A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
Nemrég olvastam, hogy az egyik bankban már a bankfiókba leadott átutalások 1 óra alatt realizálódnak. A barátom ott dolgozik, viccből megkérdeztem, hogy már áttértek-e a blockchainre, vagy mi ez a változás. Csak annyi, hogy nem gyüjtik össze a szelvényeket és munkaidő után gépelik be, hanem azonnal átvételkor bepötyögik a számítógépbe és nyomnak egy entert. Ennyi. Persze elesnek az expressz átutalásokért kért plusz pénztől. Nálunk a mosodában már minden mosás expressz, olyan kicsi a forgalom, hogy ami nem expressz, az is ugyanakkorra készül el, csak azt még tárolni kell, mert csak másnap lehet menni érte.
A bitcoinnak egy érdeme elvitathatatlan. A bankok megijedve elkezdték fejleszteni rendszereiket, remélhetőleg olcsóbbá és gyorsabbá téve az átutalásokat. Szépen beigazolódik, hogy nem kell hozzá blockchain, csak egy két továbbfejlesztett aplikáció, meg persze az akarat. Nálunk a cégnél a SAP-ot kezdték használni 3 éve, de még mindig az excel táblázat a megbízhatóbb, egyszerűen kezelhető. Csak azért nem kellett fizetni vagyonokat. (Nekem nincs vele közvetlen tapasztalatom, de heti szinten jár hozzánk a "fejlesztő" adaptálni a cégünk tevékenységéhez.)
"értéktelen számítógépes jeleket" - nagy az űr még mindig" Minden piramisos hasonló dumát nyom állandóan, személyeskedés az alap irány az indoklásban. Én meg 99%-ban ennyit látok MINDEN fórumon: Megvettem olcsón, mikor adhatom el drágán. Tehát: - pénzem a dolcsi, amiért veszek. - spekulációs eszköznek ezeket az izéket - mikor kaphatok érte dollárt, jó sokat. Ha ez lenne bármiféle jövő, akkor nem érdekelne senkit az, hogy mennyi dollárt kap érte, minek, hiszen ezzel fogok mindent fizetni, halleluja! Csak, hát nem erről beszélünk. De megint csak futjuk újfent a köröket. Ez a környezetromboló, ez az áramzabáló baromság egy abnormalitás, egy baromság, egy értelmetlenség, erre semmi szükség nincs, egy fantazmagória kitalálva, a birka meg tágra nyílt szemmel magyarázza, közben meg izzad, hogy ne bukjon a RIG-en meg a villanyszámlán. De "űr van" persze. Csak hát azért azok a fránya siránkozások, hogy miért is ennyi valós pénz - dollár - az érték, jaj-jaj, csak ilyen kevés, bukóban vagyok. Megalol. Darabokra lehet titeket szedni, oda-vissza, mind logikailag, mind jellemileg.
Ez a digitális arany egy órával ezelőtt még 300 dollárral többet ért, bocsánat, mikorra leírtam már csak 280-nal, jaj 270-nel....hhmm mégis csak 280....ja bocsi 285-tel. No hagyjuk! Ennél még a szar is értékállóbb, hiszen a trágya ára 3 éve nem változott.
Itt nem a mohóságról van szó. Erre a piacra sikerült bevonzani olyan spekulánsokat, akik nem igazi spekik. (hasonlóan a tőzsdéhez-csak meg kell nézni a kispapírok fórumát). A profi spekuláns nem üldögél bukóban évekig, hanem realizálja a veszteségét és megpróbálja máshol kompenzálni, illetve megvan egy célár és ott elad. Az amatőröknél amíg emelkedik örömködnek, amikor meg csökken siránkozva hitegetik egymást. Ezért működnek a piramisjátékok is. Mivel a bitcoinnál az amatőrök általában nem teljes tőkével szálltak be, sokan áramköltségen bányásztak, ezért nem sürgős nekik igazi pénzre váltani az értéktelen számítógépes jeleket. Egy kicsit olyan, mint a lottó, belenyugszik mindenki, hogy nem nyert. A nagybefektetők, akik még fillérekért vették, szerintem már a tőkéjük többszörösét megkeresték és a nyereségük egy részét parkoltatják benne, hátha lesz még jobb kiszálló. Tudják, hogyha nyakonöntenék a piacot, azonnal halálraítélnék a játékszerüket, kukába dobva egy ilyen szuperspekulatív eszközt. Azután jódarabig csak a tőzsdén spekulálhatnának, ahol ugye nem olyan egyszerü a hókusz-pókusz. Hisz ne felejtsük el, hogy a a kriptoknál relative kis tőkével is lehet mozgatni az árfolyamot és gyönyörűen lehet vele keresni. A hodlerek boldogan nézik a felugrásokat, a spekik meg a tenyerüket dörzsölgetik. Ezzel magyarázható az extrém ugrálás is. Erre egy olyan iparág épült, amiből ki kell facsarni az utolsó cseppeket is, amíg nincs szabályozás, aztán átadhatják a fanatikusoknak, hadd használják akár fizetésre is a maroknyi közösségükben, hasonlóan, mint az erzsébetutalványt.
egyesek meg a félelmet, ill. a BTC tulajdonosok megváltozott összetételét és azt,. hogy a veszteségben csücsülők már többségben vannak... és menet közben osztódással szaporodnak a semmiből összeálmodott, zéró fedezettel rendelkező "pénzek"...
Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046