Topiknyitó: Törölt felhasználó 2012. 08. 05. 09:48

PLOTINUS  

Nem találtam így újat nyitottam.

Elég rossz passzban van Viktor(vagy inkább a piac??:) ).De ettől függetlenül bízom benne.Lehet,hogy a kereskedés jelenlegi stílusa nem fekszik neki.Túl nagyok a fel és le ugrálások.. gondolom kiüti a stopokat.Nehéz lehet lekereskedni.Lesz majd olyan időszak ami fekszik neki és magára fog találni.Olvasgattam a vele készült interjúkat,jó gondolkodású..visszatalál a megfelelő útra.Kitartás a Plotinus részvényeseinek..;)
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 06. 03. 22:06
Előzmény: #491  Tibi0002
#520
Nem, a mozit nem szeretem. Túl hangos, stb. :) Másban kellene segíteni, ha már ilyen kedvesen felajánlottad :)

Sztem nem volt egy nagy kérés, mert nem azt várom el, hogy vki elkészítse nekem / helyettem, hanem hogy HA MÁR VAN neki, akkor ossza meg az adatsort. Sőt, még az sem feltétlenül kell hozzá, just point me in the right direction, you know... package, you know :)

itt van pl. egy olyan weboldal, ami tele van ilyesmi adatokkal:

link

ez speciel főleg: linkek meg sok a forex, de a nagy számok törvénye alapján elvileg akadna olyan, aki kigyűjti a BÉT adatait Excelbe... majd a BÉT honlapján is szét fogok nézni, de 1xűbb volt megkérdezni :) (pláne, hogy egy közvélemény-kutatással is felér kvázi...)
Tibi0002 2014. 06. 03. 17:47
Előzmény: #517  tigus7313
#519
Tigus szívesen látnálak a facebook csoportomban, ahol előnyben részesítjük a cégértéket, szemben a pillanatnyi árfolyammal.
Törölt felhasználó 2014. 06. 03. 17:07
Előzmény: #505  xmann
#518
Ha ilyen jellegű volt a példa az más, elnézést! Nekem az volt a benyomásom, hogy komoly lehetőségként hivatkozol az 500-ra, és ez kicsit szemet szúrt. Mivel más hozzászólókhoz hasonlóan én is úgy értékeltem ezt, hogy itt a plotinus simán pénzügyi befektető, aki valamennyit biztos tud optimalizálni, de nem egy nagyságrendet egyik napról a másikra.
A per megnyerésére vonatkozó lehetőséget persze nem zárom, mint jelentős értéknövelés, csak valahogy kevésbé hiszem el, hogy realitás lehet a NER-ben egy ilyen ügy megnyerése.
tigus7313 2014. 06. 03. 16:47
Előzmény: #516  maveryck
#517
már volt régebben, de azért megismétlem:
valszeg a prémium kialakulásának egyik oka a Plotinus Autós üzletek felfutása:
a bérleti konstrukció úgy lett kitalálva, hogy le lehet tenni a szükséges biztosítékot Plotinus részvényben is, ráadásul fele annyi kell belőle, mint ha államkötvényt tenne le az illető.
Ez egy viszonylag folyamatos, mesterséges keresletet indukál, mely esetben megéri prémiummal is vásárolni a részvényt (a bérlet ideje alatt, 3-5 évig úgyis tartani kell)
maveryck 2014. 06. 03. 14:37
Előzmény: #515  BobyPf
#516
Nem volt ez rossz vita. Mindeni ki van éhezve az információra, és mindenkinek van valami elképzelése. Egyébként a 2. pontoddal teljesen egyetértek.
Okosabbak leszünk 1 hónap múlva. Meg remélem gazdagabbak is.
BobyPf
BobyPf 2014. 06. 03. 14:25
#515
Kezd rám égni a beszélgetés, úgyhogy kicsit kussolok a továbbiakban.Nem akartam én ilyen mélyen belemászni a témába, csak hát szó, szót követett...Az alap gondolatom a 484-es hozzászólásban van leírva, ha valakit érdekel, mert úgy érzem attól egyre távolodunk.
Tibi0002 2014. 06. 03. 14:23
#514
Uraim, maradjunk annyiban, hogy mindannyian elücsörgünk a kis Plotinus csomagunkon, ahogy eddig is tettük.

Törölt felhasználó 2014. 06. 03. 14:04
Előzmény: #508  BobyPf
#513
Mondjuk azzal lehetne, hogy ha a Plotinus-t nem befalapnak, hanem vállalatnak tekintjük, akkor az elmúlt évek eredményei és a várható eredmények alapján dupláját is érhetné. De valójában technikai oka van, mert nem szorította le Zsiday az árfolyamot a BVPS körüli értékre. Pedig érdemes lenne, mert akkor még többet tudna kibocsátani, ő pedig érdekelt abban, hogy növekedjen a Plotinus vagyona, hiszen a nagyobb vagyonból nagyobb nyereséget lehet kapni, ő meg azután kapja a sikerdíját osztalékként.
maveryck 2014. 06. 03. 13:52
Előzmény: #510  BobyPf
#512
Érdemi információ nélkül olyan, mintha egy fekete doboztól beszélnénk. Ilyenkor óriási pozitívum, hogy ha nagyon elszakad a piaci és a valós ár, akkor vesznek/eladnak. És nem sok olyan társaság van, ami havonta közli a valós értéket. Szerintem a tendencia a lényeg, és eddig emelkedés van. A legutóbbi kis visszaesés bőven "belefér". Örömmel figyelem az érveléseket, hátha előjön valaki új információval.
xmann 2014. 06. 03. 12:55
Előzmény: #510  BobyPf
#511
A nehézséget természetesen az okozza hogy mindaddig amíg csak pénzpiaci elemek vannak egy ilyen cégben mint a plotinus, addig az értékelése "könnyű", viszont ha van benne olyan elem, amelynek nincs piaci ára, akkor elkerülhetetlen hogy az árfolyam hullámozzon, a várakozásoknak megfelelően. Pl. ha holnap kiderülne hogy a gerincklinika tönkrement, akkor azonnal esne a plotinus ára, de ha kiderülne hogy megnyerték a pert, és kapnak 700 milliót, akkor azonnal felrobbanna. És még kismillió egyéb eset lehetséges. Ily módon várhatóan a jövőben is hullámozni fog az ár, és a meghirdetett "fair value"-hoz képest a prémium ennek megfelelően hol nőni hol csökkenni fog.
BobyPf
BobyPf 2014. 06. 03. 12:12
Előzmény: #509  borso74
#510
Nem kell megindokolni, ahogy ezt már lentebb írtam én is. Egy átlagos részvény, piaci ára általában nem tükrözi hűen a cég valós értékét...,de ettől még beszélgetni szabad róla. Az meg már csak hab a tortán, hogy ez részvény úgy indult el és úgyis működött kb. két évig, hogy ha nagyobb eltérés alakult ki a reális és piaci ár között, akkor Zsiday vagy a vevői, vagy az eladói oldalon beavatkozott.
borso74 2014. 06. 03. 11:54
Előzmény: #508  BobyPf
#509
Miért kéne megindokolni miért forog prémiummal a részvény? Ennyit adnak érte és kész. Lehet rossz döntés, de a vevőké. Bíznak a cégben, lehet 1 hónap múlva változik a hangulat, a prémium eltűnik. Az meg hogy valaki nem tud venni saját szája íze szerint, egyéni szoc probléma szerintem. A piac diktál. Arról nem is beszélve hogy a két eszközérték közlés között vakon kereskedünk. + / -
BobyPf
BobyPf 2014. 06. 03. 11:24
Előzmény: #507  Törölt felhasználó
#508
Nem ez volt a kiinduló kérdés, hanem hogy mindezek alapján indokoltnak tűnik e a kb. 15%-os prémium a Plotinus piaci árában?!
Törölt felhasználó 2014. 06. 03. 11:15
Előzmény: #506  BobyPf
#507
A prémium a gerincklinika sikeres működése lehet, ami nyilván nem Zsiday-n múlik elsősorban.
BobyPf
BobyPf 2014. 06. 03. 11:12
Előzmény: #503  Törölt felhasználó
#506
És mi a konklúzió?!Mert szerintem Zsiday nem ortopédus, nem gyógymasször, nem edző és ha jól gondolom a gépeket sem ő fejlesztgeti, a helyiségek meg gondolom bérlemények.A prémium, a saját gerincsérve lehet ebben a bizniszben.
xmann 2014. 06. 03. 11:04
Előzmény: #501  Törölt felhasználó
#505
Én csak annyit akartam mondani, de itt már volt erről szó, hogy nem az a lényeges hogy mennyit toltál bele, attól érhet sokkal többet vagy kevesebbet is egy cég. Vehettél például régebben 200 forintért otp-t, és 2000-ért magyar telekomot. Nyilván az egyiken hatalmas nyerő van a másikon hatalmas bukó. beletoltál valamennyit, de a mostani értéke köszönőviszonyban sincs vele. Tehát az hogy 50 M a bekerérték, az önmagában nem meghatározó. Az egyetlen lényeges az hogy a jövőben várhatóan mennyi profitot fog tudni termelni. Persze ez éppúgy igaz a tőzsdei mint a nem tőzsdei részvényekre is. Ráadásul nem az a lényeges hogy a múltban mennyit termelt, hanem az hogy a jövőben mennyit fog
Törölt felhasználó 2014. 06. 03. 10:51
Előzmény: #503  Törölt felhasználó
#504
És ugye akkor még nem beszéltem a számvitelileg 0-ra amortizált eszközökkel termelő tipikus magyar cégekről (tudom, hogy a Gerincklinika nem ilyen).
Törölt felhasználó 2014. 06. 03. 10:48
Előzmény: #502  BobyPf
#503
Sokféle vállalatértékelési módszer van.

Lehet nyereség alapján, szabad pénzáram alapján, de lehet becsült vagy könyv szerinti saját tőke szerint is, esetleg csőd szélén lévő cégeket likviditási érték szerint, osztalékpapírokat meg gyakran szoktak osztalék hozam alapján.

Akkor van nagyon nagy különbség a módszerek között, ha egy cég saját tőke arányos nyeresége hatalmas (RoA).

Na most képzeld el, van egy haverod, aki mesterszakács, de egy fillérje sincs, viszont nyitna egy éttermet. A banktól nem kap hitelt, szól neked, hogy csendestársként nem szállnál-e be? Azt mondod ok, te adsz neki 20 millát, a céget pedig fele-fele arányban alapítjátok meg. Az étterem aztán beindul, mindjárt az első évben 50 milliós nyereséget hoz, mert a szakács haverod tényleg zseniális. Az 50 milkát tegyük fel, felveszitek osztalékként, nem fejlesztettétek még tovább az éttermet, tehát az eszközértéke 20 millió meg az 1 éves amortizáció, azonban várhatóan jövőre is legalább 50 milliós nyereség várható, mert oda vannak a gazdagok a szakács cimbid főztjeiért.

Ekkor érkezik egy befektető, és azt mondja, megvenné a te részed. A kérdés mennyit ér a részesedésed a cégben? 20 millió - amortizációt, mert ennyit fizettél bele? 10 millió - amortizációt, mert ennyi a részed a saját tőkéből? Vagy 500 milliót, mert ennek az 5%-a a 25 millió, ami a részed a nyereségből, az állampapírok meg 3%-ot hoznak? Esetleg a kettő között valahol?

Itt ugye a szakács munkája a nagyon értékes, de ha mondjuk valahol a franchise a fő érték, ami nem a tiétek, akkor nyilván annyival nem érhet többet, de ott is lehet plusz érték, amit az üzemeltető visz bele.
BobyPf
BobyPf 2014. 06. 03. 09:04
Előzmény: #500  tigus7313
#502
" számok alapján ki-ki a maga értékrendje alapján beértékelheti a céget,"

Az én értékelésem szerint szerint, ha betolok egy vállalkozásba 50 millát, ami hoz 7,5 millát egy évben - esetleg évente többet, de én most a 7,5-el számolok -, ami 15%-os hozamnak felel meg, akkor azt mondom hogy nem rossz.Ellenben ha arra gondolok, hogy ez egyfajta franchise,olyan mint egy szépségszalon, egy benzinkút vagy egy gyorsbüfé üzemeltetés, akkor én túl nagy mögöttes értéket nem látok ebben sztoriban.
Törölt felhasználó 2014. 06. 03. 08:46
Előzmény: #497  xmann
#501
Azért egy feltételt a példád mellé oda kellene tenni:
Ilyen jelentős értékelési különbözet (500 vs. 50) nehezen lenne indokolt az eladó részéről, feltéve, hogy nem verőlegényekkel alkudták ki az 50M-es beszerzési értéket.
Ha ilyennel érvelsz, akkor szerintem kellene mellé valami indoklás, ami ezt az ellentmondást feloldja.

Topik gazda

Jhonny27
4 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek