Topikgazda: Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 12:56

Sávszélig mehet a forint - hatalmas opciók a 240-es szintnél! (3.)  

Ugrás a cikkhez
Az elmúlt napokban nagyobb külföldi szereplők hatalmas összegekkel egyre lejjebb tolták a forint/euró árfolyamot, a tranzakciók mögött feltehetően opciós ügyletek állnak, melyek nagy valószínűséggel a 240-242 közötti sávnál lehetnek, és a 240-es szintnél hatalmas összegek állhatnak. Elképzelhető, hogy a hivatalos kereskedésen kívüli órákban kilép a forint az intervenciós sávból (240.01-324.71 Ft/euró), de ezek csak technikai jellegű tranzakciók következményei - mondta el a portfolio.hu érdeklődésére Herháger András, a WestLB treasuy főosztályvezetője a piacon uralkodó folyamokról.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=51072
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2005. 02. 18. 19:28
Előzmény: #21  spade
#23
spade,
igaz, az ERM2-n at kell menni. De ha mar oda ugy erkezunk meg, hogy alacsony es stabil az inflacio, es az _akkori_ spot arfolyamot tesszuk meg az ERM2 sav kozepenek, akkor sikerulhet.
Addig viszont felesleges szivatni magunkat a sav+IT-vel, plane, hogy ez a sav egesz kenyelmetlen helyen van.
spade 2005. 02. 18. 19:18
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#22
Kedves szilard_k,
Köszi a nagyon jó leirást.
spade 2005. 02. 18. 19:03
Előzmény: #17  Törölt felhasználó
#21
szabesz,
"Mindebbol szvsz az a tanulsag, hogy az inflacios targetalast nem szerencses egy fix, szeles savos arfolyamrendszerrel tarsitani, mert az csak spekulaciot vonz, ami nehezze teszi a celok teljesuleset."
.
Na igen, de az EMU belépéshez mind a kettő kell, igy bár nem mi rendeltük a nótát, mi fogjuk el is énekelni és ki is fizetni....
Törölt felhasználó 2005. 02. 18. 18:24
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#20
a kiiro a kitettseg csokkentese miatt fedezi a deltat, a vasarlo a kifizetett premiumot akarja csokkenteni azaltal, hogy delta hedge-el.
Törölt felhasználó 2005. 02. 18. 18:00
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#19
szilard_k
ezt eddig is értettem, amit nem értek, hogy minek kéne fedezni olyan kiirt opciókat amit még nem vett meg senki.
Nem elég akkor fedezni a deltát amikor megveszik?
Ha knock-in 240-nél van akkor, 243-nál az opcióknak semmi közük a mozgáshoz, nem?
Törölt felhasználó 2005. 02. 18. 16:09
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#18
kanyisz
egy opciot folyamatosan fedeznek kiirastol egeszen lejartjaig. nem a teljes kiirt osszeget fedezik csak a deltat, ami valtozik.
Törölt felhasználó 2005. 02. 18. 12:21
#17
Mindebbol szvsz az a tanulsag, hogy az inflacios targetalast nem szerencses egy fix, szeles savos arfolyamrendszerrel tarsitani, mert az csak spekulaciot vonz, ami nehezze teszi a celok teljesuleset. Ez egy inkonzisztencia a rendszerben.
Szabado n lebegore kellene allitani az arf rendszert, ha a monpol folytatni akarja az IT-t. Persze ekkor is lehetne knock opciokat kotni a piacon, csak a gazdasagpolitika nem kinalna talcan a barriereket.
.
szila rd_k, kosz a hozzaszolasaid.
Törölt felhasználó 2005. 02. 18. 05:34
Előzmény: #14  Törölt felhasználó
#16
szilard_k
Nem egészen értem.
Ha ezek 240-nél aktiválódnak akkor a mostani folyamatokhoz mi közük, hiszen fedezni csak az aktivizálódás után kell, nem?
Ha 240-nél aktivizálódik akkor a kiíróknak hirtelen nagy tömegü fedezni valójuk támad, tehát forintot kell venniük, nem?
A vevök gondolom ezen a szinten már nem fedeznek hanem az MNB-re számítanak.
Tehát az MNB ontani fogja a forintot a kiirók venni fogják, jól értem?
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 23:21
Előzmény: #13  Törölt felhasználó
#15
hú kösz a felvilágosítást szilard_k
ez érdekes...
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 23:21
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#14
az arfolyamot csak nem lehet ugy 'lenyomni'...mint mondtam, ha eur callt vettel es fedezed a deltajat akkor folyamtosan eurot adsz el es forintot veszel mivel a delta novekszik minel kozelebb ersz a strike-hoz
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 23:14
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#13
ala kell menni egy kicsit..igen nagyjabol ez a folyamata.
a 242-43 at csak a levegobol szedtem. mivel 240 ala megy az arfolyam MNB onteni fogja a forintot a piacra, plussz a bank is veszi az eur-ot, lehet, hogy sokkal feljebb all meg...azt nem lehet tudni. szamos mas tenyezo kozrejatszik meg..pl az sem mindegy, hogy azok a knock-in opciok europaiak vagy amerikaik. ha elobbi akkor marciusig csucsulhetnek addig senki nem hiv le semmit
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 23:11
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#12
és az EUR call kiírója arra spekulál hogy nem erösödik annyit az árfolyam hogy átlépje a barriert. viszont az EUR call birtokosa meg aktiválni szeretné és lenyomja (erösíti) az árfolyamot. ilyesmik vannak?
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 23:05
Előzmény: #10  Törölt felhasználó
#11
tehát árfolyam megy 240ig, aktiválódnak az EUR callok, ITM-> le is hívják öket, EUR-t vesznek, gyengül a HUF 242-243ra. értem már?
gondolom kitaláltad hogy eddig csak iskolában találkoztam opciókkal...
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 22:49
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#10
miert ne hivnak le az eur call-t ha 240 a sav szele?, hacsak el nem toljak a savot masnap ez egy 'egyiranyu' utca, csak gyengulni fog a ft es erosodni az eur.
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 22:45
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#9
knock-in v. knock-out opciok a barrier opciok 'csaladjahoz' tartoznak. ezen opcioknak a strike-on kivul van egy ugynevezett hatarertekuk (barrier). a down-and-in azt jelenti, hogy miutan a jegyzes alament ennek a barrier-nek az opcio knocked-in (elesse valt). ha a deviza amelyen kiirtak az opciot atlepi ezt az erteket (240), akkor az opcio, a mi peldank eseteben, knocked-in vagyis mostantol viselkedik ugy mint egy ITM call. vannak ennel joval komplikaltabb joszagok...a delta fedezesuk sem egy leanyalom.
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 22:32
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#8
szilard_k
az elözö beírásodat késön láttam meg knock-in/out kérdés storno.
tehát 240es árfolyamnál a down-and-in knock-in opció aktiválódik? de az EUR callt nem hívnák le 240nél...
HUF callt lehívják a spekik (kanyisz) 240nél MNB interveniál, miért korrigál az árfolyam 242-243ig?
bocs de még mindig nem értem teljesen.
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 22:26
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#7
kedves szilard_k
mi az hogy down-and-in és knock-in opció?
+leírnád kicsit részletesebben a 240 beüt az opció...stb részt?
köszi
érdekes dolgok mennek a derivatívok világában...
mindenk inek kösz a kommenteket!
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 22:11
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#6
a knock-out erteket veszti ha a barriert atszakitja az arfolyam akar egy pillanatra is. a knock-in akkor 'ebred' amikor a barriert atlepi. leggyakoribb fajtai:
up-and-in
do wn-and-in
up-and-out
down-and-out
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 21:48
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#5
Nem vagyok pugyes, ezert kerdem, hogy jol gondolom-e. A knock-out opcio egy korlatozott opcio, ami csak egy bizonyos arfolyamszint teljesulese eseten ervenyes. Ezert ha a tenyleges arf ezen szint kozeleben van, akkor van olyan fel, akinek erdeke, hogy egy kicsit atlokje azt, azaz kiusse az opciot, ami igy mar nem lesz ervenyes. Hm?
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 21:28
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
Bankoknak is van spekulans asztalaik (prop desk). Eur call-okkal vannak betarazva, helyesebben down-and-in knock-in opciokkal. 240 opcio 'beut', MNB intervenal, forint pattan 242-43 ra. Mivel ezeknek, mint minden opcionak, a deltajukat fedezik, ezek a jatekosok folyamatosan adnak el eurot es veszik a forintot ahogyan erosodik a delta erteke 240 fele. Igy huzzak a forintot egyre kozelebb a sav szelehez.
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 20:50
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#3
gomboc2
Nem hiszem, hogy bank spekulálna. A DB és a többi bank valószinüleg eladott HUF callt és, hogy ne legyen vesztesége vett forintot.
A vevök pedig valószinüleg spekik, akik ezt stop lossként használják a nagy tökeáttétellet eladott forintjukhoz, elvégre féléve mindenki azt beszéli, hogy a forint össze fog omlani.
Az elöre beállított stopp lossokat pedig meg szokták enni, erröl beszél a cikk. Kivégzik a forint shortosok stopjait és utána jöhet a gyengülés. De, mivel már erröl beszélnek, megnött a valószinüsége, hogy más fog történni.
Egyetlen olyan irány van amire senki se számít, a sáv eltörl(öd)ése.
Üdv
Törölt felhasználó 2005. 02. 17. 20:19
Előzmény: #1  portfolio
#2
ezt a cikket én nem értem.
a DB gondolom deviza eladási opciót vásárolt (mert másképp erösödésre spekulálna) 240es vagy az alatti kötési árfolyamon. ki az aki ilyen opciót kiír? én is vennék belöle...
száz jános segítség!
kösz a magyarázatokat...

Topik gazda

gomboc2
5 3 3

aktív fórumozók


friss hírek További hírek