A Fed kijelentette: növekedés útjára lépett az amerikai gazdaság!
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a várakozásoknak megfelelően 0,00-0,25%-os sávban, rekord alacsony szinten tartotta az irányadó rátát, de kijelentette, hogy az amerikai gazdaság a növekedés útjára lépett, folytatódott a gazdaság teljesítményének növekedése, így nem látja akadályát annak, hogy a gazdaságélénkítéseket a tervezett ütemben és időben visszavonják.
A Fed befejezi az 1250 milliárd dolláros jelzálogkötvény, 175 milliárdos állami vállalati kötvény és 300 milliárd dolláros amerikai államkötvény vásárlási programjait a korábban kitűzött menetrend szerint, így tehát az 1725 milliárdos likviditásnövelő program kifutásával kell számolnunk tavaszra. A Fed 4 programot állít le februárban, s az európai és ázsiai jegybankokkal kötött dollárswap ügyleteket is leállítják. A TAF (Term Auction Facility) programot március 8-án fejezik be.
A Fed döntéshozói ismét kijelentették, hogy az irányadó ráta még sokáig alacsony szinten maradhat.
Egyedül Thomas Hoenig Fed kormányzó véleménye különbözött erősen a többiekétől, aki tipikus „héja” a Fed Nyíltpiaci Bizottságában (FOMC). Hoenig szerint a gazdasági és pénzügyi helyzetben annyi változás történt pozitív irányba, hogy nem lenne célszerű sokáig alacsony szinten tartani az alapkamatot.
Az FOMC egységes álláspontja szerint az inflációs nyomás alacsony maradhat még a gazdaságban.
Bernanke bízik abban, hogy a gazdasági növekedést a munkaerőpiaci helyzet javulása kíséri. A Szenátusban 55-en szavaztak arra, hogy Bernankenek maradnia kell a jegybankelnöki poszton, s mindössze 22-en szavaztak ellene.
Úgy látom, még mindig itt van 1xyz ideje. Ha majd újra eljön a lágy bika, nekem is el kell jönnöm, hogy a főcímet megváltoztassam?
Egyelőre még nem vontam vissza az elrendel shortot.
Ma kezdődik a Világgazdasági Fórum kétévente megrendezésre kerülő világcsúcs-találkozójára. A svájci Davosba érkeznek 90 országból politikusok, üzletemberek, emellett tudósok és értelmiségiek, 2500-an, és vitáznak az aktuális globális kihívásokról. A 40. évfordulót az „újragondolás, újratervezés, újjáépítés” témájában hirdették meg. Az esemény nagy figyelmet kap minden bizonnyal.
Mivel az amerikai újlakás-értékesítések és a használtlakás-értékesítések adatsorát az értékesítési folyamat eltérő időszakából teszik közzé, így jelentős lehet a különbség a két adatsorban is. Míg a használtlakás-értékesítések az eladás befejezte után kerülnek a statisztikákba, ami akár két hónappal is meghaladhatja a szerződés aláírását, addig az újlakás-értékesítéseket a szerződéskötéssel veszik számba. Hétfőn a használtlakás-eladások 16,7%-os, vártnál nagyobb csökkenését mérték, addig az újlakások eladásai kb. 3%-kal emelkedhetnek.
Az amerikai jegybanki szerepet betöltő Federal Reserve mai kamatdöntési közleményben nem számítunk változásra a monetáris politikát illetően, a növekedésre és az inflációra való utalás változhat. Talán még korai lehet megváltoztatni az utalást, hogy egy „jó ideig” alacsony kamatszinttel számolnak, azonban az eszközvásárlási programokkal kapcsolatban megtörténhet, hogy részletesebben kifejtik a jelzálogfedezetű papírok vásárlásának megszüntetési tervét. Ezzel kapcsolatban egyre több találgatást lehet hallani, amelyek a jelzálogkamatlábak emelkedését próbálják számba venni.
A tegnapi 2 éves amerikai állampapír aukción 44 milliárd dollár értékben adott el papírokat a pénzügyminisztérium, 0,88%-os hozam mellett. A lefedettség 3,13-szoros volt, szemben a korábbi 10 aukció 2,99-szeres értékével. A közvetett befektetők, amely csoport tartalmazza a külföldi jegybankokat is, a papírok 43,1%-át vásárolták, szemben a korábbi 34,8%-os aránnyal, azonban a mostani arány elmarad a korábbi 10 aukció 45% körüli szintjétől. A mai napon 32 milliárd dollár értékben 5 éves aukció lesz.
Ausztráliában az infláció 2009 utolsó negyedévében az előző negyedévhez képest a várt 0,4%-nál is nagyobb ütemben, 0,5%-kal nőtt. Az előző év azonos időszakához képest pedig a várt 2,0% helyett 2,1%-os átlagos negyedéves fogyasztói árszínvonal emelkedést mértek. Az ausztrál jegybank (RBA) által számított súlyozott fogyasztói árindex 0,7%-kal emelkedett havi szinten, amely szintén felülmúlta a 0,6%-os piaci konszenzust, illetve az előző év azonos időszakához képest a várt 3,5%-nál is nagyobb, 3,6%-os áremelkedést tapasztaltak. A kamatemelési várakozások ezzel tovább erősödtek, s az ausztrál dollár is erősödésnek indult. Egy másik jelentés szerint a kiemelt gazdasági mutatókból összeállított, ún. LEI konjunktúraindex az elmúlt 2 évben a leggyorsabb ütemben emelkedett.
A Lehman csődje óta most nőtt először a japán export!
A japán export decemberben 12,1%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest, amely az első alkalom a Lehman csődje óta. A konszenzus csak 7,6%-ról szólt. Az import a várt 10,4%-nál kisebb mértékben, 5,5%-kal esett vissza, így a külkereskedelmi mérleg többlete 374 milliárd jenről 545,3 milliárd jenre emelkedett
Csak Csajok