Topiknyitó: pampa 2009. 12. 18. 10:58

VÁLASZTÁS 2010  

Lassan aktuális lesz.



Egy kis olvasnivaló:



Vasban nehéz MSZP-snek lenni



A jelenlegi adatok azonban nem támasztják alá a szocialisták optimizmusát. A közvélemény-kutatások a júniusi EP-választásoknál is rosszabb eredményeket prognosztizálnak. Számításaink szerint ebben a helyzetben nem zárható ki az sem, hogy az ország három-négy kisebb megyéjében, Vasban, Zalában, Tolnában, esetleg Nógrádban nem lesz a pártnak sem egyéni, sem listás mandátuma.



A legrosszabb pozícióból a Vas megyei jelöltek vágnak neki a kampánynak. A megyeszékhely, Szombathely ugyan a mai napig MSZP-s polgármester vezetése alatt áll, a közgyűlési többség azonban már rég áttolódott a jobboldalra. A párt Vasban hagyományosan rosszabbul teljesít az országos átlagnál, a 2006-os győztes országgyűlési választáson is csak harminchat százalékot kapott a Fidesz ötvenhárom százalékával szemben, és egyéni körzetet már akkor sem sikerült elhozniuk. Az EP-választáson az egyik legrosszabb szocialista eredmény született ebben a megyében, alig haladta meg a 13,3 százalékot.



Ha az MSZP akár csak egyetlen százalékkal rontott támogatottságán az utóbbi hat hónap alatt, akkor egy mostani választáson kalkulációink szerint a párt megyei listájának nem jutna parlamenti hely. (A számítás természetesen hipotetikus, hiszen két különböző időpontban zajlott választás adatain alapszik, és a végeredményt 2010-ben a párt népszerűségi adatai mellett a riválisok támogatottsága, illetve a részvételi arányok is befolyásolhatják.)



Vas megyében négy mandátumot osztanak ki a területi listán. 2006-ban kettő jutott a Fidesznek, és az úgynevezett kétharmados szabály miatt az MSZP-nek is kettő.

Hogyan születik a listás mandátum?



Az MSZP szorult helyzetének megértéséhez érdemes felidézni, hogyan szabályozza a választási törvény a területi listás mandátumok kiosztását. A választás első fordulójában a pártlistára leadott szavazatokat elosztják a kiosztható mandátumok száma +1-gyel, azaz Vas megyében öttel. Az osztás eredménye adja meg azt a számot, ami egy mandátumot ér. Vasban 2006-ban 147 980 szavazatot adtak le, ebből adódóan 29 596 szavazat után kapott egy-egy párt egy parlamenti helyet.



A fideszes szavazatokból bőven kijött két mandátum, a szocialistáknál viszont nem. Náluk a kétharmados szabályt alkalmazták, azaz ha egy pártnak van annyi fel nem használt szavazata, amennyi kiteszi a mandátumhoz szükséges szám kétharmadát, még egy jelöltje bejut. Ekkor viszont az így felhasznált szavazatok és az egy mandátum elnyeréséhez szükséges szavazatok közti különbséget levonják az országos listára átvitt szavazatokból. Vas megyében az utolsó listás képviselői posztot 19 730 szavazattal szerezték meg, amihez az EP-választásival azonos, 13,3 százalékos eredményt kell teljesíteni.



Az MSZP listáját Ipkovich György, szombathelyi polgármester vezeti, a második helyet Nemény András megyei elnök kapta, ő a párt országos listáján is rajta van, a harmincharmadik.

Zalában jobb MSZP-snek lenni, de nem sokkal



Kissé jobbak a zalai szocialisták kilátásai. Zalában az uniós választást 14,6 százalékkal zárta a párt, és a 2006-os adatok alapján számításunk szerint 11,1 százalékos listás eredmény is elég egy megyei listás parlamenti helyhez. A megyében 2006-ban az öt egyéni körzetből egyet, Göndör Istvánét sikerült megnyerniük, kettőben a Fidesz–KDNP első fordulós győzelmet aratott. A 2006-os harminchét százalékos listás eredmény két helyre volt elég, a Fidesznek itt három mandátuma lett.



