Topiknyitó: Portfolio 2015. 02. 16. 12:25

A többség elutasítja Paks II.-t  

Ugrás a cikkhez
A magyarok 60 százaléka elutasítja Paks II orosz állami vállalat által, orosz hitelből való megépítését, és kétharmada a megújuló energiaforrásokat részesítené előnyben - derül ki A Medián 2014 decemberében készített, reprezentatív...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=210254
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2015. 02. 20. 08:24
Előzmény: #419  Törölt felhasználó
#420
Ugyanezt gondolom fordítva. Ez stratégiai kérdés.
Törölt felhasználó 2015. 02. 20. 08:17
Előzmény: #418  Törölt felhasználó
#419
Én azt hiszem felesleges Neked ebben a témában bármit is írni.
Én befejeztem.
Törölt felhasználó 2015. 02. 20. 07:59
Előzmény: #417  Törölt felhasználó
#418
Tehát vonjuk ki Paks-ot + gondolom a régi még inkább környezetszennyező hagyományos hőerőműveket is vagy azokat nem? :)

hehe, időjárásjelentés: ma példálul minden szép és jó lenne, no kivéve a szelek dolgát, dehát csak szerencsénk van, és lesz áram, nem kell import.

link

Ez a dolog nem lehet szerencse kérdése, értsd már meg!
Törölt felhasználó 2015. 02. 20. 07:29
Előzmény: #413  Törölt felhasználó
#417
"Nem motoroznék ezen a szakember dolgon"

Nem is tudtam hogy van ilyen végzettséged.
Te jelentetted ki hogy olyan tapasztalataid vannak, ami nekem soha nem is lesz;))))
Törölt felhasználó 2015. 02. 20. 07:20
Előzmény: #414  Törölt felhasználó
#416
Nem az erőművekre gondoltam, hanem a házakra telepíthető napkollektorokra, napelemekre.
Mint energetikus biztos gyorsan ki tudod számítani mennyivel lehetne csökkenteni pár intézkedéssel a telepítési költségeket.
Jelenleg az ellenérdekelt áramszolgáltatókra van bízva a engedélyezés.
Nekem még egy listát is adtak hogy kivel szereltethetem, más nem szerelheti. Gondolom az össze szolgáltatónál hasonlóan működik.
Tudok neked olyan invertert írni, amit az ország egyik részén fel lehet szerelni, a másikon nem.
Kb. így működik most a rendszer:((
Törölt felhasználó 2015. 02. 20. 07:16
Előzmény: #413  Törölt felhasználó
#415
Akkor megpróbálom úgy összefoglalni hogy egy energetikai szakember is megértse.
Az energiát lehetőség szerint ott kellene előállítani, ahol felhasználják.
Irok egy példát is.
Az erőműben a hőt átalakítod árammá, azt szállítod majd visszaalakítod hővé és vizet melegítsz vele.
Szerintem helyette napkollektorokat kellene a házakra szerelni. Ha az állam támogatná, és pl. 50%-át átvállalna, mindenki aki tehetné felszerelné, mert igen rövid időn belül megtérül.
(támogatás nélkül is sokkal hamarabb megtérül mint a napelem).
Nem tudod tudod-e kb mennyiből lehet egy napkollektoros rendszert kiépíteni ?
Véleményem szerint ez akár országos szinten is jelentős energia szükséglet csökkenést jelentene.
Ehelyett ezekre az eszközökre különadót találnak ki és számolgatják hány új erőművet kell még építeni,amit majd, a szavaiddal élve "az unokáink fizetni fognak":((

Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 23:10
Előzmény: #412  Törölt felhasználó
#414
MVM, OAH, Roszatom, gondolom a legtöbb helyen elfogadják őket referenciának..
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 23:09
Előzmény: #411  Törölt felhasználó
#413
Nem motoroznék ezen a szakember dolgon, egy másik szakmámban dolgozom, sztem a hűtőkör felrajzolásával is meggyűlne a bajom.. :) Még1x (és utóljára) itt stratégiai célokról van szó, tudom hogy korábbi kormányoknál nem volt ez jellemző, inkább csak felélték a mát, kiárusították az országot + még ennek ellenére vettek fel hiteleket, hogy majd az unokáik kifizetik.
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 22:57
Előzmény: #411  Törölt felhasználó
#412
Gondolom egy jól képzett szakember a kiépítési költséget is jóval az enyém alá tudja vinni.
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 22:56
Előzmény: #410  Törölt felhasználó
#411
Te mint jól képzett energetikus biztos pillanatok alatt ki tudod számolni, hogy így kb hány százalékkal csökkenthető az ország energiaszükséglete.
Én mint pancser, neked a szakembernek, le sem merem írni nálam hány százalékkal csökkent.
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 22:51
Előzmény: #409  Törölt felhasználó
#410
figyelj itt nem arról van szó, hogy te otthon kicsiben megoldod-e, itt az egész országról van szó.
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 22:44
Előzmény: #408  Törölt felhasználó
#409
" számolgass csak, a döntéseket pedig hagyd azokra akik értenek is hozzá."

Ugorj neki még egyszer és olvasd át újra amit írtam;))
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 22:38
Előzmény: #407  Törölt felhasználó
#408
egyik végzettségem energetikus, jártam Pakson az atomerőműben olyan helyeken, ahol te valszeg soha nem jártál ill. nem is fogsz, számolgass csak, a döntéseket pedig hagyd azokra akik értenek is hozzá. :)
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 22:03
Előzmény: #404  Törölt felhasználó
#407
"Én is tervezek napelemet otthonra, aztán lehet, hogy be is táplálok majd a hálózatba, de összeségében kiveszek onnan, és ezzel nem csak én vagyok így. Az meg sosem baj, ha nem vagyunk importra szorulva, ha meg exportálni is tudunk... dehát lehetnénk gyarmat is, fizethetnénk 1,5-2x ennyit az áramért, amit nyugat ojrópából veszünk. Ki hogy szereti.. :)"

Látod mennyivel könnyebb "kiszámolni" még hány atomerőművet kell építeni mint Neked csinálni valamit ?
Elég sokan vannak így vele:((

bigyula 2015. 02. 19. 21:50
Előzmény: #404  Törölt felhasználó
#406
"Nem tudom, hogy ki a "Tik..."

Orbán megint használta a "magunkfajta" kifejezést. Nyilván, akik nem "magunkfajták", azok a mások. Viszont, a mások szerint a Tik a "magunkfajták"...
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 21:44
Előzmény: #404  Törölt felhasználó
#405
A "Tik" részét nem értem.

A kérdés arra vonatkozott, hogy az oroszok bizonyára kérnek majd még valamit az átvétel elhalasztásának lehetőségéért.
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 21:28
Előzmény: #403  Törölt felhasználó
#404
Nem tudom, hogy ki a "Tik", így aztán nehéz tovább boncolgatni a témát. Nekem Paks kapcsán beleszólási jogom kb. az országgyűlési választásokig terjedt, ugyanakkor egyetértek a paksi bővítéssel. Mivel jelen blokkokat ki kell váltani, már csak patch-elgetés van, a két új nagyobb blokk ezt megoldja, ezen túl az ősrégi igencsak környezetszennyező erőműveket is le lehet/le kell állítani. A több kis apróság az csak pótcselekvés. Én is tervezek napelemet otthonra, aztán lehet, hogy be is táplálok majd a hálózatba, de összeségében kiveszek onnan, és ezzel nem csak én vagyok így. Az meg sosem baj, ha nem vagyunk importra szorulva, ha meg exportálni is tudunk... dehát lehetnénk gyarmat is, fizethetnénk 1,5-2x ennyit az áramért, amit nyugat ojrópából veszünk. Ki hogy szereti.. :)
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 21:22
Előzmény: #397  Törölt felhasználó
#403
Ha csak ezen akadtál fenn, a többi részével nyilván egyetértesz.:)
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 21:21
Előzmény: #400  Phylaxa
#402
Egyelőre bizonyára az, példaként linkeltem be, hogy az új technológiák eléggé átrendezhetik a viszonyokat, akár 10 év alatt is. Nekünk pedig bőven elég lenne akkor megvizsgálni, hogy mi a legjobb megoldás Paks1 kiváltására. Ha akkor is minden szempontból az atom, akkor legyen az, de ha addigra lesz jobb alternatíva, mi már akkor is elköteleztük magunkat 60 évre teljesen feleslegesen.
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 21:12
Előzmény: #400  Phylaxa
#401
:)

vagy itt van pl. ez az BÉT tag OPIMUS Holding tag a Hidashát, ez is hasznosítja a szinergiákat, és immár 1.2 MW energiát termelnek a core business melléktermékéből (de szépen megfogalmaztam a tehénsz@rt:). Ilyen mini biogázüzemeket is lehetne akár telepíteni minden háztartásba, minek ide komolyan energiabiztonság.. :)

link
Phylaxa 2015. 02. 19. 20:51
Előzmény: #394  Törölt felhasználó
#400
Ez nagyon jól hangzik. Piszkos drága lehet. :)
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 20:49
Előzmény: #394  Törölt felhasználó
#399
és ha nem jön be a kísérlet, akkor majd veszünk áramot a szomszédoktól vagy nyugatójróbából, ugyi? :)
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 20:47
Előzmény: #395  sanka
#398
Tik? :)
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 20:41
Előzmény: #391  Törölt felhasználó
#397
"biodíszlet", mintha hallottam volna már valahLOL.. :)
sanka 2015. 02. 19. 20:41
Előzmény: #390  Törölt felhasználó
#396
Ti kijavítottatok valamit, ugyan már. Tik vagytok igazán a nagy elqurók:)
sanka 2015. 02. 19. 20:41
Előzmény: #390  Törölt felhasználó
#395
Ti kijavítottatok valamit, ugyan már. Tik vagytok igazán a nagy elqurók:)
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 20:25
#394
Már csak azért sem kellene kapkodni azzal az atomerőművel, amíg nem feltétlenül szükséges, mert ki tudja 10 év múlva hol fognak tartani az új technológiák.

link
elemes
elemes 2015. 02. 19. 20:01
Előzmény: #390  Törölt felhasználó
#393
párat sikerült kijavítani, de hamar pótolták :)
elemes
elemes 2015. 02. 19. 20:01
Előzmény: #391  Törölt felhasználó
#392
Putyin megadta Orbánnak, amit az EU sosem: úgy csinált, mintha emberszámba venné.
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 19:53
Előzmény: #281  Törölt felhasználó
#391
Abban szerintem biztosak lehetünk, hogy nincs ingyenebéd, tehát az oroszok nem jófejségből vagy a két szép szemünkért mentek ebbe bele, hanem mert egyrészt nagyon is el akarják adni azt a gázt, másrészt nagyon keményen megkérik ennek az engedménynek majd az árát. S tartok tőle, hogy ez nem merül ki abban, hogy Viktor biodíszletként égette magát és áttételesen az országot azzal, hogy fogadott egy Európában jelenleg szalonképtelennek számító diktátort.
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 18:54
Előzmény: #389  bigyula
#390
Ha te mondod en elfogadom. De nem bantanam oket emiatt, elvegre eleg sok elqrast sikerult kijavitani, ugy tunik erre mar nem volt kapacitas.. :)
bigyula 2015. 02. 19. 17:53
Előzmény: #388  Törölt felhasználó
#389
Tehát ez is az "emútnyócév" hibája, amit az "emútötévben" nem sikerült kijavítani... Mondjuk, szándék sem volt rá...
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 17:14
#388
szivacs
szivacs 2015. 02. 19. 17:12
Előzmény: #385  Magicmaan
#387
"A 89-90%-ban már benne vannak azok az idők, amiket írsz ;)
Amúgy paksi atomerőmű 2014-ben egész pontosan 89.32% volt." - ha tavaly 89% volt, akkor a teljes 60 éves üzemidő alatt kevesebb kell legyen, mert legalább 2-3 hosszabb leállással járó nagykarbantartást/felújítást is kell végezni, így azt is ráosztva kevesebb lesz az, nem?
szivacs
szivacs 2015. 02. 19. 17:01
Előzmény: #385  Magicmaan
#386
"naperőműről volt szó, nem háztetőre rakott napelemekről.."
Mivel -ahogy írtad is- a centralizált naperőmű sem hozza azokat az additív beruházási, elosztási és üzemeltetési előnyöket, ezért is írtam ezt:
A követendő út szerintem a decentralizált, porlasztott, a fogyasztás helyén lévő és annak megfelelően méretezett kiserőművek tömeges elterjedése lenne lakossági, közintézményi és vállalati körben. Ezt támogató fejlesztéspolitikát kellene kidolgozni és jelentős forrásokkal megtámogatva végrehajtani.

Mellesleg vállaltuk is:
"Az Európai Unió tagországai vállalták, hogy közösen 2020-ra a teljes energiafogyasztás 20 százalékát megújuló forráson biztosítják majd. Magyarország ebből a vállalásból az ország adottságait és teljesítőképességét figyelembe véve 13 százalékos hivatalos vállalás mellett 14 százalékos részarányt célzott meg. Az áramfogyasztáson belül a megújulók aránya jelenleg 6-7 százaléka körüli."
Magicmaan
Magicmaan 2015. 02. 19. 16:55
Előzmény: #312  szivacs
#385
"1 kWp beépített teljestmény kb. 1000-1300 kWh/év közötti energiát termel elhelyezkedéstől és tájolástól függően, általában 1100-al szoktak kalkulálni a kiserőműveknél."

Direkt a jobb értéket vettem, azért írtam 1300 kWh-t.

"89%. A 60 év alatt ez mennyivel csökken a leállások, karbantartás, stb. miatt kiesett időt is figyelembe véve? Mondjuk 10%-kal számolva lemegy 80%-ra a kihasználtság."

A 89-90%-ban már benne vannak azok az idők, amiket írsz ;)
Amúgy paksi atomerőmű 2014-ben egész pontosan 89.32% volt.

atom: 7800x0,8932x60=418.017MWh
nap: 1100x0,9x40=39.600MWh, azaz 10,5 a szorzó/osztó, ha már elfogadjuk a 40 évet.

Szóval 1MW atomerőművel szemben napbelemből kb. 10,5MW-ot kell beépíteni, hogy ugyanannyit termeljen :)

A többi tényező, amit írsz, az hogy jön ide?

Itt arról volt szó, hogy mennyi beépített teljesítmény kell, hogy azonos mennyiséget termeljenek egy év alatt.
Ezért az üzemeltetés karbantartás költség itt nem játszik.

A hálózati veszteség dolgot sem értem.. naperőműről volt szó, nem háztetőre rakott napelemekről..
A naperőmű is ugyanúgy meg van építve egy adott telephelyen, onnan el kell juttatni ugyanúgy a villamosenergiát a fogyasztókhoz!
Ehhez ugyanúgy alállomás kell, ugyanúgy rá kell csatlakoznia elosztói hálózatra.
Semmi különbség egy naperőmű és egy atomerőmű között ilyen szempontból, sőt, mivel sokkal több helyet foglal valószínű 2400 MW-nyi napenergia hálózatba táplálásához a terület nagysága miatt nem tudsz egy helyre építeni ennyit. Csak mondok egy hasraütéses példát, lepakolod 100 MW-onként akkor 24 alállomást kell építs, azokhoz csatlakozó vezetékeket, és az elosztói hálózatok alállomásaiba becsatolakozást... Na ez mekkora veszteség..!

szivacs
szivacs 2015. 02. 19. 16:45
Előzmény: #383  vudu
#384
mekkorát?
vudu
vudu 2015. 02. 19. 16:25
Előzmény: #381  szivacs
#383
OK megnéztem a linkeket.
Ekkora teljesítményt csak a szenes erőművekkel lehet kiváltani.
vudu
vudu 2015. 02. 19. 16:18
Előzmény: #380  szivacs
#382
Igen ez egy tankönyv.
Az 50hz-es frekvencia, ha nem teljesül és a feszültség, fázisazonosság és fázissorrend, a szinkronizáció a hálózattal nem jön létre.
szivacs
szivacs 2015. 02. 19. 15:37
Előzmény: #380  szivacs
#381
Ábra a napi fogyasztás alakulásáról: link
Ábra az ellátás összetételéről: link
és a teljes - jól érthető cikk arról, hogy mi is a feladat: link
szivacs
szivacs 2015. 02. 19. 15:22
Előzmény: #375  vudu
#380
Alap szinten:

Az elektromos energia igény nem állandó, vannak csúcsidőszakok és völgyidőszakok napon belül. Ezért folyamatosan biztosítani kell, hogy mindíg az igényeknek megfelelő kapacitás álljon rendelkezésre az erőművek és az import révén. Ellenkező esetben hiány áll elő, ami a frekvencia (50Hz) csökkenését eredményezi, ami nem megengedhető.
Ehhez szükségesek az alaperőművek, csúcserőművek, import lehetőségek, megfelelő redundáns hálózat és irányítási rendszer.

"Alaperőmű
A kooperációs távvezeték-hálózatban dolgozó olyan vízierőmű, hőerőmű, vagy atomerőmű amely az átlagos fogyasztásnak megfelelő mennyiségű villamos energiát termel, és majdnem egyenletes terheléssel, nagy évi kihasználási óraszámmal működik.
Csúcsfogyasztási időben a szükséges energiatöbblet termeléséről csúcserőművek gondoskodnak.
Alaperőműnek a leggazdaságosabb, legkisebb fajlagos hőfogyasztású hőerőműveket és a tározásra nem képes folyami erőműveket kell kijelölni. (Ilyen nálunk a paksi atomerőmű és a visontai hőerőmű.)"

"Csúcserőmű olyan időszakos üzemű erőmű, amely csak a legnagyobb terhelés (csúcsterhelés) idején termel energiát. Kihasználási óraszáma kicsi, ezért akkor gazdaságos, ha termelési költségének állandó része, elsősorban a beruházási költség viszonylag kicsi. Fontos, hogy gyorsan tudjon indulni és a terhelés hirtelen változásaihoz alkalmazkodni. Csúcserőműként sokszor a régebbi, nagyobb fajlagos hőfogyasztású hőerőműveket szokás használni. A vízierőművek közül a tározásra képes erőművek, elsősorban a tározómedencés közép- és nagyesésűek, valamint az erőműtől függetlenül, magasabb helyen épült tározók, az ún. hidraulikus tározóerőművek szerepelhetnek, mint csúcserőművek."
A csúcserőműveknek gyors indulásra képeseknek kell lenniük, hogy a hirtelen megnövekvő igényekre reagálni tudjanak és elkerülhető legyen a pillanatnyi hiány.
vudu
vudu 2015. 02. 19. 14:48
Előzmény: #374  totoro
#379
Jól látod a világ fejlődik.Az atommal korunkat megelőztük,most még félünk tőle.
Energiára szükség van.
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 14:34
Előzmény: #374  totoro
#378
Túl sok a ha.
Ráadásul,ha megoldódik az energia tárolása,akkor Paks hatásfoka még jobb lesz.
elemes
elemes 2015. 02. 19. 14:32
Előzmény: #374  totoro
#377
"...és ha megoldódik az energia tárolásának a jelenleginél hatékonyabb módszere akkor nemcsak trendszerű, hanem ugrásszerű változás is bekövetkezhet."

Nem. Mármint biztosan nem lesz ugrásszerű.
Legfeljebb a trendek meredeksége változik egy kicsit.

(hány évtized alatt vált általánossá a gépjárműhasználat a lóvontatású szekérrel szemben?)
elemes
elemes 2015. 02. 19. 14:32
Előzmény: #374  totoro
#376
"...és ha megoldódik az energia tárolásának a jelenleginél hatékonyabb módszere akkor nemcsak trendszerű, hanem ugrásszerű változás is bekövetkezhet."

Nem. Mármint biztosan nem lesz ugrásszerű.
Legfeljebb a trendek meredeksége változik egy kicsit.

(hány évtized alatt vált általánossá a gépjárműhasználat a lóvontatású szekérrel szemben?)
vudu
vudu 2015. 02. 19. 14:29
Előzmény: #373  szivacs
#375
mi az a gyors scúscerőmű.amit én is momdok,hogy ott áll készenlétben.
totoro
totoro 2015. 02. 19. 14:21
#374
A világ fejlődik, vannak trendek és tendenciák amikkel kalkulálni illene. Jól látható a folyamatos fejlődés a megújulók hatékonyságában, és ha megoldódik az energia tárolásának a jelenleginél hatékonyabb módszere akkor nemcsak trendszerű, hanem ugrásszerű változás is bekövetkezhet. Nagyon sokan dolgoznak rajta, óriási biznisz lesz ha meglesz. Nálam ez a legfőbb ok, hogy óriási kockázatát látom annak, hogy megépítünk egy kibaszott drága betonmonstrumot, ami lehet hogy harminc év múlva csak egy gazzal benőtt, nagy, kihalt betondarab lesz, mert meghaladja a világ. Nem mondom, hogy nem kellhet Paks II, de sok év múlva is ráérünk visszatérni rá, mert jó darabig elég még Paks I. Lehet, hogy ez az idő épp megválaszolja ezeket a kérdéseket.
szivacs
szivacs 2015. 02. 19. 13:19
Előzmény: #371  vudu
#373
Persze.
Leírom még egyszer:
"Kell alaperőmű, kellenek gyors csúcserőművek és kellenek decentralizált kiserőművek tömegesen a fogyasztás helyén.
A háromból jelenleg leginkább a harmadik nincs meg."

Vannak erre megfelelő számítási módszerek, még a tartalékolás is tervezett és biztosított. Kicsit művészet is a megfelelően optimalizált mixet összerakni, mert a célfüggvény, a prioritások súlyozása változhat, de korrektül számítható és kivitelezhető. Csinálják is elég jól.

A jövőbe kívánatos energiaforrás mix összerakása viszont már szándék és társadalmi döntés kérdése. Ebben kell a hazai forrásokat, főleg a megújulókat felülsúlyozni szerintem.
szivacs
szivacs 2015. 02. 19. 13:13
Előzmény: #367  vudu
#372
"Nálunk van néhány szélerőmű,de nem forog, mert nem fúj a szél.A nappal ugyan ez a helyzet."
Na ez is hülyeség.
A tegnapi nap folyamán például a mavir adatai szerint a szélerőművek 72MW átlagos teljesítménnyel 1.731,5 MWh energiát termeltek, pedig nem is volt egy túl szeles nap.
vudu
vudu 2015. 02. 19. 12:48
Előzmény: #370  vudu
#371
Tehát ezeket az erőműveket melegen kell tartani havaria esetére.
vudu
vudu 2015. 02. 19. 12:46
Előzmény: #369  szivacs
#370
Ez így OK de a kw igény-t fent kell tartani.Rossz időjárás esetén a falu vagy város napelem kiesés esetén,rendelkezni kel
az atom vagy fosszilis energia rendelkezésre állásáról.
szivacs
szivacs 2015. 02. 19. 12:32
Előzmény: #356  Phylaxa
#369
A magántőke is rak bele, bár még nem sokat: link link

A követendő út szerintem a decentralizált, porlasztott, a fogyasztás helyén lévő és annak megfelelően méretezett kiserőművek tömeges elterjedése lenne lakossági, közintézményi és vállalati körben. Ezt támogató fejlesztéspolitikát kellene kidolgozni és jelentős forrásokkal megtámogatva végrehajtani.

Mellesleg vállaltuk is:
"Az Európai Unió tagországai vállalták, hogy közösen 2020-ra a teljes energiafogyasztás 20 százalékát megújuló forráson biztosítják majd. Magyarország ebből a vállalásból az ország adottságait és teljesítőképességét figyelembe véve 13 százalékos hivatalos vállalás mellett 14 százalékos részarányt célzott meg. Az áramfogyasztáson belül a megújulók aránya jelenleg 6-7 százaléka körüli."
elemes
elemes 2015. 02. 19. 12:29
Előzmény: #364  signal2
#368
mondok konkrét példát. magáncégeknél vannak compliance osztályok. magyarul ez talán belső ellenőrzés. Erigon Erikának odatol a főnöke egy szerződést. Erika tudja, hogy ennek nem ez a rendje, még hátom ember rá szokott bólintani, hacsak formálisan is. Nem mer szembeszállni a főnökével, de ír a compliance osztálynak.

A compliance aztán, ha több ilyen jelzés is érkezik, utánajár a dolognak.

Találós kérdés: ki hozta létre a MÁV-nál a compliance osztályt? Ki szüntette meg? A miértre vonatkozóan csak találgatni lehet.
vudu
vudu 2015. 02. 19. 12:26
Előzmény: #356  Phylaxa
#367
Azért mert hülyeség.
Nálunk van néhány szélerőmű,de nem forog, mert nem fúj a szél.A nappal ugyan ez a helyzet.A gázkazán és a cirko, áram nélkül nem megy, hiába van gáz.
elemes
elemes 2015. 02. 19. 12:25
Előzmény: #364  signal2
#366
a méret nem más, a működés struktúrája nem más (az államapparátus és egy nagy cég szerkezete igen hasonló), még a tranzakciók sem mások. vannak elvégzendő feladatok, források, egy főosztálynak is van költségvetése, éves terve stb. én sokkal több párhuzamot látok, mint különbséget, szóval nem hiszem, hogy akadálya lenne a magánszektornál létező korrupció ellenes mechanizmusok bevezetésének.
elemes
elemes 2015. 02. 19. 12:23
Előzmény: #358  szivacs
#365
"Képzelj csak el például egy bekamerázott építési engedélyezési hatóságot!!! "

a példa nagyon jó, mert amikor a Gebasz kft ügyvezetője odamegy tárgyalni a Huawei illetékes főosztályvezetőjéhez, hogy "figyelj, Ulrik, velem csináltasd az antennák szerelését, mindketten jól járunk, a sárgákat meg ki nem szarja le" akkor Gebasz kft embere is szívesen leverné a kamerákat.

De nincsen kamera, és mégsem virágzik a korrupció ezen a területen.
signal2
signal2 2015. 02. 19. 12:20
Előzmény: #363  elemes
#364
Más a méret, más a működés struktúrája, mechanizmusa, teljesen más típusű tranzakciók vannak.
elemes
elemes 2015. 02. 19. 12:19
Előzmény: #361  signal2
#363
"Céges szinten biztos. És ezek a módszerek átültethetők a közszférára?"

mi akadálya lenne?
elemes
elemes 2015. 02. 19. 12:18
Előzmény: #359  signal2
#362
nagyszerű, akkor meg ne rágódjunk annyit a transzparencián -- azt túl könnyű megkerülni.
signal2
signal2 2015. 02. 19. 12:18
Előzmény: #357  elemes
#361
Én azt a kijelentést teszem, hogy a nagy cégeknél alkalmazott eszközök hatékonyabban védenek a korrupcióval szemben, mint a nyilvánosság.

Céges szinten biztos. És ezek a módszerek átültethetők a közszférára?

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek