Topikgazda: Törölt felhasználó 2002. 04. 22. 07:50

Mi várható a tőzsdén a második forduló után?  

Ugrás a cikkhez
Éles versenyt hozott a választások második fordulója. A parlamenti választásokat összességében az előzetes adatok alapján a MSZP-SZDSZ páros nyerte, s így kormányváltás következhet be. A tények röviden (nem hivatalos végeredmény);
-198 MSZP-SZDSZ mandátum
-188: Fidesz-MDF mandátum
-az SZDSZ jelentősége megnőtt, a kormányzaton belül belső kontroll szerepet fog betölteni
-összességében a potenciális új koalíció előnye szűk, erőteljes kormányzati és parlamenti fegyelem szükséges az új kormányzat érdekérvényesítéséhe z
-ma estig bejelentések tehetők az Országos Választási Bizottságnál, melyek elvileg módosíthatják az eredményeket
(a még nyitott kérdéseket a választással kapcsolatban írásunk második felében ismertetjük)

Tőzsdei szempontból - és itt utalnánk a Portfolio.hu felmérésére - kedvező eredmény született, az alapkezelők és elemzők összességében piacbarátabbnak tarják a potenciális MSZP-SZDSZ koalíciót. Az elmúlt két hét kereskedését nyomon követve megállapítható, hogy egy stabilan emelkedő BUX mögött már számos nyitott vételi pozíció állhat, azaz ezen kimenetel már részlegesen beépült az árakba. Az új koalíció megalakulását követően a mérsékelt emelkedés folytatását valószínűsítjük.
Óvatosságra adhat okot, hogy a szakértők 8,741 pontos BUX értéket valószínűsítettek MSZP-SZDSZ koalíció esetén a választások után 100 nappal, mely 1.4%-kal a pénteki záróérték alatt helyezkedik el. Az árazási szempontokat nem fogják figyelmen kívül hagyni az intézményi befektetők, hurrá-optimizmus nem várható.

A potenciálisan megalakuló új koalíció több, a tőkepiac vonatkozásában kedvező ígéretet is tett a választási kampányban. Nem feledkezhetünk meg azonban arról a tényről, hogy minden kampányidőszak természetesnek tekinthető velejárója a túlzott ígéretek megjelenése. A következő hónapok, félév során az intézményi befektetők árgus szemekkel fogják követni azt, hogy reálisan mi valósulhat meg az elhangzottakból;
-állami tulajdonú vállalatok megjelenése a tőzsdén
-adminisztratív terhek enyhítése tőzsdére lépés és BÉT-en maradáshoz
-kárpótlási folyamat lezárása
-gázár- és gyógyszerár kérdés
-az áfolyamnyereség-adó eltörlése

(Az általános gazdaságpolitikai különbségekből érdemes lesz az állam jövedelem központosító tevékenységének potenciális csökkentésére, a tőkeáramlásban betöltött közvetett szerep megváltozására koncentrálni.)

Közvetlen hatások; gáz és gyógyszer

A gázár és a MOL gázüzletágának helyzete a választások egyik fő kampánytémájává avanzsált a két forduló között. Amennyiben megalakul az MSZP-SZDSZ koalíció, nagy valószínűséggel feltételezhető, hogy a gázüzletág értékesítésének koncepciója megváltozik és nem az MFB fogja megvásárolni (mely a szocialisták szerint nem tudná hatékonyan menedzselni a gáztevékenységet). Az állam 25%-os részesedéssel rendelkezik a MOL-ban és csupán remélni lehet, hogy a politika befolyása nem fog kiterjedni a vállalat stratégiájáig, azaz az értékesítési koncepció változatlan marad.

A kampány hangzavarában elhalkult első MSZP-s vélemények szerint egy piaci gázár szükséges, melyhez a rászoruló rétegek támogatása csatlakozna.
A gázárszabályozás rendezése (vagy az ezzel kapcsolatban pontosan kiszámítható változások) elengedhetetlen a gázüzletág kedvező értékesítéséhez. Erőteljesen kérdéses, hogy a szeptemberi helyhatósági választások előtt milyen politikailag is érzékeny döntés fog születni a gázárakat és a gázüzletág értékesítését illetően.
Tisztán gazdasági racionalitás alapján létezik olyan kimenetel, mely nem sérti a lakosság érdekeit és a MOL is előbbre léphet még a helyhatósági választások előtt, mindazonáltal ez egy keskeny ösvényen történő egyensúlyozást jelentene politikai PR szempontból.

Elvi síkon nem zárható ki, hogy személycserék fognak történni a MOL felső vezetésében. Mindazonáltal szeretnénk hangsúlyozni, hogy nemzetközi szinten is elismert vezetők irányítják a társaságot Mosonyi György és Michael-Marc Delcommune személyében, így a potenciális változás lehetősége elsősorban a politikailag korábban is érzékenyebb poszt, az elnöki pozíció esetében a legnagyobb (legkedvezőbb kimenetelnek jelen pillanatban a változatlan személyi összetétel tűnik).

A gyógyszerárak csupán a választások finisében kaptak kiemelt szerepet. Elhangzott ugyan a kiélezett küzdelemben, hogy az MSZP győzelme esetén elmaradna a gyógyszerár emelés, ugyanakkor ezt még a párt szakmailag illetékes személyei is azonnal tompították. Megítélésünk szerint a tavaly megkötött 3 éves gyógyszerár megállapodással egy igen kényes egyensúly jött létre, melynél kedvezőbbnek az elérése a mindenkori kormányzat számára szinte a lehetetlen kategóriába tartozik.

Nem tartjuk valószínűnek, hogy egy potenciálisan megalakuló új koalíció változtatna a gyógyszerár megállapodáson, mivel ezzel számos multinacionális vállalat nemzetközi szinten is jelentős lobbi erejét fordítaná maga ellen (és egy ilyen harcból már a Fidesz-MDF-FKGP koalíció kénytelen volt kihátrálni az áramár-vita esetén). Ugyan nem kapott nagy nyilvánosságot, de gyógyszerár- és támogatás kérdésében az Egészségügyi Minisztérium több "kényszerkonzultáció t" is tartott az Amerikai Nagykövetségen, mely jól mutatja a nemzetközi gyógyszeripari szereplők érdekérvényesítési erejét.

Izgalmak a második fordulóban, nyitva maradt kérdések

A választások második fordulója az első fordulós eredményeket követően éles fordulatot hozott. A Fidesz-MDF előretörése az utolsó pillanatig kiélezetté tette a versenyt, s a választók még az eredmények megismerése után sem tudták maradéktalanul eldönteni, hogy végülis kit fog a köztársasági elnök felkérni kormányalakításra. A képet nem segített tisztázni maga Mádl Ferenc sem, amikor a számára a kormányfőjelölt megnevezésére rendelkezésre álló 2x30 napos határidőt emlegette a választások utáni sajtótájékoztatóján. Míg Dávid Ibolya, az MDF elnöknője gratulált a győztes MSZP-SZDSZ szövetségnek és egyértelművé tette az MDF önálló frakcióalapítási szándékát, Pokorni Zoltán, a Fidesz elnöke nyilatkozatában a szavazatok újraszámolásáról beszélt, és megpendítette az egységes Fidesz-MDF frakció lehetőségét, mely elvi alapot adhat Orbán Viktor újabb kormányfőjelölésére, s ennek várható háromszori parlamenti megtagadása esetén lehetőséget adhat a köztársasági elnöknek új választások kiírására, mely hónapokra elhúzhatná az új kormány megalakítását. Ezt a - legalábbis a tőzsde szempontjából mindenképpen nemkívánatos - végkifejletet tűnt tegnap este Orbán Viktor kizárni akkor, amikor saját szimpatizánsai előtt bejelentette, hogy gratulál Medgyessy Péternek a választások megnyeréséhez.

Az Országos Választóbizottság elnökének nyilatkozata szerint a kampánycsend idején és a szavazás során olyan bejelentés nem érkezett hozzá tegnap estig, mely a szavazás végeredményét érdemben befolyásolná. Kirívó szabálytalanság tehát - mely a fenti eredményt megmásítaná - a szavazás során így valószínűsíthetőleg nem volt.
Az elkövetkező napok azért kisebb korrekciókat hozhatnak a fenti eredményekben. Három választókerületben a mandátumot csak néhány szavazattal sikerült a győztes jelöltnek megszereznie (ebből 2-ben a Fidesz nyert), kilenc választókerületben pedig a különbség 1%-on belül van (ezek közül 5-ben a Fidesz a győztes). Amennyiben tehát az az elvileg erősen valószínűtlen eset következne be, hogy a szavazatok újraszámlálása során valamennyi "szoros" kerületben Fidesz győzelmet állapítanának végül meg, még akkor is az MSZP-SZDSZ szövetség lenne többségben a parlamentben.

A számok alapján az SZDSZ parlamenti képviselőinek helyzete az elkövetkező négy év parlamentjében jelentősen felértékelődik. Ahhoz, hogy a várhatóan megalakuló MSZP-SZDSZ koalíció stabilan kormányozzon négy éven át, a 20 liberális parlamenti képviselőnek végig ki kell tartania a kormány koalíció mellett. Öt szabad demokrata leválása esetén már borulhat a kormánytöbbség a parlamentben, mely törékennyé teheti az új kormány kormányzását. A helyzet különösen nagy fegyelmet követel majd a liberális képviselőktől, valamint kellő engedékenységet a nagy koalíciós partnertől annak érdekében, hogy az SZDSZ parlamenti frakciójából ne legyenek "dezertálások". A koalíció minden áron való fenntartása ugyanakkor nem kizárt, hogy az elkövetkező négy évben az SZDSZ MDF-szerű MSZP általi bedarálásához vezethet, melyet a jelenlegi SZDSZ vezetés vélhetőleg el kíván kerülni. A liberálisoknak tehát egy nagyon szűk ösvényen kell majd egyensúlyozniuk a kormány parlamenti többségének fenntartása és a saját maguk önállóságának választóik felé történő bizonyítása között.

Korábbi felmérésünk alapján tőzsdei szempontból tehát egyértelműen kedvező eredmény született azzal, hogy a szocialisták az SZDSZ-szel együtt alkotnak kormányzati tényezőt a következő parlamentben. A kérdés az, hogy ez az MSZP-SZDSZ győzelem jelenlegi árfolyamokba már milyen mértékben árazódott be az elmúlt két hétben, s a parlamenti többség csekély mértékét mennyire lehet majd valós veszélyként értékelni. Erre most választ adni nem lehet.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 09. 21:28
Törölt hozzászólás
#3
Törölt felhasználó 2002. 04. 22. 10:22
Előzmény: #1  portfolio
#2
Nem konnyu egy ilyen korrekt helyzetkepet adni ebben a rendkivul kenyes helyzetben. Gratulalok. Egyetlen hiba van szerintem: nem a dezertalo SZDSZ kepviseloktol kell tartania az uj kormanykoalicionak, hanem a dezertalo szociktol:

1. egy kisebb, 20 fos frakciot sokkal konnyebb egyben tartani, mint egy 178 fost.
2. Az SZDSZ frakcio raadasul nem csak kicsi, hanem homogen is. Akik benne vannak, azok kelloen elkotelezettek a szocikkal torteno kozos kormanyzas iranyaba, az antikommunista vonal mar 94 elott lemorzsolodott a partban.
3. Az MSZP frakcioban azonban sok olyan szemely van, aki nehezen viseli a liberalis iranyvonalat. Na oket kell majd benntartani es jo poziciokkal kielegiteni.

Mivel az SZDSZ kiralycsinalo szerepben van, annyi tarcat ker, amennyit nem szegyel. Ezt fogjak nehezen viselni az MSZP frakcio olyan tagjai, akik a bal szelen allnak. Hosszu tavon (4 ev) az egyeduli megoldas szerintem az lehet, ha az SZDSZ onmersekletet tanusit. Ez viszont azert lesz nehez, mert a koalicioval feladjak fuggetlenseguket, s ha nem tudjak latvanyosan megjeleniteni az altaluk kepviselt ertekeket, akkor 4 ev mulva az MSZP-vel kozos listan indulhatnak. Ettol szep a politika :)

Topik gazda

dab
5 4 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek