Topiknyitó: matgab 2007. 10. 02. 12:10

A BÉT MOCSKOS PIAC  

GRABO,

PICK

BRAU UNION,

ZALAKERÁMIA,

DÉMÁSZ

EGIS

KÉKKUTI

RÁBA

HUMET

GRAPHI

ANTENNA

MOL

FHB

LINAMAR

PFLAX

ECONET

TVK...



Lehet, hogy néhányat ki is hagytam...



Ezen papírok esetében több esetben nyilávnvalóan benfentes kereskedés folyt, vagy egyéb mocskos árfolyambefolyásolás...

Ennek ellenére a BÉT soha ezen tranzakciókat nem vizsgálta ki utólag, legalábbis, ha kivizsgálta, akkor sem történt semmi...

Max 100.000 forintos típusú bírságocskák azok is kisbefektetőknek...



Fektessen be ebbe az országba az, akinek 3 anyja van!

Mocskos gerinctelen országvezetők, eleve kijátszára tervezett törvényekkel, ez az ország, el kell hagyni...Legalábbis aki normális szabályozott keretek közötti békés egymás mellett élést szereti...
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2008. 03. 31. 09:33
Előzmény: #174  Törölt felhasználó
#180
pedig a piacnak szüksége van spekulánsoknak, mivel a spekák azok, akik a piaci anomáliákat (pl. arbitrázzsal) a helyükre teszik. a spekák jelentik (optimális esetben) a negatív visszacsatolást a piaci folyamatokra. az optimális kitétel azért szükséges, mert a tőkeáttétel ezt a fékező hatást felülírja.

tokos. 2008. 03. 31. 09:29
Előzmény: #175  togyozo
#179
Ebben a 100 helyett 50 évben nem nagyon hiszek, ráadásul az egész értelmetlen felvetés, mivel ha lett volna tőzsde, Watt speki lett volna, és nem lett volna gőzgép, amit gyártania kellett volna :-).

Ugynakkor a második rész sem teljesen igaz, dolgoztam egyetemen, aztán most meg az iparban, és egy csomó ember tőzsdézett mindenfelé, a könnyű pénz reményében. Pedig alapvetően ezeknek nem az lett volna a dolga, hogy az árfolyamokat lesegessék, hanem az, hogy valami "gőzgépszerűt" letegyenek az asztalra.
Tehát nem igaz, hogy a feltaláló jellemű ne tőzsdézhetett volna akkoriban, akár Watt is skubizhatta volna az árfolyamokat kidülledt szemekkel nap-mint nap...
kissherceg 2008. 03. 31. 00:31
Törölt hozzászólás
#178
Törölt felhasználó 2008. 03. 31. 00:26
Előzmény: #176  togyozo
#177
Na jó. Most túloztam szándékosan De a lényeg a lényeg. Az meg igaz.
togyozo 2008. 03. 30. 23:59
Előzmény: #174  Törölt felhasználó
#176
DLPH,

"TopK+ amíg a GNP attól nagyobb lesz, hogy én A pontból B pontba a saját autómmal benzint eregetve a levegőbe, zajt csapva , amortizálva a kocsimat eljutok...ha mindezt biciklivel teszem ninsc hatása a GNP-re, addig szerintem semmiről a világon nem beszélhetünk e témakörben aminek van értelme "

De van hatása a GNP-re mivel a biciklit is meg kell venned, sőt ha tekersz utána többet eszel-iszol, hogy az energiát pótold. Aminek szintén van hatása a GNP-re.
togyozo 2008. 03. 30. 23:55
Előzmény: #173  tokos.
#175
"Miért, végül nem gyártottak elég gőzgépet? Az hogy Watt, vagy Fergusson, vagy Kiss Pista, tően nem lényeges."

De gyártottak, csak lehet, hogy így 100 év helyett 50 év alatt el lehetett volna ugyanazt a fejlődést.
Másrészt te azt feltételezed, hogy aki spekizik, az képes volna ilyen találmányok feltalálására. szerintem aki alapvetően ilyen kutató beállítottságú az most sem megy spekinek. Szerntem aki ma speki az abban a korban sem feltaláló lett volna.

Törölt felhasználó 2008. 03. 30. 23:54
Előzmény: #162  Törölt felhasználó
#174
"végül: spekulánsokra a fedezeti ügyletek megkötőinek van szüksége fretek "

hát ez a logika.....spekulánsok nem azért vannak, mert valakinek szüksége van rá...

esküszöm csak lesek.... :DD

"amúgy pedig akvizíció esetén 100-szor könnyebb átvilágítani egy tőzsdei céget"

ez is olyan mese habbal szerű....
te szerintem nem ezen a bolygón élesz...vagy én...ez kérem csak szándék kérdése semmi más, könnyebb...nem könnyebb ugyan már.. mitől lenne könnyebb? nincs annyi tényező akvizíció alatt? kevesebb a dolog? vagy mi a fene? csak nem a törvények.....?

TopK+ amíg a GNP attól nagyobb lesz, hogy én A pontból B pontba a saját autómmal benzint eregetve a levegőbe, zajt csapva , amortizálva a kocsimat eljutok...ha mindezt biciklivel teszem ninsc hatása a GNP-re, addig szerintem semmiről a világon nem beszélhetünk e témakörben aminek van értelme

mert az alaphelyzet és az alapfogalmak is már degeneráltak
tokos. 2008. 03. 30. 23:49
Előzmény: #172  togyozo
#173
"És ugye a mai világban semmi újat nem találnak fel, mert mindenkia gép előtt ül. :):) "

Találnak fel, nem állítottam, hogy nem, de jellemzően nem a spekik.

Miért, végül nem gyártottak elég gőzgépet? Az hogy Watt, vagy Fergusson, vagy Kiss Pista, tően nem lényeges.
togyozo 2008. 03. 30. 23:41
Előzmény: #171  tokos.
#172
És ugye a mai világban semmi újat nem találnak fel, mert mindenkia gép előtt ül. :):)

Nem lehet, hogy ha Watt idejében (a gőzmozdonyt nem Stephenson találta fel egyébként) lett volna tőzsde, akkor miután feltalálta a remek találmányt alapít egy rt-t kiviszi a tőzsdére, jól meggazdakszik belőle, és a sok tőke amit bevont a vállalatba lehetővé tette volna, hogy sorozatban gyártsa a gőzgépeket felgyorsítva az ipari forradalmat.
tokos. 2008. 03. 30. 23:25
#171
Miután úgy-ahogy végigbogarásztam a topicot, és megértettem, hogy alapvetően minden mozgatórugója a tőzsde, feltennék pár kérdést, hogy megvilágítsam, mit is értek az alkotáson.

Tegyük fel, hogy az öreg Watt a teljes képességei kihasználva speki lett volna. És ült volna a számítógépe előtt, és folyamatosan figyelte volna az árfolyamok mozgását, hogy éles szemű sasként lecsapva minden lehetőséget kihasználjon egy kis lé besöprésére. De anyira lekötötte vóna a figyelmét az árfolyamok mozgása, hogy nem vette vóna észre, hogy a fazék fedele meg-meg emelkedik miközben fő a kóbászos lecsó, így aztán arra se gondolt vóna, hogy ez az erő nem csak a fazék fedelét tudná megemelgetni, hanem egy gépet is mozgatni tunna - így aztán nem lett vóna gőzgép sem. Így aztán iparosodás sem. De biztos hülyére kereste vóna magát.

Vagy tegyük fel, hogy Fleming is speki lett vóna, aztán ahelyett, hogy a penésztenyészetét figyelte vóna, ő is a gép előtt leste vóna az árfolyamok üde mozgását, némi extra zseton reményében. Így aztán nem lett volna penicillin se, meg antibiotikum se, és a gyerekeinket elvinné az első erősebb nátha...

Folytassam? Ne?

Na mindegy, szerencsére nem vótak spekik...
Törölt felhasználó 2008. 03. 30. 22:18
Előzmény: #153  Törölt felhasználó
#170
A beidézettek egy jó részének semmi köze a tőzsdéhez, a szerző úgy általában utálja a piacok hatékonyságnövelési kényszerét, lásd:"...amikor a termelés egész folyamatát kihelyezik, azt keresve, hogy hol lehet a legolcsóbb munkaerővel elvégeztetni a munkát, ..." ilyen alapon szídhatok minden nem tőzsdei céget is aki pl. Szlovákiába helyezi ki a tevékenységét.

A másik ami alapvető folyamatok meg nem értése, szerintem, a tőzsdei lufik értékelése.
A 90-es évek végi technológiai lufi óriási pozitív jelentőséggel bírt sok országban, különösen az USA-ban. Fillérekért tudtak tőkéhez jutni technológiai cégek, ezért robbanásszerű gyorsasággal terjedt a számítástechnikai/internet technológia a reálvilágban, sokkal gyorsabban, mint azoknál az országoknál, ahol ez a fajta tőke bevonás nem volt lehetséges. Persze az eu ráfaragott, mert: 1. későn ébredt (szokás szerint) és 2. államai túl kapzsiak voltak (lásd UMTS koncessziók).
Egyébként ez a pozitívum szerintem a hazai gyors telekom fejlődésben is éreztette hatását.
Törölt felhasználó 2008. 03. 30. 22:12
Előzmény: #165  Törölt felhasználó
#169
"Hosszútávú befektető CSAK ÉS KIZÁRÓLAG az osztalékot kapja, semmi mást"

Az újrabefektetésbe nem akarok belemenni, csak abba ha van egy céged (részvényed) akkor attól mást nem kapsz, mint az osztalék. (megint nem megyek abba mi van ha felvásárolják, mert akkor kapsz egy másik részvényt akkor annak az osztalékát kapod, stb.)
Törölt felhasználó 2008. 03. 30. 22:02
Előzmény: #167  Törölt felhasználó
#168
azért kellően nagy időtávot vizsgálva - koronként különböző okokból - a termőföld az igazi érték.
Törölt felhasználó 2008. 03. 30. 21:58
Előzmény: #164  Törölt felhasználó
#167
...és ha már elkezdtem még valami. Egykoron (mondjuk 600 éve) a földből származott az előállított "dolgok", mondjuk a GDP 95%-a. Akkor a gazdagság forrása és fokmérője a föld volt. Ez adta a társadalom termelésének javát. Az volt gazdag akinek földje volt.

Ma a termelés túlnyomó többségét a szolgáltatás és kisebb mértékben az ipar adja, és az azt előállító "termelőeszközök", a nagy vállalatok részvényei a tőzsdén kaphatóak. Ami egykor a föld volt az ma a részvény. Ez az igazi tulajdon ma.
Törölt felhasználó 2008. 03. 30. 21:56
Előzmény: #164  Törölt felhasználó
#166
amikor az almaárusokat hoztad példaként, akkor ugye az egész gyümölcstermelő ágazatra gondoltál?

/Brian/
Törölt felhasználó 2008. 03. 30. 21:55
Előzmény: #164  Törölt felhasználó
#165
"Hosszútávú befektető CSAK ÉS KIZÁRÓLAG az osztalékot kapja, semmi mást"
Extrém esetben folyamatosan befekteti, és ezáltal magasabb hozamot produkál. (árfolyamemelkedés)
Törölt felhasználó 2008. 03. 30. 21:50
Előzmény: #159  Törölt felhasználó
#164
"A részvények cseréjének megkönnyítése a spekulánsokon kívül kinek az érdeke? A hosszútávú, szakmai befektetőknek, akik tevékenyen részt akarnak vállalni a cég életében teljesen mindegy, hogy egy hivatalban intézik el az ügyeiket vagy a tőzsdén."

Na, ezért kell gazdaságtörténettel foglalkozó könyveket olvasni. Amikor a Brit Kelet-india Társaságnak volt mondjuk 500 részvényese, akkor egyrészt nem tudott mindenki "tevékenyen részt vállalni" a dolgokból, nem is biztos hogy akart egyrészt, másrészt ha a lányának kelengyére kellett a pénz, és el akart adni emiatt mondjuk 2 darab részvényt, akkor egyszerűbb volt elmenni a tőzsdére, mint az utcában mindenkihez bekopogtatni, miszerint kinek kell részvény, kétdarab?

A Tőzsde ugyanolyan piac, mint ahol az almát meg a répát árulják. Arra a piacra is mondhatnánk, hogy a köcsög almaárusok minek gyűlnek össze mind egy helyen, ahelyett hogy házhozjönnének??? Nem, ők összegyűlnek egy helyen, mert eladni akarnak, mi meg elmegyünk hozzájuk, mert venni akarunk. Ilyen egyszerű. A Tőzsde jól teljesíti főbb funkcióit.

A másik:

"A totoro által bemásolt cikk jól mutat rá, hogy osztalék formájában sokkal több pénz távozik a tőzsdéről, mint, ami tőkeemeléssel bekerül."

Ezt már ha jól látom fretek megválaszolta, de úgy tűnik a legtöbb ember nem érti, hogy mitt kapnak egy tőzsdei cégtől. Hosszútávú befektető CSAK ÉS KIZÁRÓLAG az osztalékot kapja, semmi mást. A cég megszületik, bevon pénzt (IPO), fejleszt belőle, pénzt termel, a nyereséget osztogatja szét a részvényesek közt egy ideig (osztalék) aztán tönkremegy. A részvény, minden részvény ára a tőle jövőben várható pénzösszegek piac általi értékelését mutatja. Szép is lenne ha kevesebb pénzt adnának vissza, mint amit beléjük tettek...
Törölt felhasználó 2008. 03. 30. 21:49
Előzmény: #161  spade
#163
"A tözsde pedig nem más mint ennek a gazdasági alapja. "
Ezt magyaráztam neki a múltkor. Feladtam. Tudom miért nem értette meg. Mert nálunk csak az átverést és a mutyit látja, igaza
van!

Valami olyan példa kell ami régóta működik. Például Las vegas. Maffiózók, "kisspekik " alapították. Most pedig minden kaszinó tőzsdei cég, sok ezer tulajdonossal, akik vállalják a kockázatot és kockáztattják a megtakarításaikat a magasabb hozam érdekében. Ennyi. Ez a kapitalizmus alapja.
Törölt felhasználó 2008. 03. 30. 21:32
Előzmény: #159  Törölt felhasználó
#162
"osztalék formájában sokkal több pénz távozik a tőzsdéről, mint, ami tőkeemeléssel bekerül. "

nagy baj lenne, ha nem így lenne. mert az nem jelentene mást, minthogy a tőkemeléssel szerzett pénzt rosszul (negatív hozammal) fektette be az adott vállalat.

szerencsére nemcsak negatív ebitda-jú cégek vannak a tőzsdéken:))

amúgy pedig akvizíció esetén 100-szor könnyebb átvilágítani egy tőzsdei céget. próbálj meg nem tőzsdei cégbe befektetni és rájössz, hogy elképesztően magasak a tranzakciós költségei, továbbá sokkal nagyobb szórást mutat a menedzsment felkészültsége, mint a tőzsdei cégeknél (most persze nem e remek kis b kategóriás papírjainkról beszélek).

magánemberként pedig hatványozottabban így van

végül: spekulánsokra a fedezeti ügyletek megkötőinek van szüksége
spade 2008. 03. 30. 21:28
Előzmény: #159  Törölt felhasználó
#161
drop_,

Igen igaz, a becsületes kétkezi munka öröme, az hogy alkotsz valamit, ami hasznára van ez embereknek az pótolhatatlan és emberi léptékű, továbbá igazi érték.
Viszont ha nem lenne spekuláció, nyereség vágy, akkor még mindig a középkorban élnénk vagy a ming dinisztia idején Kínáben, nem lenne kereskedelem nem lenne nagyipar, így hiányozna az összes ipari és technológiai forradalmi vivmány. lehet összességében nem élünk jobban, lehet 800 évvel ezelőtt magasabb szellemi nívón éltek az emberek, transzcendens értelemben, már akik, hozzájutottak a javakhoz, de ha tágabb összefüggésben nézzük a fejlődés amit sokan elitélnek és lenéznek, értelme többek között az is hogy technikailag lehetővé válljon számunkra pl. hogy megsemmisíthessünk egy minket telibe találni készülő kisbolygót üstököst akármit, vagy legalább más bolygókra kiköltözéssel diverzifikáljunk...és fenn maradjon az emberiség, már ha van értelme ennek egyáltalán...
A tözsde pedig nem más mint ennek a gazdasági alapja.

Topik gazda

matgab
4 4 3

aktív fórumozók