Topiknyitó: Portfolio 2015. 02. 28. 13:23

Lázár: a Főgáz átverte az embereket  

Ugrás a cikkhez
A számlázás, a mérés manipulálása általános gyakorlat a közműszektorban - nyilatkozta Lázár János a Hír TV-nek. Lázár János előadóként vesz részt a Portfolio Uniós Források 2015 című konferenciáján. Regisztráljon Ön is!ÁTTEKINTÉSELŐADÓKRÉSZLETES...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=210798
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kereke 2015. 03. 05. 09:01
Előzmény: #46  elemes
#47
A házi ellenőrzés nem csurgatásos feltöltése a mérőedénynek. Folyatás telitorokból, ahogy a kádat is feltölti az ember, meg ahogy tusol, meg ahogy a mosógép veszi magába a vizet. Főleg, mivel a méréshez egy nagyobb edényt érdemes használni, amit aztán ki lehet tölteni a mérőedénybe, megszámolva hány liter. És azzal ellentétben mennyit mért az óra. (és nem közvetlen WC használat után van a mérés)
elemes
elemes 2015. 03. 04. 10:20
Előzmény: #44  kereke
#46
a mérők pontossági előírása függ attól, hogy a névleges méréshatárhoz képest mekkora a pillanatnyi áramlás. nagyon kicsi áramlási sebességeknél növekszik a (megengedett) relatív mérési hiba.
elemes
elemes 2015. 03. 04. 10:16
Előzmény: #43  szivacs
#45
nyilván, de azért a törvény erősebb a főgáznál. a plomba bontásában (arról nem ír a tv) van mozgásterük. a hitelesítésben legfeljebb nyálverés, főleg a megbontásos ellenőrzés kapcsán. el tudom képzelni, hogy a megfélemlítéssel kevés civil mer szembemenni, de azért MŰKÖDNEK gázmérő-hitelesítő cégek, a gugle hirtelen dobott mindjárt a szomszédban egy multeam-gas kft-t, országosan van kb egy tucat találata.

a hitelesítésnél egy vagy két osztállyal pontosabb mérővel ellenőrzik a gázmérőt adott gázkeverékkkel, adott áramlási sebességek és hőmérséklet mellett, természetesen megbontás nélkül, és a mérő visszakkerülhet a helyére, pecsétes papírral.

kb húsz éve alakult át a mérőhitelesítés rendje (addig sok mindent csak az illetékes állami hatóságok végezhettek, akkor vezették be a kétszíntű, akkreditáló hatóság + akkreditált hitelesítő laboratórium felosztást.
kereke 2015. 03. 04. 08:45
Előzmény: #43  szivacs
#44
Elméletileg meg lehet védeni a szolgáltatókat, hogy nem csalnak, de a tény, hogy túl drágán lehetne bebizonyítani, hogy csalnak, és azt is csak egyedi esetre.

De meg lehet nézni a vízmérőt. (A liter fogalmát mindenki ismeri, és mérőedénye is van a legöbb embernek) Én akkor néztem meg, amikor valaki szólt, hogy neki 30%-kal többet számol. Én megnéztem, nekem csak 10%. Hurrá!
szivacs
szivacs 2015. 03. 03. 16:50
Előzmény: #36  elemes
#43
Sajna ez nem így van!
Felhívtam a Főgázt. Azt a tájékoztatást adták, hogy csak ők szedhetik le a gázmérőt, én nem szedethetem le mással. Ők elviszik és az ő általuk megbízott szakértővel bevizsgáltatják, aki szétszedi (irreverzibilisen) és eldönti, hogy jól mért-e vagy sem. Ha az ő megbízottjuk szerint jó volt, akkor kifizettetik veled az egész procedúrát + az új mérőt. A szakértőt pedig csak ők választhatják meg, te nem!

Egy lehetőséged van, felszereltetsz a mért szakaszra egy hiteles saját almérőt és azzal te is mérsz. Ha eltérés van, akkor kifogásolhatod, hogy nem jól mér a mérőjük és akkor az előző procedúra indul be, vagyis megint az ő szakértőjük álláspontja dönt.
A következő lépés pedig már a bíróság + ügyvédek + szakértők és ellenszakértők évekig....
szivacs
szivacs 2015. 03. 03. 16:24
Előzmény: #25  elemes
#42
"nem kell "hinni" a mérésben, de mivel fizetned mindenképpen a mérés alapján kell,"

Igazad van, a mérésben nem hinni kell, hanem mérni. Csakhogy a fogyasztó által látott "mérő" nem azt méri, amit fizettetnek vele.
Energiát fizet, de a "mérője" nem energiát mér - ebből fakad a jogos bizalmatlansága.
szivacs
szivacs 2015. 03. 03. 16:18
Előzmény: #21  elemes
#41
Nem, nem, a nátrium sárgít nem narancsít! Nézd csak meg a linkeden is!
szivacs
szivacs 2015. 03. 03. 16:17
Előzmény: #13  kereke
#40
:-)
és ők is beletehetnének ilyesféle rendszerdíjakat:
Átviteli rendszerirányítási díj: át kell vinni a kenyereket a raktárba, hogy legyen hol osztani!
Rendszerszintű szolgáltatások díja: a rendszeres folyadékfogyasztás (sör, bor, pálinka) munkavédelmileg elengedhetetlen!
Elosztói forgalmi díj: osztáskor átlagon felül kopnak a lapok!
Elosztói veszteségdíj: ki fizesse, ha nem a fogyasztó, ha az osztó veszít!
Kiegyensúlyozási díj: billeg a péksapka (a folyadékfogyasztástól), ki kell egyensúlyozni!
Elosztói alapdíj: naná, majd ingyen zsugáztunk!
:-)
szivacs
szivacs 2015. 03. 03. 16:08
Előzmény: #7  mcbull
#39
Régebben úgy volt, aztán pár éve -a liberalizáció miatt (éljen az oligopol szabadpiac!)- megbontották több részre - és vele a nyugdíjasok elméjét is, akik a szénipari szerkezetátalakítástól kezdve már nem tudják követni, csak fizetnek.
Mindezt megspékelték még egy becsült résszámlázással és elszámoló számlákkal, úgyhogy megspórolták nekik a keresztrejtvényújság költségeit is ezzel.:-)
Peterbond 2015. 03. 02. 16:27
Előzmény: #13  kereke
#38
Kepzeld a pekek is beleteszik a talarito neni koltseget a kiflibe max o nem bontja kette a koltseget a blokkon.

Amugy meg tovabbra is xforintot fizetsz egy kwh ert. Ha tobbet fogyasztasz tobbet fizetsz ha kevesebbet kevesebbet. 140 ftos fix dij van. ha egesz honapban nem hasznalsz aramot akkor max ezt fizeted.
elemes
elemes 2015. 03. 02. 16:09
Előzmény: #35  kereke
#37
egyébként (nem tudom, ez meggyőzőbb-e, mint az én műszaki szempontjaim), érdemes észrevenni, hogy a hétvégi kijelentésnek még mindig nincs semmi utórezgése. szóval (gondolom) ez egy hevült pillanat volt, de mostanra utánanéztek.
elemes
elemes 2015. 03. 02. 16:01
Előzmény: #35  kereke
#36
ha van hitelesítő pöcséted, kovács elemér lajosné, nem bízván a főgázban, jogosult lenne megkérni kereke mérőhitelesítő káeftét a gázórája ellenőrzésére. kereke káefté megjelenik, plombát ellenőrzi, jegyzőkönyvet vesz fel, csapot lezárja, leplombálja, mérőt elviszi, hitelesíti, jegyzőkönyvet állít ki róla, mérőt visszaviszi, visszaszereli, leplombálja.

kovács elemér lajosné pedig kipengeti a soron kívüli mérőhitelesítés jópártízezer forintos tarifáját. néhány cég ebből él, de nem túl nagy a piac (a gázmérők miatt pampogók kis része hajalndó több havi gázszámlájának megfelelő összeget erre áldozni). tehát ha erre akarod adni a fejed (mint bármely más vállalkozás esetén) nagyon alapos tájékozódást tanácsolnék.
kereke 2015. 03. 02. 15:48
Előzmény: #34  elemes
#35
És akkor bizonyára már hozzám fogják hozni a hitelesítendő gázórákat?

Vagy inkább ahhoz a céghez, amelyiknél le van egyeztetve mind a céggel, mind a hatóságokkal.
elemes
elemes 2015. 03. 02. 10:14
Előzmény: #30  kereke
#34
kedves kereke,

a gázmérőket nem egyetlen cég hitelesíti. te magad is csinálhatsz gázmérő-hítelesítő káeftét, akkreditálod magad a mérésügyi hatóságnál és onnantól te mondod meg, hogy a gázóra megfelel-e a rendeletben előírt mérési pontosságnak, és ha igen, ráragasztod a hologramos matricádat.
elemes
elemes 2015. 03. 02. 10:12
Előzmény: #26  Törölt felhasználó
#33
ezek szerint ma is kromatográffal mérik :)

egyébként meg akárhogy is, a dolog körbeér: a mérést a hatóság hitelesíti, a hatóság felügyeleti szerve a kormány.

de gondolom ma reggel ott elolvasták az újságot és megfogalmazták az udvarias levelet

From: mfo@mkeh.gov.hu
To: janos.lazar@meh.gov.hu
Subject: Főgáz
...
roren6 2015. 03. 02. 09:49
Előzmény: #26  Törölt felhasználó
#32
A biogáz fűtőértéke jóval alacsonyabb és keverhető a földgázzal!
kereke 2015. 03. 02. 09:48
Előzmény: #30  kereke
#31
Márpedig ha nincs korrupció, nem is kell ellene fellépni. :)
kereke 2015. 03. 02. 09:46
Előzmény: #15  elemes
#30
"A gázmérőket hitelesítik." Akkor te is elhiszed minden tapasztalat ellenére, hogy nincs korrupció.
pandatag 2015. 03. 02. 09:34
Előzmény: #28  pandatag
#29
Nem csak Tigáz.
pandatag 2015. 03. 02. 09:32
Előzmény: #2  morci
#28
+ még ott van a jó öreg "Kötbér biznisz"- ahol a gyanú szerint sokan benne vannak az üzletben. Amikor tisztes fogyasztóknál a szolgáltató szerelője, hirtelen "sérülést fedez fel" és 540ezer Ft kötbérrel fenyeget. Az órát bezacskózzák, dobozolják, elszállítják a szolgáltató! telephelyére (vicc), majd a szolgáltatóval kapcsolatban lévé független:)) (dupla vicc!) szakértő úr - megállapítja a plomba, vagy az óra külső/belső sérülését- majd abban bízva(?), hogy ugye a független szakértők nem igazán támadhatók- boldogan s dalolva állnak bíróság elé.
Több mint 10 éve ez megy, eszméletlen sok esetet találunk a neten, és nem lépnek igazán a hatóságok semmit. Így sokszor azok fizetik ki a kötbéren keresztül a gáz árát- akik valójában nem is piszkálták a gázórát.
Magyarisztán!
link

link

link

link

link

link
...stb...stb...

link

link

Törölt felhasználó 2015. 03. 02. 09:16
Előzmény: #25  elemes
#27
Igazából egyáltalán nem foglalkozok vele:))
De ugyanígy jártunk a szemétdíj "rezsicsökkentésével" is. azóta kell többet fizetni.

Törölt felhasználó 2015. 03. 02. 09:14
Előzmény: #24  elemes
#26
"mért fűtőértéket a fogyasztással súlyozzák"

A szolgáltatók ? Megnéztem a TIGÁZ oldalát, ott az alábbi szerepel.
Ha mégis súlyozzák akkor én sem tudom elképzelni a csalást.

"A havi átlagos fűtőérték meghatározásának alapja a gázösszetételt megállapító és regisztráló kromatográf mérési adatai."

elemes
elemes 2015. 03. 02. 09:02
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#25
...egyébként meg nem kell "hinni" a mérésben, de mivel fizetned mindenképpen a mérés alapján kell, a hitetlenség ára a folyamatos frusztráció, gyomorfekély, infarktus, ilyesmi. te döntesz :)
elemes
elemes 2015. 03. 02. 09:00
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#24
a mért fűtőértéket a fogyasztással súlyozzák.

éjjel-nappal között meg nem tudnak "váltani", a csőhálózatban sokkal több gáz van.
Törölt felhasználó 2015. 03. 02. 08:44
Előzmény: #22  elemes
#23
Én nem vezetek ilyen kimutatásokat, de az biztos hogy ugyanannyi víz melegítéséhez néha sokkal több idő kell.
A mérésben pedig nem hiszek mert napi átlagot számolnak. Ha nyáron éjjel igen magas a fűtőérték, nappal alacsony, akkor az átlag pont jó.
elemes
elemes 2015. 03. 02. 08:38
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#22
egyébként előfordulhat, hogy különböző forrásbó származó gáz érkezik a fogyasztóhoz. az orosz földgázban kevesebb a CO2, cserébe drága kéntelenítésre van szükség (a kén nagyon korrodálája a kéményeket), a magyar földgázban sok a CO2. úgy emlékszem nálunk 34 MJ szokott lenni a fűtőértk, de megnézem a következő számlán.
elemes
elemes 2015. 03. 02. 08:35
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#21
gázzal főzünk, én főzök többet (én ugyanis szeretek főzni, nejem csak muszájból). ráadásul gázzal fűtünk. a gászámláimat kidobáltam rég, szerencsére a bankszámlatörténetet tizenpár éve eltettem excelben. az előző fideszkormány alatt volt 28 ezer forintos gázszámlám is. a mostani (épp ma reggel jött az értesítés a levonásról) 10288 forint. ebben persze benne van az is, hogy a legutóbbi két tél igen enyhe volt, és közben felragtasztottam 8 centi szürke habot a házra.

A "régen minden jobb volt" szubjektív nosztalgiája egyébként alapvetően onnan származik, hogy régen az hajlott aminek kellett és az volt merev aminek úgy kellett lennie, most meg fordítva. Az emlékek ezért becsapnak.

Végül csak megnéztem a cikket. Ilyent én is tudok csinálni, nagyon finomra őrölt konyhasót kell szórni a lángba, ugyanis a nátrium festi ilyen szép narancsszínűre a lángot.

link

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek