Topiknyitó: Törölt felhasználó 2009. 01. 16. 11:26

RFV 2009  

Nem tudni miért adják és ki adja itt el, de nem hiszem hogy pluszban dobálják kifelé a pakkokat.



Az alját nem látom egyenlőre, de én vettem az elmúlt napokban.



2010 előtt és 10000 alatt nem áll szándékomban megvállni tőle.

Ha csak.....
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2009. 10. 10. 09:39
Törölt hozzászólás
#3520
Törölt felhasználó 2009. 10. 10. 09:32
Előzmény: #3518  Törölt felhasználó
#3519
Annyit szeretnék a "belinkelt" gondolathoz hozzáfűzni, hogy a Szentlőrinci erőmű, fűtőerőmű lesz ezáltal a beruházási költség kb. 1,8-2,5 milliárd Ft lehet - az általam leírt 4-6 milliárd Ft helyett - , a Pannergy vezetése jelenleg fűtőerőművek építésében gondolkodik, amiknek a beruházási költségei alacsonyabbak, mint a kombinált erőműveké..
Törölt felhasználó 2009. 10. 10. 09:26
Előzmény: #3517  Törölt felhasználó
#3518
Megtaláltam, előre elnézést kérek mindenkitől, hogy az RFV 2009 topikba linkelem be, de így hamarabb olvasható lesz "zsihaha"-nak:

Üdv Mindenkinek!

Engedjétek meg, hogy Én is megosszam gondolataimat a kialakult helyzetről, annak ellenére, hogy jelen pillanatban nem vagyok részvényes a Pannergy Nyrt. –nak (továbbiakban: társaság), de a történéseket követem. A társaság mikor bejelentette 2007-ben, hogy geotermikus energiával akar foglalkozni, sokan felkapták a fejüket és elég pesszimistán álltak a közleményhez, mondván egy ilyen tőkeigényes vállalkozás spontán elindítása is nagy veszélyeket hordoz magában.

Tudjuk, hogy azóta, a társaság milyen horderejű szerződéseket kötött, és a Szentlőrinci fúrás is sikerrel befejeződött, amire most már joggal lehet építkezni. Talán a jövőre való tekintettel valamilyen eredményességi szempontból is meg kellene vizsgálni a társaságot, és ami nagyon fontos dolog saját erőből milyen nagyságrendben tudja fent tartani a növekedési dinamikát.

- először is, meg kellene állapítani, hogy egy geotermikus erőmű elkészülése a kezdeti vizsgálatoktól a megtermelt energia hálózatba vezetéséig mennyibe kerül. A korábbi nyilatkozatok alapján kb. 4-6 milliárd Ft lehet a költség –természetesen a Szentlőrinci kísérleti erőmű költsége több lehet, hiszen egy prototípus elkészítése mindig nagyobb költségekkel jár. A társaság eszköz (ingatlan) eladásokból és jelzálog felvételéből az első erőmű költségeit teljes egészében finanszírozni tudja.

- második lépésben meg kell említeni, hogy a sikeres Szentlőrinci geotermikus erőmű átadása után, az önkormányzatok sorba fognak állni, hogy ők is minél hamarabb rendelkezzenek az olcsóbb energiaforrással. A társaságnál tőkét kell felszabadítani vagyis portfolio tisztítás következik, a Synergon Nyrt. részvények és a Pannonunion Nyrt tulajdonrészének eladásából legjobb esetben 12 milliárd Ft szabadulhat fel. ( A Pannonunion Nyrt. jelenlegi kapitalizációja 3,1 milliárd Ft, ezt szoroztam meg 3-mal, ill. a 1,1,64 millió Synergon Nyrt. részvények árfolyamát 1500 Ft-nak vettem.)

- harmadik lépésként felszabadult tőkét (12 milliárd Ft) önrésznek is tekinthető hiszen, mindenféleképpen hiteleket kell felvenni, amiből még legalább 6-8 erőmű felépíthető. Az Európai Központ Bank hitelei kihelyezéseihez, önrész szükséges, de ezen felül lehet számolni különböző pályázatokon elnyert támogatásokra is természetesen.

- negyedik lépésként a dinamikus fejlődés fent tartásához viszont tőkét kell bevonni, ami lehet tőkeemeléssel, vagyis részvénykibocsájtással – megfigyelhető, hogy a jelenlegi geotermikus társaságok, így szereznek tőkét a befektetéseikhez- vagy egy külső tőkeerős szakmai befektető bevonása a projektekbe. Saját erőből szinte lehetetlen lesz a társaságnak a megcélzott 20-25 erőművet felépíteni, még akkor, sem ha a termelt nyereséget a dinamikus növekedés érdekében befektetik.

Eredményesség szempontjából a portfolio tisztulása után meg kellene állapítani a nettó eredmény/árbevétel viszonyszámát, ami nem egyszerű feladat, hiszen a társaságnak a költségei feltehetően magasak lesznek a közeljövőben az állandó beruházások miatt, de állapítsunk meg egy nem rossznak mondható 0,15 vagyis 15%-ot. A P/E mutató megállapításánál figyelembe kell venni, hogy az európai megújuló energiával foglalkozó cégek átlag P/E mutatója 20 körüli értéknél van.

- kiszámítható-ha a felvázolt adatokat elfogadjuk – hogy kb. 6-8 milliárd Ft, árbevételű társaság esetében – természetesen a megtisztított tevékenység után- a nettó eredmény 900-1200 milliárd Ft lehet. Ha feltételezzük, ezen az árbevételi eléréséhez nem párosul részvénykibocsájtás, vagyis a jelenlegi kb. 21 millió részvény számmal számolhatunk, akkor a kapott egy részvényre jutó nyereség EPS 42-57 Ft. A megállapított P/E mutató alapján 840-1140 Ft részvényárfolyamot kapunk.

Természetesen sok a feltételezés, és a nagy kérdés, hogy egy geotermikus erőmű mekkora árbevételt képes elérni –természetesen ez függ a fúrástól a vízhozamtól stb…-, illetve a példában szereplő 6-8 milliárd Ft árbevételt hány db. geotermikus erőmű képes előállítani…A jövőt figyelembe véve a részvényárfolyam változása egyből másképpen fest egy 20-25 milliárd Ft árbevételnél, ha közben nem történik tőkeemelés, ill. ezzel járó részvénykibocsájtás, hiszen akkor annak hígító hatásaival is számolni kell….

Tisztelettel: muvezeto
Törölt felhasználó 2009. 10. 10. 09:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#3517
Szia "zsihaha"!

Nem olyan régen írtam egy gondolatmenetet, a "pannergy topicban" visszakeresve megtalálhatod. Kb 2-3 hete írhattam....
Törölt felhasználó 2009. 10. 10. 09:09
Törölt hozzászólás
#3516
Törölt felhasználó 2009. 10. 10. 08:42
Előzmény: #3513  prfecó
#3515
Üdv Mindenkinek!

Jó olvasni az érveket és ellenérveket, legalább van egy topik szintünk – ami szerintem nem alacsony – és lehetőleg az ilyen jellegű hozzászólásokkal tartsuk is. Ilyen helyre szerintem mindenki szívesebben írja meg véleményét. Én két fontos dologra hívnám fel a figyelmet, de mindenek előtt elvonatkoztatnék attól a dologtól, hogy mint finanszírozó intézményt csak a Raiffeisen bankot említsük.

