdonosi jogaikat a MOL Rt közgyűlésén.
.
A Slovintegra és Slovbena társaságok által csatolt nyilatkozatok elégtelenségének szemléltetésére érdemes megtekinteni a MOL Rt más részvényeseinek, így az osztrák OMV AG, valamint az amerikai JP Morgan Chase Bank Cégbíróságon található eredeti nyilatkozatainak tartalmát.
.
A „Representation on the composition of the shareholders group” (tulajdonosi csoport összetételét bemutató nyilatkozat) 2. pontja a nyilatkozattételre kötelezett társaságot közvetlenül, vagy közvetve tulajdonukban tartók nevére, székhelyére és cégjegyzékszámára kérdez rá.
A Nyilatkozat 2. pontjára adott válaszok a MOL-ban 9 százalék feletti részesedéssel bíró OMV AG esetében (tulajdonosok):
- ÖI AG (Vienna) : 35 %
- IPIC (Abu Dhabi): 19,6 %
- Free float (közkézhányad): 45,4 %
A Nyilatkozat 2. pontjára adott válaszok a MOL-ban 10 % feletti részesedéssel bíró JP Morgan Chase Bank esetében (tulajdonosok):
- „JP Morgan Chase Bank is a subsidiary of JP Morgan Chase & Co., which is a publicly traded Company …”
- „The biggest holder is Capital Research & Management (8,34 %)…”
(Azaz a közgyűlésen több mint 10 százalékos szavazati jogot gyakorló JP Morgan Chase Bank szintén megnevezte tulajdonosát, nevezetesen a JP Morgan Chase & Co. személyét, amely egy tőzsdén jegyzett nyilvános részvénytársaság, melynek legnagyobb tulajdonosa a Capital Research & Management, 8,34 %-kal.)
.
Az OMV és a JP Morgan Chase Bank okiratai az előírásnak megfelelően hitelesítettek.
.
Az OMV és a JP Morgan nyilatkozatához képest a Slovintegra és Slovbena társaságok válasza a 2. pontra vonatkozóan mindössze egyetlen szó: „NONE” (Nincs).
A Slovintegra és Slovbena nyilatkozatai szerint a szlovák társaságok közvetett, vagy közvetlen tulajdonosainak nevére vonatkozó kérdésre a válasz, egyszerűen csak „NONE”.
A válasz több, mint szokatlan és semmiképpen sem felel meg az Alapszabály vonatkozó rendelkezésének, továbbá nem alkalmas a rendelkezés céljának elérésére, az átláthatóság megteremtésére.
.
A rendkívüli közgyűlés összehívásáról szóló meghívóból idézem a közgyűlésen való részvétel és szavazati jog gyakorlásának feltételeit:
A közgyűlésen minden részvényes személyesen, illetve a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény és a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény előírásainak megfelelő képviselő vagy részvényesi meghatalmazott (a továbbiakban együttesen: meghatalmazott) útján vehet részt. A meghatalmazott nevére kiállított meghatalmazást közokiratba, vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni. Ha a meghatalmazást külföldön állították ki (akár magyar, akár idegen nyelven), azt a kiállítás helye szerint illetékes magyar külképviseleti hatósággal kell hitelesíttetni, vagy közjegyző előtt aláírni és a Hágában az 1961. évi október hó 5. napján aláírt egyezményben előírt hitelesítési záradékkal ("Apostille") ellátni. A meghatalmazást a közgyűlés megkezdése előtt a regisztráció alkalmával kell leadni. A képviseleti meghatalmazás érvényessége csak egy közgyűlésre szól, a meghatalmazás érvényessége azonban kiterjed a határozatképtelenség miatt megismételt közgyűlésre is. A meghatalmazást aláíró személyek képviseleti jogosultságát közhitelű nyilvántartás által kibocsátott dokumentummal (pl. cégkivonat) vagy közjegyzői nyilatkozattal kell igazolni. A közgyűlésen csak azok a részvényesek gyakorolhatják szavazati jogukat, akiket a közgyűlés napját legalább 8 (nyolc) munkanappal megelőzően (azaz legkésőbb 2003. augusztus 19-én) a társaság részvénykönyvébe bejegyeztek”
„Az Alapszabály rendelkezései szerint az ÁPV Rt. és a társaság megbízásából a társaság részvényeit vagy azokat megtestesítő értékpapírokat kezelő letéteményes vagy értékpapír-kezelő kivételével a közgyűlésen egy részvényes vagy részvényesi csoport (meghatározást lásd az Alapszabály 10.1.2 pontjában) sem gyakorolhatja a szavazati jogok több mint 10%-át. A szavazati jogok gyakorlására vonatkozó korlátozás alóli kivétel a letéteményesre vagy értékpapír-kezelőre csak akkor vonatkozik, ha az igazolja, hogy a letétbe helyezett részvényekhez és értékpapírokhoz kapcsolódó részvényesi jogok végső jogosultja illetve jogosultjai nem esnek az Alapszabályban meghatározott korlátozások alá. A GDR-tulajdonosoknak a JP Morgan számára előzetesen igazolniuk kell, hogy nem esnek a MOL Rt. Alapszabálya fenti korlátozásokat tartalmazó rendelkezésinek hatálya alá.
A továbbiakban felhívjuk a Tisztelt Részvényesek figyelmét az Alapszabály azon rendelkezésére, miszerint egy részvényes szavazati joga mindaddig nem gyakorolható, míg a részvényes a részvénykönyvbe történő bejegyzéskor teljes bizonyító erejű magánokiratban vagy közokiratban nem nyilatkozik arról, hogy ő maga vagy ő maga és a vele azonos részvényesi csoporthoz tartozó részvényes, azon részvényekkel együtt, amelyek vonatkozásában a bejegyzést kéri, tulajdonában tartja-e a társaság részvényeinek 2 %-át. Amennyiben egy részvényes a tulajdonában tartja a társaság részvényeinek legalább 2 %-át, a részvényes köteles bejelenteni az Alapszabály 10.1.1. és 10.1.2. pontjaiban meghatározott részvényesi csoport összetételét. Az Alapszabály értelmében ennek elmulasztása esetén, illetve amennyiben alapos okkal feltételezhető, hogy a részvényes a részvényesi csoport összetételére vonatkozóan az Igazgatóságot megtévesztette, a bejegyzést követően is bármikor a bejegyzést kérő szavazati joga felfüggesztésre kerül, és nem gyakorolható mindaddig, ameddig a fenti követelménynek teljes körűen eleget nem tett.”
.
A dátum, kiállítás helye és aláírás nélküli Nyilatkozatok (Representation) 5. pontjában mindkét szlovák társaság úgy nyilatkozott, hogy a MOL Rt közgyűlésén, a döntéshozatal vonatkozásában összehangolják magatartásukat.
Tesz ik ezt annak ellenére, hogy ugyanezen Nyilatkozat 2. pontjában sem a Slovintegra, sem a Slovbena nem jelzett a két társaság, illetve annak tulajdonosai között közvetett, vagy közvetlen tulajdonlási kapcsolatot.
Ez szintén szokatlan.
Tekintett el arra, hogy a szlovák társaságok is részt vettek a MOL Rt 2003. szeptember 1-i rendkívüli közgyűlésének döntéshozatalában a közgyűlés határozatai nem lehetnek érvényesek. A MOL Rt változás bejegyzési kérelmének teljesítéséhez szükséges alapszabályi és jogszabályi előfeltételek nem teljesültek, ezért a változás bejegyzés Cégbíróság általi teljesítése sem lehetséges.
.
II. Az Igazgatóság 70. sz. határozati javaslatát - a minősített, 75 %-os többségű igen szavazat hiányában - a közgyűlés elutasította.
Ezt követően egy részvényes (ÁPV Rt) kérte a szavazás megismétlését, arra hivatkozva, hogy tévedésből valószínűleg szándékával ellentételesen szavazott.
(Az rejtély, hogy az összesítetett szavazatok láttán hogyan juthatott az ÁPV Rt képviselője arra a következtetésre, hogy a „Nem” szavazatok egy részét ő adta le.)
.
Egy részvényesi meghatalmazottként felszólaló ügyvéd úgy ítélte meg, hogy törvényesen nincs lehetőség még egyszer szavazni ugyanarról a határozati javaslatról.
.
Az elnök felkérésére a MOL Rt jogi igazgatója is állást foglalt az ismételt szavazás törvényességével kapcsolatban.
A jogi igazgató álláspontja szerint a szavazás megismétlése nem jogszabályellenes akkor, ha a közgyűlés hozzájárul az ismételt szavazáshoz.
A jogi igazgató fenti állásfoglalása a Jegyzőkönyvi Kivonatból érthetetlen okból kimaradt. A pontos megfogalmazást és a szavazás elrendelésének körülményeit a szó szerinti jegyzőkönyvből ismerheti meg a Cégbíróság. (Egyelőre a hangfelvétellel azonos tartalmú, teljes jegyzőkönyv nincs a birtokomban.)
.
A közgyűlés 38.646.995 Igen, 325 Nem és 25.257.514 Tartózkodás szavazat leadásával foglalt állást a szavazás megismétlése kérdésében.
Ezt követően került sor a megismételt szavazásra.
.
Tiszte lt Elnök Asszony!
Kérem a Tisztelt Cégbíróságot, szíveskedjen állást foglalni abban a kérdésben is, hogy milyen nevesített esetekben van lehetőség ismételt szavazás elrendelésére, továbbá jogszerűen került-e sor a szavazás megismétlésére a 70. sz. határozat meghozatalakor, különös tekintettel arra a körülményre, hogy a szavazás megismétléséről meghozott határozatot a jelenlévő részvényesek nem egyhangúlag támogatták, azaz jelentős számú Tartózkodás és Nem szavazat mellett, a jelenlévők egyszerű többségével került elfogadásra a határozat.
Mielőbbi szíves intézkedésüket kérve,
Tisztelettel:
ZELENA JÁNOS, részvényes
(2003. szeptember 24)
.
Hamarosan következik:
- PSZÁF megkeresése
- PSZÁF válasza
- Cégbíróság végzése
- Törvényess égi felügyeleti eljárás kezdeményezése
.
üdv . zj
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemes
elemes 2005. 02. 25. 15:59
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#38
pedig ez nem jó biznisz, mert nálun 16% a társasági adó, szlovákiában meg 19%. olcsóbban is lehet pénzt szivattyúzni...
Törölt felhasználó 2005. 02. 25. 14:57
#37
Kevesebb, mint két évvel ezelőtt, a 2003. március 24-én lezárt tőkeemelés keretében a szlovák cégek 25,93 USD (6.000 Ft/231,33) áron jutottak a MOL részvényeihez.
.
Ma a BÉT honlapján ez olvasható:
.
"A MOL Magyar Olaj- és Gázipari Rt. bejelenti, hogy a mai napon elővásárlási jogával élve 270.000 darab "A" sorozatú részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén a Slovintegra-Slovbena részvényesi csoporttól, részvényenként 13.390 forintos átlagárolyamon, az ING Bank (Magyarország) Rt., mint befektetési szolgáltató közreműködésével. A tranzakciót követően a társaság 5.601.939 db "A" sorozatú valamint 369 db "C" sorozatú részvényt birtokol."
.
A MOL igazgatósága az állami tulajdonos sikeres meggyőzésével (közgyűlési ellenindítványom elutasításával) 2003-ban 6.000 Ft-on juttatta a most 13.900 Ft-on visszavásárolt részvényeket a szlovákoknak.
MOL árfolyam-veszteség: 7.900 Ft/részvény. (2,1 Mrd Ft).
.
Ügyes?
.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2005. 01. 07. 11:47
#36
Kulczyk (utolsó sajtó hír szerint 2 %-os MOL-tulajdonos) elhagyta Lengyelországot ...
üdv. zj
Törölt felhasználó 2004. 12. 08. 10:05
#35
A legfrissebb vagyoni rangsorban sem szerepelnek az elmúlt másfél év folyamán állami közreműködéssel 250 Mrd (!) forintnyi vagyonhoz juttatott új, titokzatos MOL tulajdonosok.
.
Neve zetesen a szlovák cégek és az állami részvények új tulajdonosai.
Közös jellemzőjük, hogy az ÁPV Rt (magyar adófizetők) jóvoltából, zárkörű tranzakciók révén gyarapíthatták vagyonukat. (Nem kizárt, hogy négy párti egyetértéssel! A népszavazással ellentétben politikusaink nem aggódtak az ország vagyonának érték alatti eladása miatt.)
.
„Az ÁPV RT által kiválasztott zárt kör” másfél évi, illetve félévi árfolyamnyeresége eddig 130 Mrd forint.
.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2004. 10. 07. 11:19
#34
... 123 magán ügyfél megbízásából ...
Kiváló üzleti érzékkel rendelkező személyek!
üdv. zj
Törölt felhasználó 2004. 10. 05. 10:30
#33
Érdektelenség?
.
Tar tozom az emlékének azzal, hogy az egyetlen kivételt itt megemlítsem.
.
Éppen egy veszítettük el Feyér Zoltánt, aki alig néhány héttel tragikus hirtelenségű halála előtt a „Forintos percek” című rádióműsorában még belekérdezett az éterbe:
- Kik a Slovintegra tulajdonosai?
(Emlék ezetem szerint a műsorvezető társa egy poénnak szánt megjegyzést fűzött a kérdéshez, amelynek a lényege az volt, hogy ezt talán jobb volna nem firtatni, mert még egy olajos hordóban végezzük.)
.
Nagy tisztelettel emlékezem Feyér Zoltánra.
.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2004. 10. 05. 08:30
#32
A hazai és a szlovák gazdasági újságírók szokatlanul kevés érdeklődést mutatnak a téma iránt.
Lehet, hogy nincs is téma?
üdv. zj
Törölt felhasználó 2004. 10. 04. 09:28
#31
A Cégbíróság elfogadta a MOL érvelését, mely szerint a Cégbíróságnak nincs joga törvényességi felügyeleti eljárás keretében vizsgálni a Slovintegra/Slovbena tulajdonosi nyilatkozatát.
A Cégbíróság visszavonult.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2004. 03. 31. 09:41
Előzmény: #29  Törölt felhasználó
#30
kedves János!
Köszönöm a választ.
Törölt felhasználó 2004. 03. 30. 19:23
#29
Kedves cicorez!
.
Idézem a MOL tőzsdei bejelentését a sajátrészvény-vásárl ásokra vonatkozóan.
.
„A MOL Magyar Olaj- és Gázipari Rt. 2002. augusztus 2-án megbízást adott az érvényes közgyűlés felhatalmazás keretein belül történő saját részvény vásárlására legfeljebb alaptőkéjének 10%-a mértékéig.
A vásárlásokra olyan időszakban kerül sor, amikor a MOL meg van győződve arról, hogy részvényei jelentősen alulértékeltek a társaság fundamentális értékéhez és jövedelemtermelő képességéhez viszonyítva. A MOL jelenlegi tőkeszerkezete és pénzügyi helyzete lehetővé teszi, hogy a saját részvények vásárlását meglévő forrásaiból finanszírozza. A vásárlásokkal a MOL egy olyan saját részvény állományt hoz létre, amelyet a regionális tranzakciók során gyorsan és rugalmasan tud felhasználni, miáltal tovább javulnak a társaság esélyei a regionális konszolidáció folyamatban.”
.
