Az egyre inkább eldurvuló Matolcsy-Nagymarci (Orbán) harc alapján nem lennék meglepve, ha egy "titkos jóakaró" (értsd: kormányközeli NER) jóvoltából egy komplett tényfeltáró anyag landolna az Integritási Hatóságnál Matolcsy Ádám és köréről. Aztán erre válaszul az MNB-közeli NER-esek is elkezdenének kiteregetni. Tudom, ez egy nagyon merész álomnak tűnik, de egy picit játszunk el a gondolattal, hogy megjelenik valami komolyabb repedés a NER-en belül, mert akkor rendkívül szórakoztató hónapok / évek előtt állnánk. Jó érzés belegondolni, nem? Persze nincsenek illúzióim, minderre kevés az esély :(
Abszolút egyetértek, a kormány megkerülése az EU-s pénzek kiosztásánál erősen triggerelné Viktorékat, én is ezen az úton mennék tovább, ha EU lennék. Bár akkor lehet, hogy inkább lemondanának erről is, minthogy az ország pénzhez jusson.
És ami kimaradt: egy megállapodással több milliárd euró érkezhet jövőre Magyarországra, ez rövid távon segítheti a HUF-ot. Ami ez után jön, azt hagyjuk.
Ez valóban azt jelentené, hogy semmi sem változik, de amikor azt írtam, hogy mindenki számára előnyös megállapodás születik majd, akkor a fő politikai szereplőket értettem, nem minket. Mi csak saját magunkat tudnánk megmenteni, de ebben nem vagyok túl optimista.
Szerintem arról van szó, hogy Orbánék megtartották a NATO-ratifikációt is (az ukrán segéllyel együtt) tárgyalási alapnak, hogy az EcoFin ülésen legyen mit betolniuk tétként. Rengeteg a zaj, de az tűnik a legvalószínűbb kimenetelnek, hogy az EcoFin-en születik egy mindenki számára (ezalatt a fő politikai érdekeket értem) elfogadható kompromisszumos döntés: Orbánék elfogadják az ukrán segélyt és a svéd-finn csatlakozás ratifikálását, cserébe megkapják az RRF jóváhagyást (így nem vész el forrás) és kapnak egy 7.5 milliárd eurónál kisebb befagyasztást, legyen mondjuk 4 milliárd. Orbán el tudja itthon adni, hogy mekkora szabadságharcos, sikerült nyerniük, az EcoFin számára legfontosabb kérdésekben tud tovább haladni a politikai fősodor, az Európai Parlament pedig mutathatja, hogy itt igenis vannak következményei az Orbáni rendszernek, hiszen példátlan befagyasztást kapnak. Mindeközben az Európai Bizottság moshatja kezeit, nem ők mondták ki a végső döntést, hanem áttolták az EcoFin-re, így az Európai Parlament sem fogja megbuktatni a Bizottságot, hiszen "nem ők engedték ki Orbánt a szorításból". Nem gondolnám, hogy szimpla belerúgásról van szó, inkább alkualap / zsarolás, kinek melyik kifejezés tetszik inkább.
Hungary made a "significant step" towards securing billions in economic stimulus funds by accepting European Union demands on the independence of the judiciary, an official with the bloc told Reuters on Friday. https://www.reuters.com/world/europe/eu-says-hungary-made-significant-step-get-recovery-funds-source-2022-11-11/
Valszeg nem erről van szó. A nemzetközi szereplők (hedge fund, real money) jelentős HUF long poziban ülnek a kötvény longok mellett, ebben lehetett kis pozi zárás. Az mondjuk érdekes, hogy ha ennyire long az intézményi piac HUF-ban, akkor miért "csak" 400-nál vagyunk.
Az MNB által publikált inflációs chartokat elnézve bőven van min borzongani. A szolgáltatások havi átárazódása semmit sem lassul, a fogyasztási cikkeké az előző havi lassulás után visszagyorsult, a háztartások inflációs várakozásai charton pedig kényelmesen már nem is ábrázolják a várakozási sávot... jól nézünk ki. Nagyon kiváncsi vagyok, mikor fog megjelenni a keresletben és ezáltal az átárazásban a reálbérek csökkenésének a hatása, mert anélkül teljesen esélytelen, hogy jövő év végére 10% alá menjünk inflában. Mindeközben egy párhuzamos univerzumban a forint nem tudott a száznapos mozgóátlag fölé visszagyengülni (eddig), a kötvényhozamok és a kamatswapok pedig jönnek tovább lefelé. Nagyon hinni akarunk a Brüsszelből érkező jó hírekben, kérdés, hogy az mire lesz ténylegesen elég. Ettől még a fundamentumok még nem lesznek sokkal jobbak.
Én is 21% felettit várok az élelmiszerárak miatt, de ha a piac "át tud nézni" a jelenlegi szar fundamentumokon, akkor miért gondolod, hogy egy 1-2%ponttal magasabb infla adat ezen változtatni fog? Azzal mindenki tisztában van, hogy most minden szarul néz ki, ami csak szarul nézhet ki, de már arra megy a speki, hogy mi lesz ennek a középtávú kifutása. Ne érts félre, nem vagyok optimista a magyar gazdaság (és a forint) kilátásaival kapcsolatban, de elnézve az utóbbi hetek piaci mozgásait, nem lennék meglepődve, ha a piac rárepülne a következő narratívára: a hazai maginfla core goods és services komponensei elkezdenek enyhülni -> vagyis elkezdett mérséklődni a kereslet = vissza fog jönni az infla + lesz EU-s megállapodás és brücceli pénzt + esetleg túl vagyunk már az amerikai peak kamatvárakozásokon = rövid távon erősebb forint, alacsonyabb hozamok. Mindezt úgy, hogy a jelenlegi fundamentumok nem indokolják.
Ez azt jelentené, hogy a piac a fundamentumok alapján reagálná le az adatot. De elnézve, hol vannak a hazai rövid lejáratú kötvényhozamok az inflához képest, illetve milyen a gazdaság egyensúlyi helyzete, itt nem sok mindennek van ésszerű magyarázata. Elnézve a piac mostani "racionalitását", simán lehet, hogy 22,5%-os inflára erősdöni fog a forint, mert "az MNB biztosan tovább tartja majd magasan a kamatokat emiatt és az jó". Nem sok kapaszkodó van most a forintban, bátor, aki most nagy tétet mer tenni bármelyik irányba.
Érdekes US employment report.. A headline szám szerint erős a munkaerőpiac (+261k employer survey), viszont a household survey szerint -306k. Ekkora különbség nem szokott gyakran lenni.
4141.36 milliárd HUF ma O/N tenderben MNB-nél. Az barátok között is több mint 2 milliárd kamat egy nap alatt. A dollárbaloldal kormányzása alatt mikor kaptak ilyen szupersok pénzt a bankok?! Naugye