mab

Regisztráció: 2021-11-22 16:08:00

Hozzászólások száma: 294

Utolsó hozzászólás: 2025-04-02 15:32


Tapasztalat: 3
Aktivitás: 4
Népszerűség: 5


utolsó 20 hozzászólás

Magyar Állampapír tulajok 2025. 04. 02. 15:32
Persze, meg volt az a hónap amikor 10% alatti inflációt jövendölt a vezér és lám 9.9% lett.
De azt tartom, hogy évekig nem lehet többszörösen kisebb inflációt kimutatni úgy, hogy az adatokból és árakból ez ne ordítson egy idő után. És minél több idő telik annál szélesebbre nyílna az olló.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 04. 02. 13:45
Ez a valós inflációs mesét nem értem. Évek óta megy ez a kimutatott infláció kétszerese-háromszorosa szöveg.
Sok évre megvan a termékek adott hónapbeli rögzített ára. Mondjuk a KSH-nál 2020-tól látom minden hónapra. Lehet vitatni az adott hónapban mintavételezéssel boltokban rögzített árakat, de átlagban nagyon durván azért nem térnek el. Ezek alapján van kiszámolva a két hónap közötti ill. az éves KSH infláció, ezt bármikor újra ki lehet számolni.
Viszont ha örökké két-háromszoros inflációról beszélünk, akkor az 5 évvel ezelőtti kiinduló árakat alapul véve a mostani valós piaci áraknak sokszorosan el kéne térni a legújabb hónapban rögzített KSH áraktól és én ilyet nem látok.
Mindebből az következik, hogy néha-néha lehet kicsit csalni, de huzamosan és sokszorosan az egyik irányba biztosan nem.
Teljesen más kérdés, hogy maga az infláció kosár jól modellezi-e az átlagember életét. Itt lehet torzitás. Pl. ha a párizsi alulreprezentált a korsárban és a párizsi évek óta az infláció kétszeresével emelkedik, akkor a kimutatott infláció nem fedi jól az átlagember inflációját. A kosáron sokat lehetne vitatkozni, azért látványosan nem térhet a valóságtól. Meg gyakran kéne változatni a kosarat, hogy mindig az legyen benne nagy súllyal ami az adott időszakban kevésbé emelkedik.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 04. 02. 12:44
Én a BMÁP mellé veszegetek kisebb mennyiségben 2035-öt. Tegnap pl. 6.91% hozamon. Jól kiegészítik egymást. Ha a hozamok felfelé indulnak, akkor a BMÁP hoz szépen, ha meg idővel lefelé akkor a 2035-ön árfolyamnyereség is lesz a 7% körüli hozam mellett.
Persze a 2035-öt tudni kell kell sokáig tartani, ha rosszabbul mennek a dolgok. A legrosszabb szcenárióban ha esetleg Törökországgá válnánk akkor masszív negatív reálhozamot produkálna évekig, de akkor a BMÁP sem biztos, hogy tündökölne.
Azért most azzal számolnak, hogy a hozamok lassan csökkenni fognak. FixMÁP helyett inkább 2035-öt veszegetek felfelé (de csak keveset).
A 2035-ben azt is jónak látom, hogy a hozam egészét kamatként fizeti ki és nem a végén visszakapott nagyobb névértékként (sőt a kapott névérték most picit kisebb is a vásárlásnál, azaz inkább előre fizet).
Magyar Állampapír tulajok 2025. 03. 26. 17:12
Hosszú távot (2-3 évtized) nézve az USA részvénypiac mindig felülteljesítette a kötvényeket az utóbb 130 évben, nem is kevéssel.  De rövidebb időtávokon vagy egyedi részvényeket nézve vagy más piacokon (pl. elveszett japán évtizedek) ez nem feltétlenül igaz.
Nem is annyira jó egyedi részvények rövid időtávbeli sikereit nézni, mert bőven van ellenpélda is. Ugyenez OTP-re: ismerős 2008 táján vett 10k körül OTP-t ami nemsokára 1200-ig ment, azaz hetedére esett. Nagyjából 10 évvel később nominálisan érte el megint a 10k-t, azaz ekkor még egy évtizednyi kamat elveszett hiányzott.
Évtizedeken keresztül tőzsdézve lesz benne komoly válság is, ekkor dől el, hogy összességében az illető felül tudja-e teljesíteni az állampapírokat vagy sem. Tegyük fel komoly pozival van az ember 2008 táján az OTP-ben és mindennap limittel szakad (akkor -15% volt) úgy, hogy a média egy része és az itteni fórumok a kapitalizmus végéről beszélnek. Közben a pozi megfeleződik, ez egy óriási nyomás, hogy mit a helyes lépés. Még ha egy nagyon diverzifikált portfolióban van az ember, mondjuk S&P500 (ami -50%-ra ment) akkor is megremeg az ember, nemhogy egy egyedi részvényben ami simán csődbe mehet, ahogy a bankok egy része akkor.
Mivel nagy átlagban a részvények felülteljesítenek, ezért valamekkora részvényarányt érdemes tartani, amivel az ember komfortos. Indexet könnyebb tartani mint egyedi részvényt. Egyedi részvénynél azt kell tudni, hogy mekkora veszteséggel lesz az ember komfortos és ott mit fog tenni.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 03. 26. 12:40
"Eddig örülök a 2029N vételnek."
Azt lehet nézni, hogy adott pillanatban rendelkezésre álló infók alapján mi volt a jó döntés. A jövőben új infók alapján visszamenőlegesen kár rossz döntésnek minősíteni.
Most úgy látom, hogy a 2029N jó döntés (volt). Még a 2030N sem tűnik rossznak, de ugye van a picit kisebb prémium meg az eltolódott prémiumnövekmény. És ez utóbbi is számít, mert az időtáv növeli a bizonytalanságot, főleg nálunk.
Én FixMÁP-ból 7% alatt már nem vásároltam, a PMÁP túlsúlyt első körben megfeleztem, ment 2029N BMÁP-ba. Ill. a PMÁP nálam tovább olvad, különösen a korai (2027) lejárat, megy euro-ba, ETF-be, közvetlen részvénybe. ETF-ből a lengyel és görög piac eddig nagyon szépen megy. Ill. 6.75% és 6.89% -es hozam mellett ment egy kicsi 2035/A-ba is, hogy ellensúlyozza a változó kamatozású kötvények túlsúlyát, de ugye ez is a kockázatosabb kategória.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 03. 26. 12:18
Érthető, hogy miért verte a többség a mellét. 19%-os kockázatmentes hozam mellett egy 25-30%-os kockázatosabb lehetőség nem az amire azonnal ugrik a többség. Ellenben 6%-nál mondjuk egy 10-12% már máshogy mutat, különösen ha a reálhozamot nézzük.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 03. 24. 19:02
Néha egy vicces megjegyzés fejezi ki legélesebben és legtömörebben a mondanivalót, nagyon hatásos is tud lenni. Ezt nem kéne előírni, rá kell bízni az emberekre, a sokféle kifejezési mód adja a legteljesebb képet.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 03. 11. 17:24
Ez a faék séma megy itt már több mint egy évtizede:
1. Fel kell mutatni valami rosszat amit természetesen valaki más okozott
2. A kormány megvéd tőle, éjjel nappal-harcol a gonosz ellen
Magyar Állampapír tulajok 2025. 03. 11. 17:18
Ha így nézed akkor non-stop választás van. Sajnos ez nem is áll távol a valóságtól.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 03. 11. 17:11
Ugyebár ez a januári-februári infla még nem a választási hatás.
Kik azok akik mondták nekünk? Rengeteg hírből, elemzésből, belföldi-külföldi előrejelzésből + saját fejből rakja össze az ember. Ezek most módosulnak, ez nem szégyen, hanem normális.
Én pl. emiatt az állampapíroknál január-februárban folyamatosan növeltem a BMÁP arányt.
Egyébként pár hete az OTP belső privátbanki elemzései már inkább 5-6% inflából indultak ki.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 03. 11. 16:40
Ha mostantól 10 hónapon át 3.7% infla jönne akkor lenne átlagban 4%. Mivel néhány hónapig még valószínűleg 5% ill. 4% fölött lesz így igen nagy hajrát kell belelátni, hogy átlagban összejöjjön a 4%.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 03. 11. 16:19
Nem értem a kérdést. Az inflát mindenki nézi, hiszen ahhoz viszonyítjuk az elért hozamot.
Mi az ami vicces? Ha az infla változatlan vagy jól kiszámítható pályán mozog akkor kevesebbet lehet róla beszélni. Ha ez megváltozik akkor mindenki elkezdi találgatni, hogy mi lehet az új pálya és ennek milyen hatása lehet a különböző állampapír befektetésekre. Volt korábban egy elképzelés az infláció lefutására 2025-re ami alaposan és elég hirtelen felborulni látszik.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 02. 28. 23:40
"Most írtad "Minden cuccod (autó, bélyegalbum, részvény) annyit ér amennyit aznap adnak érte" erre 0,9el számolod a részvényt? "
Próbáld már értelmezni ezeket a mondatokat:
"Minden cuccod (autó, bélyegalbum, részvény) annyit ér amennyit aznap adnak érte, és józan ember ezen az értéken is tartja nyilván a vagyonát."