A Társaság eddig nem módosította a vásárlás célját. Tehát akár a PKN-fúzió is lehet a vásárlások mögött. A piacinál jelentősen alacsonyabb árra tekintettel azonban más oka is lehet a vásárlásnak. Az elővásárlási jog önmagában még nem indokolná a 6.400 Ft-os árfolyamot. Elképzelhető, hogy a Slovnaft tranzakcióról közzétett rendkívüli tájékoztatás fontos információkat hallgatott el a befektetők előtt. A PSZÁF, ha akar, vizsgálódhat.
Üdv. zj
Törölt felhasználó 2004. 03. 29. 22:51
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#28
Kedves János!
Szerinted a MOL részvényvásárlásaina k hátterében mi állhat.Nem lehetséges, hogy egy MOL-PKN részvénycsere van készülöben?
Lassan már a 7% körül járnak.
Üdv.
Törölt felhasználó 2004. 03. 29. 21:07
#27
A visszavásárlási ügylet a MOL részvényeseinek érdekét szolgálja. Ez nem lehet kérdéses.
(Nem merném ugyanezt állítani a korábbi tőkeemelésről.)
A felfüggesztés elmaradása nem okozott problémát senkinek, de a szabály az szabály. Nem kell precedenst teremteni. A tőzsdei kereskedési szabályok minden kibocsátóra egyformán vonatkoznak.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2004. 03. 29. 19:45
Előzmény: #25  Törölt felhasználó
#26
nem ertek hozza, de el tudom kepzelni, hogy fixaras advet-nel nem kell felfuggeszteni.
szer intetek jol gondolkodom, ha pozitiv jelnek tekintem(arf. vedo hatasu), hogy az A osztalyuva lett rv.ek nem piaci aron lettek beontogetve, hanem fixen kerulnek visszavasarlasra?
Törölt felhasználó 2004. 03. 29. 17:06
#25
A tízszázalékot meghaladó esésre tekintettel nem kellett volna ma tíz percre felfüggeszteni a MOL kereskedését, 6.400-nál?
A pénteki záró 7.150 Ft volt.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2004. 03. 29. 16:58
#24
Március 18-i beírásomhoz kapcsolódóan:
„A nem egészen egy évvel ezelőtt, 2003. március 24-én lezárt tőkeemelés keretében a szlovák cégek 25,93 USD (6.000 Ft/231,33) áron jutottak a MOL részvényeihez.
A 2004. március 11-i tranzakcióban a MOL 31,12 USD (6.400 Ft/205,66) áron vásárolta vissza a részvények egy részét.
.
A máig nem publikált tulajdonosi hátterű szlovák cégek USD-ben kifejezett nyeresége 5,2 USD/részvény. Ez csak a múlt heti ügyletet tekintve, 350.448 db részvény esetében 1,8 millió USD.
Ehhez jön a tegnapi (276.700 db) tranzakció kb. 1,4 millió USD nyeresége.”
.
.
A mai, 553.400 db-os mennyiség (éppen a kétszerese a legutóbbinak) visszavásárlásával már bizonyossá vált, hogy elkezdődött az "A" sorozatúvá átalakított „C” sorozatú részvények visszavásárlása is.
Üdv. zj
Törölt felhasználó 2004. 03. 19. 16:32
#23
Félreértések elkerülése végett:
A 6.400 Ft-on történő visszavásárlás pillanatnyilag előnyös a részvényeseknek.
Ett ől csak az lett volna jobb, ha az Igazgatóság nem 6.000 Ft-on adja egy éve a részvényeket, továbbá 5.000 Ft-nál a piacon vásárol. A most visszavásárolt részvényeket a piacról jóval olcsóbban megvehette volna az elmúlt másfél évben. (A két legutóbbi évet történelmi rekord nyereséggel zárta a Társaság.)
üdv. zj
jancsika 2004. 03. 18. 13:45
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#22
Na innen megy a lobbipénz...
Ugye Sanyi bácsi
Törölt felhasználó 2004. 03. 18. 11:52
#21
Mielőtt bárki könnyeket hullatna a Slovintegra/Slovbena párosért amiatt, hogy 10 százalékkal a piaci ár alatt értékesíti MOL részvényeit:
.
Az olajárak, a termékárak és az olajipari társaságok teljesítmény mutatói, akvizíciói nem Forintban, még csak nem is szlovák koronában, hanem USD-ben mérődnek. (USD-ért vette a MOL a Slovnaft-ot és az INA-t is.)
Ezért érdemes megvizsgálni a MOL és a szlovák cégek közötti tranzakciókat USD-ben denominálva is.
.
A nem egészen egy évvel ezelőtt, 2003. március 24-én lezárt tőkeemelés keretében a szlovák cégek 25,93 USD (6.000 Ft/231,33) áron jutottak a MOL részvényeihez.
A 2004. március 11-i tranzakcióban a MOL 31,12 USD (6.400 Ft/205,66) áron vásárolta vissza a részvények egy részét.
.
A máig nem publikált tulajdonosi hátterű szlovák cégek USD-ben kifejezett nyeresége 5,2 USD/részvény. Ez csak a múlt heti ügyletet tekintve, 350.448 db részvény esetében 1,8 millió USD.
Ehhez jön a tegnapi (276.700 db) tranzakció kb. 1,4 millió USD nyeresége.
.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2004. 02. 24. 06:22
#20
Idézem a Cégbíróság részére küldött mai levelem:
.
Fővárosi Bíróság, mint Cégbíróság
.
Tárgy: A MOL Rt (Cg. 01-10-41683) két szlovák részvényese, a Slovintegra és Slovbena társaságok részvényesi jogának a Társaság Alapszabályával ellentétes gyakorlása,
(Z.J., MOL-részvényes kérelmére indult Cgt. 01-03/005550/10 sz. törvényességi felügyeleti eljárás)
.
.
Hivatkozva Cgt. 01-03/005550/10 sz. végzésére tájékoztatom a T. Cégbíróságot, hogy a MOL Rt 2003. szeptember 1-én meghozott közgyűlési határozatainak érvényességét a 90 napos jogvesztő határidő lejártáig sem támadtam meg.
Ennek megfelelően, a MOL Rt 2003. szeptember 1-i közgyűlése által elfogadott határozatok jogerős cégbírósági bejegyzését tudomásul vettem.
.
Ugyanakkor , továbbra is arra kérem a T. Cégbíróságot, hogy jelen törvényességi felügyeleti eljárás keretében vizsgálja meg a MOL Rt által a Gt. 239. §-ának (3) bekezdése alapján a Cégbíróság részére megküldött közgyűlési dokumentumokat.
.
A magam részéről, a MOL Rt képviselője által tett nyilatkozat megismerését követően is fenntartom azon véleményemet, mely szerint a Slovintegra és a Slovbena szlovák részvényesek által csatolt Nyilatkozatok sem tartalmilag, sem formailag nem felelnek meg az Alapszabály vonatkozó rendelkezéseinek.
.
Fentiek alapján, kérem a T. Cégbíróságot, hogy az 1997. évi CXLIV. tv. (Ctv.) 54. §-a (1) bekezdésében foglalt szankciók egyikének kilátásba helyezésével szíveskedjék felhívni a MOL Rt Igazgatóságát a Társaság Alapszabályának az említett szlovák részvényesek által történő betartatására.
.
üdv .zj
Törölt felhasználó 2004. 02. 17. 17:09
#19
Mindkét cég Slavomir Hatina és hozzá közeli emberek és cégek tulajdonában van.
prfecó 2004. 02. 17. 11:41
#18
A nem cáfolt, de nem erősitett hirek általában egy-két nap mulva , mint tények bukkannak fel.Valószinüsithető en még több titokzatos MOL tulajdonos lesz.A tőzsdéről szoló transzparencia teljes megcsufolása ez a mai nap, miközben a MOL a magyar részvények egyik legnagyobbakja.Remél em a Richter eladásánál a management nem hagyja szó nélkül ezt a magyar "virtust"
Törölt felhasználó 2004. 02. 17. 11:21
#17
egyelőre "wait and see"
üdv. zj
prfecó 2004. 02. 17. 10:52
#16
Zelena UR ! ÖN , mint a MOL szakértője tegyen meg mindent, hogy ezt a törvénytelen MOL eladási tranzakciót FÜGGESZTESSE fel ill.az APV felelőseit a törvények betartására kényszeritse.
Törölt felhasználó 2004. 02. 17. 10:45
#15

