Topiknyitó: Törölt felhasználó 2003. 02. 23. 12:07

Rába és a láma  

Vasárnapi ebéd előtt a korcsmában.
Egy tisztességes spekuláns mivel is kezdi vasárnapi programját?
Míg élete párja a vasárnapi ebédet kotyvasztja, menekülésre adja fejét.
A boszorkány üstben rotyogó, ebédnek nevezett főzet felajzó illata elöl, kénytelen a közeli intézmény, barackpálinka és a savanyú sör illatával átitatott intézménybe menekülni.
Felüdítő érzés a boszorkánykonyha légköre (Ne egyél bele, mert pofán váglak…..!!! Mondtam már cigivel kifelé…..!!! Lehet, hogy anyád úgy csinálja de…….!!!) után a hím egyedektől enyhén izzadságszagú helyiség zsivaja.
Mivel a társasába láma későn érkezvén, a jelenléti ív aláírását követően beáll a söntéspunt előtt kígyózó két ember mögé és Béla harsány kiáltásának eleget téve, előveszi pénztárcáját.
Megért ő mosollyal figyeli Ica (Ő a csapos) dekoltázsát, himbálózó kebleit és zsonglőröket meghazudtoló kacsóját.
Fantasztik us, ahogy az üvegre szerelt fém mütyürrel önti a mérőpohárba a sárgán csillogó párlatot.
Kimérve a mennyiséget egy ügyes mozdulattal, még profi brókert is meghazudtoló póker arccal (fapofával), felét a vendég poharába önti, míg másik felét a kocsma nyereség alapjában hagyja.
Lámát a révedezésből, Ica (Ő a csapos) turbékoló hangja zavarja meg.
-Mi és mennyi pancserkám?
Láma az erotikus hangnemtől zavarba esve, tévesen értelmezi a kérdést, a hatalmas keblekre szegezi tekintettét, majd elrévedezve válaszol.
-RÁBÁt és sokat!!
Ica (Ő a csapos) hatalmas kék szemeit tágra nyitja és őszinte áhítattal bele ordít lámánk képébe.
-Mi van!!??
Majd rövid, rokoni és egyéb anatómiai színfoltokkal tarkított szópárbajt követően, tisztázódik a rendelés tárgya, és végre láma megindulhat a baracknak nevezett gyümölcs párlatával megpakolt tálcával (ÁNTSZ által előirt rozsdamentes) tőzsdei spekulációkban megedződőt társasága felé.
Béla falkavezérhez híven, maga elé húzza a tálcát és egy feles lehörpintését követően, felvállalja az előkóstoló szerepét, majd a leosztás felelősségteljes feladatát.
Lámában a (egy nekem, egy neked, majd ismét egy nekem) teátrális leosztás, némi gyanakvást kelt a testvéries megosztás elvében, de hát egy jó barátban és a brókerében csak megbízik az ember.
B.Béla a benyelt maligánfok a megspórolt fizetőeszköz okozta jóérzés jeléül, egy nagyot csettintett nyelvével, miközben Jenö (Barátai közt Nyuszika) cigarettájából egy szálat lenyúlt.
Miközben a füstszűrőt akkurátusan letörte, elgondolkodva az asztalon üresen lévő „feles” poharakat számolta.
A meztelen cigarettát szája szélébe rakva, láma felé fordult, miközben a mozdulatban benne volt TŰZET!! , feltette szokásos kérdését.
-Na mit vettél??
Láma csodálattal teli félelemmel figyelte Bélát.
A várható szemrehányástól, halkan, suttogva válaszolt.
-Rábát.
N éma csend lett a műintézményben.
Csak egy eltévedt tekegolyóként ide-oda pattogó vendég a mosdó ajtót elfelejtvén kinyitni zavarta meg a csendet.
De az ajtó mellet erre az esetekre rendszeresítet székre leülve ö is elcsendesedett.
Béla elgondolkodva szögezte tekintetét a tálcán szaporodási céllal ügyködő, két légyre, majd egy határozott mozdulattal megzavarva ténykedésüket.
Csend esen megszólalt.
Helyes.
A higgadt helyeslés, a társaságban nyomasztóan uralkodó félelmet, karmesteri pálca intését felelevenítően elhessegette és újra helyreállt a békés zsibongás.
Egy darabig még egyesek szemén látszott a bizonytalanság és óvatosan sandítottak Béla felé.
De lassan mindenki meggyőződött arról, hogy Béla elméje nem háborodott meg és a helyeslése az egy szokványostól eltérő de őszinte.
Rövidesen mindenkiben tudatosodott, és lassan pletykaként terjengeni kezdett hogy az aktuális napi csoda, miszerint Béla igazat adott el ült.
Már csak azért is, mert a „minden csoda három napig tart” Ica (Ő a csapos) által vezette intézményben csak három perc.
Ezt követően már semmi érdemleges nem történt.
Mivel kakukkos órát meghazudtoló pontossággal megjelent Matildka, Jenö (Nyuszika) felesége és házi fodrászuk kreatívságát a fején hordozva jelezte, hogy cselédként foglalkoztatott anyósa elkészült az ebéddel.
Miáltal az ékes társaságot feloszlatja.
Egyesek szerint Matildka híd és egyéb blokádokban hatékony szerepet vállalhatna a rendfenntartó erők költséges bevetése helyett, de ennek hangzatosabb jelét nem merték adni.
Így hát a Rába befektetés bővebb kitárgyalása Bélával, vélhetően a következő szabadfoglalkozásra tolódik.
Béla engedvén az erőszaknak kihörpintette a maradék maligánokat az asztalon lévő poharakból és belegyező bólintással fel állt és hallgatólagos beleegyezését adta a társaság távozásához.
lama
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2008. 07. 17. 16:46
Előzmény: #20299  Törölt felhasználó
#20300
az elobb a 3. az egis volt...:)))
Törölt felhasználó 2008. 07. 17. 16:45
Előzmény: #20298  Törölt felhasználó
#20299
es hat topk, ha 600-on nem hittel benne, akkor ne kis lehetoseget szalsztottal el, de mindenki abba fektet, amive akar. ha szerinted most 2-3 mrdot csinal, akkor 600 forintos reszvenyarfolyam melletti devizaaraknal csinalna 5-6 mrd-ot. akkor viszont tuti tobbet erne most. ezek szerint akkor is azert nem vettel, mert 1,6os dollart es 229-es forinteurot vartal. gratula
Törölt felhasználó 2008. 07. 17. 16:42
Előzmény: #20297  Törölt felhasználó
#20298
1-nyomda - meltatlanul draga az osztalekhoz, a novekedeshez es a peerekhez kepest, szerintem ez csak az aegonnak koszonheto
2-telekom: hiaba a cashtermelo kepesseg, ebbol soha nem lat semmit a reszvenyes, a legdurvabb pazarlas-lopas folyika cegnel. eddig a balkani ugyek miatt egy rabanyi penzt loptak ki a cegbol. amugy allamkotveny es hozamsztori
3. a rabanal is durvabb buko az eros forint miatt. ja ,csak elfelejtettek fedezni.

