Noobleman

Regisztráció: 2022-05-01 12:41:14

Hozzászólások száma: 102

Utolsó hozzászólás: 2024-09-05 18:20


Tapasztalat: 3
Aktivitás: 4
Népszerűség: 5


utolsó 20 hozzászólás

Magyar Állampapír tulajok csütörtök, 18:20

A gazdaság nagyon jól működött, amíg dőltek az uniós ingyen milliárdok. Mint írtam, Magyaro. egyenlege kb 45-50 milliárd euró. Ehhez társult egy olyan gazdasági környezet (ti. a 2007-es gazdasági válság után), ami mindenhol "jól működő" gazdaságot hozott, mégis amíg a környező országok ebből előnyt kovácsoltak, mi a helyünkön maradtunk, vagy visszacsúsztunk.
Az, hogy ez a kormány hozta be az autógyárakat, nem kérdés. Persze az autógyárak megvárták, míg a schengeni övezeten belülre kerültünk (ugye vámmentesség), és közvetlen utána jött a válság (schengeni csatlakozás 2007.11.05), amikor érthető módon nem a beruházás volt a fő szempont, hanem a túlélés.
A multikat annyira imádjuk, hogy Marci élesen kikelt az Aldi és Lidl fizetésemelési programján, mert - állítása szerint - ezzel ők generálják az inflációt. Vajon a rokonaid akkor is ilyen nagyon elégedettek lennének?
Te írtad, mit kellene tenni, nem az van. Tehát a kormány nem azt a gazdaságpolitikát folytatja, amit te tartasz helyesnek.
.
Azt is lássuk, hogy az államadóssággal csúsztatsz. Az államadósság 2010-ben (amikor Viktor átvette a hatalmat) a GDP kb 82-83 %-a körül mozgott. Nem sokkal később államosította a magánnyugdíjakat, valamint elkezdett dőlni az uniós ingyenpénz. Ezzel együtt az államadósság 2014-ben még mindig 80% felett volt, onnan csökkent és érte el 2020-ban a kb 65 %-ot. Azóta volt 80%, aktuálisan 75% és emelkedik. Mindezt úgy, hogy 2007-es világválság után majdnem államcsőd volt, és - állításod szerint - a szocik szétlopták az országot. Jelenleg nincs világválság, mégis hasonlóan hatalmas az adósság és folyamatosan romlik az ÁHT egyenlege.
.
Az utána következő már megint ideológia, azzal én nem vitázom. Az meg kifejezetten érdekes, ahogy a fideszesek izomból tolják a propagandát, libsikomcsiznak, pedig a két ideológia egymásnak kb ellensége, a kormány gazdaságpolitikájában pedig bőséggel megtalálhatóak a kommunizmusra jellemző jegyek (ársapka, kötelező leárazás, párthoz hű emberek kinevezése oktatási és kulturális intézmények élére, állami vagy államhoz közeli cégek támogatása - NER, kulturális TTT rendszer - Tóth Gabi, Nagy Feró, Ákos, Pataky A., stb). Gondolom ezekkel is teljesen egyetértesz.
Magyar Állampapír tulajok csütörtök, 15:50

A feltett kérdéseimhez sok köze nincs a válaszodnak, illetve a kormányprogramnak sem.
Igen, a jövedelmi adó nem kifejezetten magas, cserébe megkapjuk a világbajnok ÁFÁt, a különféle áthárított extraprofit adókat, tranzakciós illetéket (ilyen például alig van a világon, és ahol volt, ott se sokáig, mert öli a gazdaságot), stb. És még így is komoly mínuszban van a költségvetés. Ennyire jól előre gondolkodtak volna, több lépéssel is? Például hogy az egy főre jutó GDP-ben hátrafelé lépkedünk? Mert amúgy mindenki más rosszul csinálja a gazdaságpolitikát.
Ha szerinted jó, hogy az emberek nekiálltak spórolni, akkor mennyire tudsz egyet érteni Marcival, aki próbálja sarkallni minden megnyilvánulásával a fogyasztást a megtakarítások (akár nyugdíj célú megtakarítások) feltörésével és felélésével, valamint eladósodással (hitelek)?
A nyugat elég sok dolgot hozott is be, nem csak elvett. Nem hiába sokkal sikeresebb az Aldi, Lidl, mint például a CBA vagy coop, mert a fiatalok sokkal jobb munkamorállal és hatékonysággal dolgoznak ott, nem beszélve a termékek minőségéről. Kádári restséggel max a cba-ban lehet elkóvályogni. Bejött az Audi, BMW, Mercedes gyár, logisztikai és K+F központot hozott létre itt a Bosch, tényleg csak hogy a legnagyobbakat említsem. És akkor még nem beszéltünk arról a 45-50 milliárd eurónyi egyenlegről, amit Magyaro. kapott az uniós csatlakozása, vagyis 2004 óta, nagyrészt az utóbbi 15 évben. Mit tudunk felmutatni? Egy Mészáros és NER birodalmat... Ezzel egyet értesz? Szerinted jó helyre mentek ezek a pénzek? Megfelelően nőtt a nagy hozzáadott értékű termelés itthon?
A kormány által támogatott magas feldolgozottsági szintű termékek profiljába beleillik a kínai akku gyárak, ahol a filippínó és egyéb ázsiai munkaerő dolgozik? Persze biztos a magyar a rest elmenni 1500-as órabérért keccsölni.
Az már csak egy vicc, hogy egy hagyományosan jó mezőgazdasági adottságokkal rendelkező országban az élelmiszerárak inflációja ennyire magas volt. Nem gond, legalább a PMÁP jól kamatozik, azzal most nem foglalkozunk, hogy a kamatteher a GDP 4,7%-a volt tavaly.
Magyar Állampapír tulajok csütörtök, 15:01
Egy kérdésemet sem válaszoltad meg. Egy tényt sem cáfoltál meg, csak a saját általános féligazságaidat és bölcsességeidet hangoztatod, konkrétumok nélkül. Miért van még mindig rendeleti kormányzás? Miért kell egy költségvetést 4x módosítani év közben, és még így sem sikerül a legutolsót tartani? Miért lett ebben az országban Európa legmagasabb inflációja, ha mindenhol mindenki más nem ért hozzá? Miért tolja a kormány ennyire a fogyasztást a megtakarítás kárára, ha az EU GDP arányos megtakarítási rangsorában a harmadik legrosszabbak vagyunk? Miért van az, hogy az elmúlt 15 évben beérkező euró milliárdok után nemhogy nem tudtunk felzárkózni érdemi szinten a vezető tagállamokhoz, hanem inkább hátrébb estünk? Miért van az, hogy a kormány a magas hozzáadott értékű szektorok fejlesztése helyett összeszerelő gyártósorok létesítését támogatja? Miért van az, hogy a közbeszerzések szinte teljes egészét NER vagy kormányközeli vállalkozók kapják? Ha a vokalista pártocskáknak szava nem lehet, az mennyire demokratikus, főleg hogy rájuk kb. 2.280.000 fő szavazott? Ezek konkrét kérdések, ezekre válaszolj, ne a lózungokat és dakota bölcsességeket citáld.
Magyar Állampapír tulajok csütörtök, 10:57

https://www.portfolio.hu/befektetes/20240905/egesz-europaban-nem-latsz-olyat-amit-a-magyarok-muvelnek-a-megtakaritasaikkal-mutatunk-10-erdekes-abrat-707753
.
"A magyar háztartások pénzügyi megtakarítása a GDP 70%-át sem éri el, ami a harmadik legrosszabb adat EU-s szinten."
Magyar Állampapír tulajok csütörtök, 07:50

Ez olyan naivan-fideszesen szép narratíva, kár, hogy csak formalitásban van köze a valósághoz...
"4évente vannak választások. Az ország vezetésére kap felhatalmazást egy adott formáció. Arra kap felhatalmazást, hogy a legjobb tudása szerint kormányozzon. A munkáját a parlament ellenörzi és évente megszavazza a kültségvetést."
A Parlament 2/3-a a kormánypárt, tehát egyértelműen megszavaz mindent, amit a kormánypárt terjeszt be. HA ez nem lenne elég, rendeleti kormányzás van már lassan 4 és fél éve, tehát a Parlament már csak vokálozik. (Egyébként elmondhatnád azt is, hogy miért van egyáltalán háborús veszélyhelyzet nálunk, ha Romániában és Lengyelországban, ahová konkrétan drónok és rakétadarabok csapódtak be és nagyságrendekkel több menekült érkezik, nincs). A költségvetés természetesen meg lesz szavazva, ami még módosításra kerül a tárgyévet megelőzően, tárgyévben még vagy 4x, akár decemberben is ( https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240105/egyetlen-grafikon-ami-megmutatja-hogyan-omlott-ossze-a-2023-as-koltsegvetes-es-vele-egyutt-a-fiskalis-politika-661111 ). Értem én, hogy libsizni meg komcsizni kell, mert ha a tényekkel nem tudsz vitatkozni, akkor jönnek az eszmék és ideológiák. Csak legalább azt az egyet ne hangoztasd magadról, hogy racionális érvek alapján döntesz.
Magyar Állampapír tulajok 2024. 09. 03. 09:33
A manyup-os rész tényleg nonszensz, azzal a felével egyet is értek.
Magyar Állampapír tulajok 2024. 09. 03. 07:34

Itt most félig nem értek veled egyet.
Ha nem is borzalmas, de igazságtalan az, hogy a megtakarító adómentesen hozzájuthat a saját megtakarításához úgy, hogy azt eredetileg nem azzal a feltétellel indította. Megfordítom, mert úgy érthetőbb. Ha valaki NEM 5+ év múlva akarja elkölteni a megtakarítását, hanem hamarabb, de bizonytalan időben, akkor nem nyit TBSZ-t. Így vagy rosszabbul adózik (SZJA, szocho, árfolyam szerinti adózás), vagy adómentes eszközökbe fektet (állampapír). Például lakóingatlant akar venni, de vár egy megfelelő lehetőségre, alkalomra. Ha tudja az illető, hogy ez így lesz (mármint ingatlanvásárlásnál feltörheted), akkor nyit egy TBSZ-t, vesz rajta mindenféle értékpapírt, stb, elkerüli az adózást az első pár évben, aztán adó és büntimentesen feltöri és vesz belőle egy ingatlant. A másik, tudatos ember pedig versenyhátrányt szenved el, mert adóoptimalizálás miatt vagy csukva maradtak az ajtók, vagy kifizette az adót. És mit szól az, aki a bejelentés előtt mondjuk 2 héttel feltörte az TBSZ-t? Kellemetlen időzítés, mondhatni.
.
Kíváncsi vagyok, hogy ha a nyugdíjmegtakarítását töri fel, akkor vajon a sok évvel ezelőtt kapott állami támogatásokat is megkapja-e, vagy a számlán marad-e, amit ugye nem az ingatlanvásárlásra kapott...
Magyar Állampapír tulajok 2024. 09. 02. 12:18

Persze, lehet. :) Lehet ha nem tolnák bele ezerrel a CSOK-ot, babavárót, kedvezményes ezt-azt az ingatlanvásárlásba, nem menne fel az ára annyira. Ahogy a felújítási támogatás is megugrasztotta az árakat a szakiknál, az alapanyagoknál, persze csak feltételes módban. ;) Ha keresletet generálsz, keresleti infláció lép fel. Ez ennyire egyszerű. Az az egy biztos, hogy a generált áremelkedés lefelé nem valószínű, hogy fog menni, maximum nagy gebasz esetén.
.
Nyugdíjmegtakarást azért gyűjtögetsz, hogy "egyszer nagyobbat tudj vásárolni"? Arra nem a TBSZ van? A nyugdíjmegtakarítástt ingyen fel tudod törni nyugdíj előtt? Nem. Eddig nem tudtad.  Az nem arra van, azt nem azért nyitottad.
Magyar Állampapír tulajok 2024. 09. 02. 07:53
"Végülis nem "elvenni" akarják a pénzeket, hanem ösztönözni a népet, hogy legalább költsenek belőle." Valamikor korábban már írtam, hogy az előre hozott fogyasztás - amivel drága jó és egyetlen Marcink próbálja fűteni a gazdaságot - később hiányozni fog a jövőben. Nem lehet ezt hosszú távon fenntartani, néha lassítani kell, néha gyorsítani, ugye ezt a ciklikusságot minden felelős gazdaságpolitika tiszteli. Itt már 10 éve csak a fűtés megy és folyamatosan a "fogyasszatok" a jelige. Az emberek nagy részének nem igazán van megtakarítása (tudom, a múlt héten kijött cikk szerint az átlag háztartási megtakarítás 20+ millió, csak hát az eloszlás ugyebár...). Amúgy persze, hogy nem elvenni akarják, természetesen az ingatlanvásárlásnak nincs semmiféle hatása az állami bevételekre (illetékek, tranzakciós költségek, felújításnál ÁFA, stb).
.
"Gyakorlatilag ismét a szarnak adunk egy pofont, még kevésbé lesz lehetőségük a "szegényebb" rétegnek lakáshoz jutni, a gazdagok megint jobban járnak, ha megint "röppennek" a lakásárak."
Igen, ezt kb jól látod. Kíváncsi vagyok, hogy Átlag Jánosnak, de leginkább Medián Bélának mennyi a felszabadítható nyugdíjmegtakarítása, abból milyen ingatlant tud venni. Valahol egy tanya biztosan kijön belőle. Viszont ami újra előjön, hogy a társadalom pénzügyi tudatosságát ismételten aláássák. Megint nem kell teljesíteni, amit vállaltál (vagyis hogy TBSZ, nyugdíjpénz). Ja, és nem kell nyugdíjra félretegyél, majd az állam megoldja (Átlag János és Medián Béla amúgy sem fogja fel, miről van szó, ők örülnek az ingyenpénznek). És még el is adósodnak, a hitelt is lehet fizetni. Jut is eszembe, ha a hiteltörlesztőt vonják a számládról, az tranzakciós díj köteles?
Magyar Állampapír tulajok 2024. 08. 13. 15:36

"Szóval hosszú távon reálértékben megkapod az ígért bónuszt a publikált infla felett."
Annyira ez nem feltétlenül igaz, mivel a kamat mindig a tavalyi infla után fog fizetni, nem az aktuális után. Kicsit olyan, mint amikor rohansz a busz után, ami hol távolodik, hol megáll, de a végén így is - úgy is egy megálló távolság lesz köztetek. Ha a papír lejár mondjuk 2025 tavaszán, akkor megkapod a 2023. évi átlagos infláció + prémiumot, viszont a 2024-es inflációt benyeled. HA - gondolattal eljátszva - a 2023-as infláció mondjuk 2 % lenne, a 2023-as meg 20 %, akkor nagy bukta a papír.
Persze ezt az első év kamata ellensúlyozza, de a "nyereséged" függ attól, hogy az inflációs pálya növekszik vagy csökken éppen akkor, amikor beszálltál. Például ha a PMÁPot 2022-ben vetted, akkor szívtál 1 évet az egyszámjegyű kamattal (2021-es infláció), ami akkor abszolút hátrányban volt például a 10+ %-os DKJ-vel szemben (2022-ben már az egyik legrosszabb konstrukció volt a PMÁP a MÁP+ -al együtt)
Magyar Állampapír tulajok 2024. 08. 12. 18:47
Most nagyon a Fix felé húz a környezet, de valamit ne felejts! 3 évre van mindkét papír, és te már fél év után győztest hirdettél. Még sok minden változhat és még sok minden változni is fog. Nem tudhatod, mi lesz év végén, vagy mondjuk jövő tavasszal, amikor a PMÁP pénzek elkezdenek kifelé mozogni - ha egyáltalán fognak kifelé mozogni. Jelenleg a Fix jobbnak tűnik.
Magyar Állampapír tulajok 2024. 08. 12. 15:11

https://www.portfolio.hu/befektetes/20240812/hoppa-megpiszkaljak-a-legnepszerubb-magyar-allampapir-kamatat-703741
 -
Ezekben a percekben tette közzé az ÁKK, hogy lezárja a jelenleg vásárolható FixMÁP sorozatának (2027/Q3) értékesítését. A mostani, évi 7%-os kamatot adó FixMÁP-ot augusztus 15-ig lehet még megvásárolni. Augusztus 21-től pedig egy új, 2027/Q32 sorozat jön a 3 éves futamidejű papírból, de az eddigiekhez képest már alacsonyabb kamattal fog forogni, 7% helyett 6,75%-kal.
Magyar Állampapír tulajok 2024. 08. 01. 10:48
A hsz nagy részével egyetértek, annyi kiegészítés, hogy a GDP csökkenése nem feltétlenül nagy baj, illetve inkább normálisnak mondanám. Ha figyelembe veszed, hogy a rengeteg állami támogatással és kedvezményes hitellel felfújt gazdaságban az utóbbi 8-10 év arról szólt, hogy minél több jövőbeli fogyasztást hozzunk előre, vagyis egységnyi fogyasztás a normálisnál rövidebb időtávon valósuljon meg. Várható volt, hogy ez a lufi előbb-utóbb leereszt és "normalizálódik", vagyis az eltelt idő felzárkózik a tényleges fogyasztási, beruházási ütemhez, ilyenkor a GDP csökken, illetve az egységnyi fogyasztás hosszabb időtávon valósul meg. A fentiek persze nem illenek bele az állami gazdasági tervbe, már csak a GDP arányos adóssági mutató romlása miatt sem. Állami megrendelésekre, beruházásokra már nem nagyon van pénz a költségvetési mozgástér beszűkülése miatt, jöjjön hát a megtakarított pénzek felhasználása, az pörgesse most a gazdaságot. Ergo vissza a 2014-es évek receptjéhez (alacsony kamatok), csak most uniós pénzek nélkül. Az eredmény valahol várható (e heti portfólió cikk, a tavalyi 4%-os GDP növekedési terv helyett idén 2,5%, most meg már 1,8-2,2 % a terv, és még messze van dec. 31.).
Magyar Állampapír tulajok 2024. 07. 17. 14:36

#21612-21616  Erről van szó.
Magyar Állampapír tulajok 2024. 07. 17. 13:53
Amúgy meg azt a szintet képviseled, amit zajac/Nudli, csak te a másik véglet vagy. A személyeskedő, arrogáns beszólások is stimmelnek. Lehet egy is vagytok, csak valami skizofrén személyiség. Mindketten osszátok itt a végtelen eszeteket és beszóltok mindenkinek, aki nem úgy látja, esetleg még érvel is. Nem értem, mi ez a messiási indíték nálatok, főleg hogy miért itt élitek ki. Nincs nektek baráti körötök, ahol lehet osztani az igét?
Magyar Állampapír tulajok 2024. 07. 17. 13:49
Nem tudom neked mi tűnt fel, de az utóbbi időben a PMÁP vagy bármelyik állampapír visszaváltási kondícióival nem történt változás. Helyette az alternatívák kaptak plusz adóterhet (szocho, tranz. illetékek), a bef. jegyek kerültek szabályozásra úgy, hogy több kötvényt tartalmazzanak, vagy az új papírok kamatait rontották még lejjebb, esetleg az inflációval szórakoznak, hogy kevesebbet hozzon. A mostani számítások alapján a PMÁP jövőre hozhat esetleg 5-6 %-ot, ami az aktuális lehetőségek között rossz, jövőre meg ki tudja, milyen papírokat adnak milyen kamatra. Sokkal egyszerűbb az alternatívákat lerontani, azzal nincs befektető bizalomvesztés.
Magyar Állampapír tulajok 2024. 07. 11. 10:08

Az MNYP pénzek is szép dolog, de ezt az oldalt nézd meg kicsit jobban, áttekintő az EU-s pénzekről:
https://hungary.representation.ec.europa.eu/strategia-es-prioritasok/az-eu-koltsegvetese-magyarorszagon_hu
Magyar Állampapír tulajok 2024. 07. 11. 08:01
Kinyitottad Pandóra szelencéjét... :)

friss hírek További hírek