Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Stiv
Stiv 2020. 04. 07. 10:39
Előzmény: #5839  _Macika_
#5840
Egyelőre nem tudni, milyen lépésekről lehet szó, két hete a jegybank utalt arra, hogy újraindíthatja jelzáloglevél-vásárlási programját, akár ezt is bejelenthetik ma.
Stiv
Stiv 2020. 04. 06. 09:32
#5838
Százezreket nem lehet állami segítség nélkül hagyni - interjú Surányi György volt MNB-elnökkel
.
Mi történt a forinttal az elmúlt napokban, hetekben? Miért kényszerült kamatemelésre az MNB? 
.
A kamatemelés, amire az MNB – minden korábbi ellenállása ellenére – rákényszerült a héten, hosszú ideje érett. Magyarország az elmúlt három évben egy kifejezetten kedvező konjunkturális környezetben érthetetlen módon erőteljes prociklikus gazdaságpolitikát folytatott. Vagyis akkor fűtötték túl a magyar gazdaságot, amikor az magától is normálisan működött volna. Kétszer olyan gyorsan növekedtünk, mint ami organikusan, egyensúlyt megőrizve, hosszú távon fenntartható lenne. Egyik eleme volt az extralaza monetáris politika, amely Európában, vagy talán a világon is leglazább kondíciókat működtette. Sehol ilyen magas negatív reálkamat nem volt, az infláció hónapról-hónapra gyorsult – egyre lazábbá téve a monetáris politikát. Minél inkább eltértek a magyar reálkamatok a nemzetközi trendektől, annál nagyobb nyomás alá került a forintárfolyam. A hazai deviza három év óta trendszerűen gyengül - a régiós folyamatoktól függetlenül. Idő kérdése volt, hogy az ultra alacsony reálkamatok, a relatív laza költségvetési politika, a jegybank ellentmondásos kommunikációja mikor váltja ki a piacok reakcióját. Ennek időpontját megjósolni nem lehetett előre, ez a mostani válság adta meg a végső lökést.
.
A hét közepi kamatemelés megoldja a forint problémáit? 
.
Az az érzésem, hogy még nincs az út végén a MNB. Szembe kell néznie azzal, hogy eddig téves pályán mozgott. Olyan bizalomhiány alakult ki a jegybankkal és monetáris politikájával szemben idehaza és külföldön, ami miatt nem zárható ki, hogy további szigorításokra lesz szükség a forint stabilizálása érdekében. A zavaros monetáris politikai keretet újra kellene gondolni.
https://nepszava.hu/3073419_szazezreket-nem-lehet-allami-segitseg-nelkul-hagyni-interju-suranyi-gyorgy-volt-mnb-elnokkel
Stiv
Stiv 2020. 04. 06. 09:21
#5837
Ügyfélkapcsolati információs központ
.
A Magyar Nemzeti Bankhoz (MNB) érkezett megkeresésére az alábbiakról tájékoztatjuk.   
.
A jegybanktörvény egyértelműen kimondja, hogy az MNB elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása. A forint árfolyamsávjának 2008. februári eltörlése óta Magyarország lebegő árfolyamrendszert alkalmaz és ebben az árfolyamrendszerben a jegybanknak nincs árfolyamcélja, ezért a forint árfolyamszintjével és az árfolyam alakulásával kapcsolatos kérdéseket nem kommentál. Az árfolyam alakulása közvetve, alapvetően az inflációs és reálgazdasági kilátásokra gyakorolt hatásán keresztül befolyásolja a jegybank helyzetértékelését.  
.
Bízunk benne, hogy a tájékoztatással segítségére lehettünk.  
.
Üdvözlettel: Ügyfélkapcsolati Információs Központ
impudent 2020. 04. 04. 12:23
Előzmény: #5835  impudent
#5836
A pali azt se tudja mirul beszélek es man irigysegrul beszel meg marhaskodik.
Na ezért van koronavírus hugy felnyissa a csípát
impudent 2020. 04. 04. 12:20
Előzmény: #5834  badsector1
#5835
Te meg menj el takarítani kereshetsz 200 ezret.
Mindenki nem boxolhat okostojas
badsector1
badsector1 2020. 04. 04. 11:34
Előzmény: #5833  impudent
#5834
Ne irigykedj a bokszolóra, menj el te is bokszolni, és verd le a malacképűt, így te is kereshetsz 1 milliárdot forintban.
impudent 2020. 04. 04. 11:20
Előzmény: #5832  impudent
#5833
Annyira abszurd volt egymas melle tenni a malackepu neger bokszolot es az 1 milliard dollart hugy így kerult célkeresztbe
impudent 2020. 04. 04. 11:13
Előzmény: #5831  signal2
#5832
Mert tegnap a hírekben mutattak be egy fazont akirul meg csak nem is hallottam hugy U az ugyeletes profi bokszolo aki ennyit kassziruz Ronaldo es Tiger mellett.
Ennyi.
signal2
signal2 2020. 04. 04. 10:55
Előzmény: #5830  impudent
#5831
Értelmeztem, és azt értettem alatta, mit írtál. Egyébként ki írta, hogy normálisnak tartja a milliárd dolláros kereseteket? Egyébként a Forbes szerint eddig 5 sportoló volt, aki teljes karrierje alatt elért e az 1 mrd dolláros keresetet, minden bevételi forrást egybe számolva. A fizetésük ebből egy töredék rész volt. Az 5-ből 3 golfozó, 1 kosaras, 1 F1-es versenyző. Nem tudom, miért pont egy néger bokszolót emeltél ki.
impudent 2020. 04. 04. 10:17
Előzmény: #5829  signal2
#5830
Neger bokszolo a mostani nehezsulyu aki 1 milliard dollart keresett meg a nevet se tudom VAGY focistatol alatt Ronaldora gondoltam mert eleri a keresete az 1 milliardot.
Értelmezz egy mondatot mielutt jatszod itt az erzekenyt.
VAGY tudod mit jelent.
signal2
signal2 2020. 04. 04. 10:07
Előzmény: #5826  impudent
#5829
Teljesen értelmetlen ez a rasszista kijelentésed. Csodálkozom, hogy nem tiltottak ki miatta.
impudent 2020. 04. 04. 09:47
Előzmény: #5827  gombócból_is_sok
#5828
Ha a butasagud fájna....
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 04. 04. 06:26
Előzmény: #5826  impudent
#5827
Juj de hülye vagy.
impudent 2020. 04. 03. 23:11
Előzmény: #5825  gombócból_is_sok
#5826
A néger bokszolótúl vagy focistátúl se sajnálod az 1 milliárd dollár keresetet de atlagdolgozótúl sajnálod hugy jobban keressen egy picit.
Na ezért is van vírus.
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 04. 03. 22:50
Előzmény: #5824  impudent
#5825
Tessék?
impudent 2020. 04. 03. 19:25
Előzmény: #5818  gombócból_is_sok
#5824
Ti okoztátuk a nem sajnalum politikátokkal.
badsector1
badsector1 2020. 04. 03. 18:58
#5823
"Az örök devizapiaci bölcsesség szerint pusztán kamatemeléssel vagy pusztán verbális intervenciókkal nem lehet megóvni a forintot, de összehangolt és elkötelezett monetáris és fiskális intézkedésekkel, valamint politikai visszafogottsággal és józansággal talán sikerülhet."
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 04. 03. 18:32
Előzmény: #5821  gambadoro
#5822
Különösen akkor érdekes az egész, ha elmész a Bp Rádi árok központi irodába és besírsz a parkolóban látható autóparktól. Legalább 80% Audi, A4-től felfelé van ott minden, hemzseg az olyan új modell amit még nem is láttál, és átlag 2 év alatti az életkoruk. És ezt úgy hogy ők a legjobbak ár-érték arányban. Nem sajnálom tőlük, mert bőven a legjobban csinálják itt a piacon, de mi a szart művelnek a többiek?
gambadoro 2020. 04. 03. 18:27
Előzmény: #5820  gombócból_is_sok
#5821

értelek
viszont az utóbbi hetek árai nem az árfolyam hatása
azzal együtt sem, h a lidl-nek nincs raktára
és tegyük hozzá: brutális haszonnal megy az aldi és a lidl is elég megnézni az osztrák árakat
még ezzel az árfolyammal is olcsóbb

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek