Érzésre a részvénypiac fáj kevésbé a politikának. Plusz a kötvényeknek nagyobb a kihatása a devizaárfolyamokra. De mostanság sokat ülök dordítva a lovon.
EU versenyképessége nem most omlott össze. Nem ismerek pontos adatokat, de pl a holland gáztőzsdei ár elég szépen visszajött 2022 óta, és azt sem hiszem, hogy a kínai piacokat a gázár miatt veszítette el a német, lásd pl. a napelemekkel mi történt már jóval előtte. A migránsokat akkor nem az Aszad oldalán történő brutális orosz beavatkozás szabadította Európára? Az eu-s hadiipar talán a Rheinmetallon kívül elég picike azt gondolom. A lengyelek sem kértek sorszámot a Marderekért, hanem mentek oda, ahol gyorsabban kapnak (Dél-Korea). Szóval nekem úgy tűnik, az orosz agresszióért azért mégis csak az USA a hibás nálad. Meg az autóipari túlkapacitásokért. Nem vagyok naiv, de ha a kancsuka meg a kóla között kell választani, nem remeg meg a kezem.
A NER olyan szinten épült be az állami szektor minden kicsit is vezető szintjére, hogy nem tudok gyors összeomlásban reménykedni. A kommunisták 90 után más eset volt, 40 éve voltak hatalmon, az felőrölte őket. Plusz ott volt a kedvező nemzetközi helyzet.
Berlini barátaim nagyon békés emberek, két gyereket nevelnek, egyikük tanító. Két (még hitellel terhelt de kiadott) lakásuk és elég komoly részvényportfóliójuk van/lett mióta kinn élnek. Bécsben rengeteg az olcsó önkormányzati lakás, a fiam barátja már ilyenben lakik (phd-ját írja).
Én az orvosok részéről nem tapasztalok ilyet. Sokkal inkább azt látom, hogy az ellátásnak nem a kapacitás a korlátja, hanem az államilag finanszírozott beavatkozási mennyiség/kvóta miatt. A szakszemélyzetet már én is motiválatlannak látom (ez a részükről viszont érthető). --- Önti a pénzt? Az orvosi bérek rendezése csak egyetlen szál a hálóban. A lényeggel viszont majdnem egyetértek: rendet kellene tenni az egészégügyben, mondod, szerintem viszont kellett volna. Történelmi lehetőséget szalasztott el ebben is OV. Igaz, a háromigenes népszavazás után nehéz lett volna érdemben belenyúlni a rendszerbe. Saját populista hazudozása foglyává vált.
Gyermekkoromban járta a vicc, hogy az USA a vezetőit a tőkés osztályból válogatja, a SZU viszont az intenzívosztályról. Ez a gerontokrácia simán elmegy válságtünetnek is.