"Ha azt szeretném kiszámítani, hogy várhatóan mennyi vagyonom lesz egy hónap múlva ha minden pénzzé szeretnék tenni és óvatos típus vagyok akkor az autómat mondjuk a mai érték 98%-val veszem figyelembe, a részvényt meg mondjuk 90%-kal."
De segítek, ez nem a jelenértékről szól, hanem egy faék egyszerűséggel becsült jövőbeli értékről, vagyis ha ma ki kéne találnom, hogy ha egy hónap múlva eladom a dolgaimat akkor mennyi pénzzel számolhatok valamilyen biztonsági ráhagyással.
És az egész lényege az volt, hogy a részvény ebben a tekintetben nem különbözik más reáleszköztől., pl. az autótól. Annyiban igen, hogy az ingadozása nagyobb és kiszámíthatósága kisebb.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 02. 27. 23:45
Én is tudok negatív példákat felhozni. Ha a legrosszabb pillanatban 2000-ben szálltál be a Nasdaq-ba akkor csak 17 év múlva kerültél plusszba, és csak nominálisan (előtte és utána nagyon pörgött). Ez megtörténhet, bár 2000 előtt nem egy mezei ATH volt, hanem egy exponenciális emelkedés. De pozíciót nem egyszerre all-in módon kellene felvenni. Én leginkább felfelé szeretek vásárolni. Ez csökkenti a hasznot de a kockázatot is. Pl. Autowallis részvényem van 90Ft óta szinte minden következő 10 Ft emelkedés utánról, de Wabererrs és Richterem ugyanígy. Ami nem megy azt nem bővítem, vagy dobom. Azokon veszteség lesz. A nyereség döntő része a részvények egy nagyon szűk körén fog keletkezni, amikről az idő eldönti, hogy jó választás volt.
Mondjuk amit most írtam, vagyis az egyedi részvényezés, az nem éppen a diverzifikáció mintapéldája.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 02. 27. 23:28
Gondolom látod, hogy a világazdaság egésze folyamatosan nőtt. Csak a lengyel piacra feltenni mindent nem földrajzi diverzifikáció. Ahogy egyetlen eszközosztályra, devizára és egy időpillanatra feltenni mindent sem az. Nem is olyan könnyű ilyet kialakítani (nekem sincs, nem azért írom).
Az ATH-n beszálni valamibe lelkileg nehéz. Azonban a tapasztalat az, hogy sokszor sokkal többet mennek ATH-tól kezdve mint egy korábbi völgyből ATH-ig. Ennek a magyarázata az, hogy nem véletlenül került ATH-ra, jó pályán van és ez bizony sokáig eltarthat.
A tőzsde egyik leckéje számomra amúgy is az, hogy a dolgok sokkal többet mennek felfelé és lefelé mint azt bárki várná.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 02. 27. 22:53
A magyar léleknek ez már magas arány. USA-ban ez konzervatív aránynak számítana.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 02. 27. 22:49
A hosszú időtáv évtizedeket és nem éveket jelent. Ez vagy 150 éve működik. És nem egy időpillanatban betolva mindent hanem időben is megosztva a vételeket, így válságok is bele fognak esni. De tényleg nem biztosíték, mert ha a világ innentől csak stagnál, akkor már csak jól kiválasztott részvényekkel vagy szektorokkal lehet nyerni.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 02. 27. 22:36
Hosszú időtávon és nagyon diverzifikált részvényportfolióval az USA vagy a világ GDP növekedéséből részesülünk, ill. ennél többet, mert a tőzsdére a jobbak kerülnek (átlagban). Ez felül fogja teljesíteni az állampapírokat. De ez nem azt jelenti, hogy az állampapíroknak nincs helye, sőt. Az állampapírok adják a teljes portfolió stabil, kockázatmentes, kiszámítható lábát.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 02. 27. 22:30
Nem veszít mindenki. A tőzsdét is meg lehet tanulni, csak sokkal nehezebb mint elsőre látszik. Nem zéró hanem pozitív összegű játszma, csak elég egyenlőtlenül részesülünk belőle.
Magyar Állampapír tulajok 2025. 02. 27. 21:58

Azért ez azon is múlik, hogy ki mit emel ki magának a commentekből, ez is egy torzitás.Tőzsdén a veszteséges ügyletek elkerülhetetlen természetes részei a játéknak. Az arányuk a kérdés és a viszonyuk a nyereséges ügyletekhez.A mostani időszak (pl. a BÉT-en) azért megtévesztő és veszélyes, mert jó ideje szinte mindenen csak nyerni lehet.

friss hírek További hírek