Topiknyitó: Törölt felhasználó 2011. 07. 27. 18:33

Lenhardt Balázs: Mikor dől el a dominó?   

barikad.hu 2011, július 26 - 15:34



Európai vezető hatalmai büszkén húzzák ki magukat, hogy sikerült jó megoldást találjanak a gyakorlatilag már finanszírozhatatlan görög adósságválságra. Látszólag a piacok is elégedetten nyugtázták a döntést, javult az euró és a forint árfolyama is, mindenki boldog. De vajon tényleg sikerült rendezni a saját GDP-jük 150%-át meghaladó görög államadósság legalább középtávú finanszírozhatóságát, ahogyan azt Angela Merkel és Nicholas Sarkozy hangoztatja? Álláspontom szerint egyáltalán nem, a gyors tűzoltás csak a katasztrófa elodázására volt elegendő, a világméretű gazdasági-pénzügyi összeomlás már feltartóztathatatlan.



A probléma gyökere az egész globális pénzügyi rendszerben gyökerezik, amely a spekuláció általánossá válásával teljességgel elszakadt a reálgazdaságtól, és felfoghatatlan mennyiségű virtuális pénz áramlik benne. Csak az ún. derívatív (származtatott) értékpapírok piacán mintegy 7.000 milliárd USD-nek megfelelő deviza forog, amelynek eredőjét már nem lehet kibogozni. A 2008-as ún. pénzügyi válság is az ilyen származtatott termékekből indult el, ugyanis a bankok, befektetési társaságok az amerikai ingatlanpiacon szerzett, valójában fedezet nélküli papírjaikat egymás között adták-vették, bedöntve vele többszáz éves, patináns bankházak tucatjait. Ez a krízis fél év alatt végigsöpört a világon, hiába hangoztatták az európai vagy ázsiai kormányok, hogy őket nem fogja érinteni, hiszen a liberalizált multiglobalizációban a bizonyos lepkeszárny lebbenése is cunamiszerű visszhangot válhat ki a többi kontinensen. A 2008-as események csak szerény prelude-öt (előhang) jelentenek abban a pokoli szimfóniában, amelyet a féktelen emberi kapzsiság olajozta pénzügyi rendszer összeroppanása fog okozni. Ez a rendszer mára egy olyan hatalmas méretű buborékká vált, amelybe még folyamatosan pumpálják a levegőt, mert látszólag bármennyit elbír, miközben egy elszabadult léghajóra emlékeztet, ahol a kosárban mi mindnyájan, a földi lakosok himbálóznak az irányítás visszaszerzésének legkisebb esélye nélkül. Rossz hírem van. Nem is fogjuk tudni kézbe venni a dolgokat, amíg a lufi az ősrobbanást idézve szét nem pukkan felettünk, elindítva egy olyan láncreakciót, amelynek végkifejlete a legsötétebb utópiákat valósíthatja meg. Oswald Spengler már száz évvel ezelőtt a Nyugat alkonyáról írt, de most eljöhet az egész ipari civilizáció alkonya is.



Miért vagyok ennyire pesszimista? Hiszen látjuk, bajban ismerszik meg a barát: az EU, az IMF és a nagyobb bankok majdnem 150 milliárd euróval segítik ki az államcsődben vergődő Görögországot, aki cserébe egy komoly konvergencia (magyarul megszorító) csomagot vállal, amivel stabilizálja a tarthatatlan költségvetését, és tovább tudja fizetni az állami alkalmazottakat és intézményeket. Zárójelben tegyük hozzá, a görögöket nem is kell annyira sajnáljunk, mert míg a magyar orvos, tanár vagy vasutas megalázó éhbére közismert, addig a jól élni szerető mediterránok olyan elképesztő pluszjuttatásokat zsebelhettek be a béreken felül, ami világszinten is példátlan. Csak néhány példa: volt aki a kézmosásra, más aktacipelésre vehetett fel pótlékot, de a pontos munkakezdésért vagy a munkaruha viseléséért is járt. Arra azonban már nem látszik garancia, hogy 2014 után mi fog történni az akkor is irdatlan mennyiségű lejáró görög államadóssággal.



