Topiknyitó: szivacs 2015. 06. 03. 00:43

"Magyar az, akinek fáj Trianon”.  

“Édes kicsi fiam, te még nem tudsz olvasni, neked nyugodtan írhatok és szabadon és őszintén – hozzád beszélve és mégis magamhoz – valamiről, amiről soha nem beszéltem, amit magamnak sem vallottam be soha, aminek a nevét soha ki nem mondtam. Most, ezen a furcsa nyáron, mely úgy hat rám, mint borzongó, kényelmetlen ébredés egy tarka és bolondos álom után, először válik tudatossá bennem, hogy egész életemben kerültem ezt a szót… íme, erőlködöm és nem tudom kimondani most se, különös szemérem fog el, nem tudom legyőzni; pedig nem volnék éppen zárdaszűz, se vénkisasszony – nevén szoktam nevezni, nemcsak a gyermeket, de ama boldog és áldott bölcsőt is, ahonnan származik. Megpróbálom megmondani, mi az, amit érzek, akkor talán nem kell kimondani; ugye?

Különben ha nem értenéd dadogásomat, útbaigazíthatlak. De fordulj el, ne nézz a szemembe. Még nem olvastam ezt a könyvet, amiben levelem meg fog jelenni: de úgy gondolom, ama szót megtalálod benne többször is – hiszen arról szól a könyv, amit ez a szó jelent. És megtalálod régi versekben és széles szólamokban, amik most újra élni kezdenek, én még akkor ismertem őket, mikor egy időre halottaknak tetszettek, üresen, furcsán kongottak a fülemben, nem értettem őket, vállat vontam. Igen, valamiről beszéltek ezek a versek, és szóltak valamiről, amiről tudtam, hogy van, mint ahogy van kéz és láb, különösen hatott rám, hogy emlegetik, mintha valaki minden lélegzetvételnél megnevezné a láthatatlan elemet, mely tüdejébe nyomul. Iskolai ünnepélyeken, tavasszal kiáltották hangosan: azt mondták nekem, hogy szeressem, kötelességem szeretni. Mintha azt mondták volna, hogy szeressem a kezemet és a lábamat. Dac fogott el és furcsa makacsság: – hogyan lehetne kötelességem, hogy magamat szeressem, így szóltam magamban, holott én nem vagyok megelégedve magammal, holott én több és jobb szeretnék lenni, mint ami vagyok – holott én gúnyolom és dorgálom magamat. S mert a földön járok, ne fordítsam szememet a csillagos ég felé, melynek nincsenek határai, csak horizontja van! S mert nem tudok ellenni étel és ital nélkül, tegyem meg istenemmé az ételt és italt? S mert nem tudok szólani másképpen, csak így, ne hallgassam meg azt, aki másképpen szól? S ha erőt adott nekem a föld, amelyből vért szíttam magamba anyám emlőin át – ezt az erőt csodáljam a munka helyett, melyet végrehajtok vele! Dac fogott el és makacsság: embernek neveztem magam – azt kerestem, ami bennem hasonlatos másféle emberekkel s nem azt, ami különbözik. Világpolgárnak neveztem magam – léleknek neveztem magam, mely rokon lelket keres, akárhol itt e földön, s ha kell, a pokolban is.

És nem mondtam ki azt a szót. De ha házat építettek valahol Pesten vagy Fogarason, vagy Szolnokon, vagy Kolozsvárott, megálltam előtte, és úgy néztem, mintha az én házamat építenék. És ha virágot láttam nyílni a pilisi hegyekben vagy a Kárpátokban, tudtam, hogy a virág nekem nyílt. És ha idegen emberrel beszéltem, és az idegen ember dicsérte a lánchidat és a Dunát és az aggteleki cseppkőbarlangot és a dobsinai jégbarlangot és a Vaskaput és a Balaton vizét – akkor lesütöttem a szemem és zavarba jöttem, mintha engem dicsérne. És mikor Berlinben jártam, úgy csodálkoztam és nevettem magamban azon, hogy ezek itt járkálnak és házakat építenek, mint aki álmában tudja, hogy álmodik, és amit lát, nem valóság, álomkép csak, tündérmese, játék. Játék háznak éreztem az idegen házat – csak játszották az emberek, hogy ezt ők komolyan veszik –, és mikor a vendéglőben fizettem, elámultam, hogy elfogadják tőlem a játék pénzt, amit kezembe nyomtak, mikor átléptem a magyar határt. És lelkem mélyén soha nem hittem el, hogy ők komolyan mondják: hélas! és alas! és wehe! és ahimé! – mikor jaj-t kell mondaniok –, és arra gondoltam, hogy haláluk percében ők is jajt mondanak majd, mint én. A megfogható ismerős valóság ott kezdődött nekem, ahol átléptem a határt – ha életemben először jártam is arra, ahol átléptem.

De nem mondtam ki azt a szót soha. És most már nem is tudom kimondani, csak ennyit: valami fáj, ami nincs. Valamikor hallani fogsz majd az életnek egy fájdalmas csodájáról – arról, hogy akinek levágták a kezét és a lábát, sokáig érzi még sajogni az ujjakat, amik nincsenek. Ha ezt hallod majd: Kolozsvár, és ezt: Erdély, és ezt: Kárpátok – meg fogod tudni, mire gondoltam.”

Karinthy Frigyes:

Levél kisfiamnak – Trianon emléknapjára
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
szivacs
szivacs 2015. 06. 07. 22:50
Előzmény: #287  Törölt felhasználó
#300
Aki csak olyanokkal kommunikál, akik minden témát ugyanúgy ítélnek meg, mint ő, az bizony gyorsan magára marad.

Azért légy óvatos, nem egy "egyszerűen képtelenségnek" tartott változás bekövetkezett már...

A múltadat pedig nem hagyhatod el, mert az nem mögötted van, hanem alattad!
Azon állsz!
…ha elhagyod a múltad, elvész a jövőd.
link
sanka 2015. 06. 07. 22:22
Előzmény: #298  mpagnes
#299
Ágika Ágika nem érdemes már azon keseregni, acceptnek igaza van:)
mpagnes 2015. 06. 07. 21:46
Előzmény: #293  Törölt felhasználó
#298
hát magadról beszéltél ember vedd már észre...üres beszédet döngetsz aztán még neked áll feljebb
mpagnes 2015. 06. 07. 21:43
Előzmény: #293  Törölt felhasználó
#297
link
nézd át aztán utána dumáljál hülyeségeket
mpagnes 2015. 06. 07. 21:42
Előzmény: #293  Törölt felhasználó
#296
ez egy gazdasági lap és éppen arról van szó, ha nem vetted volna észre....szánalmas vagy nagyon a semmitmondó arcoddal...tudod mit vedd fel a német állampolgárságod, aztán nézd onnét a világot te igen okos
Törölt felhasználó 2015. 06. 07. 21:33
Előzmény: #292  mpagnes
#295
:D:D:D
mpagnes 2015. 06. 07. 21:32
Előzmény: #287  Törölt felhasználó
#294
menj csak a nem létező határokon ahova akarsz aztán majd megtudod minden előnyét...tényleg ennyire nem látod, hogy ez is egy átverés....sehol nem lesz jó és hiába mész akárhova ,mert ez csak a látszat
Törölt felhasználó 2015. 06. 07. 21:32
Előzmény: #289  mpagnes
#293
OK, szövegértelmezésben szintén megbuktál, de csak szórakoztasd tovább a fórumtagokat. Én itt kiszállok, további kellemes ámokfutást, esetleg javasolnám a Kurucinfo szintű honlapokra való regisztrációt, ott ovációval fogadnak majd ... ez egy gazdasági lap - kedveske ...
:D:D:D
mpagnes 2015. 06. 07. 21:30
Előzmény: #290  Törölt felhasználó
#292
aztán szerinted mi köze volt a vesztésnek trianonhoz...nagyon buta vagy .....
mpagnes 2015. 06. 07. 21:29
Előzmény: #286  szivacs
#291
acept azt sem tudja, hogy a német németkedik, meg mások osztrálkodnak, stb....de az nem számít szerinte ,mert azok a nyertesek...aztán miben nyertek? semmiben, de az sem érdekes
Törölt felhasználó 2015. 06. 07. 21:28
Előzmény: #288  mpagnes
#290
Trianon szted mi volt ? Győzelem ? Hihetetlen buta tyúk vagy ...
mpagnes 2015. 06. 07. 21:26
Előzmény: #280  Törölt felhasználó
#289
szerintem magadról beszéltél ebben a hozzászólásban
mpagnes 2015. 06. 07. 21:25
Előzmény: #278  Törölt felhasználó
#288
hol is vesztettünk mit és mikor? szállj magadba inkább....
Törölt felhasználó 2015. 06. 07. 19:37
Előzmény: #286  szivacs
#287
Ok, akkor keseregj tovább (te is) a megváltoztathatatlan múlton, én inkább a mai, hazai körülmények között alkalmazkodom az élethez. A határok megnyíltak, bárki bármikor bárhova eljuthat és ez legtöbb ami ezen területen elérhető (értsd: nem lesznek visszaállítva a trianoni határok, ez egyszerűen diplomáciai képtelenség) és én ezzel elégedett vagyok, minden más csak "parasztvakítás". Részemről vége is a témának, mert teljesen másként ítéljük meg !
szivacs
szivacs 2015. 06. 07. 18:43
Előzmény: #278  Törölt felhasználó
#286
Inkább azoknak kellene leállniuk, akik a "magyarkodás" szót -egyébként tudatlanul és hibásan- pusztán a szándékos lejáratás alantas céljából, szómágiaként használják.

"A Bach-korszak besúgói jelentéseiből (1856 k.) származó "magyarkodás" szó, a pesti nem magyarok föltűnő magyar ruha, bajusz, stb. viseletét jelenti."

Épülésükre szolgálna, ha elgondolkodnának azon, hogy mi maradna belőlük a magyarságuk: magyarországi múltjuk, magyar kultúrájuk és magyar anyanyelvük nélkül!
Vegyenek ki magukból mindent, ami egy csöppet is magyar - és meglátják, míly' kevés is az, mennyire hiányos és életképtelen az, ami belőlük magyarságuk nélkül megmarad!
Aki további életében soha többé egy magyar szót ki nem ejt, soha nem gondolkodik többé magyarul, soha többé nem is álmodik magyarul, az próbálja meg - sok sikert hozzá!
(mindez persze nem vonatkozik a nem magyarnak születettekre - ők legfeljebb "magyarkodhatnak", de nem fog fájni nekik trianon...)
Törölt felhasználó 2015. 06. 07. 14:22
Előzmény: #284  Törölt felhasználó
#285
nem a legendáról van szó, hanem egy élő tehetségről, akinek a Barcelona a kedvence és 2 óránál több "sikerélménye" van...
Törölt felhasználó 2015. 06. 07. 14:09
Előzmény: #283  Törölt felhasználó
#284
Buzsánszki ? Az nem ákos hanem jenő.
Törölt felhasználó 2015. 06. 07. 12:59
Előzmény: törölt hozzászólás
#283
"Még a legbuzbóbb Barcelona fanatikus szurkolonak is, pszichologus szerint, max. két óra a sikerélménye."
Aham, ha ő(?!) (ki is?) mondja, akkor biztosan... te meg jellemzően megkajálod (ezt) a hülyeséget (is) ...
Nézz utána ki az a Buzsáky Ákos, asszem neki legalább 1 perccel több sikerélménye van a max. két óránál ....

"kapcsold már fel a villanyt" ember....
Törölt felhasználó 2015. 06. 07. 12:49
Előzmény: #273  mpagnes
#282
"Ágica", javaslom olvasd el a Magyar Katolikus Lexikon idevágó "felebarát" fogalmának definiálását... talán megérted végre a jelentését, hiszen igen világosan és tömören határozzák meg, így az alapszintű szövegértelmezéseddel bátran megpróbálhatod, azaz semmiféle "2 alkot 1 egészet" baromságról nincs szó !!!
Törölt felhasználó 2015. 06. 07. 12:26
Előzmény: törölt hozzászólás
#281
Nagyon buta vagy te ember...
:D:D:D

Topik gazda

szivacs
szivacs
3 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek