Topikgazda: Törölt felhasználó 1970. 01. 01. 01:00

Megjelent az Arago Szegeden is (3.)  

#kép:picklogo.jpg:b#Felszállt a fehér füst, s immár hivatalosan is bejelentették, amit régebben sejtett a piac: az Arago befektetési holding megszerezte a Pick részvényeinek 19.16%-át. Ezzel az Arago tőzsdei cégekből álló gyűjteménye újabb, ezúttal díjnyertes trófeával gazdagodott.
A tulajdonszerzés tényét egyidőben jelentette be a Pick és az Arago, de míg előbbi közleménye csak 10.2%-os tulajdoni hányadról tudott, addig a felvásárló 19.16%-ot ismert be. A tulajdonszerzés igazi meglepetéssel nem szolgált, az idők folyamán egyre nagyobb lett a valószínűsége, hogy a pletykáknak ez esetben valóságalapjuk lehet. Érdemes röviden visszatekinteni időrendben a tranzakciót:
1. Tavaly novemberben indultak az első link| http://www.portfolio .hu/cikkek.tdp?i=276 5&k=6| pletykák| arról, hogy csendes felvásárlás lehet a Pick megnövekedett forgalma mögött. Bár ekkor még nincs megemlítve név szerint az Arago, de a befektetési holdingot úgymond potenciális felvásárlónak tartja a piac a középméretű cégekre.
2. A Pick április 27-i közgyűlésén eltörölték az 5%-os link| http://www.portfolio .hu/cikkek.tdp?i=433 3&k=1| tulajdonosi korlátozást|, megteremtve ezzel a lehetőséget egy nagybefektető számára. Az indoklás – mint akkor is írtuk – meglehetősen sántított: több nagy pénzpiaci alapkezelő igényére hivatkoztak, akik szívesen tartottak volna több Pick részvényt a portfóliójukban.
3. A közgyűlési döntés jó alapot adott a felvásárlási pletykák link|http://www.port folio .hu/cikkek.tdp?i=433 7&k=6| újraindulásának|, immár konkrétan megnevezve az Arago-t, mint potenciális befektetőt a legnagyobb magyar húsipari társaságban. Ekkorra már célba érhetett az Arago, a részvények legnagyobb részét a forgalmi adatokból ítélve még tavaly év végén és idén év elején szerezhették meg.
4. Június közepén a Pick igazgatósága felhatalmazást kért a részvényesektől egy 20-25%-os tőkeemelés végrehajtására.
5. A folyamat utolsó lépése a múlt héten meghirdetett Arago közgyűlés volt, ahol a társaság minimum 2 mrd Ft-os tőkeemelésről döntött. Bár az Arago nem adott felvilágosítást a tőkeemelés céljáról, de az események ismeretében elég kevés valószínűsége maradt, hogy mi lehet a társaság szándékai mögött.
#kép:pick000711.jpg:b#
Az Arago tulajdonszerzése a jól megszokott forgatókönyv szerint, a társaság managementjével egyeztetve történhetett (az Arago eddigi felvásárlásai közül a végrehajtás módjára az egyetlen kivétel a Zalakerámia volt). A Pick részvényesi megítélésének változásánál érdemes szemmel tartani, hogy az Arago eddigi tőkepiaci szereplését alapul véve a nem feltétlenül tartozik a legnépszerűbb stratégiai tulajdonosok közé a többi részvényes szempontjából. Az Arago története során eddig csak az egykori kárpótlási jegy hasznosító társaság alapítói számára eredményezett igazán jó befektetést. A kisbefektetők sem az Arago részvényeseként, sem a felvásárolt társaságok tulajdonosaként nem realizálhattak kiemelkedő hozamot.
Kíváncsian várjuk a tranzakcióról a Pick management véleményét, amely eddig leginkább a teljes részvényesi kör képviselőjeként volt ismert (intézményi és magánbefektetők egyaránt). A társaság a növekedési terveinek a megvalósításához valószínűleg az intézményi befektetőktől is hozzájutott volna a szükséges tőkéhez, ezért nem látjuk indokoltnak, hogy gyakorlatilag a részvényárfolyamban jelentkező prémium nélkül vezető szerephez juttattak a cégben egy aktív pénzügyi befektetőt (Croesus után szabadon).
Újabb kérdéseket vet fel a Pick management által igényelt tőkeemelési lehetőség, amelyről a most pénteki közgyűlésen dönthetnek a részvényesek. Miután valószínűleg a managementtel egyeztetett felvásárlásról volt szó, ezért nem tekinthető befektető-barát megoldásnak, hogy az Arago tulajdonszerzése csak a közgyűlést 3 nappal megelőzően került bejelentésre. Azon részvényeseknek, akik a KELER-ben letétben tartják a papírjaikat, s részt akarnak venni a közgyűlésen, tegnap volt utoljára lehetőségük ezt jelezni. Így azok a külföldi intézményi befektetők, akik önmagában nem tulajdonítottak volna nagyobb jelentőséget a közgyűlésnek, de a legújabb történések ismeretében már elmennének, lemaradtak az összejövetelről.
Miu tán a társaság zártkörű alaptőke-emeléshez kéri majd a részvényesek hozzájárulását, ezért nem kell túlzottan jó memória ahhoz, hogy a befektetőknek eszébe jusson az Arago stratégia link| http://www.portfolio .hu/cikkek.tdp?i=435 1&k=1| Zalakeráma-módra|. Az Arago a vásárolt Zalakerámia részvényeit a tőzsdén csendben értékesítette, majd zártkörű tőkeemelés révén jutott újra pozícióhoz a társaságban. Azaz volt olyan időszak, amikor gyakorlatilag egyetlen részvény nélkül irányíthatta a céget. Kis túlzással a Pick management tervei végrehajtásakor ezúttal kalkulálniuk kell majd a Zalakerámia társasági eseményeivel, esetleges tőkeemeléseivel is, nehogy egymáshoz túl közeli időpontban legyenek. A Zalakerámia esetében pedig illik majd figyelni arra, hogy milyen tenderkiírás van a környező országok húsipari cégei között, nehogy egy tőkeemeléssel megzavarják a Pick terjeszkedési terveit. Bár a két cég esetében valószínűleg ez a legkisebb kockázat, amit vállalniuk kell a külső részvényeseknek.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 16. 16:17
Törölt hozzászólás
#12
Portfolio
Portfolio 2000. 07. 13. 16:26
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#11
Továbbra sem hiszem, hogy az Arago le akarná nyúlni itt a céget. Az egyszeri cash bevétel, ugyanakkor egy szakmainak történő eladás nagyobb potenciális nyereséget ígér.
Az állami szavazatokra én is kíváncsi leszek. A Pick privatizációjakor gondosan ügyeltek arra, hogy nehogy valami szakmai kezébe kerüljön, akinek mondjuk csak a márkanév a fontos. Azért az ilyen 5%-os szavazati korlát nem feltétlenül általános példának tekinthető. Ha most jóváhagyják a tőkeemelés igazgatósági hatáskörbe adását, akkor az eredeti privatizációs koncepció végleges elfelejtését jelenti. Lehet persze azt is mondani, hogy eljárt felette az idő, ilyen a piac stb.
Én nem hiszem, hogy a Pick nem maradhatott volna meg független cégnek hosszabb távon.
Portfolio
Portfolio 2000. 07. 13. 16:15
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#10
Rod!
Én nem hinném, hogy az Arago ki akarja fizetni a Pick-ből a pénzt. Ez szerintem akkor lenne reális, ha már nagyon közeli lenne a szakmai befektetőnek történő eladás. Én személy szerint meg lennék lepve, ha ilyen gyors lefolyású lenne a dolog.
Inkább el tudom képzelni, hogy kicsit hízlalják még a céget egy két akvizícióval. Az Arago azért nem csinált rossz üzletet a gyógyszerközpontokka l, amikor összegyúrta, majd eladta szakmai befektetőnek. Nem lesz rossz az Eravis-Hunguest cégekből összerakott középkategóriájú szállodalánc sem. Előbb-utóbb arra is találnak majd egy szakmai befektetőt.
A Zala eddig nem egy sikertöténet, de ki tudja, hogy van-e még benne pénzük? Én meg lennék lepve, ha egy ilyen akvizíció során nem szabadítottak volna fel minden rendelkezésre álló forrást. A Zala pont ilyen, s ráadásul messze a következő közgyűlés, amire kellenének a részvények. Addig meg legfeljebb gondoskodnak róla, hogy sok jó hír ne jöjjön ki, nehogy felmenjen az árfolyam.
A 10 mrd Ft nekem is soknak tűnik, de azért lehet, hogy találni olyan bankot, akinek megfelelő hitelfedezetet jelent a legnagyobb magyar élelmiszeripari cég irányítását jelentő 33%-os részvénycsomag.
Törölt felhasználó 2000. 07. 13. 15:35
Előzmény: #7  portfolio
#9
A Pick alapszabálya sok meglepetést tartogat íme egy csokorral a különleges státusszal rendelkező aranyrészvény jogaiból.
Az aranyrészvény szavazatával képes megakadályozni a saját tőkét 20%-al meghaladó tőkeemlést, beleszólhat a stratégia üzletpolitikába, egy-egy tagot delegál az igazgatóságba és a felügyelőbizottságba is.
Ilyen körülmények között felmerül a kérdés, vajon miként viszonyul az állambácsi az agresszív Aragóhoz. Meg akarja-e akadályozni az Aragó térnyerését, az akvizíciós pénzek lenyúlását?...
A kérdésekre az első válaszok holnap érkeznek meg, azonban a végitéletet ne hamarkodjuk el.
Törölt felhasználó 2000. 07. 13. 15:22
Előzmény: #6  portfolio
#8
T. Portfólió !
Köszönöm a gyors reakciót.
A Pick menedzsmentjének konzervativitása miatt elég nehézkesen folytak tárgyalások szakmai befektetőkkel korábban is, ebben teljesen egyetértünk. A sikerdíjjal kapcsolatban pedig nem árt, ha meghaladja a 2 éve bevezetett opciós csomag értékét, ami akár 5% feletti pakett is lehet, árfolyamértéken 1,5 Mrd körül alakulhat.
Az ÁPV-nek aranyrészvénye van a priv. törv. alapján, jónéhány dolgot megvétózhat ezzel. Egyes kiváltságokat a menedzsment is élvez, de ennek utána fogok nézni.
Ha osztalékban fizetne a Pick pl. 2.500 Ft-ot részvényenként, miért nem a közgyűlés előtt (rendes) jelentette be a cég a birtokszerzést? Így max. osztalékelőleget fizethet, de ott az említett vétójog. Most 1 évig várna feleslegesen?
Tehát vagy az időzítés rossz, vagy egészen másról van szó. És pont a Pick előtt szerezte meg az "ausztrál cég" a romániai üzemet...
Még egy fontos kérdés: Honnan van az Arago-nak ennyi pénze?
Várom tudosításotokat,
Üdv özlettel:
Rod
Portfolio
Portfolio 2000. 07. 12. 19:56
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#7
Ha tudsz valami részletet az alpolgármestertől, arra szerintem sokan kíváncsiak lennének!
Portfolio
Portfolio 2000. 07. 12. 19:55
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#6
Rod!
Amit én nem látok tisztán: mi indokolta a Pick-et arra, hogy kvázi ingyen beengedje az Aragot a cég irányításába?
1. Nem szakmai befektető, ezért nagy szinergiák nem lehetnek
2. A társaság rendelkezik a szükséges tőkével az akvizícióhoz, ha pedig továbbira lenne szüksége, az intézményi befektetőktől könnyen megkaphatta volna.
Szerintem itt azért erőteljesen olyan okok lehetnek, amit nyilván nem véletlenül nem osztottak meg a nyilvánossággal. Ilyen lehet egy olyan ajánlat az Arago részéről a management felé, amit nem lehet visszautasítani. Ezekből többfajta van:
1. Tényleg elég vonzó ahhoz, hogy pl. kellő sikerdíjjal érdekelve legyenek szakmai befektetőnek történő eladásban.
2. Vagy a másik oldalról meg vannak villantva olyan alternatívák, amik inkább azt teszik vonzóvá, hogy beengedjék az Aragot. Ezeket nem részletezném, de az 5%-os tulajdonosi korlátozást egy olyan társaság, ahol a management a fő tulajdonos (nevezhetjük akár Brago-nak), könnyen meg tudja oldani. Kell egy-két-három off-shore cég és kész.
Nem tudom, hogy ez esetben mi lehetett a háttérben, de az biztos, hogy elég "vonzó" lehetett az ajánlat ahhoz, hogy az eddig a jó értelemben vett konzervatív vezetésű cég öszeálljon egy nem teljesen makulátlan megítélésű társasággal.
Ez persze magánvélemény volt. Egyébként a közgyűlésre terveink szerint megyünk, s ha beengedik a sajtót, akkor tudósítunk is. Volt már rá példa, hogy nem lehetett bemenni, de a helyzet javul (lásd TVK). A Pick esetében eddig szabad volt a pálya a sajtónak, reményeink szerint az is marad.
Törölt felhasználó 2000. 07. 12. 14:46
#5
Szerintem a szegedi fideszes alpolgarmester, aki korabban a Pick marketing vezetoje volt, es sokaig palyazott a vezerigazgatoi posztra eleg jo informaciokkal rendelkezik az egesz tranzakciorol.
Törölt felhasználó 2000. 07. 11. 18:06
Előzmény: #3  portfolio
#4
A történet egészét tekintve nem hasonlítanám a korábbi Zala vagy hasonló pénzügyi befektetésekhez (műveletekhez). A menedzsment érdekeit sértené, ha egyszerű "szavazzuk meg a 1000Ft-os osztalékot és bukjunk ki párszáz milliót" üzletről lenne szó. Persze egy nagyon becsülendő dolog, hogy a társaság szeretné megőrizni a folyamatos eredménynövekedést, amelyet a szokásos pénzügyi eredménnyel már nem oldhat meg (félreértés ne essék, nem azt állítom, hogy a p.ü.-i eredmény túlnőtt az üzemin, ellenkezőleg). Ha akvizitál - és szerencsére nem dél-keleti szomszédaink felé - egy kicsit északra, esetleg nyugatra úgyanúgy megteheti, ha többe is kerül. Más lehetősége nincs. Szakmai partner lenne az Arago? Azért ez túlzás, de ha nem fölözésről van szó, akkor is kénytelen felértékeltetni. Az sem elképzelhető, hogy az Arago arbitrálná le a Pick-et egy okos akvizíció folyamán, így beszűkült a kör. Várok minden ötletes hozzászólást, illetve, ha vkinek módja van eljutni a pénteki közgyűlésre, gondolom mindenki szívesen venné a közvetítést.
Üdv.
Portfolio
Portfolio 2000. 07. 11. 10:16
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#3
T. Boromisza!
Én azt nem tudom pontosan, hogy mennyi részvénye van/volt a szegedi önkormányzatnak, de a tranzakció szempontjából biztos, hogy nem számottevő. A tulajdonosi struktúra szerint az önkormányzatoknak 2.9%-os részesedésük van a cégben (egy éve is ennyi volt). Ha most ezt az egészet megvette az Arago, az még véleményem szerint független attól, hogy a management-tel egyeztetett-e vagy sem a tranzakció során. Ha a management egyszer már beengedte a cégbe (mert gyakorlatilag ez történt), akkor tök mindegy, hogy kitől vásárolta össze a papírokat.
Törölt felhasználó 2000. 07. 11. 09:54
#2
Pletyka szinten úgy tudják Szegeden, hogy a város a részvénycsomagját a Pick vezetés tudtán kívül értékesítette. És így könnyebben került az Arago a jelenlegi pozícióba.

Topik gazda

boromisza
5 4 3

aktív fórumozók


friss hírek További hírek