Topiknyitó: Portfolio 2011. 08. 25. 10:02

A gazdagokra vetne ki új adót a Fidesz?  

Ugrás a cikkhez
A kormánypárti parlamenti képviselők körében felmerült egy átmeneti szolidaritási adó kivetése a gazdagabb magánszemélyekre. Erről Pálffy István kereszténydemokrata politikus beszélt a Klubrádiónak nyilatkozva. A kormánypárti képviselők...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=154321
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tokos. 2011. 08. 27. 08:35
Előzmény: #114  tokos.
#121
csendes,

A dolog onnan indult el, hogy magasak-e nyugdíjak. Nyilván másként látja egy nyugdíjas, meg egy nem nyugdíjas, azt már láttuk, hogy ha az aktív korosztály átlagos jövedelmével hasonlítjuk össze, akkor semmi gond a nyugdíjakkal.

Azt is érdemes megnézni, hogy gazdaság teljesítményéhez képest hogy fest a dolog.

A magyar GDP a következőképpen alakult:

év mrdFt
2008 26754
2009 26054
2010 27120

Az adatokból látszik, hogy 2008-ról 2009-re a GDP nominálisan 3.6%-kal csökkent, a nyugdíjakat viszont 3.1%-kal emelték. Aztán az is látszik, hogy a 2010-es GDP a 2008-asnál nem egészen 1.4%-kal volt magasabb, a nyugdíjak ennek ellenére 2010-ben újabb 4.1%-kal emelkedtek.

Vagyis a nyugdíjak úgy emelkedtek kb. 7.3%-ot, hogy a GDP mindössze 1.4%-kal nőtt.

Szerinted akkor most mit mondhatnék a nyugdíjakról? Emberek ezreit b@szták ki az utcára, a gazdaság teljesítménye csökken, vagy alig nőnek, pontosan miért kellett nyugdíjat emelni? Valóban ingünket, gatyánkat rájuk kell költeni?

Azt hiszem ezzel ki is beszéltük, hogy magasak-e a nyugdíjak.
tokos. 2011. 08. 27. 08:35
Előzmény: #121  tokos.
#122
Bocs egy link, hogy nem az ujjamból szoptam az adatokat:

link
pampa 2011. 08. 27. 08:54
Előzmény: #121  tokos.
#123
Ez a nyugdíjas kérdés sem ennyire egyszerű.
Mert, ha emelkednek a megélhetés költségei akkor emelni kell a nyugdíjat is. Max. az lenne igazságos, ha diferenciáltan tennék meg. Egy átmeneti ideig ahogyan a különadót is bevezették.
A segélyezett réteg (nem a MN.-re gondolok)szintén nem érez semmit a válságból. Nekik is kellene részt vállalni a nehézségekből szerintem.
A közmunka programot pedig teljesen át kellene alakítani. A jelenlegi formában csak arra jó, hogy még több feszültséget generáljon a dolgozók és segélyesek között.
Előbb utóbb valakinek csak ki kell mondania, hogy csak azon tudunk segíteni aki maga is akarja azt.
Minden program látványosan megbukik amit a felzárkóztatás érdekében indítottak. Megint kiöntöttünk a szemétre eszméletlen sok milliárdot.

szvsz
tokos. 2011. 08. 27. 09:04
Előzmény: #123  pampa
#124
"Mert, ha emelkednek a megélhetés költségei akkor emelni kell a nyugdíjat is. Max. az lenne igazságos, ha diferenciáltan tennék meg. Egy átmeneti ideig ahogyan a különadót is bevezették. "

Szerintem viszont nem így van.
pampa 2011. 08. 27. 09:16
Előzmény: #124  tokos.
#125
Létezik egy létfenntartási és lakhatási minimum. Amennyiben ez több mint az illető nyugdíja akkor mit csináljon? Én azokra gondolok akik végigdolgoztak 40-45 évet.
Mert jelenleg a rendszer azt is támogatja aki egy napot sem dolgozott élete során.
Ők miért kapnak rendszeres szociális segélyt? Mert megszülettek? 6-18 éves kora között mit tett ( egy jelentős részük) annak érdekében, hogy a társadalom hasznos tagja legyen?
tokos. 2011. 08. 27. 09:21
Előzmény: #125  pampa
#126
A szoc segély, meg a nyugdíj két dolog.
watson
watson 2011. 08. 27. 09:22
Előzmény: #123  pampa
#127
Szerintem egyszerűen eldönthető hogy kell-e emelni vagy sem:

Válasszuk szét a kirovó-felosztó és a tőkefedezeti nyugdíjrendszert (amit a Fidesz most qrt szét).

Az első esetben csak azt lehet szétosztani amit beszednek. Na ebben az esetben ha csökken a GDP, repülnek az emberek az utcára, csökken a tagok befizetése, Csökkenteni kellene a nyugdíjat is (na jó a változások kisimításával is maximum szinten tartani) de semmiképpen nem emelni.

A második esetben azonban (ilyen a manyup rész is) a tőkefedezet az inflációt hozza, tehát a nyugdíj reál értelemben vett fenntartását biztosítja és lehetővé teszi az emelést csökkenő GDP esetén is.
pampa 2011. 08. 27. 09:30
Előzmény: #126  tokos.
#128
Ezt mondom én is.
A nyugdíjat kell emelni és annak aki csak 50K-t kap az inflációval min. aki pedig 500K-t annak elég csak 1/10 részével egy átmeneti ideig.

A szoc. segélyt pedig nem kell emelni.
szvsz
tokos. 2011. 08. 27. 09:36
Előzmény: #127  watson
#129
Így is lehet gondolkodni. Ezek után már csak az a kérdés, hogy ki fizeti a tőkefedezeti rendszer fenntartásának költségeit az átmeneti időben. Szerintem annak kellene, aki részese, én nem akarok részt venni benne.
Törölt felhasználó 2011. 08. 27. 10:45
Előzmény: #129  tokos.
#130
Épp most költi el a tőkefedezetet a kormány. Pl az adócsökkentésre.
tokos. 2011. 08. 27. 13:10
Előzmény: #130  Törölt felhasználó
#131
az amit iden elkoltenek sokkal kevesebb, mint amibe eddig belekerult.
Törölt felhasználó 2011. 08. 27. 13:23
Előzmény: #131  tokos.
#132
De volt egy nyugdíjvagyon, amivel elkezdhették volna javítani a nyug. rendszert.
Szerinted normális hogy azért mert 2013 után megyek nyugdíjba lényegesen kevesebb nyugdíjat kapok, mint aki 2012-ben ?
Ha ugyanannyit fizettem, ugyanannyit dolgoztam?
tokos. 2011. 08. 27. 13:37
Előzmény: #132  Törölt felhasználó
#133
emm ertek egyet, szerintem az egeszet adossagtorleesztesre kellett volna forditani, nyugdijra semmikeppen sem.

Az uj szamitassal meg nem latom, hogy ki bukik, eddig ugyanis a netto alapjan szamoltak, az uj szerint a brutto jovedelmet veszik alapul, szerintem jogosan, mert a jarulekot is ez alapjan fizetjuk.

Az en esetemben pl. A nettom a bruttom kb.fele volt 2010-ig, vagyis a nettom 80 szazaleka a bruttom 40 szazaleka volt. Az uj szamitasi rend szerint viszont a bruttom 66 szazaleka jarna, bar valami adozast is emlegettek korabban ezzel kapcsolatban.

Amugy nyugdijcsokkenest eddig is megeltek mar, pl. 2008 jan. 1-tol. Szerintem a nepnek tul kellene lepni a azon, hogy a nyugdikj azz egyik legkiemeltebb kerdes. Ha csak fele annyit agyalna az atlagpogar a munkajan, mint a nyugdijan, mar sokkal elorebb lennenk.
watson
watson 2011. 08. 27. 13:44
Előzmény: #131  tokos.
#134
Ez nem igaz amit állítasz.

Ami sokba kerül az az amit a felosztó-kirovó rendszer kioszt és be sem szed már 20 éve.

A tőkefedezeti negyedrész ellopásával csak tovább takargatja a kontárságát az éppen aktuálisan regnáló b@lf@sz kormány.

Ha valamit meg kellett volna szüntetni akkor éppen nem a tőkefedezeti, hanem a felosztó kirovó rész ;)
Ezt persze értheted úgy is hogy mindegy hogy a tőkefedezet állami vagy magán tulajdon kezelésében működik.

De semmiképpen nem félrekezelni a beteget :)

Így az eredmény egy büdös nagy bukta. Jelenleg már 65 évesen gürizhetek a nyugdíjamért... ami lesz majd 75 mire odaérek. Ellopnak néhányszor 5 évet az életemből kiosztva segélyeseknek meg 40 éves rendőröknek.
Jah hogy ez nem jelenik meg költségként mert csak éveket (évek szolgáltatását) kell ELLOPNIA a kormányzatnak effektiv pénzek helyett akkor ez így rendben van, ez nem is költség, tényleg mennyivel olcsóbb ez a magyar felosztó-kirovó beteg ló. Végülis már az unokáim nyugdíját is kiosztották ha úgy vesszük...

Ennek pedig semmi köze a tőkefedezet

Sokkal többe kerül hogy nincs tőkefedezeti negyedrész.

Törölt felhasználó 2011. 08. 27. 13:46
Előzmény: #133  tokos.
#135
"emm ertek egyet, szerintem az egeszet adossagtorleesztesre kellett volna forditani, nyugdijra semmikeppen sem."

Most nincs időm utánanézni, de úgy emlékszem hogy nyugdíjjárulékot csak nyugdíjra lehet fordítani.
Szerintem lesznek ebből még perek.

Törölt felhasználó 2011. 08. 27. 13:48
Előzmény: #134  watson
#136
"Így az eredmény egy büdös nagy bukta. Jelenleg már 65 évesen gürizhetek a nyugdíjamért."

Milyen nyugdíjért? Ha épp válság lesz nyugdíjat se kapunk.
Törölt felhasználó 2011. 08. 27. 13:50
Előzmény: #133  tokos.
#137
"Az uj szamitassal meg nem latom, hogy ki bukik,"

Itt találsz példákat a számításra.
link
watson
watson 2011. 08. 27. 13:51
Előzmény: #134  watson
#138
... még egy adalék a kormányzati tolvajláshoz, ha valaki nem tudta volna 2012 dec 31-ig nyugdíjba vonulók a valorizált átlagkeresetük 80%-át kapják alap esetben (40év szolg. idő), de akik 2013 jan 1-től mennek nyugdíjba azok már csak 66%-át.
/TB tv 1997 LXXXI 12, 20pf. link /

Ez aztán időbelileg is Qrva igazságos.
Ennyit tud a II. komcsi Orbán kormány komcsiváltás után.
watson
watson 2011. 08. 27. 14:01
Előzmény: #138  watson
#139
lassan már Thürmer is beléphet a Fideszbe ;)
tokos. 2011. 08. 27. 15:18
Előzmény: #134  watson
#140
Eleg reszletekbe menoen vitatkoztunk azon korabban, hogy miert jelentett hatalmas buktat a tokefedezeti rendszer bevezetese.
Nem latom ertelmet meg egyszer leirni, de epp a minap hallottam, hogy mar ballib kozgazdasz iis ismerte el, hogy allami szzempontbol jokora bukta volt.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek