Természetesen az lett volna a legtisztább ha felterjesztik a 119,4 Ft osztalékjavaslatot (ez törvényi kötelezettség, a menedzsment nem javasolhat nullát) és ezzel egyidőben bejelentik hogy a nagytulajdonos egyébként nemmel szeretne szavazni. Akkor legalább ezt a felesleges hullámvasutazást meg lehett volna úszni. Viszont az MNB nem fog fogást találni rajtuk mert mindenki jogszerűen járt el. A menedzsment a törvény által előírt osztalékot javasolta, ahogy kell. A nagyrészvényes nemmel akar szavazni, erre joga van, nem kötelező igennel szavazni. Ez utóbbinak a közlési módja vitatható, de arra meg ott van amit korábban írtam, szerintem teljesen védhető. Ami számomra a legproblémásabb az egészben, az a normális kommunikáció és a transzparencia teljes hiánya. Sajnos erre vonatkozó törvény nincs.
Hadd legyek egy kicsit az ördög ügyvédje. Szerintem azért dobták be ezt a hírt a közgyűlés előtt hogy elejét vegyék a bennfentes kereskedésnek. Ha a közgyűlés résztvevői ott helyben szembesülnének azzal hogy nincs osztalék, vajon mindenki vissza tudná fogni magát hogy azonnal eladjon vagy hogy ezt az információt szűkebb vagy tágabb körben közzétegyék? És a többiek, akik nem vesznek részt a közgyűlésen, azok csak kapkodhatnák a fejüket hogy mi a fene történik? Ez lett volna az igazi káosz. Nyilvánvalóan én sem örültem a hírnek, mégis azt gondolom hogy ez volt a kisebbik rossz.
Van egy jó hírem és egy rossz. A jó hír hogy a számítások helyesek: az osztalék alapján valóban kb. 2000 Ft-os árfolyam lenne indokolt. Tehát bőven van tér felfelé. A rossz hír hogy az elvárt osztalékhozam az osztalék megbízhatóságának függvénye. Ennek két véglete a Dividend Aristocrats (évtizedek óta megbízhatóan fizető részvények) illetve az extrém magas osztalékot kilátásba helyező, majd ezek után semmit nem fizető cégek (itt most nem akarok ujjal mutogatni a BÉT egyik hírhedt szereplőjére). Tehát a fentebb számított árfolyam akkor lehet reális, ha az Appeninn bebizonyította hogy éveken keresztül megbízhatóan kifizeti ezt az osztalékszintet. Összegezve azt gondolom hogy csalódni fognak azok akik 2 hét alatt duplázni szeretnének, de a hosszabb távon gondolkodó befektetők jól fognak járni.
Egyáltalán nem logikátlan ez a reakció - legfeljebb más logika van mögötte mint amit mi követünk. Minden szereplőnek más a befektetési időtávja, más a kockázatviselő képessége, más a pozícionáltsága, stb. Az intézményi szereplőket ezen kívül még sokféle külső-belső szabályok is korlátozzák. Emiatt az egyik szereplőnek "logikus" eladni akkor amikor valaki másnak éppen a vétel a logikus.
Erről nem tudok. 2024-ben volt egy OPUS és egy WABERERS ügy, erről konkrét számaim vannak. Mindkét esetben jóval nagyobb volt a büntetés mint amennyit az adott ügyleten nyerhettek.
Többen is említették már az Indotek-et, de ezzel nem értek egyet. Adózási szempontból valóban jó lehetne nekik a SZIT, viszont a közkézhányad miatt be kellene engedni legalább 25% kisrészvényest is a buliba. Ez utóbbival lehet valamennyit csalni, de annak is van némi alkotmányos költsége.
Az év végi mérleg szerint van 47m EUR cash és 10m eladásra szánt ingatlan. Osztalék (kb. 14m EUR) után is maradna 43m szabad eszköz. Ebből 50% LTV-t feltételezve 76m EUR értékű ingatlant lehetne venni, tehát elég jelentős mozgástér maradna osztalékfizetés után is. De mi van ha a menedzsment valami ennél nagyobbat gondolt? Netán valami sokkal-sokkal nagyobbat?
Ebből a listából a GSPARK az ami igazán releváns. Nem szerepel a listán a SPLUS, ennek a számai (egyáltalán nem véletlenül!) hasonlóak az előbbihez. Némi fenntartással ANY, MTELEKOM, BIF, ZWACK is alkalmas lehet összehasonlításra. OXOTECH esetében nyilvánvalóan nem beszélhetünk stabil cash flow termelésről. Az a tény hogy az APPENINN osztalékhozama hasonló szinten mozog, azt jelenti hogy a piac jelenleg rendkívüli/bizonytalan osztalékként tekint a mostani javaslatra. De ha egyszer el fogja hinni a piac hogy az osztalék megbízható, esetleg még növekedő is...
Kárpótlási jegy: Most mennyi is az annyi?2025. 04. 01. 10:28
Pár éve néhány szatír zaklatta a nőket a Margit-szigeten. Hiába történtek feljelentések, a rendőrség és az önkormányzat "tehetetlen volt", az ügyek elsikkadtak. Aztán egyszer csak lehozott az index néhány cikket a témában, vezető hírként a címlapon. Érdekes módon pár napon belül sikerült elfogni az elkövetőket, az önkormányzat pedig térfigyelő kamerákat szerelt fel.
Az éves jelentést meg fogjuk kapni április 4-én az összes többi előterjesztéssel együtt, mivel ezt is jóvá kell hagynia a közgyűlésnek. Annyi szőrszálhasogatás van a dologban hogy az április 4-én előterjesztett jelentés az hivatalosan még csak jelentés tervezet, akkor válik véglegessé miután a közgyűlés hivatalosan is jóváhagyta.
Azt a hitelt nem fogják törleszteni, simán továbbgörgetik. Viszont van ott mellette néhány nagyon érdekes információmorzsa, remélem nem kerülte el a figyelmed.
(1) Akit nem zavar hogy az osztalék mértéke most még bizonytalan, az már korábban be tudott vásárolni 600-700 között, nekik nincs értelme ezen az árszinten venni. (2) Akik óvatosak és meg akarják várni a biztos osztalékot, azok majd a bejelentés után vesznek. Lehet hogy magasabb árfolyamon, de értelemszerűen alacsonyabb kockázat mellett. (3) Akik rövid távon spekulálnak az osztalékbejelentésre, azok ráérnek előtte 2-3 nappal beszállni. Ugyanez történt tavaly is.
Az átértékelési eredmény nem számít bele az osztalékalapba - pont azért hogy az ilyen eseti, változékony és kiszámíthatatlan tételek ne befolyásolják az osztalékfizetési képességet, se negatív se pozitív irányba.
Az elmúlt néhány év közgyűlésein úgy nézett ki a "népakarat" hogy alig volt jelen párszázezer kisbefektetői szavazat. Nagyon kevesen veszik a fáradságot hogy elmenjenek és szavazzanak.
A t. Felügyelet szerint az is piacbefolyásolás ha beírom a fórumba hogy "fapapucs", mert ez hatással lehet a piaci mozgásokra. Bárki gondolhatja úgy hogy emiatt most azonnal vennie vagy eladnia kell - legalábbis nem lehet bizonyítani az ellenkezőjét. Természetesen a bíróság ezt simán visszadobja, csak eddig még senki se volt olyan tökös hogy pereskedni akarjon a Felügyelettel.
Meglátjuk. Remélem hogy neked lesz igazad. Magam részéről inkább portfoliótisztításra és óvatosabb növekedésre számítok, esetleg funkcióváltás (repurposing) is szóba jöhet. A menedzsment nagyon érti a dolgát, szóval nem különösebben aggódok, bármi is lesz.