- egyre többet lehet olvasni a CO2 kibocsátás visszaszorításáról, ami a lehető legrövidebb időn belül és a legjobb hatásfokkal meg kell kezdődnie, hiszen már most visszafordíthatatlan következményekkel kell számolni a természetben, ami ki fog hatni az emberiség mindennapjaira. Vagyis a CO2 kibocsátást egy bizonyos szint alá kell vinni, szinte mondhatni „bármi áron”. Erről a hírekben, interneten egyre többet lehet olvasni pl. Kína Franciaország nagyságú területen, akar az elkövetkező pár évben szélerőműveket létrehozni, ami az energiaellátásának (áram) 80% lefedezné. Szerintem, amit a hírekből ki lehetett olvasni az, hogy a világ vezetői felismerték, hogy ha most nem cselekednek, beláthatatlan következményei lehetnek. A most jelző pedig pár évet jelent, vagyis szerintem minden régiónak országnak meg van szabva, hogy bizonyos időn belül mennyivel csökkentse CO2 kibocsátását. Nem véletlenül választották be az EU az RFV Nyrt. is ezekbe, a projektekbe, és ha a feltevésem valós alapokon fekszik lázasan, folyhat a munka a háttérben, hogy hogyan lehetne a leghatékonyabban elindítani a projektet. A nagyobb vállalatok, KKV, épületek elavúlt fűtési technológiáját felújítani egy olyan rendszerrel, aminek a káros anyag kibocsátása 30-40% kevesebb az eredetinél. Nem tudhatjuk, hogy az EU mennyi összeget különített el az ilyen jellegű projektekre, de szerintem jelenlegi helyzetben nem pár milliárd Ft–ról van szó…….

- a másik dolog amit meg kell említeni, hogy a társaság már elindított tavaly egy környezetkímélő programot, az „olajat - műanyagból” projektet. A káros anyag kibocsátás itt is lényeges kérdés, hiszen a műanyagból kinyert olajat tüzelőanyagként hasznosítaná a társaság olyan kazánok segítségével, ami a környezetet minimálisan szennyezné. Ráadásul a kemence, amiben az olajat előállítják különböző speciális tisztító szűrők segítségével,a káros anyag kibocsátása szinte nulla. Erről a projektről nem nagyon lehet hallani, de szerintem közel sincs elfelejtve a társaság részéről. De fontos megjegyezni, hogy nem Magyarországban kell gondolkodni, hiszen itt már a jövedéki adó megállapításánál nem tudtak dönteni az erre hivatott szervek, ezért jelenleg ez a projekt „parkoló pályán” van. A kérdés az, hogy meddig…..

Egyszóval mondva jelenleg a CO2 kibocsátás egy adott szint alá való szorítása lehet az egyik legfontosabb dolga az EU –nak is és ebben az RFV Nyrt.-nek Közép Európában nagy szerepet játszhat…..
Törölt felhasználó 2009. 10. 10. 08:11
Előzmény: #3513  prfecó
#3514
Élmény volt olvasni a "nagy"kollégák közötti apró szösszeneted,kicsit az az érzésem, ilyen korai kezdés láttám, hogy tényleg igaz a hír,valóban magas cukorfokú az idei termés....:-)....
De minden cink nélkül, tényleg valahol ez lehet sok ide írogató embernek a baja, hogy nem hisz a szemének, hogy így is lehet csinálni,mert így érdemes egy cégvezetést. Pedig igazából semmi különös nem zajlik,csak mindenki teszi,amihez ért.
Jut eszembe Fecó, jövőre indulsz a kerületedben?
prfecó 2009. 10. 10. 03:47
Előzmény: #3512  Törölt felhasználó
#3513
Nem szívesen mer egy egyszerü kis speki beleszolni itt " a nagy kollegák" komoly pénzügyi elemzéseihez, számaihoz .

Mihez szokott az ember a magyar tőzsdén?

1. ) Van pl. Genesis transparencia és ott 3 nap 20%- 20 % -20 down és három nap limittel fel. Na ehhez az átláthatósághoz szokott a kis magyar speki. Ráadásul a management mindenféle egzotikus - kamu spanyol , amerikai , német , hondurasi cégekkel és alapokkal -szédít ( tőkét emel , ami nem teljesül , 4 éve nem épül fel a gyár , de a hitelt már felvették , kényszerlikvidálás és elviszik 1,5 millió részvény,stb)

2.). A másik transparencia :OTP és MOL is iszonyuan nyíltan kozmetikázz mérleget , helyezz át részvényeket. Sőt Csányí még Sorost is beperelteti , mert cége értéke 90 % -al ér kevesebbet szűk egy épv alatt , aztán , utána közel megnégyszereződik.

Innen kezdve RFV a cég tulajdonosai átlátható módon pénzt .... hát ez felháborító , nem lehet egy hét alatt oda-vissza 10% tól 50 % -ig elmozdítani a cég árfolyamát , pedig megtehetné a managerment.... és se a Raiff. se a CIB nem adugy pénzt , amit EBRD már megítélt . Mutyilandban azonban egy kicsit még a bankok leakarnak szakítani maguknak ebből is és a cégvezetők nem engedik.......

hát ez felháborító -))) , de kérem a BÉT-en van egy szokás )) kisspekiket becsapni , pénzt betolatni velük , górék eltüntetik :-))) hát változhat a világ ))
hát kivonják magunkat ebből és munkából akarnak a cégvezetők megélni........ kérem Rényí , Civin , Csányi , Hernády Úr azonnali hathatós spekulációinak folytatását!!!!!!!.)))

mi lesz a jövő , tán normális Magyarország , átlátható cégadatok.

brrrrrrr , jesszus pepi))

Törölt felhasználó 2009. 10. 09. 22:56
Előzmény: #3511  Törölt felhasználó
#3512
Szia "Kolléga"!

Egy kicsit tovább árnyalnám.Fejér megyében még van egy komoly bérleti díj is, ha jól hallottam --ha valaki pontosan tudja,írja be -. nagyjából 400-600 millió Ft.
És egyelőre sajnos nem hiszem, hogy a betolt pénz az önerőre kellene,mert:

1.Ennyi hitelt manapság egy magyar bank nem szivesen folyósít egy közepes vállalaltnak,recsegő.ropogó önkoris rendszer beruházásaira, 10-15 évre. Különösen ajánlom figyelmedbe a jövő évi tervezett büdzsét....

2.Nehezen hiszem, hogy további 6 milliárdnyi projekt van előkészületben ebben az évben.Persze lehetnek meglepetések, de szerintem ez most nem az időszak.De meglátjuk...
Törölt felhasználó 2009. 10. 09. 22:40
Előzmény: #3509  Törölt felhasználó
#3511
Üdv Mindenkinek, szia „player”!

Pontosítanék egy kicsit az írásodban. A fejér megyei szerződés 1,355 milliárd Ft , a Gyergyószentmiklósi projekt 2,2 milliárd Ft beruházási tőkét igényel. Viszont Én már nyáron említettem, hogy a cégvezetők, ill. nagytulajdonosok az eladott részvénycsomagjuk ellenértékét visszaforgatják a cégbe.
Hiszen még mindig nagyon is érdekeltek a részvényárfolyam növekedésében. Nem feltételezném, hogy az elkezdett projekteket 100%-ban önerőből finanszíroznák. Fontos megjegyezni, hogy a kialakult hitelválság miatt a hitelek önerői 15-20%-ra emelkedtek, vagyis ha a tőkeemelés (1,1 milliárd Ft) és a mai bejelentett (700 millió Ft) önerőt figyelembe vesszük (összesen 1,8 milliárd Ft) akkor az RFV Nyrt. részére kb. min. 9 milliárd Ft hitelkeret állhat rendelkezésére. A két nagy projekt kb. 3,6 milliárd Ft befektetési tőkét igényel…..Mindenki számoljon tovább magában…
bobi74 2009. 10. 09. 22:33
Előzmény: #3509  Törölt felhasználó
#3510
Üdvözletem!

Korrekt összefoglalás volt. Szerintem az új projekteket bármi áron is,de meg kell ragadni. Ez a finanszírozási mód semmivel sem rosszabb a bankostól. Kár, hogy nincsenek tízmilliárdjaik.
Egy bankos ismerősömtől én is negatívakat hallottam a Raiffeisenről. Nem akartam elhinni...
Üdv.
Törölt felhasználó 2009. 10. 09. 19:53
Előzmény: #3507  matgab
#3509
Hát ez megint mekkora egy öngól vélemény. Szerintem az agyunk nem azért van, hogy kitöltse a koponyánk belső üregét valami, hanem, hogy használjuk néha....

Ha a céget a management ki akarná lopni, ezer és egy lehetősége lenne rá. Ha jutalmazni akarnák magukat, be lehetne jelenteni saját rv vásárlást és megvennék a managementtől a pakkot,stb,stb.
Aki figyeli a cég életét,tudja, 2 nagy projektben vannak benne nyakig. Fejér megye 1,8 milliárd, Gyergyó közel 3 milliárd....Tőkeemelésből bejött 1,1, de a többit valahonnan elő kell teremteni.
A Raiffeisen elég nagy szarban van, gyakorlatilag nem tudja folyósítani az EBRD csomagot sem. Vagy talán hallott valaki az ellenkezőjéről?
Persze valószínűleg lesznek más bankok akik jelentkeznek finanszírozással de még a legnagyobbak sem tudnak kapásból milliárdokat leakasztani,idő kell hozzá..A fűtési idény vészesen közeleg, sietni kell. A tulajok meg nemrég kerestek százmilliókat az OTP tranzakciókor.....Megoldás tehát?Ezt a pénzt is visszaforgatni, s gondolom teszik ezt olyan kamatok mellett, amit egy bank is elkérne hasonló kondíciókkal.Szerintem ez a management jövőbeli elköteleződését sokkal jobban mutatja, mintsem holmi pár millió kivételi célja a cégből.....
A sas nem vadászik légyre.......
matgab 2009. 10. 09. 17:50
Előzmény: #3507  matgab
#3508
mondjuk jó lenne, ha az ilyen tranzakciókat valahogy együtt megszavaztatnák a KGY-n az igazgatósági javadalmazásokkal együtt...
matgab 2009. 10. 09. 17:49
Előzmény: #3504  Törölt felhasználó
#3507
sima fizu. Az APEH nem nagyon köt bele, mert le lehet dokumentálni, hogy piacközeli.
A cégnek jó, mert forrást kapott.
A kamatadó 20%
Egy bankbetéthez képest legalább 5% előnye van (nem tudom mennyi a bubor most), de ez minimum 17,5 millió forint bónusz az igazgatónak, aki ezután nem kell sok adót fizessen, a cégnek meg TB-t, meg minden lófüttyöt...

Okos megoldás.
Törölt felhasználó 2009. 10. 09. 17:47
Előzmény: #3505  matgab
#3506
Na igen...
matgab 2009. 10. 09. 17:46
Előzmény: #3503  Törölt felhasználó
#3505
BUBOR + 4%-ot adna nekem a cégem, akkor én is oda adnám nekik...
Törölt felhasználó 2009. 10. 09. 17:43
Előzmény: #3503  Törölt felhasználó
#3504
Hát sajna én úgy néz ki igen hülye vagyok. Szerintetek ez msot mit jelent. Ahhoz sok az rfv-nek, hogy érdemtelen legyen, ahhoz kevés, hogy világraszóló lenne. Szerientek? Mihez kellhet? Főlleg iylen formában, meg szerinem ez gyors is.
Törölt felhasználó 2009. 10. 09. 17:34
Előzmény: #3502  Törölt felhasználó
#3503
hír:
link

Ilyet sem olvasni túl gyakran. :-)
Törölt felhasználó 2009. 10. 09. 14:57
Előzmény: #3501  Törölt felhasználó
#3502
Én tegnap is csipegettem egy picit a korábbi pakkomhoz (3k környékén vett). Igaz kicsit drágábban mint ma lehetett volna de hosszútávon így is jó lesz, alig rontja az átlagom, és 5k ig sokat fog hozni...:)
Törölt felhasználó 2009. 10. 09. 14:43
Előzmény: #3498  Törölt felhasználó
#3501
Én meg beálltam venni :) Lesz ami lesz!

Topik gazda

kelvin
4 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek