Az elõzetes pénzforgalmi adatok alapján az államháztartás központi alrendszerének 2017. évi hiánya 1973,9 forintot tett ki - közölte az elõzetes adatot hétfõn a Nemzetgazdasági Minisztérium a szokatlanul rövid
Azert annyit erdemes erteni hogy az orban kormany 2010 es 2014 kozott ugy alt nill szaldon hogy az elozo kormany altal felhalmozott penzt felelte. Ergo 4 ev alatt ok 80-rol 90-re mentek fel csak a tartalek penz felelese miatt nulla volt a brutto osszeg. Szoval ha ossze akarod vetni a ket idoszakot akkor netto modon kell nezed es akkor gyurcsanyek 50-rol 70-re noveltek 8 ev alatt az adossagot. Orbanek pedig 70-rol 80-ra 4 ev alatt. Mindketto szerintem bun rossz teljesitmeny. 2014 utanrol kb beszelhetunk de az egy nem kicsit kedvezobb kornyezet mint a 2000-es evek kozepe.
Az abszurd az egészben az, hogy amiket írt, az mind a Fideszre jellemző (civilek ellehetetlenítése, ellenvélemény üldözése, gátlástalanság, stb. stb.).
Én MNYP-t el tudom fogadni, csak időbeli transzfer. Viszont a nettó adósság változása mutatja jól az ÁHT helyzetét, ahogy a cégekét is. Ha veszek fel hitelt, de azt betétként elhelyezem, azzal nem romlik a pénzügyi pozícióm. Márpedig 2007-ről 2009-re (részben) azért ugrott meg 65-ről 79-re a GDP arányos államadósság, mert 2 lépcsőben felvettük az IMF-EU-Világbank hiteleit. (a másik rész a GDP visszaesése volt). Viszont a nettó adósságszint nem nagyon változott, mert annak nagy részét nem költöttük el, hanem az állam betétjeként funkcionált. Azaz inkább egyfajta védőháló volt, miután a piacról nem tudtuk magunkat finanszírozni. Lényeg a lényeg, hogy 2014-ig a nettó adósság (az állam pénzügyi pozíciója) tovább nőtt (romlott), azóta csökken. Emellett persze fontos volt a bruttó adósság csökkentése a túlzott-deficit eljárás megszüntetése érdekében.
Nem hinném, hogy bárki azt írta volna, hogy annyira jól mennének a folyamatok. És persze, hogy szerepet játszanak a választások (bár ez nem újdonság). Ezt úgy hívják, hogy politika. Ha rajtam múlna 99%-a már rég lógna vagy sitten ülne.
Komoly. Sőt tény. Ott volt MNYP rendszer. Ez a szocik alatt növelte a hiányt, most kiesett mint fizetendő tétel és a teljes 3200 mrd a Fidesz keretét növelte. . Baj, ha ezt magyarázni kell egy gazdasági fórumon.
Gyorsan pl. itt lehet olvasgatni: https://www.mnb.hu/letoltes/hoffmann-mihaly-kolozsi-pal-peter-mnb-honlapra.pdf - Lást 8. oldal: devizatartalék kontra "rövid külső adósság" - Tehát, ha mögöttes folyamatok, akkor kérem kicsit több összefüggéssel. Nem sok értelme van "csökkenö" devizatartalékokról beszélni, ha más adatot nem veszel hozzá. Ezért van az a fránya maasztrichti defkó. Leegyszerüsíti a vitát.
“Megyónak, Lopcsánynak és Libajnanainak miért nem sikerült javítani ezen a KPI-n?” . Mert mondjuk a jövő nyugdíjára ment pénz, amit a Fideszed elszórt? (miközben a nyugdíjkötelezettség maradt!!!) . De abban a stílusban, amit te itt nyomsz nincs értelme egy gazdasági fórumon vitázni.
Persze, érdekesek lehetnek a mögöttes folyamatok is, de a végeredmény az valamilyen szinten (pl a Maasztrichti Szerzödésben) mégis végeredmény. Nagyon f@sza az a MNYP, de nam azon az áron, hogy felrobbanjon a hiány! Ezt nem lehetett volna így létrehozni... Persze, hogy aztán a FIDESZ 1:1 visszadobja (hülye lett volna nem megtenni)...
Szórta a pénzt a kormány az év végén, hatalmas lett a hiány
Ugrás a cikkhez