Dow 13.000: a likviditás nem vitás
2012. február 23.
Friss kereskedési ötletek – részletek, grafikon a szöveges rész alatt található!
- Cisco vétel;
- BP vétel;
- Microsoft eladás;
- Sberbank vétel.
„Minden egy dologtól függ: több-e az értékpapír, mint a tökfilkó, vagy több a tökfilkó, mint az értékpapír”
André Kostolany mondása jut eszünkbe, amikor a jelenlegi tőkepiaci folyamatokat vizsgáljuk. Néhány héttel ezelőtt még a görögök csődjéről vagy éppen az eurózóna összeomlásáról szóltak a szalagcímek, most pedig a portálokon egymást érik a licitek az újabb indexcsúcsokról.
Már-már meg sem állunk a 15.000 pontos Dow Jonest vizionáló szakértő gondolatai mellett, de az 1500 pontos S&P-ről szóló értékezések sem kavarnak már vihart. Az indexek három-négy éve nem látott magaslatokban állnak, miközben a problémák csak átalakultak, de nem szűntek meg.
Négy év alatt semmi se történt?
A Lehman Brothers csődje mellett a FED pénznyomdája is ismeretlen fogalom volt 2008 elején. A szakma által csak QE1 és QE2 kóddal jelzett programok lényege az volt, hogy a jegybank a diszkontáron forgó vállalati kötvényekért, jelzálogkötvényekért és később az állampapírokért cserébe friss pénzt nyújtott a pénzügyi szektornak, hogy a hitelezés felfuttatásával szabjon gátat a gazdasági aktivitás csökkentésének (netán a pénzmennyiség növelésével a deflációs folyamatoknak).
A QE1 és a QE2 összesen majdnem 2000 milliárd dollár pénzt juttatott a bankszektornak, a pénzintézetek pedig ennek 5-10-20-szorosának megfelelő téteket tettek a börzéken, hogy felvett összegeket haszonnal forgassák. Ennek egyik kedvező hatása a tőzsdei felívelés volt, ami kisebb-nagyobb megszakításokkal lassan 3 éve tart.
Mindez persze alapvetően a jegybanki likviditásból építkezik, amit jól szemléltet az amerikai jegybank (FED) és az európai központi bank (EKB) mérlegfőösszegének elmúlt években látott alakulása is (ne felejtsük el, február végén az EKB sarokszáma további 400-500 milliárd euróval bővül majd).
A pénzcsapokat persze más jegybankok is kinyitották. A japán jegybank számos lépésben többszörözte a kötvényvásárlásra fordított pénzeket az elmúlt évek folyamán, a brit jegybank február elején újabb 50 milliárd GBP-vel fejelte meg 275 milliárd GBP-s kosarát, ráadásul a FED háza tájáról is hallani egy 600-750 milliárd USD figurás QE3 programot.
Budapest – 2012. február 23. – A Magyar Telekom (Reuters: MTEL.BU és Bloomberg: MTELEKOM HB), Magyarországvezető távközlési szolgáltatója bejelenti, hogy a Társaság Igazgatósága megtárgyalta a Magyar Telekom Nyrt. magyar számviteli szabályok (HAR) szerinti és a Magyar Telekom Csoport IFRS szerint készült 2011. évi gazdálkodásáról szóló éves beszámolóját és azt elfogadásra javasolja a Közgyűlésnek. Az Igazgatóság a 2011. gazdasági év után részvényenként 50 forint osztalék kifizetését javasolja a Közgyűlésnek.
Ha lenne pénzed holnap mit vennél max. befektetési idő 1 hónap?