plusz mindenhol nagytulaj....

negativumokkal en is tudok dobalni...
Törölt felhasználó 2008. 07. 17. 14:55
#20297
Valóban kellenek a negatív hírek is, de topkaiser annyi rosszat halmozott már fel, hogy úgy tűnt nagyon haragszik a papírra. Miért? Úgy vettem negatív szavaiból, hogy jelenleg nincs rábája. Watson-nak igaza van hogy a többi kispapír időnként lábra kap komolyabb fundamentum, vagy egyéb reális okok nélkül. A többi topikban nem jártam, de ott is ilyen aktív topkaiser? Ott pedig sokkal rosszabbakat lehetne írni.

teknoc
Törölt felhasználó 2008. 07. 17. 14:08
Előzmény: #20295  Törölt felhasználó
#20296
Abban mondjuk igaza van topk-nek, hogy bizony vizsgálni kell a negatív dolgokat is a részvényben, de csak ezekre nem szabad szerintem hagyatkozni. Aki akart kerseni rajta valamennyit már zsákolhatott 1300-as tartományban bőven és nem várom 2000 fölé ebben az évben de 1 hónapon belül ott lesz legalább 1600-1700 között az ára.
Törölt felhasználó 2008. 07. 17. 13:52
Előzmény: #20293  Törölt felhasználó
#20295
teknoc,

én pont azt nem értem, hogy annak mi értelme van (pfolio topikok 95%a) annak, hogy mindenki értelmetlenül buzdítja a másikat, hogy de k*** jó a filaxia, de **** jó a humet, stb, anélkül, hogy érvelnének. Na ez az aminek nincs semmi értelme.
Annak van értelme, ha egy dologról különböző véleménnyel rendelkező emberek elmondják kultúráltan az érveiket, és remélhetőleg mindkét oldal tanul valamit a másiktól, vagy legalább elgondolkodik. Én kiváncsi vagyok hogy mitől rábabull valaki, erre szeretnék rájönni, mert nem tudom megérteni, ezért elmondtam, hogy szerintem mitől nem jó a papír, és vártam a válaszokat, amiket meg is kaptam, voltak olyan érvek amiket el tudtam fogadni és voltak olyanok amiket nem.
Persze sokkal egyszerűbb ha mindenki veregeti egymást hátba, hogy ugye hogy felmegy 5000-be a rába? Hát persze, nyilván, azért vagyunk ebben a topikban, nem?
tigus7313 2008. 07. 17. 10:08
Előzmény: #20293  Törölt felhasználó
#20294
Teki,

nem ártott a topiknak Topk jelenléte, inkább ilyen hsz-ek, mint az adjátok el, mert bebukik.
Szakmai viták sosem ártanak, sőt...
Törölt felhasználó 2008. 07. 17. 10:01
#20293
topkaiser,

Én azt az egyet nem értem, hogy ha ilyen rossz véleménnyel vagy a rábáról, akkor miért veszel részt ilyen aktívan ebben a topikban? Gondolom akkor már régóta nincs rába részvényed, és ha tőzsdézel, nyilván más részvényed van. Vagy netán lejjebb szeretnéd az árfolyamot, hogy vehessél rábát olcsóbban?

teknoc
Törölt felhasználó 2008. 07. 17. 09:07
Előzmény: #20290  Törölt felhasználó
#20292
Ip,

Ok, értem. A kérdésem az, hogy mitől érdemel ev/ebitda prémiumot más magyar cégekhez képest (pl. MOl, Mtel, Otp)?

1. Likviditás? Ez biztos nem, sőt negatívum
2. Kockázat? Ez sem, nagyon volatilis az alacsony margin miatt a profitabilitás, negatívum
3. Növekedés? Óriási növekedésre kell számítanod, hogy ez az előző kettőt nem csak üsse, hanem még a 3 együtt prémiumra jöjjön ki...
Törölt felhasználó 2008. 07. 17. 09:02
Előzmény: #20289  tigus7313
#20291
tigus,

Ez így korrekt.

Ami a devizákat illeti nem várok alapvetően semmit, a jelenlegi helyzetből indulok ki. Természetesen van elképzelésem azzal kapcsolatban, hogy mi lesz, és az szerintem nem túl kedvező a Rába számára, de az részletkérdés, én alapvetően arra vagyok kíváncsi hogy jelen helyzetben milyen eredménytermelő képessége van a Rábának. Most az az elképzelésem, hogy a jelenlegi feltételrendszer mellett 2-3 mrd ebitdánál nem tud többet kihozni magából a cég, de a Q2 sokat segít majd ennek eldöntésében.
Törölt felhasználó 2008. 07. 17. 08:56
Előzmény: #20289  tigus7313
#20290
szerintem 7-7,5-os ev/ebitda indokolt, az ingatlant is szamolom, igaz, jo nagy diszkonttal, a hiteleknel viszont csak a hosszut nezem. oke, igy a 4 mrd kb 30-32 market capet indokol. (ingatlan szerintem 2 mrd-al tobbet er a hiteleknel). ne hagyd azt sem figyelmen kivul, hogy a ha 4 mrd lesz az ebitda iden es jovore, akkor viszont plusz 3 mrd-al kell szamolni a hedge nyereseg miatt, amit nem lehet figyelmen kivul hagyni. de vegyunk 6-ost, 2 mrd extra ingatlan es 3 mrd hedge penz. az 29 mrd, ami tobb mint reszvenyenkent 2000 forint (pesszimista forgatokonyv) tehat szerintem pesszimista forgatokonyv eseten kb 45-50 %al alulertekelt. de a piac szerintem meg talpra is allhat, akkor meg plane igaz lehet a 70-80 %. hidd el, sokszor vegigszamoltam mar. volt ra sajnos sok idom. meg neztem peer groupot is elegszer. nem orulok a gyenge dolcsinak, meg a tul eros forintnak, de ketsegbe lehet esni, hogy de szar, meg vegig is lehet szamolni, hogy mennyire is...
tigus7313 2008. 07. 17. 08:44
Előzmény: #20288  Törölt felhasználó
#20289
Topk,
én nem éreztem úgy, hogy kitörő öröm lenne a topikban a gyenge USD, majd a begyengölő EUR miatt, sőt....

Szerintem töbször leírtam, hogy az árfolyamok agyoncsapják, illetve eltüntetik a cégben végbemenő pozitív folyamatok eredményét.

Hidd el, hogy sokkal jobb lett volna, ha a 2006-os árfolyamok megmaradnak, a Rába meg közzéteszi az 5 milliárdos üzemi eredményét, a piac pofára esik és rohan Rába részvényt vásárolni.(mi meg örölünk:))

Ehelyett marad az, (és aki többet foglalkozott a céggel az látja), hogy annak kell örölnünk, hogy a kedvezőtlen külső körülmények között 0 körüli eredményt képes elérni. Ez is öröm jelen pillanatban (2002-2003-hoz képest), de azt mutatja már nem lehet a régi Rábából kiindulni és a jövőre nézve abból következtetéseket levonni.
Sajna a piac ezt csinálja, viszont jól járhat (nem azt mondom jár!) aki a folyamatok mögé tekint.

Tehát egyáltalán nem örömteliek a történések, viszont azt látni kell, hogy a 2002-2003-ban hasonló helyzetben a Rába ott állt pénz nélkül, elcseszett termelési szerkezettel, stb., ami majdnem csődbe vitte.

Most más a helyzet, elegendő likviditással rendelezik, tehát egyrészt tud költeni a modernizációs beruházásokra, ami tompíthatja a kedvezőtlen külső körülmények hatását, másrészt olcsón akvirálhat, ha lesz rá lehetőség.

A jelenlegi helyzetben megnőtt a szerencse faktor jelentősége, ugyanis kell egy forintgyengülés (akár 1 napos) ahhoz, hogy az 5 milliárdos jövedelemtermelőképességét fenn tudja tartani.

Azaz egyáltalán nem örömteli a helyzet, de nincs is akkora pánik, amit hiányolsz.
A cég (nemcsak ez) csak nehéz helyzetben tud igazán bizonyítani. Ha elbukik, igazad volt, mi tévedtünk.

Ha jól értem nem vársz USD erősödést, és szerinted az EUR/Ft is ezen a szinten marad? ebből vonnod le a következtetésedet?
Törölt felhasználó 2008. 07. 17. 08:21
Előzmény: #20285  Törölt felhasználó
#20288
Persze, minden lehet, csak kicsit furcsának találtam hogy nektek a jó hírek is jók meg a rossz hírek is jók. Mondjuk ilyen optimizmussal kellemes az élet :)

Pista,

"szerintem a ceg 4mrd-os ebitda-val is 70-80 %-al tobbet er"

Eszerint 4 mrd-os EBITDA szerinted megér mondjuk 35 mrd-os market capet igaz? Ez 9-es P/EBITDA. Ilyen árazással a Mtelekom majdnem 2000-et ér, az sem rossz befektetés nem ? Vagy a MOL, annak több, mint 3000 HUF az EBITDA-ja de lehet több is részvényenként, az érhet 30000-et. És osztalékot is fizet mindkettő. Vagy az Állami Nyomda. Vagy az OTP. Vagy az EGIS.
watson
watson 2008. 07. 17. 07:28
Előzmény: #20286  Törölt felhasználó
#20287
Dow Jones Transportation Index +5,54%
huh... és ez csak egy átlag.
Törölt felhasználó 2008. 07. 16. 22:30
Előzmény: #20285  Törölt felhasználó
#20286
ja, es a recesszio igy, recesszio ugy dumat en nem tudom ertelmezni. eloszor q1-re mondtak, aztan q2-re, most megf q3-ra. en meg qrva kivancsi vagyok mikor lesz itt... remelem sokara....
Törölt felhasználó 2008. 07. 16. 22:26
Előzmény: #20284  watson
#20285
hat topk nemtom. biztos igazad van, en reszvenyezek, s leginkabb a magyar piacon. mast nem nagyon latok az otp meg a raba kivetelevel, amit erdemes lenne itt tartani. szerintem a ceg 4mrd-os ebitda-val is 70-80 %-al tobbet er. ezt pedig most szamoltuk ki kozosen, hogy hozhatja akar ilyen arak mellett is. en hiszek benne, hogy az ertek elobb utobb az arban is tukrozodik, en igy fektetek be. persze lehet ki be ugralni, nem vitatom 2000-en jobb lett volna eladni. meg 10000-rol shortolni a buxot. de most mar mindegy. viszont ugy erzem, a lejto alja korul vagyunk, s itt kirazodni balgasag. nem most jon a medve, hanem mar oktober ota itt brummog.

p.s.: ha van nalatok ekezet, kuldjetek:)))
watson
watson 2008. 07. 16. 20:47
Előzmény: #20283  tigus7313
#20284
hmm.... General Motors +15% link
tigus7313 2008. 07. 16. 20:37
Előzmény: #20279  Törölt felhasználó
#20283
Lehet szapulni a környezetet, a 145-ös usd-t, túl erős eurot, bár temetni a céget szerintem korai lenne.
Tartós tendencia esetén (szinten maradó árfolyamok, csökkenő megrendelések) a visszapattanás lehetőségének kizárásával, na ekkor lehet majd taglalni mekkora a probléma, addig porhintés és alapok nélküli túlzás. (a Rábánál egyébként hajlamos a piac is erre: túlbecsülik, majd túl gyalázzák, az igazság meg a kettő között van)

A minőséggel kapcsolatosan tudnék vitatkozni. A megrendelők között ott van a Scania, az Isuzu, a Volvo a JD, a Class, stb., ezek közül többen évente minőségauditálják a Rábát. (egyébként az oroszok is sűrűn jönnek) Nem gondolom, hogy ezen a téren rosszul áll a cég.

Törölt felhasználó 2008. 07. 16. 20:30
Előzmény: #20281  watson
#20282
a tőzsde nem a reális álmokról szól? mert képzelőerő sztem is kell a tőzsdéhez, de azért sci-fit csinálni a parketten... nem kekeckedésből...
watson
watson 2008. 07. 16. 19:56
Előzmény: #20280  watson
#20281
Sőt van itt még tartalék bőven... egy kis sales munkával európai városok is vehetnének Ikarus helyett Skodánál szerelt Rába alvázas buszokat. De jobban örülnék ha valaki végre jól szájba verné Széles urat és beindulna valamiféle Ikarusz gyártás :)

Topik gazda

pancserlama
4 3 4

aktív fórumozók