ki nem állhatlak. Úgy osztod az észt mint aki mindenki felett áll. De be kell látnom, hogy azon kevesek közé tartozol aki érzelmed nélkül tud egy befektetésről véleményt alkotni.
Annyival kiegészíteném a jó meglátásaid, hogy a nemzetközi tőkebevonás kommunikációja csak olaj a tűzre, mert a kisbüfik ebből azt hiszik, hogy nemzetközi cég majd csak 1 euro körül akar majd beszállni.
Annyi negatívum azért volt, hogy kiderült a végleges részvénydarabszám és az is, hogy irracionálisan magas 40% körüli a nem részvényesek általi befektetés a cégen belül. Ezáltal minden adatközlések melyek az össz részvényszámhoz mutatják be az EBIDTA-t félreértelmezhetőek. Nem véletlenül nem volt egy prezentációban sem részvény/eredmény bemutatás. _Nyilvánvalóvá vált, hogy 100 Ft eredményből 60 Ft érinti a részvényeseket, tehát ezt a 60 Ft eredményt kell majd felosztani a 701 millió db részvényre. Ettől függetlenül én is úgy gondolom, hogy tisztább lett a kép. Személy szerint én szépen levezetek magamnak egy kimutatást, hogy milyen dinamikával kellene fejlődnie az eredménynek ahhoz, hogy X forintot érjen a részvény. Mivel a magyar részvénypiacról beszélünk a magyar parketten forgó papírok eredményességét gyakran a terjeszkedésük mértékével, potenciáljával (OTP) vagy az osztalék mértékével (MTELEKOM) mérjük. Az Opus azért jó opció mert a bevételszerzésre nincsen felső korlátozó tényezője - ez maga a piac - mint pl. a MTELEKOM-nak amely igen kötött piacon mozog. Érdekes lesz az a kérdés is a jövőben, hogy milyen osztalékpolitikát folytat majd a cég. Emlékeztetőül a CIG kifizeti a teljes nyereségét osztalékként. (Na persze ez utóbbi szolgáltatói piacon, mely elsősorban a szellemi termékek piaca az emberi erőforrás a legnagyobb befektetés, mely nem igényel egy új piac meghódításához képest nagy erőforrásokat). Éppen ezért valószínűleg az Opus számára a további növekedési potenciál előrevetítése nagyobb erőt adhat a részvénynek mint maga az osztalékpolitika kommunikációja. Osztva/szorozva jelenleg túlértékeltnek tartom én is aki 600-as átlagárral van benne. De vannak igen kedvező jelek, melyek megjelenését NE VÁRJUK A FÚZIÓ LEZÁRTA ELŐTT! Éppen ezért lecsorgásra számítok még erről a nyomottnak tűnő árfolyamról is. Részvényt venni 3-4 évre kell. Hát ebben kénytelenek leszünk kivárni.
Nagyon egyszerűen, ha a teljes eredményt 701 millió részvény között osztják fel vagy az eredmény 60%-át osztják fel 701 millió részvény között akkor nagyon más a helyzet. Nekem az eredmény termelő képessége számít egy cégnek. Így ha az eredmény 60%-a után kapok osztit akkor inkább MTelekom-ot veszek.
Ez egész biztosan sántít egy helyen. HA ez így lenne akkor az eredményt nem 701 millió részvényre osztanák fel? Szerintem az eredményt 701 millió részvényre osztják fel és ez alapján lehet P/E is számolni. Ha ez nem így lenne akkor torzított lenne az egy részvényre eső eredménykimutatás. Ha én 1 részvényem után 25Ft-ot kapok osztalékként akkor nekem mennyit ér a papír? Az osztalék mértéke, azaz a cég eredmény termelő képessége határozza-e meg az árfolyamot vagy a saját tőke nagysága?