A híren belüli kommentek nagyon hasznosak. Remélhetőleg nem egyedi esetről van szó.Az összes lakáspiaci hírhez szükség lenne ilyen és ehhez hasonló magyarázatokra. Főleg, amikor azok egymásnak ellentmondanak vagy önmagában a hír ellentmondó.
Az megemlített és ellenpéldának felhozott Duna House hírben már a grafikon ellentmondó. Reálár stagnálás statisztikailag lehetetlen, ha a nominális ár csökkenés mellett még infláció is van. A Duna House eleve stagnáló országos árakat mutat a grafikonján 2016 első negyedévében. 1 évvel ezelőtt Budapesten a téglalakásoknál nominális és reál érték csökkenést is mutat a grafikonja. Tehát pontosan egy évvel ezelőtt már lakásárcsökkenésről beszélhetett volna, de nem beszélt, csak tegnap. A cég grafikonján szinte rendre leolvasható, hogy az év első három hónapja mindig pesszimistább. Így a tavalyi óvatosság helyes volt, a tegnapi kirohanás meg elég elhamarkodott mindezek ismeretében.
Azt is jó lenne tudni az ingatlanközvetítők különböző árindexéről, hogy azok a KSH-hoz hasonlóan számolnak-e az összetételhatással megkülönböztetve a tiszta és a teljes árváltozást az adott évben. Az összetételhatás figyelmen kívül hagyása pont olyan fura számokat mutathatna, mint az Otthon Centrum átlagárai, amiről messziről látszik, hogy a körtét hasonlíthatják össze az almával.
Sok lakásvásárló csak most kapott igazán észbe
Ugrás a cikkhez