Topikgazda: Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 10:23

"Sehallselát Magyarország..." - keserű vélemény az új pénzügyi vezetésről a Danske Banktól  

Ugrás a cikkhez
A Portfolio.hu szerkesztősége tagjainak gyermekkori kedves emlékeit juttatta eszébe Lars Christensen, a Danske Bank elemzője, aki ma reggel kiadott, a tegnapi pénzügyminiszter - alapkezelők/elemzők találkozóról készített elemzésének a "Hungary: not seeing, not listening..." címet adta. 7-8 éves korunkban a gyerekzsúrokon és általános iskolai osztálybulikon a bakelit lemezjátszóról "dübörgött" a "Sehallselát Dömötör, buta volt, mint hatökör..." kezdetű nóta Halász Judit tolmácsolásában. A címadásból ítélve nem kizárt, hogy a dán szakember számára sem ismeretlen a máig népszerű magyar gyermekdal...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=4&i=54478
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2005. 05. 26. 13:02
Előzmény: #1  portfolio
#19
...ma vajon mit mondana az az elemző...?
:-(((
.
h ttp://www.portfolio. hu/forum/topic.tdp?t =3059
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 14:06
Előzmény: #17  Törölt felhasználó
#18
'Sokan ezt másképp gondolják, mert nem érzékelik, hogy a ma elkövetett gaztettért egy-két év mulva kapjuk a pofont.'
.
Ez a kialakuló nagy bajom a mostani politikával, ugyanis ettől POLITIKA ez.
.
S az 'száz lépés' (egyet előre kettőt hátra?!), még nem minden, a több, mint 4.000 milliárddal nőtt államadósság mellett...
...s nem lehet megoldás az, hogy elinfáljuk az adósságot, s ezzel együtt a jövedelmeket (a megélhetést, a jövőt)is!
.
De örülök, hogy már Te is látod, hogy politika van a háttérben.
.
Üdv.:
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 13:51
Előzmény: #14  Törölt felhasználó
#17
T. EKO.
Az én cégem tipusa lényegtelen, a gyermekded példák csak illusztrációk voltak, miszerint igen sokféle ellentétes érv van, ezért nem is érdemes kiragadni belőlük egyet-egyet( ez paródia volt, nem az erdeti mű)
Jobban járunk tehát ,ha a gazdaság egészének a működése alapján döntünk szakszerűen és politikai álérdekeltség nélkül. A szocializmusban is kellő kárt okozott , amikor a politika áthágta közgazdaságtan törvényeit. Ma sem tehetjük ezt bűntelenül.
Sokan ezt másképp gondolják, mert nem érzékelik, hogy a ma elkövetett gaztettért egy-két év mulva kapjuk a pofont.
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 13:47
Előzmény: #14  Törölt felhasználó
#16
tőke - gazdaság - árfolyam - költségvetés - újraelosztási rendszerek - politika
.
...mit hagytam ki a komplexből?
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 13:44
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#15
http://www.portfolio .hu/forum/topic.tdp? &t=3049
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 13:43
Előzmény: #13  Törölt felhasználó
#14
Csak a gőzgazdaságtan könyvek és a józan ész alapján.
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 13:37
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#13
Mőbius, a komplexbe még csak-csak belegabalyodok, ám hogyan lehet ezen a kérdésen politika mentesen gondolkodni?
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 13:34
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#12
Gintonic007, ha az "elemzők ajánlásaira" beindul az eladás - mint "egyszerű piaci folyamat" - akkor valakinek csak érdeke, hogy beinduljon. És akkor csak érdekkérdés. Nem?
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 13:31
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#11
T. Mőbiusz!
...ezek szerint a Te céged küldföldről behozott termékekkel kereskedik (esetleg saját fuvarozó céggel)Magyarországo n... ...de ha tévedek, sem lepődök meg... ;-)
.
A magas kamatláb nem az erős forint miatt (érdekében) kell, hanem a mérhetetlen eladósodottságunk (mely párosol a tőkeszegénységgel) miatt, illetve az álamadósság rendkívüli mértékű (dinamikájú) növekedése miatt (s ez máris politika is!).
.
S valószínűleg a Te vásárlási szokásaid úgy alakultak, hogy közvetve sem érint az import árnövekedése (különösképpen benzin, műszaki cikkek...
.
A nyaralás csak egy-két hét (havonta ;-) ), de a többit és többek az életük nagyrészét otthonukban töltik, azaz ez a kérdés lényegében nem foglalkoztatja... ...mint legfontosabb tétel a költségvetésükben.
.
...ami vígasztalhat, hogy a forintgyengülés révén növekvő infláció majd közelíti a nagy különbséget, s ha ez nem eredményez tőkekivoást, akkor nem is lesz globális baj, az az egyénbi szinten megmaradhat.
.
Sajno s sokkal komplexebb a kérdés, mint egy nyári kiruccanás...
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 13:20
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#10
"piaci folyamat" , "piaci folyamat",......... ahogy vesszuk.Max ahogy ontik a piacot medrebe arrol lehetne beszelni, nem arrol, hogy beerosodott a forint savszelig szinte ( egy korabbi savszelig erosodes utan ujra), es akkor megfordul az irany nem ?, mert a savszel , hat az mar a dolgok hova ne tovabbja, piaci folyamat. A nagy fenet.
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 13:01
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#9
Előre lehetett látni, hogy a forint gyengülni fog. Olyan egyensúlytalanság mellett, mint amilyenben a magyar gazdaság van egy természetes, csak az időpont volt kérdéses. A mostani megbeszélés után valószínű, hogy az elemzők ajánlásaira a nagy külföldi házak elkezdték eladni a forinteszközeiket. Ez nem érdekkérdés, hanem egyszerű piaci folyamat. Az meg amúgy sem egy normális állapot, hogy pl. egy középkategóriás vagy luxus autót fél áron meg tudsz venni Amerikában, mint itthon. És még nincs vége...
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 13:01
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#8
Kedves eko,
az árfolyam éppen most alakul a piacihoz közeli alapon. Eddig kimagaslóan magas volt a reál kamatláb , ami eltérítette a HUF árát.
Még most is magas a reál kamatláb az EU átlaghoz képest.
A kinek mi az érdeke nem teljesen jó kérdés. Én inkább a FENNTARTHATÓSÁGOT helyezném az elemzés centrumába.
( Ha elmegyek az EUR-övezetbe nyaralni, akkor erős HUF-ot szeretnék, de mikorra hazajövök tönkremegy a cégem az árfolyamból adódó versenyhátrány miatt.Akkor valószínűleg már el kell halasztanom a második nyári utamat. Vagy esetleg vegyek fel hitelt EUR-ban?)
Jó lenne komplexen és politikamentesen gondolkodni.
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 12:56
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#7
És az infláció növekedésével egy tipikusan jó példát láthatunk arra, hogyan kell a problémákat a szőnyeg alá söpörni és ideiglenesen eredményt elérni, amivel dicsekedhetünk ország-világ előtt. De mint az ismeretes sehol nincs ingyen ebéd... :-((( Ettől a problémák a gazdaság szerkezetében megmaradnak, az elosztórendszerek reformjait el lehet halasztani egy rövid időre és kaphatnak egy pofont a bérből és fizetésből élők. De mint az előző hozzászólásokból kiderül, nem csak ők állják a felelőtlenség számláját. Fáj az igazság, de halogatni még rosszabb.
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 12:33
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#6
Mindazoknak az érdeke, akik magyarországon magyar munkaerővel, magyar alapanyagokból, külföldön értékesítendő termékeket állítanak elő. Ahogyan ez az egyes pontjaiban tolódik el (különösképpen az importhányad), egyre kevésbé érdekelt ebben.
.
Ellenérdeke ltek mindazok, akik közvetve vagy közvetlenül importált termékeket vásárolnak (pl. üzemanyagot), akik devizában adósodtak el (pl. a magyar állam is 3000Mrd Ft értékben, melyen keresztül minden magyar állampolgárra -még az újszülöttre is-, 300.000.- Ft és annak kamatai és árfolyamkockázata jut),
azon (leginkább kereskedelmi) cégek munkavállalóit, akik a belföldi forgalomból érnek el nyereséget, s a nyereséget szeretnék 'haza' vinni (kisebb nyereség, kisebb juttatások)... ...szóval sokkal többen, mint akik ebből nyereséggel jöhetnek ki.
.
Mondják erre, hogy legalább nő a versenyképessége az országnak... ...de nőhetne úgy is, hogy az egyének, adófizetők ne járjanak rosszul. Ugyanis ez a megoldás nem más, mint jövedelemcsökkentés, csak nem általános, hanem bizonyos termékek és szolgáltatások esetén ér kevesebbet a pénzünk... ...azaz a fogyasztási szokásaink is változhatnak ezáltal, ami bizonyos termelőknek, szolgáltatónak jól jöhet, míg másoknak kárt okoz...
.
A baj még nagyobb akkor, ha ez (forintgyengülés) nem piaci alapon történik, hanem a kormány közbeavatkozása miatt, hiszen akkor ellenérdekelt tevékenységet kell végeznie az MNB-nek és a kormánynak, azaz további gazdasági és politikai feszültséget (kockázatot!) generál...
:-(((
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 11:41
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#5
Igazad van, többet szeretnének mint 260 Ft/euró. Ja és elfelejtettem említeni a kormányt, akik szintén szeretnék az ész nélküli osztogatásaikat is elinflálni, hogy ne erről beszéljen a fél világ.
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 11:32
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
Köszönöm.
Miért 260? Miért nem elég 258, vagy akár 262, netán 299?
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 11:20
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#3
Kistvan,
a 260 forintos árfolyam néhány bérmunkát végző közepes, nagyobb magyar vállalkozásnak az érdeke, például a Széles Gábor féle Videotonnak. A jelenlegi kormány azért karolja fel őket, mert ők is lelkesen támogatták a korábbi kampányt. (Bár én emlékszem arra, amikor Széles Gábor még az MDF-et támogatta - de hát ez egy ilyen ország.)
.
Amúgy meg még a bankszektornak is érdeke: a forintos kamatmarzsokkal sokkal jobban lehet keresni, mint az eurós, svájci frankos hitelekkel.
.
Nem kérdezted, de kinek nem érdeke: a magyar lakosságank, a tőzsdei cégek tulajdonosainak, az államháztartási hiányt hitelezőknek. "Csak" 10 millió embernek...
Törölt felhasználó 2005. 05. 25. 11:01
Előzmény: #1  portfolio
#2
Hogy mi lesz ezután? - Azt gondolom, meg fogjuk tudni, legfeljebb későn.
Viszont érdekelne - és megköszönöm, ha valaki hozzáértő röviden megosztaná velem és akit még érdekel a téma - hogy miért 260-on "kellene lennie"? Az elemzőkön kívül ki(k)nek az érdeke még ez az árfolyam? És mi miatt nem ott van, ahol "kellene"?
Köszöne ttel.

Topik gazda

kistvan
4 3 3

aktív fórumozók


friss hírek További hírek