Az előrejelzést azonban megzavarhatja az is, hogy a térségben mindkét nagy párt – belső konfrontációi miatt – nagy cseréket hajtott végre. Göndör nem indul egyéniben, és a területi listán sem kapott helyet. A lista élén Baracskai József megyei elnök áll, őt a Göndört váltó Fodor Csaba követi.

A Jobbik bekavarhat



Tolna megyében, ahol négy országgyűlési hely vár listás kiosztásra, 15,3 százalékos teljesítményt hoztak júniusban a szocialisták, a 2006-os adatok alapján számolva legalább 13,3 százalék kell ahhoz, hogy a helyi listavezető bekerüljön a parlamentbe. Ha ez meglesz, akkor Harangozó Tamás megyei elnök, a volt EP-képviselő öccse, a Mozaik Klub egykori tagja szerezhet mandátumot.



Nógrád lélekszámban az ország legkisebb megyéje négy egyéni és négy megyei listás mandátummal. 2002-ben és 2006-ban a pásztói és a salgótarjáni kerületben az MSZP jelöltje nyert, a szécsényi és a balassagyarmati kerületekben a Fidesz–KDNP győzött. A megye nem teljesen reménytelen a szocialistáknak, hiszen az EP-választás is az országos átlag feletti támogatottságot jelzett, itt 17,7 százalékot értek el, és a 2006-os választáson 13,3 százalék elég volt egy listás hely megszerzéséhez. De nyáron a Jobbik nagyobb támogatottságot kapott, 18,7 százaléka egy teljes százalékot vert a szocialistákra. Így az új választáson egészen más szituáció állhat elő, mint 2006-ban, amikor még Boldvai Lászlónak és a jelenleg titokminiszterként működő Juhász Gábornak is sikerült egyéni mandátumot nyernie.link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 13:42
Előzmény: #1019  pampa
#1020
Ebben nem sok új infó van. A Fidesz 2/3-adhoz meg már sokszor leírtam az én gyorsan kiszámolható módszeremet. Most csak a végeredmény:
- 45%-os listás arány alatt biztosan nincs 2/3-aduk;
- 45-50% közötti listán aránynál valószínűleg nincs 2/3-aduk;
- 50-55% között egyre valószínűbben meglesz a 2/3-aduk.
- 55% felett biztosan meglesz a 2/3-aduk.
pampa 2010. 02. 24. 13:28
Előzmény: #1018  pampa
#1019
Megszerezheti a kétharmados parlamenti többséget a Fidesz a Nézőpont Intézet modellszámítása szerint. A közvélemény-kutató legfrissebb, a Heti Válasz számára készített, a lap csütörtöki számában megjelenő felmérésén alapuló számítás szerint a Fidesz-KDNP 264 fős frakcióra számíthat a következő Országgyűlésben (ez három fővel kisebb, mint egy hónappal korábban). Az MSZP-nek 60, a Jobbiknak 51, az MDF-nek 11 képviselője lehet.

Ez alapján a Szocialisták leharmadolják a frakciójukat...
pampa 2010. 02. 24. 12:11
Előzmény: #1016  pampa
#1018
Hiányosak a választási ismereteim,vagy esetleg Lendvainak?
Mert én úgy tudtam,hogy a választók döntik el,hogy egy adott párt meddig kormányozhat.
Valószínűleg ezért nem folytathatják a Szocialisták,mert ha rajtuk múlna még 3-4 ciklust simán kormányoznának.
Ő szerintük annyira jól csinálták ezt a 8 évet....

"Lendvai Ildikó az M1 Ma reggel című műsorában elmondta, hogy az is korlátozza a szabadságot, ha valaki azt hiszi, hogy az jó, ha egy párt 15-20 évre betonozná be magát a hatalomba. A műsorban a fenti mondatok után Bethlen Jánoshoz fordult, és így szólt az MSZP elnöke: „Ne nézzen így, mert maga is tudja, hogy nem jó, meg én is tudom, hogy nem jó!”. Lendvai szerint ugyanis „ha valaki ezt jónak tartja, az arra fogja az eszközöket felhasználni, hogy ez így legyen”.

(mtv.hu)
sanka 2010. 02. 24. 09:39
Előzmény: #1016  pampa
#1017
Jó kampányt pampa, biztos meglesz a jutalmad!
pampa 2010. 02. 24. 08:50
Előzmény: #1014  pampa
#1016
még -- 45 -- nap

Kéri:

"A szocialista tábor választói kedvéről azt mondta, a futószalagon kirobbanó botrányok, a szinte mindennapra jutó letartóztatások egyáltalán nem fognak ennek kedvezni. „Ha mégis az urnák elé járul az a mintegy 700 ezer szocialista választó, akik ma még a részvételüket illetően is bizonytalanok; ez az MSZP-nek akkor is csak 27-28 százalékos parlamenti jelenlétet eredményezne. Az egyéni választó körzetekben az arány talán szorosabb lenne, és ki tudnák kényszeríteni a második fordulós választást. Ám maradjunk a realitásoknál, a szocialisták szerintem négy-öt egyéni körzetben várhatnak győzelmet, de nem mindegy, hogy a listákon ötven vagy nyolcvan mandátumot szereznek.”
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 14:33
Előzmény: #1014  pampa
#1015
szólt a háttérhatalom itt az ideje az összeborulásnak nyíltabban is, mert szorul a hurok
utolsó idők
link
pampa 2010. 02. 23. 14:27
Előzmény: #1013  Törölt felhasználó
#1014
Ismerem a Jobbikot. Már írtam , jártam olyan lakásban ahol Vona képe lógott a falon... :)))

Nagy a dilemma a Szocialistáknál...

"A választások második fordulójában előállhat az a helyzet, hogy a szocialisták kénytelenek lesznek visszalépni a fideszes jelölt javára, ha nem akarják, hogy a Jobbik túlnyerje magát. Így viszont erősítenék a Fidesz esélyeit a kétharmadra.

Mint a franciáknál

Elképzelhető, hogy – ahogyan azt a 2002-es francia elnökválasztásokon láthattuk, Le Pen ellenében a szocialisták a konzervatív Jacques Chirac mellé tették a keresztet – a 2010-es országgyűlési választásokon a második fordulóban MSZP is visszalép néhány helyen a Fidesz javára, írja a Political Capital (PC) legutóbbi elemzésében.

Valószínűsíthető, hogy több olyan egyéni választókerület lesz áprilisban, ahol a szocialisták kevesebb szavazatot fognak kapni, mint a jobbikos jelöltek – mondta Krékó Péter a PC vezető elemzője. Az EP-választásokon – alacsony választói részvétel mellett – 12 olyan körzet volt, ahol nem szerzett abszolút többséget a Fidesz, és Jobbik-fölény volt a szocialistákkal szemben.

Érted vagyok és ellened

Ha a választás második fordulójában egy szocialista, egy fideszes és egy jobbikos jelölt jut tovább, akkor az MSZP dilemmája lesz, hogy visszalépteti-e képviselőjét a Fidesz javára, hogy ne a Jobbik kapja a mandátumot – állítja Krékó. Ha nem teszi, támadási felületet ad a Fidesznek, hogy csak retorikai fogás részéről a demokratikus erőkkel való együttműködés, ha megteszi, akkor viszont hozzásegíti a Fideszt a kétharmadhoz. Fontosabb ez a dilemma az MSZP, mint a Fidesz számára, ugyanis több olyan választókerület lesz, ahol a szocialisták végeznek a harmadik helyen és a Fidesz az elsőn, magyarázta a PC elemzője.

Szélsőjobb a centrumban

Krékó véleménye szerint a Jobbik megerősödéséhez vezetett, hogy az utóbbi időben a Fidesz és az MSZP is megpróbálta a másik térfelére „lökni” a Jobbikot, aminek a következményeképpen a szélsőjobb gyakorlatilag középen álló politikai erőként tudja magát definiálni, egyenlő távolságra a Fidesztől és az MSZP-től. A jövőben meg kellene húzni azt a határvonalat, amin túl nem lehet szövetségre lépni, javasolta az elemző.

A Fidesznek nem lesznek skrupulusai

Reális forgatókönyv az is, hogy azokban a választókerületekben, ahol a Jobbik végez harmadik helyen az MSZP mögött, a Fidesz arra fogja fölszólítani, hogy lépjen vissza a fideszes jelölt javára, s ha nem teszi, a legnagyobb ellenzéki párt érvelhet azzal, hogy a Jobbik nem segíti elő a kormányváltást, s voltaképpen a szocialistákat támogatja – vázolta a PC elemzője. A Jobbikkal van problémája a Fidesznek, de a Jobbik szavazóival nincs, emlékeztetett Krékó, aki szerint a Fidesznek nem fog problémát okozni, ha a Jobbik visszalépésekkel támogatja hatalomrajutását.

atv.hu
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 14:17
Előzmény: #1012  pampa
#1013
tényleg nem akarlak piszkálni, bántani, de egyáltalán elolvastad a JOBBIK programját ismered a párt céljait történetét? jártál már lakossági fórumukon vagy rendezvényükön? vannak Jobbik-os barátaid, ismerőseid? tisztában vagy vele ki volt Pongrácz Gergely?
pampa 2010. 02. 23. 12:48
Előzmény: #1011  Törölt felhasználó
#1012
Szerintem ebbe ne kezdjünk bele. A Jobbik nekem nagyon a szélen van. Ennyi.Mivel mindíg szavazok ezért most a Fidesz jön.
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 11:40
Előzmény: #1007  pampa
#1011
"Az egyik pedig a nézete miatt kiesik."

a JOBBIK programjával, illetve alapító nyilatkozatában foglaltakkal mi a bajod?
Pongrácz Gergely bácsi szerinted nem egy hiteles ember?
link
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 11:37
Előzmény: #1009  pampa
#1010
hát ha nem pártokban gondolkodol, miért támogatod a FIDESZ-t mint párt "szövetséget"?
pampa 2010. 02. 23. 11:27
Előzmény: #1008  Törölt felhasználó
#1009
A pártok nem érdekelnek.
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 11:23
Előzmény: #1007  pampa
#1008
soha nem is akartál részt venni egyetlen párt vagy mozgalom tevékenységében sem melyről azt gondoltad, hogy nemzetünk javát akarja?
pampa 2010. 02. 23. 10:28
Előzmény: #1006  Törölt felhasználó
#1007
Már többször leírtam. Nincsen párt kötődésem és mindíg az utolsó pillanatban döntöttem. Most a vita alapján. Ott volt egy határozott jelölt és egy hazugsággal vádolt ellenfél. Ez annyira zavarodottan viselkedett,hogy elhittem a másik állításást és ezért szavaztam oda. Ennyi.
És most én az MSZP ellen szavazok, mondhatnám azt,hogy büntetésből. És mivel nem akarom a szavazatom eldobni ezért csak két lehetőség jöhet szóba. Az egyik pedig a nézete miatt kiesik.
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 08:58
Előzmény: #1005  pampa
#1006
pampa nem cikizni akarlak, de téged mi vitt rá arra, hogy az MSZP támogatás után a FIDESZ-re akarjál szavazni?
pampa 2010. 02. 23. 08:36
Előzmény: #1004  pampa
#1005
Ennél az eredménynél talán 2/3-ad.

"A biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz 59 százalékos támogatottsága továbbra is igen jelentős előnyt biztosít a második helyezett MSZP-vel szemben (18 százalék). A Jobbik 14 százalékos eredményével biztos bejutónak számít. Az LMP februárban ismét elérte a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt, az MDF viszont a januári erősödés után februárra visszatért a decemberben mért szintre (2 százalék) - írta a hírportál a Forsense elemzésére hivatkozva.
pampa 2010. 02. 23. 08:32
Előzmény: #1000  pampa
#1004
Ő Szocialista miniszter volt...

"
A kórházak több mint fele már jelezte, hogy nem hajtja végre az ápolók jogosítványait szűkítő egészségügyi miniszteri rendeletet - nyilatkozta a keddi Magyar Nemzetnek Rácz Jenő, a Veszprém megyei kórház főigazgatója, volt tárcavezető.
Folyamatosan érkeznek visszajelzések az intézményvezetőktől, amelyek szinte egyöntetűen arról szólnak, hogy végrehajthatatlan az ápolók tevékenységére vonatkozó új jogszabály - nyilatkozta a lapnak a kórházvezető, hozzátéve, főigazgatói utasításba adta, hogy a munkatársak hagyják figyelmen kívül a rendeletet.

Székely Tamás egészségügyi miniszter szerint jogszabálysértést követ el az a kórházvezető, aki nem tartatja be a rendeletet. A szakma már régóta szeretné elérni, hogy szűnjön meg a jelenlegi joghézag, s jogszabály rögzítse, milyen feladatokat láthatnak el a különböző végzettségű szakdolgozók.

Az új, kifogásolt rendelkezés azonban úgy kíván ezen változtatni, hogy az OKJ-s végzettségű ápolók - akik a legnagyobb arányban végeztek önállóan, rutinszerűen, orvosi utasítás alapján bizonyos feladatokat - a jövőben ezt csak egy licencvizsgához kötve tehetnék, azonban az erre vonatkozó jogszabály még nem született meg, azt még egyeztetni kell az Európai Unióval. A rendelet felfüggesztését kérte a tárcavezetőtől több szakmai szervezet is.

még -- 46 -- nap
exley 2010. 02. 22. 18:03
Előzmény: #998  pampa
#1003
Végre, Magyarország egysorban masírozik Németországgal, Francaországgal, Anglival, és ezt egyedűl csakis bajnai elvtársnak köszönhetjük. Köszönjük, Mszp, a haza megmentője.
Törölt felhasználó 2010. 02. 22. 16:47
Előzmény: #1000  pampa
#1002
Ezek a válaszok valóban megtörténtek??? :)
Röhej ez a Mesterházy. Bokrossal azért nem vitázik, mert Horn gyula miniszterével párttársával miért vitázna. Ez még elfogadható is lenne, úgyis egy langyos, semmit mondó beszélgetés lenne csak az egész, hiszen barátok egymást mégsem akarják megbántani. Vónával azért nem vitázik, mert nem tartja demokratikus pártnak a jobbikot. Miért is nem, Igaz valóban nem demokratikus, sőt nem is kell annak lennie. Az Mszp sem demokratikus, csak a szűk vezetés lojális egymás felé,
Mesterházy elvtárs tudja miért nem vállalja Orbán az önnel való vitatkozást?? Mert önök lépten nyomon hazudnak, megtévesztenek, és a bizonytalan szavazókat is ezáltal becsapnák. Az önök 8 éves munkáját már mindenki ismeri " nem csináltak semmit" erről nincs mit vitázni.
Törölt felhasználó 2010. 02. 22. 16:27
Előzmény: #1000  pampa
#1001
"szociáldemokrata értékrend"

Ennek is jó vastag bőr van a képén.

Topik gazda

pampa
3 5 4

aktív fórumozók