Az általam tegnap (február 16-án) átvett Cégbírósági végzés értelmében február 24-ig tehetek észrevételt a MOL képviseletében eljáró ügyvédi iroda nyilatkozatában foglaltakhoz.
(A Társaság képviselője szerint a Cégbíróság jogerős változás-bejegyző végzése ellen fellebbezésnek nincs helye. A bejegyző végzés elleni igény csak bírósági perben érvényesíthető, következésképpen törvényességi felügyeleti eljárásnak sincs helye.)
Azt hiszem, hogy a MOL képviselője félreérti a helyzetet. Ugyanis, az általam kezdeményezett eljárás célja nem a Cégbíróság változásbejegyzéséne k törlése, megfellebbezése, vagy a közgyűlési határozatok érvénytelenítése. Éppen ellenkezőleg, a jogerős bejegyző végzést a magam részéről nem csupán tudomásul vettem, hanem írásban is nyilatkoztam arra vonatkozóan, hogy a törvényességi felügyeleti eljárás iránti igényem nem tekinthető a közgyűlés határozatainak bírósági felülvizsgálatát kérő keresetlevélnek, és éppen ezért az ügy peres bírósághoz történő áttételéhez sem járultam hozzá.
.
A MOL képviselőjének - a Cégbírósághoz 2003. december 29-én érkezett - válaszából továbbra sem derül ki a szlovák cégek tulajdonosainak kiléte. A képviselő szerint nem ellentétes az Alapszabállyal az, hogy a szlovák cégek nyilatkozata nem tartalmaz semmilyen információt tulajdonosaikra vonatkozóan.
.
Üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 12. 23. 22:27
#14
Valakiknek nagyon érdekében állt a szlovák társaságok tulajdonában lévő a "C" sorozatú részvényeinek "A" sorozatúvá alakítása.
(És feltételezhetően készpénzzé tétele.)
A Mol menedzsmentje is fontosnak tartotta, hogy ehhez segítséget nyújtson.
(Az "A" sorozatú sajátrészvények "C" sorozatú részvényekkel történő csere lehetőségéről a Slovnaft tranzakcióról közzétett tőzsdei bejelentés ügyesen hallgatott.
üdv.
zj
Törölt felhasználó 2003. 12. 11. 14:29
#13
A részvényértékesítés elhalasztásának pozitív hatásai között említhető, hogy elmarad a szlovák társaságok „C” sorozatú részvényeinek „A” sorozatúvá alakítása és ezzel időlegesen elhárul az addicionális kínálat megjelenésének veszélye.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 11. 08. 04:45
#12
Kikérem magamnak, de én vagyok Sanyi bácsi! Fogalmam sincs az egész témáról, csak annyi közöm van hozzá, hogy tövig rágom a körmöm a MOL részvényeim miatt. Azonnal eladjam 6500-on, vagy tartsam tovább 7-8k-ig, ami kezd hihetetlenné válni. (Persze valószínű, hogy ez a cél, mármint hihetetlenné tenni.)
jancsika 2003. 11. 06. 10:56
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#11
Igen rá gondoltam
Törölt felhasználó 2003. 11. 06. 09:00
#10

Nincs magyarázat arra, hogy a MOL Rt 2003. szeptember 1-i rendkívüli közgyűlésén, mindössze négy hónappal az áprilisi éves közgyűlést követően és mindössze három hónappal az állami részvények értékesítését megelőzően, az ÁPV Rt miért támogatta a megemelt alaptőke 9 százalékát kitevő „C” sorozatú részvények „A” sorozatúvá alakítására vonatkozó Igazgatósági javaslat az elfogadását.
.
A részvénysorozat átalakítása következtében az ÁPV Rt önként és ellenszolgáltatás nélkül mondott le a magyar állam jelentős vagyoni értékkel bíró jogáról, azaz két fő igazgatósági tag delegálására vonatkozó, Alapszabályban biztosított jogáról.
A részvénysorozat átalakításának megszavazásával az ÁPV Rt azt is megakadályozta, hogy a zártkörű tőkeemelés során a szlovák társaságok tulajdonába került részvények további értékesítése követhető, a részvényeket megvásárlók személye pedig azonosítható legyen.
.
Emlékeztetnék arra, hogy a MOL Rt 2002. októberi rendkívüli közgyűlésén az államot képviselő ÁPV Rt éppen az Alapszabályban biztosított állami befolyás mértékének megőrzése, továbbá az állami többlet jogosítványok ellenszolgáltatás nélküli átadásának, vagy az azokról való ingyenes lemondás elkerülése céljából, kizárólag az „A” sorozatú részvényektől eltérő, azaz „C” sorozatú új részvények kibocsátásával megvalósítható zártkörű tőkeemeléshez járult hozzá.
Ugyanis, csak így lehetett biztosítani, hogy az „A” sorozatú részvények vonatkozásában az állam részesedése ne csökkenjen 25 % + 1 szavazat alá, azaz az állam MOL-ban meglévő többlet jogosítványai ne sérüljenek.
A ma is érvényes Alapszabályi rendelkezések értelmében az ÁPV Rt csak egy fő igazgatósági tag delegálására jogosult akkor, ha tulajdoni hányada az „A” sorozatú részvények vonatkozásában 25 % alá csökken.
Tehát a Slovintegra/Slovbena , szlovák társaságok 2003. márciusi, 10 %-os mértékű zártkörű tőkeemelése - mivel az nem „A” sorozatú részvények kibocsátásával történt - nem érintette az állami részvényesnek az Alapszabályában biztosított többlet jogosítványait és így az ÁPV Rt a tőkeemelést követően is három tagot delegálhatott a MOL Rt Igazgatóságába.
.
Üd v. zj
Törölt felhasználó 2003. 10. 31. 17:15
#9
Kedves Jancsika,
Ha a villányi borász Sanyi bácsira gondoltál, akkor megígérem, hogy amint meghívást kapok egy borozgatásra rákérdezek a dologra. (A budavári borfesztiválon megismert borai megnyerték a tetszésemet. A Portfolio küldheti a reklám számlát. Mármint Sanyi bácsinak)
Üdv. zj
jancsika 2003. 10. 31. 16:27
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#8
Kedves János !
Ha valóban meg szeretnéd tudni, ki áll az általad rejtélyes tulajdonosként aposztrofált MOL tulajdonos mögött, akkor nem kell messzire menned. Elég lenne Sanyi bácsit megkérdezni.
Törölt felhasználó 2003. 10. 31. 14:01
#7
A http://altmann.freew eb.hu/cikkek/molopc. htm helyen bukkantam az alábbi, 2002. október 29-én kelt írásra, melyet nem kívánok kommentálni:
.
"A MOL ópció, és ami mögötte van....
.
A Mol Rt augusztus elején jelentette be a sajátrészvény-vásárl ásait, amelyet a külföldi akvizíciókkal indokoltak.
Ugyanakkor az okt. 9-i közgyűlés felhatalmazást adott az igazgatóságnak zártkörű tőkeemelésre, amely során "C" típusú részvényeket bocsátanak ki, azaz nem azonosat a jelenleg a tőzsdén forgóval, úgyszintén a külföldi akvizíciók finanszírozásának céljára. A két akció egymással ellentmondásban van egymással: ha egy leendő akvizíciót “C” típusú részvényekkel fizet a társaság, mi szükség az “A” típusú (a tőzsdén összevásárolt) részvényekre, és viszont. Ezzel párhuzamosan hírek jöttek Csányi Sándor OTP vezér – és egyben a Mol igazgatóságának tagja – aktvabb szerepvállalásáról a Mol életében (közgyűlési megjelenés, stb.)
És az elektronikus sajtóban megjelent a pletyka arról, hogy a Mol a Slovnaft opció lehívásakor saját részvényekkel kíván fizetni.
Kérdés, ennek a pletykának van-e valóságalapja?
.
A továbbiakban leírtak tiszta SPEKULÁCIÓ-n alapulnak.
.
Tény, hogy a gázüzletág rendezése ELŐTT érdemes Mol részvényt vásárolni. Mit tegyen az az üzleti kör (Slovintegra), akinek jövő márciusban lesznek milliárdjai (becslések szerint a 14 % Slovnaft részesedés ára 110-115 millió dollár), de még MA szeretne Mol részvényt venni? Próbál megegyezni arról, hogy előre rögzített áron beszámítva Mol részvényekkel fizessenek neki.
.
Mit tesz erre a menedzsment?
.
Megvizsgálja, hogy van-e ellenérdekeltsége a fizetés ilyetén módjában. Mégiscsak furcsa lenne, hogy a bekebelezett társaság (Slovnaft) volt vezetői nagyobb részt tulajdonoljanak az akviráló (Mol) társaságban, mint a bekebelező társaság menedzsmentje. A Mol menedzsment nyilván részesedni akar az ügyletből, amennyiben az kivitelezésre kerül.
.
Hogyan lehet a treanzakciót lebonyolítani, ha a fenti szempontokat is figyelembe veszik?
.
Először is kell keresni valakit, aki megfinanszírozza az ügyletet. És persze könnyű találni, ha az igazgatóságban két bankár is ül (Hernádi, Csányi). És a finanszírozás háttérmegállapodásai közt meg lehet határozni olyan feltételeket, hogy a fenti szempontok is érvényesüljenek: azaz a 14% Slovnaft csomag ellenértékeként adott Mol pakett várható árfolyam-emelkedéséb ől ne csak a volt Slovnaft menedzsment részesedhessen…
.
Mi következik ebből a részvényárfolyamra nézve?
.
Nyilván, amíg nincs meg a pakett, nem fog emelkedni az ár. Egy kis számolás: 110 millió USD – 27,5 mrd Ft - és 5000 Ft-os átlagos részvényárral számolva 5,5 millió darab részvény kell az opció lehívásához. A Mol legutóbbi bejelentése szerint okt. 21-én 4 578 742 db saját részvénnyel rendelkezett. Ehhez jön még a múlt hét, benne a pénteki nap rekordközeli forgalmával. Ha a spekuláció helytálló, elmondható, hogy a Mol közel áll ahhoz, hogy befejezze a saját részvény vásárlásokat. A saját részvény vásárlások lezárulása után pedig elindulhat az árfolyam a reális értékének közelébe.
.
Értékelé s
Mielőtt valaki csalást, a kisrészvényesek átverését emlegetné, gondoljuk át higgadtan. A tranzakció nyilvánosan zajlott/zajlik. A saját részvények külföldi akvizíciókra lesznek felhasználva (tehát helyes volt a cél megjelölése). Az opció lehívására finanszírozót akkor is kellett volna találni, ha a Mol készpénzben fizet. Nem jön létre kereszttulajdonlás a Slovnafttal, ill. az is elérhető, hogy a volt Slovnaft menedzsment meghatározó befolyással ne rendelkezzen a Mol-ban a menedzsment hátrányára. És amennyiben az opciós ár a saját részvények bekerülési ára fölött van, a tranzakció értéket termel minden Mol-tulajdonosnak is.
.
R.R 2002.10.29"
.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 10. 30. 08:09
#6
A Cégbíróság 2003. szeptember 25-én kelt végzésében arról tájékoztatott, hogy a MOL Rt szeptember 8-án érkezett változás bejegyzési kérelme alapján a cégjegyzékbe már bejegyzést teljesített, ezért a közgyűlés határozatai már csak peres bíróság előtt, keresettel támadhatók meg.
.
A cégiratok ismételt megtekintése után megállapítottam, hogy a Cégbíróság szeptember 9-én (24 óra leforgása alatt!) teljesítette a MOL változás-bejegyzési kérelmét.
A Cégbíróság soron kívüli ügyintézése gyakorlatilag lehetetlenné tette, hogy a bejegyzési kérelem teljesítése előtt bármely részvényes a Cégbíróság felé észrevételt, vagy panaszt tegyen, kifogást emeljen, illetve a bejegyzés törvényességi feltételeinek ellenőrzésére felhívja a Cégbíróság figyelmét.
.
Idézem a Cégbíróság végzésére adott választ:
.
Fővárosi Bíróság, mint Cégbíróság
Könnyűné Dr. Mondok Edit
Elnök Asszony részére
.
Tárgy: Zelena János, MOL-részvényes kérelme a MOL Rt (Cg. 01-10-41683) törvényességi felügyeletét ellátó Fővárosi Bírósághoz, mint Cégbírósághoz a Társaság - 2003. szeptember 1-én tartott közgyűlés határozataira hivatkozva előterjesztett, a Cégbíróságra 2003. szeptember 8-án érkezett - változás bejegyzési kérelmének elutasítása iránt
.
Tisztelt Elnök Asszony!
Hivatkozva Dr. Vágó Imre Úr, fővárosi bírósági bíró Cgt. 01-03/005550/2 sz. végzésére, kérem, hogy a MOL Rt 2003. szeptember 1-én meghozott közgyűlési határozatainak keresettel történő megtámadására vonatkozó döntésem meghozatalától függetlenül, továbbá a MOL Rt változás bejegyzési kérelmének teljesítése ellenére, szíveskedjenek a törvényességi felügyeleti eljárást lefolytatni.
Felhívo m szíves figyelmüket arra, hogy kérelmem nem minősül a közgyűlési határozatok érvénytelenítése iránti keresetnek, így annak Budai Központi Kerületi Bírósághoz történő áttételét a magam részéről nem kérvényezem.
.
Ezen túlmenően, szeretném megjegyezni, hogy a MOL Rt 2003. szeptember 8-án érkezett változás bejegyzési kérelmére a Cégbíróság 24 óra leforgása alatt a cégjegyzékbe változást teljesített.
Az elismerésre méltó gyorsaság nem minősül egyedi esetnek a Cégbíróságon.
A MOL Rt könyvvizsgálója, az Ernst & Young Könyvvizsgáló Kft. Cégbíróságon megtekinthető iratai alapján emlékeztetnék a következő esetre:
1. Az Ernst & Young Kft. 2002. november 22-i keltezéssel kiállította a MOL Rt zártkörű tőkeemelésének bejegyzéséhez szükséges Független Könyvvizsgálói Jelentést az Apport értékéről (a nem pénzbeli hozzájárulásként szállítandó Slovnaft részvények értékéről). Az Ernst & Young Kft. nevében együttesen aláíró személyek egyike (név: …) volt, akinek cégjegyzési jogosultsága ekkor még nem volt bejegyezve.
2. Két héttel a Jelentés aláírását követően, 2002. december 3-án megérkezett a Cégbíróságra az Ernst & Young Kft. változás bejegyzési kérelme a könyvvizsgálói jelentés együttes aláírója, (név: …) együttes cégjegyzési jogosultságának 2002. november 18-i visszamenőleges hatállyal történő bejegyzésére. (Megjegyzem, hogy a visszamenőleges bejegyzés jogszerűsége nem vitatható!)
3. A Cégbíróság 24 óra leforgása alatt meghozott, 2002. december 4-i végzésében a változást visszamenőlegesen, 2002. november 18-i hatállyal bejegyezte.
.
A fenti két eset arra enged következtetni, hogy teljességgel alaptalanok azok a panaszok, amelyek a cégbírósági ügyintézés lassú voltát kifogásolják.
.
A törvényességi felügyeleti eljáráshoz kapcsolódóan, szíves tájékoztatásul mellékelem a PSZÁF 2003. szeptember 26-án kelt válaszát, melyben a Felügyelet javasolja, hogy a közgyűlés törvényességével kapcsolatos kérdéseimmel - a Felügyelet helyett - az Ön által irányított Cégbírósághoz forduljak.
Tisztelet tel:
ZELENA JÁNOS, részvényes
Budakalász, 2003. október 8.
.
Azt hiszem, hogy a törvényességi felügyeleti eljárás következő lépése a MOL nyilatkozat-tételre történő felszólítása lesz (valószínűleg már megtörtént).
.
Folyt . köv.
Üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 10. 29. 08:51
#5
Részletek a Felügyelet 2003. szeptember 26-án kelt, a Slovintegra szavazati joga gyakorolhatóságával kapcsolatos kérdéseimre adott válaszából:
„A Felügyelet jogállása, feladat- és hatásköre a PSZÁF-ról szóló 1999. évi CXXIV. Törvény (Státusztörvény), valamint a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. (Tpt.) által egzakt módon meghatározott.”
„E feladat- és hatáskörök ugyanakkor nem tartalmazzák a Gt. hatálya alá tartozó, ott meghatározott szervezetek, személyek és tevékenységek felügyeletét.
Mindez ekből következően a Felügyelet az értékpapírt nyilvánosan kibocsátó társaságok, így a MOL Rt jogszabályoknak megfelelő működését és tevékenységét kizárólag a Tpt.-ben, illetőleg a Státusztörvényben foglalt jogszabályi felhatalmazások alapján jogosult vizsgálni.”
Az Ön szerint Felügyeleti vizsgálatot igénylő, a beadványában foglalt valamennyi kérdés megválaszolása, illetve a törvényesség szempontjából történő megítélése a részvényesi jogok gyakorlását, annak biztosítását, ezen belül a MOL Rt tulajdonosainak részvénykönyvbe történő bejegyzéssel kapcsolatos jogosultságait és kötelezettségeit, továbbá a közgyűlés törvényes levezetését, az igazgatóság ezen feladata során tanúsítandó magatartását szabályozó Gt. tárgyi hatályát, szabályozási körét érinti.
A vonatkozó jogszabályi felhatalmazás hiánya okán az előbbiekben említett tényállások kivizsgálására, azok tárgyában államigazgatási eljárás megindítására és lefolytatására a Felügyelet nem rendelkezik hatáskörrel.”
„Minde rre figyelemmel javasoljuk, hogy a beadványában foglalt kérdéseivel keresse meg a Fővárosi bíróságot, mint a MOL Rt-vel szembeni törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatására jogosult, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező cégbíróságot.”
.
Más felügyeleti vizsgálatok ismeretében a Felügyelet válaszát meglepőnek találtam.
.
A Cégbírósági beadványomról e-mailben tájékoztattam a Felügyeletet is.
.
Következik a Cégbíróság válasza (végzése).
Üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 10. 29. 08:17
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
Azt hiszem bárki feltehetné a kérdést.
Mit csinál a felügyelet vezetője az adófizetők pénzéből számára kiutalt 70Mft/év-es fizetésért?
Törölt felhasználó 2003. 10. 29. 08:10
#3
A Felügyelet 2003. szept. 9-én kelt levelében arra kért, hogy amennyiben az e-mail feladójaként megjelölt Zelena János valóban én lennék (a hatályos magyar jogszabályoknak megfelelő elektronikus aláírással ugyanis nem volt ellátva az elektronikus levelem), akkor kérelmemet írásbeli beadvány formájában és cégszerű aláírással ellátva ismételten nyújtsam be a Felügyelethez.
Idéze m a Felügyelet részére küldött e-mail választ:
„Tisztelt Elnök Úr!

Hivatkozva munkatársa, dr. Tóth Nándor Úr, főov. 2003. szeptember 9-én kelt 25865/1/2003. sz levelére (üi.: dr. Juhász Attila), ezúton is megerősítem, hogy az alábbi, Önhöz címzett e-mailek feladója azonos Tóth úr levelének címzettjével, azaz Zelena János, 2011. Budakalász, Szent László u. 23. alatti lakossal.
Továbbá megerősítem azt, hogy személyem azonos azzal a Zelena Jánossal, akinek azonosítása más, korábbi, szintén e-mailben küldött beadványaival kapcsolatban egyetlen alkalommal sem jelentett problémát a Felügyelet számára.
.
Természetesen kész vagyok írásban is megismételni beadványaimat. Ennek érdekében 2003. szeptember 19-én, vagy 22-én személyesen fogom felkeresni a Tisztelt Felügyeletet.
Ugyana kkor, sajnálatosnak tartom, hogy a Felügyelet a 2002. december 17-én, valamint 2003. április 14-én e-mailben küldött beadványaim feladójának azonosítása céljából nem keresett meg már korábban.

Tisztelettel:
Zelen a János”
Az írásban megerősített beadványomat 2003. szeptember 22-én személyesen kézbesítettem a Felügyelet részére.
Egy megjegyzés, illetve kérdés:
Ha a Felügyeletre telefonon, vagy e-mailben érkezik egy bejelentés, például arról, hogy egy általa felügyelt pénzintézetnél teherautónyi pénzmosás gyanús készpénzfelvételek történnek, akkor a Felügyelet a bejelentő azonosításának hiányában nem intézkedhet?
.
Egy óra múlva kitérek a Felügyelet számomra meglepő válaszára is.
Üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 10. 28. 07:50
#2

----- Original Message -----
From: János ZELENA
To: Dr.SZÁSZ Károly Úr
Cc: Dr. TOTH Nándor Úr
Sent: Friday, September 05, 2003 8:23 AM
Subject: a MOL Rt részvényesei és a 2003. április 17-i és 2003. szeptember 1-i Közgyűlései részére történő felvilágosítás megtagadása a Slovintegra és Slovbena pozsonyi székhelyű társaságok tulajdonosi hátteréről
.
PSZÁF
Budapest

Dr. Szász Károly Úr
Elnök részére
.
Tárgy: a MOL Rt részvényesei és Közgyűlése részére történő felvilágosítás megtagadása a Slovintegra és Slovbena pozsonyi székhelyű társaságok tulajdonosi hátteréről
.
Tisztelt Elnök Úr!
.
I. Szeretném Önt emlékeztetni 2002. december 17-i e-mailemre, melyben a MOL-ban tízszázalékos tulajdoni részesedést szerző Slovintegra és Slovbena (SI/SB) nevű társaságok tulajdonosi hátterének és székhelyének befektetők általi megismerhetősége érdekében fordultam Önhöz.
Levelem keltétől közel 300 nap – a törvényi határidő közel tízszerese – telt el, ennek ellenére a Felügyelet még nem értesített a panaszommal kapcsolatos álláspontjáról.
Idők özben, 2003. február 24-én, a szlovák társaságok - a tulajdonosi szerkezetük kivételével - pótolták a bejelentés hiányosságait. (Nem ismert, hogy a bejelentés a Felügyelet nem publikált intézkedésének volt-e köszönhető.)
.
II. Amint arról Ön is tájékoztatást kapott, a Gt. 228.§ (1) bekezdésére hivatkozva, nyolc nappal a 2003. április 17-i éves közgyűlés előtt, 2003. április 7-én, a MOL Rt bejegyzett részvényeseként, a Társaság Igazgatóságától írásban kértem felvilágosítást az Igazgatóság 2002. novemberi határozatában zártkörű tőkeemelésre feljogosított szlovák társaságokra vonatkozóan.
.
Az éves közgyűlés első napirendi pontja keretében, többek között az alábbi kérdéseket tettem fel a MOL Rt Igazgatósága részére.

1. Kik az SI/SB tulajdonosai?
2. A MOL Rt FB tagja, Hatina Úr milyen tulajdoni részesedéssel bírt 2002. november 19-én a Mol-részvények lejegyzésére feljogosított SI/SB társaságokban?
3. Milyen korlátozás van a zártkörben kibocsátott új MOL-részvények további értékesítésére?
4. Van-e olyan megállapodás, amely korlátozza a SI/SB tulajdonosait az SI/SB-ben meglévő tulajdoni hányaduk értékesítésében?
.
A közgyűlés kezdete előtt a Társaság írásban átadta részemre a fenti kérdésekre vonatkozó, de a tulajdonosok megnevezését nem tartalmazó válaszát.

A MOL válaszai a fenti kérdésekre:

1. „A SI/SB fő tulajdonosai szlovák magánszemélyek, akik túlnyomórészt a Slovnaft jelenlegi és korábbi vezetőiből és munkavállalóiból kerülnek ki.”
2. „Erre vonatkozóan (hogy a MOL Rt Fb-tagja, Slavomír Hatina milyen tulajdonosi részesedéssel bírt a SI/SB-ban) a MOL Rt-nek nincs információja.”
3. „A SI/SB a következő 3 éves időszakra MOL részvényei nagy részére értékesítési korlátozást vállalt.”
3. „A SI/SB feletti irányításszerzés korlátozva van.”
.
A 2003. április 17-i Közgyűlés napirendjére tűzött ügyre vonatkozóan, nevezetesen az Igazgatóság 2002. évi éves beszámolójához kapcsolódóan megfogalmazott kérdéseim közgyűlésen történő feltevéséhez, valamint a Társaság fenti válaszainak közgyűlésen történő ismertetéséhez a közgyűlés elnöke nem járult hozzá. Az elnök indoklása szerint a SI/SB tőkeemelésre való feljogosítása nem kapcsolható a közgyűlés napirendi pontjához. Véleménye szerint, a zártkörű tőkeemelés nem tartozik a 2002-es üzleti év eseményeihez, mivel a tranzakció zárására csak 2003-ban került sor, ezért az említett kérdések csak a Társaság következő éves közgyűlésen tehetők fel.
Azon érvelésemet, amely szerint az Igazgatóság határozata a szlovák társaságok zártkörű tőkeemelésre történő feljogosításáról 2002. november 19/20-án kelt, azaz a 2002-es üzleti évben, az elnök – szerintem helytelenül - nem tartotta elégségesnek, továbbá szavazást rendelt el a kérdésben. ... A közgyűlés többsége, bizonyos mértékű ellenszavazatok ellenében úgy határozott, hogy nem kívánja megismerni sem a kérdéseket, sem a válaszokat. Ilyen határozat meghozatalára a közgyűlés nem volt jogosult. Sem a Gt., sem a Társaság Alapszabálya nem teszi lehetővé a részvényesi jogok ilyen módon történő korlátozását.
.
III. A Társaság 2003. szeptember 1-i rendkívüli közgyűlésén, napirend előtt ismét felvilágosítást kértem a szlovák társaságok tulajdonosi összetételére vonatkozóan.
.
Az alábbiakban idézem felszólalásomat:

„Tisztelt Igazgatóság!
Tisztel t Elnök Úr!

Ezúttal szeretném kérni a jelenlévő részvényesek szavazati joga gyakorolhatóságának ellenőrzését.
.
A legutóbbi, április 17-i közgyűlés kezdete előtt kérdésemre a Társaság írásban úgy tájékoztatott, hogy nem ismert a zártkörű tőkeemelésre feljogosított Slovintegra és Slovbena, szlovák társaságok tulajdonosi háttere.
Kérem, hogy amennyiben időközben sikerült információt szerezniük a 2002. november 19-én Önök által tőkeemelésre feljogosított szlovák társaságok tulajdonosairól, úgy szíveskedjenek azt a Közgyűlés tudomására hozni.
Felhívom szíves figyelmüket arra, hogy amennyiben a szlovák társaságok nem fedték fel tulajdonosaikat, úgy az alapszabályunk szerint nem gyakorolhatják tulajdonosi jogaikat.
Kérem az Elnök Urat, hogy a jelenléti ív alapján szíveskedjék tájékoztatni arról, hogy a Slovintegra/Slovbena társaságokból álló részvényesi csoport jelen van-e közgyűlésünkön, amennyiben igen, akkor kérem, szíveskedjék ismertetni a tulajdonosi összetételüket tartalmazó bejelentésük tartalmát.
.
Az Alapszabály 8.6. rendelkezése szerint: „ A részvénykönyvbe való bejegyzéskor a bejegyzést kérő köteles nyilatkozni arról, hogy ő maga vagy a vele azonos csoporthoz tartozó részvényes, amint ezt a 10.1.1. és 10.1.2. pontok tartalmazzák, azon részvényekkel együtt, amelyek vonatkozásában a bejegyzést kéri, tulajdonában tartja-e a Társaság részvényeinek legalább 5 %-át vagy amennyiben jogszabály2 az eltérést megengedi legalább 2%-át. Az előző mondatban írtak fennállása esetén a bejegyzést kérő köteles bejelenteni a részvényesi csoport összetételét a 10.1.1. és 10.1.2. pontokban írtakat figyelembe véve. Ennek elmulasztása esetén, illetve amennyiben alapos okkal feltételezhető, hogy a részvényes a részvényesi csoport összetételére vonatkozóan az Igazgatóságot megtévesztette a bejegyzést követően is bármikor a bejegyzést kérő szavazati joga felfüggesztésre kerül, és nem gyakorolható mindaddig, ameddig a fenti követelménynek teljes körűen eleget nem tett. Jelen nyilatkozattételi kötelezettség teljesítése nem érinti a részvényesek befolyásszerzésének jogszabály által előírt bejelentési és közzétételi kötelezettségét.”
.
Válaszában Hernádi Úr elmondta, hogy a Slovintegra csatolta a tulajdonosi összetételéről szóló bejelentését. Ennek tartalmát azonban nem volt hajlandó megosztani a Társaság legfőbb döntéshozatali szervével, a közgyűléssel.


.
Tisztelt Elnök Úr!

Ismételten azzal a kéréssel fordulok az Ön irányításával működő Felügyelethez, hogy szíveskedjen felhívni a MOL RT, tőzsdén jegyzett, nyilvános részvénytársaság, valamint a Slovintegra és Slovbena MOL-részvényesek figyelmét a transzparencia biztosításának követelményére és szükség esetén szíveskedjen felszólítani a Társaságokat az Alapszabályi rendelkezés betartására és befektetők teljes körű tájékoztatására. ...
.
Tisztelt Elnök Úr!

Kérem szíves intézkedését annak kivizsgálására, hogy a szlovák társaságok üzleti titoknak nem minősülő tulajdonosi szerkezetére vonatkozó részvényesi kérdés megválaszolását megtagadhatja-e a Társaság igazgatósága.

Mielőbbi válaszában bízva,
Tisztelettel,

Zelena János , magánbefektető
.
Előzmény:
.
----- Original Message -----
From: János ZELENA
To: Dr.SZÁSZ Károly
Cc: Mr. CHARODY John I. ; MOSONYI György ; HERNÁDI Zsolt ; KAMARÁS Miklós ; KADERJÁK Péter Úr ; JAKSITY György ; DIÓSLAKI Gábor Úr ; dr. CSÁNYI Sándor Úr ; Dr. KUPA Mihály Úr ; Dr. TOTH Nándor
Sent: Tuesday, December 17, 2002 12:58 PM
Subject: MOL Rt 2002. november 25-i rendkívüli tájékoztatása a Társaság alaptőkéjének megemeléséről (és a Slovnaft-ügyletről)
.
PSZÁF
Budapest
Dr. Szász Károly Úr
Elnök részére
.
Tárgy: a MOL Rt 2002. november 25-i rendkívüli tájékoztatása a Társaság zártkörű alaptőke-emeléséről
.
Tisztelt Elnök Úr!
A MOL Rt 2002. november 25-én rendkívüli tájékoztatást tett közzé a társaság alaptőkéjének új részvények zártkörű kibocsátásával történő felemeléséről. A kibocsátandó részvények lejegyzésére a Slovintegra, a.s és a Slovbena, a.s. nevű társaságokat hatalmazta fel az Igazgatóság.
A MOL Rt rendkívüli tájékoztatása az említett társaságok székhelyeit, a székhely szerinti ország/ok megnevezését, továbbá a tulajdonosi struktúrájukat nem tartalmazta.
A hiányos tájékoztatásra tekintettel kérem a Tisztelt Felügyeletet, hogy a részvénypiaci transzparencia biztosítása érdekében szíveskedjék felszólítani a Kibocsátót az említett 2002. november 25-i rendkívüli tájékoztatásának kiegészítésére.
Intézkedésüket előre is megköszönve,
Tisztel ettel: Zelena János


Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek