A reszvenyesek erdekeben lehetne peldaul visszavasarolni es bevonni reszvenyeket a raeso toke erejeig. A kozos erdeket szimbolizalna, ha a vezetoseg onerobol vasarolna be legalabb a konyv szerinti ertek alatt. Ebben a MRP dologban csak onos erdeket latok.
Ugy latom a kozgyulesi hatarozatokbol, hogy felhatalmaztak magukat, hogy: - Toket emeljenek alacsony arfolyamon, higitva a reszvenyeseket - Visszavasaroljak az uj reszvenyeket magasabb aron, kitalicskazva egy kis toket - A visszavasarolt reszvenyeket felretegyek maguknak MRP ala - Ha mar eleg toket kitalicskaztak es eleg reszvenyt felretettek, tessek-lassek megvalositanak egy barati akviziciot jo nagy hitelre, lenullazva minden maradek erteket a cegben - Megjutalmazzak magukat a jol vegzett munkaert a MRP-bol Ez igy realis jovokep?
Minden, amit irsz a kereslet-kinalatrol, igaz. De ugyanez igaz a fiatra is. Ha sok van belole, elertektelenedik. A keszlet novelestol (ezt neveztek eredetileg inflacionak) jellemzoen kb. 1.5-2 ev, amig lecsapodik a hatas a mindennapi arakban, ilyenkor emelkedik a CPI. Akkor is, ha a kereslet-kinalat aranya valtozatlan. Ugyanis a fiat, amiben merjuk az arat, "tulkinalatban" van a korabbi allapothoz kepest.
Az inflacio kivanatos a meglevo adossag alapu gazdasagi rendszer elkerulhetetlen osszeomlasanak kesleltetese erdekeben. Ha a cel egy fenntarthato, kellemes tarsadalom, akkor szerintem pont hogy minimalizalni kene a pazarlo fogyasztast, a tobbnyire berrabszolgasag kereteiben torteno termelest, es a technologia fejlodesevel novelni a "munkanelkuliseget". De csaj fujjuk tovabb a lufit, rettegve az egyre nagyobb vegso pukkanas gondolatatol.
Szerintem "AI" temaban messze a tomegmanipulacio es reklamipar hozza majd a legnagyobb profitot. Barmi B2B use-case eltorpul ehhez kepest. Aki eloszor eleri, hogy a mereg draga fejlesztokkel, hardwarekkel, energiaval letrehozott kis ingyenes virtualis asszisztensed egesz nap rendkivul hasznos szemelyre szabott informacioval es tanacsokkal lasson el, az nyer. Akinek a kutyuje mar eleve nalad van es rendelkezik az osszes felhasznalo osszes adataval, lenyeges elonnyel indul. Esetleg Virgin Galactic es tarsai profitalhatnak meg a dologbol. Aki teheti, elobb-utobb barmit megad majd, hogy menekulhessen a bolygorol...
> Ki fogja megvenni ezt a rengeteg uj bondot? Lehet, hogy ujra engedelyezik a Fednek, hogy kozvetlenul finanszirozza az allamot, azaz kozvetlenul a kincstartol vegyen allampapirt? Allitolag ezt azert tiltottak be anno, hogy ne tudjon az allam fektelenul eladosodni, legyen valami piaci controll. Ez lathatoan nem jott be. (Valoszinubbnek tartom, hogy a nagytoke lobby hatasa volt egyebkent anno dontes, egyszeruen nem akart a masodpiac kimaradni a bulibol). Annyiban lenne praktikus a dolog, hogy az allamadossag effektiv kamatmentes lehetne (az allam kamatkiadasa es a fed kamatnyeresege kinullazodna), igy megfekezhetne a spiralt. Raadasul 100% az allam kezebe kerulne a friss penz beterelese a gazdasagba, igy az eszetlen tozsdei es ingatlanpiaci lufik helyett akar hosszu tavu, kozhasznu, fenntarthato beruhazasokba lehetne fektetni. Elvileg. Gyakorlatilag persze ehhez is felelos fiskalis politikara lenne szukseg, aminek egyelore nincs sok jele.
Szerintem jo meglatasok. Azt, amit ma "AI"-kent hypeolnak, regen ugy hivtak, hogy regresszio, interpolacio, approximacio. Egyszeru statisztikai gorbeillesztes. Csak miota akkora adathalmazon vegzik, olyan osszetett matematikai fuggvenyekkel, amit az ember nem lat at, atneveztek. Ez a komplexitas ugyanakkor nyitott egy uj lehetoseget folyamatok automatizalasara: ahelyett, hogy a folyamatot egy rahuzott szabalyrendszer alapjan lepesrol-lepesre programoznak le, sok korabbi minta alapjan kozelitik az algoritmust. Ez a megkozelites a legtobb esetben egyaltalan nem biztos, hogy hatekonyabb, megbizhatobb, vagy akar olcsobb, mint a tradicionalis. Intelligenciarol pedig termeszetesen szo sincs.
Es ha megtiltanak neked, hogy a fiat-od valaha is atvaltsd valodi penzre? Meghataroznak kozpontilag, hogy mennyit ertektelenedjen, mennyivel sarcoljak a kulonbozo tranzakciokat, vagy eppen elveszik-e az egeszet, mert te vagy a tranzakcioid nem szimpatikusak? Maradhatnal bezarva...
A BTC szepsege pont az, nem szukseges kitenned magad semmilyen 3rd party kockazatnak. Nem fog a vezetoseg higitani rabocsatassal, nem fog az allam higitani penznyomtatassal, nem fogja senki ferditeni a konyvelest, nem fogjak eroszakkal megvaltoztatni az adozas vagy kereskedes szabalyait, vagy lefoglalni a vagyonodat. Sot, valojaban tozsde sem kell hozza. Senki nem tudja megadalyozni, hogy decentralizalt modon kereskedj. Termeszetesen mindezekbol az elonyokbol fel is adhatsz, amit akarsz. De a BTC sajatossaga, hogy nem szukseges.
A teljesen szabad kapitalizmus nem kompatibilis sem a demokraciaval
(tobbsegi akarat vs koncentralt toke kisebbsegi akarata), sem pedig a
fenntarthatosaggal (externaliak). Szerintem a harombol a kapitalizmus a
legkevesbe kivanatos, celszeru lenne inkabb azt elengedni.
Az RRP urulesenek a hatasa attol fugg, potolja-e a fed ezt a likviditast ujabb nyomtatassal. Ha nem, az lenne a "recesszio", amit valasztasok elott nyilvan nem engedhetnek meg. Igy valoszinuleg az lesz a vege, amit mondasz - folytatja a Fed a nyomtatast, csak most BTFP neven.
A Fed eddig sem volt elado, csak nem vette ujra a lejaro papirokat. A
Reverse Repoban parkolo, 3 eve nyomtatott $2.5T egy ev alatt $700B-ra
csokkent. Ez likvid penz, ami hajlando felvasarolni az allamadossagot
picivel a fed rate folott, de csak a rovideket, hogy likvid maradjon.
Ezert is van tulsulyban a
rovid kibocsatas. Ebben az utemben viszont honapokon belul elfogy ez a
keret. A privat bankok mar megjartak a hosszu papirokkal, ugy kellett
kimenteni a kisebbeket nem reg, igy oket sem erdekli a hosszu. A vilag
jegybankjait is egyre kevesbe. Ez nem sok stabil vevot hagy hosszu tavon
a fektelen koltekezes finanszirozasara.
A Fed nem arul semmilyen bondokat, sot, lassan megint veszi majd, foleg ha kiurul a RRP.Es innen jon majd az ujabb adag penz, pont, ahogy eddig. Azt
pedig jol latod, hogy a kormany minden mas orszagban is kolt, eppen
ezert a tobbi a jegybank is kap majd a lehetosegen, hogy ujrainditsa a
nyomdat. Igy a dollar meg csak nem is fog gyengulni a tobbi fiathoz
kepest. Igazabol teljesen mindegy, milyen
kamatot hataroz meg a Fed; nincs olyan alacsony, hogy a USA
visszafizesse az allamadossagat es lassan mar nincs olyan magas, hogy
valaki (a Feden kivul) meg is vegye. Szokas szerint marad a terv, hogy
majd elinflaljak; az ugy is meg vagy ~2 ev mire feltunik az embereknek,
addig kitalaljak az ujabb globalis valsagot, amire foghatjak. A
tuti tipp szerintem tovabbra is barmifele hard asset, de a sok
jatekpenzbol meg a reszveny indexek ponzija is menetelhet egy darabig.
Ugy latom, a US allamadossag uj szintre lepett, a vilagpiac pedig nem hajlando tovabb finanszirozni. Lehet, hogy a kovetkezo lepes az arab vilag nyilt, eroszakos gyarmatositasa?