Topiknyitó: Törölt felhasználó 2008. 10. 27. 15:29

Gazdasági folyamatok  

A blogon sokan olvastátok, amiket írtam, ezért gondoltam ebben a topikban folytatom.

Akinek nincsen ÉRTELMES mondanivalója, az ne írjon ide.

Köszi.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2008. 11. 03. 15:59
Előzmény: #197  togyozo
#220
Üdv!

Kár, hogy eldurvult ez a vita...
Na mind1, nekem csak az a kérdésem, hogy van-e idősora az MNB-nek / PSZÁF-nak a ker. bankok "irányadó" (jellemzően 5 mio hitel, 20 év futamidőt vesznek alapul) hitelkamatairól, vagy legalábbis ennek és az alapkamatnak a korrelációjáról?
Szubjektív véleményem (meg még nagyon sokaké), hogy mind a betéti- mind a hitelkamatok szépen "lekövetik" az alapkamat alakulását. Jó lenne erre valami kvantitatív becslés is...
Márpedig ha tényleg erősen korrelálnak, akkor érdemes elgondolkozni, hogy nem "a méhek aerodinamikai szempontból nem tudnak repülni" esete forog-e fenn a mon. transzmissziós csatornákkal. Ráadásul a ker. bankrendszerből közvetve az állampapír-piacra is kihatna a szoros korreláció esetén az alapkamat...
Én sokakkal ellentétben biztos vagyok benne, hogy nem hülyegyerekek ülnek az MNB-ben (talán épp az a baj, hogy mondjuk úgy: eléggé szofisztikáltak a szemfényvesztéshez) és nem lennék meglepve, ha gondoltak volna már erre, netán kész elemzésük is volna... elvileg abban annak kellene kijönnie, hogy szoros az együttmozgás... nemde?

Megj.: nem irigylem a szitud az MNB-védés miatt :)
Eger vára jut eszembe...
Törölt felhasználó 2008. 11. 03. 15:55
Előzmény: #217  Törölt felhasználó
#219
drop,

Bocs, de ha hitelt vennék föl, én első sorban a jödelemmeből kívánnám fizetni a részleteket, nem újabb hitelből, vagy a megtakarításomból, amelyre kevesebb kamatot kapok, mint amennyit a hitelem után kellene fizetnem.

Szóval én első sorban a jövedelemre gondolok... Hülyeség? :)
Törölt felhasználó 2008. 11. 03. 15:53
Előzmény: #217  Törölt felhasználó
#218
Kb. egy hónapja írtam DLPH blogján a világ valutáról. A swap line-ok ill. az USA-ból tovaterjedő hitelbedőlések ebbe az irányba hatnak, mintha valami ördögi terv mentén haladna a világ.

Itt van Stigltz, a Nobel díjas közgazdász, ő is valami ilyesmit kezd feszegetni:

link
Törölt felhasználó 2008. 11. 03. 15:40
Előzmény: #216  Törölt felhasználó
#217
Tényleg nem érted, pedig logikus.

A felvett hiteledet (társadalmi szinten értsd) pedig 2 forrásból tudod törleszteni:

1. Újabb hitelből
2. Megtakarításból

Az első nem megy, mert már nincsen kinek és nincsen ki adjon hitelt.
A második viszont nem létezik. De legalábbis betegesen összpontosult a felső 1%-hoz ill. Kínában, Közel-Keleten.
Törölt felhasználó 2008. 11. 03. 15:16
Előzmény: #215  Törölt felhasználó
#216
drop,

Ezt nem igazán értem...

Hogyan van az, hogy a hitelcsapdából csak akkor lehet kilábalni, ha egyre több és több - de legalább a törlesztőrészletekl és kamatoknak megfelelő mennyiségű - új hitelt veszünk föl?

Ez nem azt jelentené, hogy a régi hiteleket új - még több, még drágább - hitelekkel kellene kiváltanunk? Nem ez maga a hitelcsapda?

Nem épp fordítva?
Törölt felhasználó 2008. 11. 03. 14:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#215
Hitelcsapdában a világ

A sok monetáris okoskodás helyett, a képlet nagyon egyszerű. A mai hiteleken alapuló rendszer egészen addig működőképes, ameddig az újonnan kihelyezett hitelmennyiség meghaladja a kamat + törlesztőrészlet értékét. Ha a kihelyezett hitel nem éri el ezt a szintet, akkor megkezdődik a hitelek bedőlése. Ez abban az esetben állítható meg, ha a lakosság és az állam rendelkezik megtakarításokkal és erre építve növelhető a rendszerben lévő hitel mennyisége. Japánban ez segített a válság megoldásában a '90-es években.

Az USA-ban jelenleg jóval 300% felett van a GDP arányos adósság. A subprime, ALT-A hietelek ,LBO-k voltak az utolsó bevethető lépcsői a hitelexpanziónak. Eközben a megtakarítások a 0-ra estek, az állam eladósodott.
A hitelek felszámolása beindult és sajnos nincsen mi megállítsa a folyamatot. Nincsenek jelentős megtakarítások sem egyéni, sem vállalati, sem állami szinten.

Nem tudom, mi lehet ennek a vége, hogyan sikerül elérni, hogy az újonnan felvett hitelek meghaladják a kamatokat és törlesztőrészleteket.
Én nem látok rá esélyt.
kissherceg 2008. 11. 03. 09:27
Törölt hozzászólás
#214
Törölt felhasználó 2008. 11. 03. 09:24
Előzmény: #212  Törölt felhasználó
#213
Kiváncsi vagyok, mekkora kamatvágás lesz Eurózónában. Gondolom lassan belátják, hogy nem kell tartani az inflációtól :)
Törölt felhasználó 2008. 11. 02. 23:23
Előzmény: #203  Törölt felhasználó
#212
"megy a koldulás arábiába.... vicc... "
link

El fognak hajtani mindenkit.
Egyik nap már írtam, Kína baromira nem fog senkit megmenteni, kivéve Oroszországot, akiktől hosszútávon olajat fog kapni cserébe.

Európa szívja a legnagyobbat, mert Oroszország közelebb kerül Kínához és amikor kezdődnek az olajproblémák, akkor itt áll majd a kontinensünk olaj nélkül, könyöröghetünk a ruszkiknak, hogy ne Kínába szállítsanak. Baromi jó lesz :(
kissherceg 2008. 11. 02. 23:23
Törölt hozzászólás
#211
kissherceg 2008. 11. 02. 23:19
Törölt hozzászólás
#210
Törölt felhasználó 2008. 11. 02. 23:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#209
Mi kellene értelmeznem ? Nem világos. :)
Törölt felhasználó 2008. 11. 02. 23:11
Előzmény: #206  Törölt felhasználó
#208
Mi ez, ha nem hiperdefláció?

"A 20 ft container could now be shipped from Hong Kong to Hamburg for as little as $350, excluding surcharges, compared with around $1,400 per teu last summer. "

link

A tengeri szállítmányozással is komoly gondok kezdődtek.
kissherceg 2008. 11. 02. 23:07
Törölt hozzászólás
#207
Törölt felhasználó 2008. 11. 02. 22:55
Előzmény: #202  Törölt felhasználó
#206
A FED mérlege:

link

"Other Federal Reserve assets" a swap ine.
kissherceg 2008. 11. 02. 22:47
Törölt hozzászólás
#205
Törölt felhasználó 2008. 11. 02. 22:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#204
A kormány a kerethez szerintem még az idén hozzányúl.
Viszont fogalmam sincsen, mi lesz tavasszal. Valójában még csak szeptemberben kezdődött meg az igazi gazdasági visszaesés és nagyon félek, hogy katasztrofális hatási lesznek világszerte. Szvsz durvább lesz, mint a pénzügyi válság. Ami aztán visszahat ismét a bankrendszerre.
Reménykedjünk, mást nem tehetünk.

Én most még annak is adok esélyt, hogy fixálni fogják egymáshoz a valutákat.
Törölt felhasználó 2008. 11. 02. 22:38
Előzmény: törölt hozzászólás
#203
lehet tavasznak se kell eljönni ahoz hogy hozzá nyuljanak... ugyanis állam papir piac be van fagyva.. .attol még a befektetők nem adnak hitelt hogy az imf segit rajtunk söt.... elfordulnak tölünk..... szoval ha elfogy az imf es pénz és kalap kabát....
de az imf is bajban van... az se biztos rendelkezésre áll e az a pénz vagy nem... mert bajban van.. bár lehet hogy rendelkezésre áll nekünk csak majd másoknak már nem jut.. lásd románia....
megy a koldulás arábiába.... vicc...
holnap ebböl pánik lesz vagyis kellene lenni de a választásokig lehet kibekkelik mesterséges állampénzeni vásárlásokkal ezt az idöt...
Törölt felhasználó 2008. 11. 02. 22:35
Előzmény: #199  Törölt felhasználó
#202
szép kis lové drop!
honnan az info?
kissherceg 2008. 11. 02. 22:31
Törölt hozzászólás
#201

Topik gazda

drop_
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek