Topikgazda: allergia 2005. 03. 31. 14:57

Új szelek a részvényértékelésben : BUX és a nominális GDP  

Ugrás a cikkhez
Meglepően új megközelítéssel találkozhatunk a hazai részvénypiac értékelését illetően az Ecostat Mikroszkóp címet viselő kiadványában. Az elemző intézet a BÉT túlértékeltségének kimutatására a BUX és a magyar nominális GDP összevetését használja fel.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=52478
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pFModi-1fsz-bsszakrvaanyjat2 2021. 01. 29. 06:01
Törölt hozzászólás
#11
spade 2005. 04. 01. 09:52
Előzmény: #6  opposition2002
#10
De a legnagyobb probléma még az US-ban is az a GDP alapu összehasonlitással hogy a tözsdén jellemzően multik vannak, amelyeknek gyakran a bevételük, tevékenységük nagy része külföldön realizálódik de legalább is a növekedésük döntő része onnan származik, tehát adott esetben semmi közük az US GDP növekedéséhez, de még az US piac növekedéséhez sem....
És ez persze már kezd igaz lenni az OTP és MOL kettősre is, tehát teljesen h@lyeség ez a megközelités...
elemes
elemes 2005. 04. 01. 04:30
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#9
"a spekuláns dolga az, hogy eldöntse, hogy az elemzőnek igaza van, vagy sem"
.
Ha az elemzőnek mindig igaza lenne, a spekuláns mindig hinne neki, ezáltal az elemző által leírt igazságokon nem lehetne sokat keresni.
allergia 2005. 03. 31. 17:31
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#8
Igazatok van, csak arra szerettem volna utalni, hogy egy 4-5 szereplős piacon 1) fölösleges GDP-hez viszonyítani 2) mindegyik hazai Blue Chip FÜGG a szabályozási környezettől, effektív a magyar államtól 3) egyik magyar vállalat sem kompetitív piacon dolgozik (az USA-ban is sok a kvázi monopólium, mielőtt valaki ezt szóvá tenné), ez is SZABÁLYOZÁSI anomália. 4) az 5 nagy cég együttes adózott eredménye a magyar éves GDP 2,5%-a volt tavaly. Korábban?...Amit írtatok, hogy ötletgyár, az tényleg jó dolog, csak ez nem az. Ennyi erővel sok mást is meg lehetne vizsgálni.
Törölt felhasználó 2005. 03. 31. 16:14
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#7
penznyelo:
Ebben egyet értek veled.
Én viszont tovább gondolkodnám egy kicsit a dolgot. Valószínűleg egyet lehet velem érteni abban, ha azt mondom, hogy ez a fejlődési szakasz, most a teljes magyar gazdaságot érintette. Nem csak az OTP, a MOL és a többi tőzsdei cég árfolyama és eredménye nőtt, hanem a teljes bankszektoré, a teljes olajszektoré (még akkor is, ha ilyen magyar cég csak egy van). A tőzsde ugyan magyar viszonylatban nem teljesen reprezentatív képe a gazdaságnak, de esetleg az irreális mértékű növekedésre lehetne következtetni, illyetve annak hatásai megmutatkozhatnak. Persze én ettől még nem állítom azt, hogy az elmúlt év növekedése irreális lett volna.
opposition2002 2005. 03. 31. 16:07
#6
Az Usa piacaira valóban alkalmazható ilyen elemzési módszer, ott a GDPt előállító vállalatok döntő hányada bent van a tőzsdén, míg Magyarországon nem (gondoljunk csak a sok-sok multi leányvállalatára, amelyek nincsenek bent, még is ők adják a GDP döntő hányadát)
A másik probléma, hogy a hosszútávú kockázatmnetes reálkamat van leginkább korrelációban a hosszútávú reál GDP-vel, a részvénypiaci hozamelvárásra van még egy prémium (rm-rf), ami miatt a részvénypiacok hosszabb távon is növekedhetnek gyorsabban a nominális GDP növekedésénél.
Törölt felhasználó 2005. 03. 31. 16:03
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#5
Kaygee, nem az a baj a BÉT-tel, hogy kicsi. Pontosabban nem az abszolút kicsisége a baj. Az a nagy különbség USA (angolszász tőzsedi kapitalizmus) és közöttünk, hogy a tőzsde a GDP jóval kisebb arányát reprezentálja.
Amirő l a Portfolio kommentárja is szólt. Márpedig, ha ez az arány nagyon kicsi, ráadásul a BUX index még ennél is szűkebb kört ad és még szektor szerinti bontásban is rettentően torz (MOL+OTP a BUX több, mint 60%-át adja!!!), addig totálisan értelmetlen ilyen összehasonlítás. Érdekességnek elmegy egy színes heti/havi bulvárlap gazdasági rovatában, de elemzésnek komolytalan, sőt kifejezetten félrevezető lehet...
Törölt felhasználó 2005. 03. 31. 15:55
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
allergia:
Ja, és még egy dolog. Az elemzőket sosem azért fizetik (vagy csak szeretnék azért fizetni), hogy okosak legyenek, hanem azért, hogy okoskodjanak. Okos legyél inkább te. Szerintem a spekuláns dolga az, hogy eldöntse, hogy az elemzőnek igaza van, vagy sem. Így nyerhet. Ehhez viszont érdemes átgondolni az adott elemzést, és nem szabad elsőre leírni, hogy az csak túlfizetett okoskodók újabb végterméke.
Törölt felhasználó 2005. 03. 31. 15:50
Előzmény: #2  allergia
#3
Olvastam hasonlót, amely azt állította, hogy a BUX 14000 körül érte el a reális értékét a GDP-hez viszonyítva. Ugyanakkor felvetette azt is, hogy a tőzsde gyakran túlszalad ezen az értéken, amely később korrigálódik.
Igenis van értelme ilyen elemzéseket csinálni, az USA piacára már sokszor alkalmazták. A tőzsde fejlődése hoszú távon korrelál a gazdaság egészének fejlődésével. Meg lehet vele próbálkozni magyar viszonylatban is, csak nagyon nehéz egy ilyen sémát egy kis piacra, mint a magyar változtatás nélkül ráhúzni. Különösen úgy nehéz, hogy kiszúr egy adott pontot, mondjuk a 17000-et és azt próbálja meghatározni, hogy ott most túlértékelt vagy sem. A tendenciát kellene vizsgálni, bár a teljes elemzést nem olvastam, csak az itt lévő rövidített változatot.
allergia 2005. 03. 31. 15:15
Előzmény: #1  portfolio
#2
És ezért még pénzt is kapnak....

Topik gazda

allergia
5 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek