Topiknyitó: pampa 2009. 12. 18. 10:58

VÁLASZTÁS 2010  

Lassan aktuális lesz.



Egy kis olvasnivaló:



Vasban nehéz MSZP-snek lenni



A jelenlegi adatok azonban nem támasztják alá a szocialisták optimizmusát. A közvélemény-kutatások a júniusi EP-választásoknál is rosszabb eredményeket prognosztizálnak. Számításaink szerint ebben a helyzetben nem zárható ki az sem, hogy az ország három-négy kisebb megyéjében, Vasban, Zalában, Tolnában, esetleg Nógrádban nem lesz a pártnak sem egyéni, sem listás mandátuma.



A legrosszabb pozícióból a Vas megyei jelöltek vágnak neki a kampánynak. A megyeszékhely, Szombathely ugyan a mai napig MSZP-s polgármester vezetése alatt áll, a közgyűlési többség azonban már rég áttolódott a jobboldalra. A párt Vasban hagyományosan rosszabbul teljesít az országos átlagnál, a 2006-os győztes országgyűlési választáson is csak harminchat százalékot kapott a Fidesz ötvenhárom százalékával szemben, és egyéni körzetet már akkor sem sikerült elhozniuk. Az EP-választáson az egyik legrosszabb szocialista eredmény született ebben a megyében, alig haladta meg a 13,3 százalékot.



Ha az MSZP akár csak egyetlen százalékkal rontott támogatottságán az utóbbi hat hónap alatt, akkor egy mostani választáson kalkulációink szerint a párt megyei listájának nem jutna parlamenti hely. (A számítás természetesen hipotetikus, hiszen két különböző időpontban zajlott választás adatain alapszik, és a végeredményt 2010-ben a párt népszerűségi adatai mellett a riválisok támogatottsága, illetve a részvételi arányok is befolyásolhatják.)



Vas megyében négy mandátumot osztanak ki a területi listán. 2006-ban kettő jutott a Fidesznek, és az úgynevezett kétharmados szabály miatt az MSZP-nek is kettő.

Hogyan születik a listás mandátum?



Az MSZP szorult helyzetének megértéséhez érdemes felidézni, hogyan szabályozza a választási törvény a területi listás mandátumok kiosztását. A választás első fordulójában a pártlistára leadott szavazatokat elosztják a kiosztható mandátumok száma +1-gyel, azaz Vas megyében öttel. Az osztás eredménye adja meg azt a számot, ami egy mandátumot ér. Vasban 2006-ban 147 980 szavazatot adtak le, ebből adódóan 29 596 szavazat után kapott egy-egy párt egy parlamenti helyet.



A fideszes szavazatokból bőven kijött két mandátum, a szocialistáknál viszont nem. Náluk a kétharmados szabályt alkalmazták, azaz ha egy pártnak van annyi fel nem használt szavazata, amennyi kiteszi a mandátumhoz szükséges szám kétharmadát, még egy jelöltje bejut. Ekkor viszont az így felhasznált szavazatok és az egy mandátum elnyeréséhez szükséges szavazatok közti különbséget levonják az országos listára átvitt szavazatokból. Vas megyében az utolsó listás képviselői posztot 19 730 szavazattal szerezték meg, amihez az EP-választásival azonos, 13,3 százalékos eredményt kell teljesíteni.



Az MSZP listáját Ipkovich György, szombathelyi polgármester vezeti, a második helyet Nemény András megyei elnök kapta, ő a párt országos listáján is rajta van, a harmincharmadik.

Zalában jobb MSZP-snek lenni, de nem sokkal



Kissé jobbak a zalai szocialisták kilátásai. Zalában az uniós választást 14,6 százalékkal zárta a párt, és a 2006-os adatok alapján számításunk szerint 11,1 százalékos listás eredmény is elég egy megyei listás parlamenti helyhez. A megyében 2006-ban az öt egyéni körzetből egyet, Göndör Istvánét sikerült megnyerniük, kettőben a Fidesz–KDNP első fordulós győzelmet aratott. A 2006-os harminchét százalékos listás eredmény két helyre volt elég, a Fidesznek itt három mandátuma lett.



Az előrejelzést azonban megzavarhatja az is, hogy a térségben mindkét nagy párt – belső konfrontációi miatt – nagy cseréket hajtott végre. Göndör nem indul egyéniben, és a területi listán sem kapott helyet. A lista élén Baracskai József megyei elnök áll, őt a Göndört váltó Fodor Csaba követi.

A Jobbik bekavarhat



Tolna megyében, ahol négy országgyűlési hely vár listás kiosztásra, 15,3 százalékos teljesítményt hoztak júniusban a szocialisták, a 2006-os adatok alapján számolva legalább 13,3 százalék kell ahhoz, hogy a helyi listavezető bekerüljön a parlamentbe. Ha ez meglesz, akkor Harangozó Tamás megyei elnök, a volt EP-képviselő öccse, a Mozaik Klub egykori tagja szerezhet mandátumot.



Nógrád lélekszámban az ország legkisebb megyéje négy egyéni és négy megyei listás mandátummal. 2002-ben és 2006-ban a pásztói és a salgótarjáni kerületben az MSZP jelöltje nyert, a szécsényi és a balassagyarmati kerületekben a Fidesz–KDNP győzött. A megye nem teljesen reménytelen a szocialistáknak, hiszen az EP-választás is az országos átlag feletti támogatottságot jelzett, itt 17,7 százalékot értek el, és a 2006-os választáson 13,3 százalék elég volt egy listás hely megszerzéséhez. De nyáron a Jobbik nagyobb támogatottságot kapott, 18,7 százaléka egy teljes százalékot vert a szocialistákra. Így az új választáson egészen más szituáció állhat elő, mint 2006-ban, amikor még Boldvai Lászlónak és a jelenleg titokminiszterként működő Juhász Gábornak is sikerült egyéni mandátumot nyernie.link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pampa 2010. 02. 26. 12:57
Előzmény: #1039  pampa
#1040
Azt gondoltam,hogy némely MSZP-s politikus "mici-mackó" értelmi képességű,de ennyire "lenntre" nem gondoltam.

"MSZP: 2,5 millió embert akar elszámoltatni a Fidesz
Az MSZP szerint a Fidesz azt a két és félmillió embert akarja elszámoltatni, akik 2006-ban a szocialistákra szavaztak, ezt pedig nem fogja engedni a szocialista párt.
"Török Zsolt, az MSZP országgyűlési képviselője pénteken Budapesten sajtótájékoztatón kijelentette: "megálljt parancsolunk Orbán Viktornak, Kövér Lászlónak és a Fidesz többi vezetőjének! Nem engedjük, hogy a párt tagjait, az MSZP szimpatizánsait, vagy két és félmillió MSZP-szavazót megfélemlítsenek, megfenyegessenek".

Esetleg bővebben,hogy milyen lista alapján kezdődik az elszámoltatás?

Vagy megint csak riogatják a lakosságot?
pampa 2010. 02. 26. 09:01
Előzmény: #1038  Törölt felhasználó
#1039
Ők egyenlőre csak jelölők. Akkor lehet rájuk szavazni,ha összegyűjtik a kellő cédulát.
És amint látjuk erre nagyon kicsi az esély még a viszonylag nagy pártoknál is. Centrum,MDF,Munkáspárt ???

még -- 43 -- nap
Törölt felhasználó 2010. 02. 25. 21:18
Előzmény: #1037  pampa
#1038
Lesz bőven 0,1-0,2 %-os párt, de még 0,01 körüli is bőven. :)
Hogy ennek mi értelme?!
pampa 2010. 02. 25. 18:09
Előzmény: #1036  Törölt felhasználó
#1037
Jelöltből nincsen hiány.

"A testület csütörtöki ülésén a Magyar Cselekvő Pártot (MACSEP) és a Nép Oldali Pártot (NOP) vette nyilvántartásba. Az áprilisi országgyűlési választásokon az egyéni választókerületekben pártjelöltek és független jelöltek is indulhatnak, de területi és országos listát csak pártok állíthatnak. Ehhez azonban előbb be kell jelenteniük magukat az illetékes választási bizottságnál. Az OVB-nél azoknak a pártoknak kell nyilvántartásba vetetniük magukat, amelyek több megye, vagy valamely megye és a főváros területén kívánnak jelöltet vagy listát állítani.

Az OVB korábban jelölőszervezetként az alábbi pártokat vette nyilvántartásba: Civil Mozgalom (CM); Vállalkozók Szövetsége a Reformokért (VSZ); Magyar Szocialista Párt (MSZP); Új Szociáldemokrata Néppárt (ÚSZNP); Demokrata Unió (DU); Magyarok Egymásért Szövetsége (MESZ); Magyar Republikánus Politikai Párt (MRPP); Liberális Roma Unió Párt (LRUP); Történelmi Szövetség, Kisgazdák-Szociáldemokraták Párt.

Nyilvántartásba vette ezeken túl a következő pártokat: Torgyán-Kisgazda-Koalíció; Magyarországi Kisebbségek Pártja (MKP); Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP); Szociáldemokrata Párt (SZDP); Magyar Demokrata Fórum (MDF); Zöld Demokraták - Zöld Baloldal - Zöldek Szövetsége (Zöld Baloldal); Igazi Demokraták Klubja (IDK); Szabad Demokraták Szövetsége - a Magyar Liberális Párt (SZDSZ); Magyar Kommunista Munkáspárt (MUNKÁSPÁRT); SMS Demokrata Párt (SMSDEMOKRATA); Jobbik Magyarországért Mozgalom-Párt (Jobbik); Összefogás Párt (ÖP); Fidesz - Magyar Polgári Szövetség (FIDESZ); MCF Roma Összefogás Párt (MCF); Lehet Más a Politika (LMP); Zöldek Pártja; Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Párt (FKgP); Magyar Igazság és Élet Pártja (MIÉP); Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP), Centrum Összefogás Magyarországért (CENTRUM Párt); Magyar Vállalkozók és Munkaadók Pártja (MVMP); Együtt a Magyarországi Romákért Párt (EMRP); Petőfi Nemzeti Néppárt (PNNP); Pajzs Szövetség; NÉPPÁRT.HU (NP); Nemzeti Forradalmi Párt (NFP); Magyar Realista Egység és Béke Párt; Szövetség az Egységes Magyarországért "Közbiztonság és Demokratikus Közélet Szövetsége" (SZEM), Internetes Demokrácia Pártja (IDE), Nemzeti Munkáspárt (NM), Magyarországi Zöld Párt (Zöldek).
Törölt felhasználó 2010. 02. 25. 11:02
Előzmény: #1034  pampa
#1036
Ideje lenne az Szdsz-Mdf- Mszp paktumnak nyíltan összeállni, és nem az ország előtti alattomos színjátékot folytatni. Ők együtt vannak , mondják ki nyíltan, és akkor nem lesznek elveszett szavazataik A Fidesznek így tehetik a legnagyobb kárt , mert amúgy az elveszett szavazatok révén a Fidesz több % -hoz jut.
gyurcsány bóhóc szót kapott ömlött belőle a hülyeség azonnal:"demokratikus konstrukciók védelme.-az MSZP ezt a szociális szempontok képviseletével,-kampányban kellett volna "őszintének" lenni. "
Ezzel elismeri , most sem őszinték a választási kampányban. Áljj ki ferike, még megteheted, mi tart vissza !?? Kérlek légy végre ennél is őszintébb
Törölt felhasználó 2010. 02. 25. 10:56
Előzmény: #1033  Törölt felhasználó
#1035
még kicsit tömködjük a zsebünket -aztán majd /választások után 1/2-1év/csináltatunk 1 polgár....rút/ aztán visszajövünk.....és a "nép" minket akar
pampa 2010. 02. 25. 10:49
Előzmény: #1032  Törölt felhasználó
#1034
Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök szerint a mostani választásnak van talán a legnagyobb tétje az elmúlt húsz év voksolásai között. A Népszava online és a nol.hu is beszámolt arról, hogy a volt kormányfő szerdán kora este a Belvárosi Szabadegyetem rendezvényén beszélt, és lényegében most először szólalt meg nyilvánosan háttérbe vonulása után. Gyurcsány szerint a rendszerváltáskor félig-meddig megvalósult az alkotmányos forradalom, másik két forradalmi vágy viszont nem teljesült be: az egyik a szociális, a másik az erkölcsi forradalom.
Az azóta eltelt időben az MSZP és az SZDSZ baloldala ezt az elmaradt szociális forradalmat próbálta kompenzálni, míg a jobboldal a mai napig az elmaradt erkölcsi forradalmat követeli, a folyamatos felelősségre vonással, a számonkéréssel - vélekedett.

A volt miniszterelnök a jelenlegi pártok választási magatartását elemezve a rendszerváltás korrekcióját célzó forgatókönyveket ismertetett. Szerinte a Jobbik ilyen korrekciója destruktív, romboló koncepció, ugyanis a demokratikus normákkal szembeni hatalomgyakorlást célozza. Úgy látja, hogy a Fidesz pedig szembemegy Bibó Istvánnal - aki szerint jobb az intézmények uralma, mint az emberek uralma alatt élni - , amikor a személyi kultuszra épít, és sok esetben a harmadik Magyar Köztársaság hagyomány- és jogrendszere ellen megy.

Hozzátette: az MSZP és a Bokros-féle MDF alapstratégiája ezzel szemben a rendszerváltáskori demokratikus konstrukciók védelme. Felhívta viszont a figyelmet arra, hogy az MSZP ezt a szociális szempontok képviseletével, míg az MDF egy neokonzervatív gazdaságpolitikai szemlélettel képviseli. A volt kormányfő kitért arra, a Fidesznek történelmi bűne, hogy az elmúlt négy évben "a rendetlenség és a káosz apostola lett".

Az elhíresült őszödi beszéd kapcsán megjegyezte: ma már sajnálja, hogy akkor nem volt még őszintébb.

Nem a híres beszédben hanem a kampányban kellett volna "őszintének" lenni.
Akkor most nem tartana itt az ország ée a Szocialisták sem.

Hihetetlen egy társaság. Amennyiben megszólalási lehetőséget kapnak a médiában rögtön elmagyarázzák,hogy az "emberek" a hibásak . Ők jól csinálnak mindent csak a Fidesz belemagyarázza az embrekbe,hogy minden rossz....

Remélem nem tudnak ezzel számottevő javulást elérni.
Törölt felhasználó 2010. 02. 25. 10:36
Előzmény: #1032  Törölt felhasználó
#1033
Nem csak neked ...
Vagytok egy "páran"..., jó nagy repülőt béreljetek, és olyat, ami nagyon-nagyon messzire visz ! :))
Törölt felhasználó 2010. 02. 25. 10:14
Előzmény: #1031  pampa
#1032
akkor még 43-nap és pakolnom kell:)))))))
pampa 2010. 02. 25. 09:54
Előzmény: #1030  pampa
#1031
még -- 44 -- nap
pampa 2010. 02. 24. 15:15
Előzmény: #1029  Törölt felhasználó
#1030
Pontosan.és a veszett szavazatot a győztes kapja meg. :)))
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 15:06
Előzmény: #1028  pampa
#1029
Gondolom, azért lehet kevesebb képviselőjük, mint 20, mert nem a 386-ot kell figyelembe venni ez esetben, hanem csak annak egy részét (a listás helyek számát), így igazad lehet. Ezt figyelmen kívül hagytam, bocs!
Viszont ha 4,99 %-ot érnek el, és egyéniben egy jelöltjük sem jut be, akkor nyilván nem lesz egy emberük sem. Most pedig úgy néz ki, még bőven ez alatt is vannak. Sokat lehet bukni egy század %-kal. :)
11-12 képviselő vagy nulla.
pampa 2010. 02. 24. 14:54
Előzmény: #1027  Törölt felhasználó
#1028
Azzal nem lehet csak 5% - vagy több.
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 14:47
Előzmény: #1025  pampa
#1027
Az érdekes, mert a legutóbbi két választás valamelyikén pl. a MIÉP 4-5 % közötti eredményt ért el, és nem is jutott be egyetlen képviselőjük sem.
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 14:43
Előzmény: #1024  Törölt felhasználó
#1026
Karlo, te tényleg nem ismered a választási rendszert. 152 hely az, amit minimálisan kiosztanak területi listán. 152*0.05=8 mandátum. Ha azt is belekalkuláljuk, hogy nem mindenki jut be, akkor ez esetleg 1-gyel több is lehet. Ezen kívül van az országos lista (max. 58 fő), ide meg a töredékszavazatok kerülnek. Innen 2-3 helyet összehalászhat egy 5%-os párt is, többet nem. Így a modell számítása helytálló lehet.

Egyébként 2006-ban is éppen elrték az 5%-ot és pont 11 helyük lett vele a parlamentben.
pampa 2010. 02. 24. 14:41
Előzmény: #1024  Törölt felhasználó
#1025
Lehet,mert talán a MIÉP is amikor bejutott 5%-nál 13 mandátumot kapott. Függ a mandátumot nem érő és az elvesző szavazatoktól.Nem nagyon értem,csak "kapisgálom".
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 14:36
Előzmény: #1023  pampa
#1024
Tudom, hogy bonyolult a be nem jutott (5 % alatti) pártokra leadott szavazatok elosztása miatt.
Ha viszont feltételezzük, hogy csak listán juttatnak be képviselőket, ami ugye minimum 5 %, akkor legalább 20 fő lenne. Mivel jelenleg nem úgy néz ki, hogy elérnék az 5 %-ot (tegnapi hír szerint 2-3 %-on állnak), ezért szerintem nulla képviselőjük lesz (feltételezve, hogy egyéniben nem lesz bejutójuk).
Tehát 11 szerintem nem lehet ebben az esetben.
pampa 2010. 02. 24. 14:17
Előzmény: #1022  Törölt felhasználó
#1023
Nem így számolják.
Az MDF-nek csak listás helye lesz.
Nagyon bonyolult a kiszámítás. Előre lehetetlen.

Más.

Nyakó úr nem volt ennyire kényes amikor a HIT bejelentete hogy támogatja az MDF-et...

"Nyakó István leszögezte, a vallás olyan ügy, amelyben semmi keresnivalója a pártpolitikának és a kampányoknak. Mint mondta, az MSZP nem ellenzi, hogy az egyházak véleményt formáljanak közügyekben, de nem lehet szerepük pártpolitikai csatákban.
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 14:11
Előzmény: #1021  pampa
#1022
Mivel a 11 fő az csak 2,85 %, ezért azt feltételezik, hogy az MDF egyéniben juttatja be ezt a 11 embert. Kíváncsi lennék, melyik jelöltjükre gondolnak, aki egyéniben képes jelen körülmények között ilyen "bravúrra".
pampa 2010. 02. 24. 13:50
Előzmény: #1020  Törölt felhasználó
#1021
Szerintem pedig két fontos infót tartalmaz. Valószínűsíti az MDF bejutását és az MSZP 60 mandátumát.
Listán remélem meglesz a 55%+.
És így az összes egyéni hely.

Topik gazda

pampa
3 5 4

aktív fórumozók