Bár tõzsdeileg nem sokat profitálhattunk a beírásaiból az utóbbi évek bulljában - azért a rajzain jót röhöghettek a kivül állók. Remélem, ma is rajzol valamit nekünk!
ez solaros:
Mennyi adót kell fizetni a határidős ügyletek után?
A határidős pozíciók után fizetendő adó mértéke megegyezik a Budapesti Értéktőzsde azonnali piacán vagy bármely OECD tagország tőzsdéjén elért árfolyamnyereség után fizetendő adóval. Ez jelenleg 20%. Évente egyszer kell bevallani az SZJA bevallásban, ahol a veszteséges ügyletek és a költségek csökkentik az adó alapját.
Ennél sokkal kedvezőtlenebb a Magyarországon is terjedőben lévő CFD (Contract For Difference) vagy a spread kereskedés adózása (Saxobank, Worldspread, Global FX stb.). Mivel nem tőzsdei termékek, a törvény betűje és az APEH állásfoglalása alapján az ezen termékeken elért nyereség egyéb jövedelemnek számít, amelynek adókulcsa 36%! Már ez is ijesztő, de az ördög a részletekben rejlik: nem állítható szembe a nyereséges és veszteséges ügylet! Vagyis ha valaki nyer 1 000 000 forintot (ennek megfelelő devizaösszeget) majd egy másik ügyleten veszít ugyanennyit, azaz az ügyletek végeredménye 0, akkor is adófizetési kötelezettsége keletkezik, méghozzá 360 000 Ft. Még belegondolni is horror, hogy ha netán veszteséges évet zárunk, a néhány nyereséges láb után adót kell fizetnünk. Sokan nem vallják be az ilyen típusú jövedelmeiket adómentesnek gondolva a külföldi ügyletet. Nekik érdemes elgondolkodniuk azon, miért kell megadni az adószámot a számlanyitáskor, és vajon az APEH-nek nem jut-e eszébe egyszer két vagyonosodási vizsgálat között ettől a néhány cégtől bekérni a magyar ügyfelek eredmény-kimutatásait...
Az OECD tagországokban (ld. a fenti táblázatot) lévő tőzsdéken bonyolított ügyletek után az elért árfolyamnyereséget 20% árfolyamnyereség-adó terheli. A hazai részvényekhez hasonlóan az árfolyamnyereségek és a veszteségek összesített egyenlege után kell az adót megfizetni. A QUAESTOR, mint kifizető a jelenlegi szabályozások szerint az árfolyamnyereség után nem von le adót, azt Önnek a saját éves adóbevallásában kell bevallani, és ehhez kapcsolódóan megfizetni. A bevallás alátámasztására nyilvántartást kell, hogy vezessen, az adott évi OECD tőzsdén bonyolított ügyleteiről. Így ha Önnek a tárgyévben vesztesége is keletkezett, úgy az év végi adóbevallásba tárgyévi, OECD tagországok tőzsdéin elért árfolyamnyereségek és veszteségek nettó egyenlege után kell az adót megállapítani, és a bevallás beadásával egyidejűleg - legkésőbb tárgyévet követő május 20.-ig - befizetnie. (A nem OEDC tőzsdéken keletkezett veszteségek az OEDC tőzsdén elért nyereségekkel szemben nem vehetők figyelembe adóalap csökkentésként.)
A nem OECD tagországok tőzsdéin elért árfolyamnyereségek esetében az árfolyamnyerség adó mértéke 25%. Az adózás módja megegyezik a tőzsdén kívüli részvényeken elért árfolyamnyereségek adózásával. Ebben az esetben a QUAESTOR kifizetőként levonja és befizeti az Ön nyereségét terhelő adót, és arról igazolást ad, amely alapján Ön azt a bevallásában szerepelteti. Ebben az esetben nem érvényesíthetők az árfolyamnyereségekkel szemben az árfolyamveszteségek, az adó alapja tisztán az árfolyamnyereség. Így ha például Önnek keletkezett 1.000.000 Ft nyeresége, és volt 500.000 Ft vesztesége, akkor az 1.000.000 Ft után meg kell fizetnie 250.000 Ft adót, a veszteséget viszont nem tudja az adó alapjából levonni. Ebben az esetben a nettó nyereségére (500.000 Ft) vetítve 50% adót fizetett. Sőt, ha például az 1.000.000 Ft nyereségével szemben volt 1.200.000 Ft vesztesége, hiába volt veszteséges az éve, akkor is meg kell fizetnie a 250.000 Ft adót. Ezért abban az esetben, ha Ön nem OECD tagország tőzsdéjén is kereskedik, javasoljuk, hogy azt inkább egy vállalkozásban végezze.
Adózás vállalkozások esetében
Amennyiben Ön vállalkozás keretén belül kereskedik, úgy a nyereségeit bevételként, veszteségeit költségként kell lekönyvelnie. Ebből adódóan a nyereségek és veszteségek különbözete az adózás előtti eredményben jelenik meg, és ez után fizeti meg az adót.
Felhívjuk figyelmét, hogy ha a vállalkozás az Egyszerűsített Vállalkozói Adó (EVA) alá bejelentkezett, úgy a nyereségei után az adót meg kell fizetnie, míg a veszteségeket nem tudja figyelembe venni adóalap csökkentő tételként.
Ezért nem javasoljuk, hogy az EVA alá bejelentkezett vállalkozásban kössön nemzetközi részvényügyleteket.
amúgy most a teáor számok eltörlésével - nem kell külön engedély a pénzügyi tevékenység folytatásához, hanem csak úgy folytathatja a bt ? - tulképp a bétém is köthet szerződést az fxproval ? és akkor szembeállíthatok ?
ez itt a kérdés :o)
A külföldi pénznemben megszerzett osztalék, árfolyamnyereség, tőzsdei ügyletből és csereügyletből származó jövedelem esetén a jövedelmet a jövedelemszerzés időpontjában irányadó MNB árfolyam figyelembevételével kell forintra átszámítani.
A bankközi devizapiac nem nevesített tőzsde, OTC, tőzsdén kívüli kategóriába tartozik, ezért a magánszemélyek esetében a devizapiaci árfolyamnyereség egyéb jövedelem kategóriába tartozik, és SZJA-t kell utána fizetni.
A tőzsdén kötött ügylettel elért árfolyamnyereségből származó jövedelmet 20%-os mértékű adó terheli, viszont lényeges momentumként szerepel, hogy a nyereséggel szembe állítható a veszteség. Az árfolyamnyereségből levonható költségek: brókerdíjak, tranzakciós költségek, adatszolgáltatási díj, tanácsadói díj, számlavezetési díj, valamint egyéb a pozíció megszerzését, tartását, átruházását, lezárását érintő közvetlen költségek. A tőzsde azonban még így is előnyösebb, mivel a nem tőzsdén kötött ügylettel elért árfolyamnyereség-adója 25%, viszont itt nem szerepel a veszteség szembeállíthatósága (a magánszemély tőzsdén kötött ügylettel elért árfolyamnyereségből származó jövedelem adózása a személyi jövedelemadóban önbevallással történik). Ezen kívül a nem tőzsdei ügyletből származó árfolyamnyereségből származó jövedelem után 14%-os Eho fizetendő (természetesen csak a hozzájárulás-fizetési felső határ eléréséig, ami 450.000 Ft).
A nemzetközi tőzsdéken (EU tagállamok és OECD tagállamok) elért árfolyamnyereség 2006.09.01-től adózik. Belföldi magánszemélyek esetében az adó mértéke 20%, de a nyereség szembe állítható a veszteséggel, azaz az adott év nettó eredménye után kell az adót megfizetni.
Az adót a magánszemély az általa vezetett nyilvántartás illetve a Buda-Cash Brókerház Zrt által kiállított bizonylatok alapján önmaga állapítja meg és önadózással vallja be.
Bnaci galériája.