A német-francia tengely mindenesetre rendkívül eltökélt, még a nyáron új javaslatokat nyújtanak be az euróövezeti pénzügyi stabilitás növelésére és a tagországok közötti együttműködés fokozására. Létrejöhet egy új, az IMF-hez hasonló Európai Valutalap, amely a intézményesítetten lenne hivatott a bajban levő országok támogatására. Ne legyen kétségünk, bajba jutott ország lesz bőven a közeljövőben, miközben nem sikerült Írország, Portugália, Spanyolország vagy Olaszország adósságproblémáira sem megfelelő megoldást találni. Ezekben az országokban bármelyik pillanatban elkezdődhet ugyanúgy a görög játszma, és a nemzetközi spekuláció célkeresztjébe kerülhet szinte bármelyik ország. Az államadósságot ugyanis semelyik állam nem képes magától visszafizetni, csupán befektetői hangulat és nagyrészt spekuláció, hogy melyikről hiszik ezt el, és melyikre mutat rá a végzet csontos ujja, hitelminősítői értékelésbe csomagolva a felszámolói parancsot. Magyarország is csak látszólagosan lélegezhet kicsit szabadabban, mert hiába a hazug kormányzati propaganda, a gazdasági szuverenitásunkat nem sikerült visszaszerezni, az EU és az IMF csak meglazította a nyakunkon a fojtóhurkot, de bármikor meghúzhatják. Ezért kellenek a strukturális reformok, a Széll Kálmán tervnek nevezett megszorító csomag, mert folyamatosan pénzt kell kipumpálni a már amúgy is végzetesen meggyöngült magyar társadalomból, hogy a nemzetközi tőke megkaphassa állandó jussát, mindnyájunk egy font húsát.



A probléma lényege a kamatos kamat rendszere, amit a zsidó pénzváltók találtak ki az ókorban, majd a középkorban a Rotschildok, Fuggerek és más vérszívók olyan tökéletesre fejlesztettek, hogy birodalmak sorsa az ő kezükben volt, mert a pénzüktől függtek és szabadon dönthettek háború vagy béke kérdésében. Volt akinek szúrták már akkor is a szemét, Aragóniai Ferdinánd és Kasztíliai Izabella a XV. század végén nem csupán a móroktól szabadította fel Hispániát, de a velük szoros szimbiózisban élő zsidó kereskedőknek is tudomásukra hozták, hogy kívül tágasabb. Persze ettől és számtalan a hitelezési anomáliákra felhívó figyelmeztetés ellenére a rendszer működött tovább, és ott tartunk most, a XXI. század elején, hogy a világ nagy része el van adósodva. Az adósságot és az érte fizetendő kamatot pedig a gazdaság bővüléséből kellene kigazdálkodniuk. Ezért vált varázsszóvá a GDP (bruttó hazai termék), amelynek évről-évre növekednie kellene, hogy sikerüljön kifizetni a folytonosan emelkedő terheket, de ez már a gazdaság ciklikusságából következően is lehetetlen feladat. Mégis a neoliberális gazdaságpolitika jelszava az állandó növekedés, ami józan paraszti ésszel is megvalósíthatatlan. Ehhez minden évben többet kell termelni és fogyasztani, tekintet nélkül a fennálló természetes korlátokra. Ezért hiába dübörgött a csúcsra a fogyasztói hajsza, amibe sikerült a nyugati világ mellett egyre nagyobb ázsiai tömegeket bevonni, a rendszerben automatikusan kódolva van a fenntarthatatlanság. Miközben az emberi kapcsolatok teljesen elsekélyesednek, a mammon mohó istene egyre többet és többet követel. Az egész világ, az államok és a lakosság is az adósságrabszolgaság jármában húzza az igát. A haszonélvező pedig a spekuláns, aki arc nélkül húzódik meg a luxuslimuzinok sötétített golyóálló üvege, és hatalmas felhőkarcolók hosszú, fekete asztalai mögött, ahová évente egyszer-kétszer összegyűlnek dönteni élet és halál fölött.



Tusnádfürdőn már Orbán is arról beszélt, hogy korszakváltás határán állunk, amelyben a régi rendszer össze fog dőlni, ugyanis a nyugati világban az államadósság olyan mértékűvé válik, hogy a tartozásokat már nem lehet visszafizetni. Eddig rendben, ezt mondja a Jobbik évek óta. De erre mondta eddig következetesen "vezénylő tábornok úr" a parlamentben, sőt önellentmondását fokozva a tusványosi táborban is, hogy Magyarországnak vissza kell fizetnie az adósságát. Amit persze már sokszorosan visszafizetett és mégis folyamatosan nő! Mert egyszerűen nem lehet visszafizetni, sőt soha nem is próbálja senki visszafizetni, mert a lejáró kötvényeket mindig újak kibocsátásával váltják ki, görgetve maguk előtt a gigászi adóssághegyet. Egyetlen számadatot mondok: 2011-ben hazánk 2850 milliárd forintot kell kifizessen csupán az adósság kamataira! Többet, mint amit egészségügyre és oktatásra tudunk fordítani összesen, a húszéves verkli mégis forog tovább: az adósságot vissza kell fizetni akkor is, ha beledöglünk! Miközben már Orbán is kimondja a nyilvánosság előtt, hogy nem lehet visszafizetni, és mégis sorra lesöprik a jobbikos javaslatokat, amelyek az országot tönkretevő hitelezési feltételek, kondíciók újratárgyalására vonatkoznak. Vona Gábor pontosan fogalmazott, amikor arról beszélt a héten, hogy történelmi lehetőséget szalasztott el a Fidesz kormányra kerülése után az államadósság újratárgyalására. 1990-ben el lehetett engedni Lengyelország és Bulgária tartozásának felét, öt évvel ezelőtt a nem EU tag Szerbia kapott jelentős könnyítést, és most a görög államkötvények jelentős részéről mondanak le ingyen és mosolyogva a nagy bankházak. Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke ki is mondta, hogy a Görögország számára kidolgozott program egyszeri és kivételes, nem vonatkozik más országokra és jövőbeni problémákra. Mi pedig bátran kimondhatjuk: hagyják már abba a hülyítésünket, a megalázásunkat és kizsákmányolásunkat! Ahelyett, hogy minket is felkérjenek a görög (és a majd sorban következő többi) mentőcsomagban való részvételre, adják meg nekünk is a többieknek jóváhagyott engedményeket! Európa senki által meg nem becsült védőbástyái már többször voltunk, most hagy legyünk végre egyenlő felek, és nem harmadosztályú tagállam.



A rendszer, a szisztéma fenntarthatatlan, mégis lapátoljuk a szenet a süllyedő Titanic kazánjába. A pénzügyi rendszer eresztékei recsegnek-ropognak, sorban mondják ki a korábban neoliberális profétáknak számító közgazdász guruk, mint Soros, Stiglitz vagy Nouriel Roubini, hogy nem sikerült kilábalni a gazdasági krízisből, az igazi válság csak most következik. A magyar kormány mégis reálpolitikaként értelmezett kényszerből teljesíti a hitelezői elvárásokat, rendületlenül fizetve a számlákat, még akkor is, ha újabb családok tízezrei süllyednek le a mélyszegénység visszautat lehetetlenné tevő szintjére. Meg kellene állítani ezt az örültséget: miközben a húst vágjuk le magunkról a pénzuralom feneketlen bendőjű szörnyetege ellenállás nélkül nyeli el a környező világot, és senki nem húzza meg a vészféket! A globális kapitalizmus már megbukott, de nincs aki kellő határozottsággal kimondja ezt, a rendszer pedig saját súlyánál és tehetetlenségénél fogva görög tovább maga alá temetve népeket, nemzeteket. A közeledő pénzügyi és gazdasági összeomlás olyan lesz mint a dominó, szép sorban bedől a most stabilnak hitt rendszer összes eleme, ahogy az előző elem rázuhan. Vegyük már észre, egy pokolgépen ülünk, csak az emberek többsége bedugja a fülét, hogy ne hallja a robbanószerkezet egyre hangosabb ketyegését!



Lenhardt Balázs

barikad.hu

A szerző közgazdász, a Jobbik országgyűlési képviselője
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 08. 03. 10:55
#223
Lacas, pár napja ezt írtad nekem, ismeretlenül:

"Te egy egyszerű,minden jelentősebb fórumon jelen lévő (bér)provokátorok egyike vagy aki a jelenlegi rendszer fenntartásában és a valóság(igazság) eltussolásában érdekelt"

Én válaszban annyit írtam, hogy tessék, szabad a pálya, nehogy el lehessen "tussolni a valóságot", írd le.

Hát azóta is várom a "valóságot". Csak nem írtad le.
exley 2011. 08. 02. 20:48
Előzmény: #219  myrath
#222
A "dominó eldőlt" a hambisok "beadták a kulcsot", többet nem költekeznek a q-va anyjukat sok m@cs³nak..haza mehetnek a ny-eu afganisztáni közel keleti támaszpontokról az Us-navy és us force katonái kényszernyugdíjjazva lesznek és vigyázhatnak a tökös cigüűökra miniál bérért patán. A repüléőgép hordozókat a az egész f@s hadseregüket leszerelheti ez sok baromarcú k@cs@g f@szsz@pó.
Törölt felhasználó 2011. 08. 02. 12:50
Előzmény: #220  Törölt felhasználó
#221
Pontosan nekem is ilyesmi jutott eszembe.
Törölt felhasználó 2011. 08. 02. 12:13
Előzmény: #219  myrath
#220
A-tól Z-ig menő sorban meg kell keresni Z-t, a végső adóst, aki a körbetartozás végső láncszeme. Ezeken a végső pontokon, Z, Y, X stb helyett kell teljesíteni, az adóst pedig felszámolni vagy valamit kitalálni neki. A végső pontoktól visszafelé egyre csökkenő mértékben, de könnyíteni a tartozásokon a megfelelő fenntarthatósági szinteket biztosítva.
myrath 2011. 08. 02. 11:54
Előzmény: #218  Törölt felhasználó
#219
Akkor ez a 22-es csapdája! :) Elfogyott a tudományom! :)
Törölt felhasználó 2011. 08. 02. 11:36
Előzmény: #216  myrath
#218
"Ami nekem vállalkozónak, sőt gyártónak fontos az a fogyasztás emelkedése lenne. És azt hiszem, minden reálban tevékenykedő embernek, cégnek ez lenne a legfontosabb."

Igen, de a megtakarítások lenullázásával várhatod, hogy kereslet legyen...
myrath 2011. 08. 02. 11:25
Előzmény: #216  myrath
#217
link

Pl. itt van ez a cikk, kapóra jön nekünk.
Ülnek a pénzen a cégek, az alapok, miközben nyomtatják az új pénzt, és adósodnak el az államok. No ezeket a pénzeket kéne valahogy munkára fogni.
myrath 2011. 08. 02. 11:21
Előzmény: #212  Törölt felhasználó
#216
Amit a pénzpiacok "maguktól elvégeznek" az sem lesz más mint amit felvázoltam, vagyis az elértéktelenedő és visszafizethetetlen kötvények (hitelek) nem lesznek kifizetve. Vagyis az lesz amit leírtam, csak a piac fogja ezt kikényszeríteni, ami akár 2-5 évig (sacc) is eltarthat, egy oldalazó, emelkedésre képtelen tőzsdét (világpiacot) eredményezve.
Persze (én is mint talán mindenki, gondolok itt bankárokra, miniszterekre, sőt akár Rád is :)...stb.) poziból beszél.
Ami nekem vállalkozónak, sőt gyártónak fontos az a fogyasztás emelkedése lenne. És azt hiszem, minden reálban tevékenykedő embernek, cégnek ez lenne a legfontosabb. Lehet lassú, de trendszerű emelkedés kell. No ezt folytja meg hosszú távra a nem drasztikus beavatkozás. Nekem fájjon 10 évig az, h rossz befektetések, virtuális, nem létező pénzáramlás történik a világban? Az, h a görög tanár 16. havi bért is kapott? Az, h rosszul fektetett be a DB és pár francia bank? Az, h a papírarany, papírolaj, papírezüst...stb. -re korlátlanul lehet "fogadni"?
Én (ez nem rólam szól, hanem a hozzám hasonló termelő kisvállalkozókról) nem vagyok eladósodva szerencsére, sem mint magánszemély sem pedig mint cég. Viszont egyhelyben toporog a cégem a fogyasztás stagnálása miatt, ami már 3 éve tart. Sokan tönkrementek körülöttem, így még a talponmaradást is sikernek vagyok kénytelen elkönyvelni! ;)
Nem tudok mást mondani....hitellel hitelt lehetetlen megoldani, csak elodázni lehet. A bukókat be kell húzni valakinek. És lehet, h én is köztük leszek a kincstárjegyemmel. De ezt bevállalom ha kell.
Törölt felhasználó 2011. 08. 02. 00:41
Előzmény: #214  johai
#215
Az aranyfedezet butaság. Miért teszed a világgazdaságban lévő pénzmennyiséget (aminek a globális gazdaságban megtermelt értékekhez, jövedelmekhez kellene igazodjon) egy korlátos, viszonylag ritka nyersanyagtól függővé? (aminek ráadásul kitermelési, tárolási, szállítási költsége is van).

A mai pénzrendszer alapelgondolása abszolút helyes azáltal, hogy nem köti azt egyetlen tárgyhoz, nyersanyaghoz, semmihez. A probléma nem a valamihez való kötés nem meglétében van, nem attól "nincs értéke" a mai pénznek, mert nem lehet aranyra váltani. Hanem a problémák abban gyökereznek, hogy ez a tárgyaktól mentes, bizalmi és hitelező-adós viszonyon alapulú pénzrendszer éppen a függetlensége (és globalizáltsága, mobilitása miatt) hajlamos elszakadni a reálgazdaságtól és ezáltal eltérni a mögötte meglévő (és az ő alapjait jelentő) értékektől. Ez a probléma, az értékektől való elrugaszkodás.

A mai hitelpénzrendszerről egyébként már 30 éve az volt a félelem, hogy inflációra hajlamos. Aztán nagy örömmel jelentették ki később, hogy ez mégsem igazolódott be. Klasszikus értelemben valóban nem lett inflációs hatása (vagy legalábbis nem lehet ezt igazolni, mert más történelmi, geopolitikai környezetben vagyunk, így összehasonlíthatatlan a korábbi pénzrendszerrel).

De valójában szerintem mégiscsak valami ilyesmi zajlik. Már egy jóideje. A termékpiacon ez nem, vagy csak helyenként és időnként jelenik (pl. ingatlan lufi) jelenik meg. Mert a pénzpiaci innováció és globalizáció olyan ütemben és mértékben fejlődik, annyi új termék keletkezik, hogy a megnövekedett pénzmennyiséget elszívja. Gondojunk abba bele, hogy csak egyetlen új derivatíva megnyitása és a rajta keletkezett forgalom, azonnal kétszeres pénzt szív el: a semmiből lesz egy eladó és vevő. Ők ketten együtt lekötöttek 2X pénzt, miközben összességében semmit nem kaptak érte, gyakorlatilag csak egymással fogadtak. A pénzpiacok ilyen ütemű fejlődése és globalizáltsága elszívta szerintem azt a pénzmennyiséget, ami egyébként inflációt gerjesztett volna.

A kérdés az, hogy ezután mi lesz a pénz útja.

(láthatod, én sem vagyok semminek a megrögzött híve, szeretek gondolkodni, csak a hozzá nem értő nagy hangú ostobaságokat nem szeretem)
johai 2011. 08. 01. 22:48
Előzmény: #209  Törölt felhasználó
#214
Az aranyfedezet nem is olyan butaság,amikor megszüntették még minimális volt a származékos ügyletek száma....ami jelentősen hozzájárult a válsághoz,pl.CDO.
Az arany viszont behatárolt mennyiség(ritka fém),és jelentősen alulértékelt,tehát van ráció a részleges aranyfedezetben.

A 6. egyetértek nem járható út az adóságeltörlés,csakis fokozatos átütemezés lehetséges,és ezzel párhuzamosan az okosoknak a meglévő minősitési standardot is módositani kéne, nem ártana az elfekvő bizonytalan aktivákat munkára fogva sokkal erőteljesebben beruházni ezen országokban.

Végül is megegyezés kérdése az egész pénzrendszer,de annak hiányában összeomlik.
Törölt felhasználó 2011. 08. 01. 22:44
Előzmény: #211  myrath
#213
És a 2-es pont: melyik banknál van ekkora tőkeáttét? Van-e egyáltalán ilyen? Mert ezt én sem gondolom egészségesnek. Az OTP-é olyan 8-szoros körül lehet.
Törölt felhasználó 2011. 08. 01. 22:36
Előzmény: #211  myrath
#212
"6. Nincs mese Pénznyelő, valakinek bukni kell. Nincs fájdalommentes megoldás"

Ez igaz, ezzel egyetértek. De amit te írsz, az rosszabb annál is, ha nem csinálunk semmit. És ráadásul borzasztóan "igazságtalan" is, ami a későbbi talpraállás és új rebdszered alapjait kérdőjelezi meg.

Egyszerűen nem működik, amit írsz. A 6-os pontod nem járható út, ebben a formában biztos nem az. A pénzpiacok maguktól is elvégzik a dolgukat: a túl kockázatos adósságok elértéktelenednek. De mindent nem lehet sztornózni. Totális bizalmatlanságra ugyanis új rendszer sem épülhet.

Te - valószínűleg mint lakossági adós és mint egy eladósodott állam polgára - túlzottan a saját szemszögödből, és ÉRDEKEDBŐL szemléled a kérdést (azaz poziból beszélsz). Neked jó lenne az adósságsztornózás, de az nem jelenti azt, hogy globálisan nézve ez a jó megoldás (megjegyzem, szerintem hibásan méred fel ennek a következményeit és szerintem összességében neked sem lenne jó).
myrath 2011. 08. 01. 20:15
Előzmény: #209  Törölt felhasználó
#211
2. Igen.
5. Már most sincs kontrol alatt, és a visszaszívás még képben sincs.
6. Nincs mese Pénznyelő, valakinek bukni kell. Nincs fájdalommentes megoldás. A bankok rossz hiteleit, a fújt ingatlanlufi költségeit átvállalták az államok maguk. Jobb lett? Történt egy jottányi előrelépés is? Nem! Csupán kúrvára eladósodott jó pár ország.
Nekem is van kötvényem (kincstárjegy), de aki bevállalt görög kötvényt a nagy hozam reményében, az tudta a kockázat sem kicsi.
Törölt felhasználó 2011. 08. 01. 19:42
Előzmény: #209  Törölt felhasználó
#210
A vége lemaradt:

Arról nem is beszélve, hogy milyen új világrend épül arra a régi romjára, amiben megbűntettél MINDEN megtakarítót (elvetted a megtakarításukat) és megjutalmaztad az adósokat (nem kell visszafizetniük adósságukat)?
Törölt felhasználó 2011. 08. 01. 19:37
Előzmény: #205  myrath
#209
Myrath, köszi a válaszokat.

1. "Nem engedném a deficites költségvetéseket (hitel-hitellel refinanszírozva)"

Oké. Az EU-ban van 3%-os hiányhatár, aztán látod, mennyire tartják be.
- Hogyan tartatod be?
- Szerintem nem is kellene ilyen szigorúnak lenni, mert lehetnek olyan helyzetek, ahol megengedhető a hiány (pl. válság).

2. "Nem lehetne 100×-os tőkeáttétel a banki hitelkihelyezések során"

Mire érted a tőkeáttételt? A kihelyezett hitel / saját tőke?

3. "Sokkal komolyabb ellenőrzés a bankok felett."

OK.

4. "Legyen arany fedezet a bankoknál, ne csak értéktelen kötelezvények"

Aranyfedezet? Az butaság szerintem. Mi köze egy fémnek a gazdaság pénzigényéhez. Egy fém kiterheléséhez kötnéd a gazdaságok fejlődéséhez és olajozott működéséhez szükséges pénzmennyiséget. Az aranyfedezet nem véletlenül bukott meg.

5. "Bankóprés leállítása"

Ezzel elvben egyetértek, ugyanakkor látni kell, hogy ideiglenes szituációkban lehet erre szükség. Csak utána kontroll alatt kell tartani a pénzmennyiséget és visszaszívni, amikor lehet.

6. "Csődbe ment országok adósságleírása (bukjon aki befektetett kockázatos államkötvényekbe...ez van)"

Ez nagy hülyeség. Úgy beszélsz az államkötvénytulajonosokról, hogy végig se gondolod ki azok. Mondom:
- Bankok. Tehát buknak a betétesek is.
- Befektetési alapok, nyugdíjalapok. Tehát buknak a bef. jegy. tulajdonosok is.
- Biztosítók.
- Vállalatok.
- Állam, önkormányzatok.
- Magánemberek közvetlenül is.

Amit írtál az egyenlő a totális összeomlással. Persze mondhatod, hogy legyen az, csak kérdés, hogy a tüzet valóban úgy akarod-e eloltani, hogy ráöntesz egy nagy adag benzin, hogy gyorsabban és jobban égjen.
Törölt felhasználó 2011. 08. 01. 19:25
Előzmény: #206  szivacs
#208
Szivacs, te ne beszélj társadalmi párbeszédről, amikor fél éve nem vagy hajlandó egyetlen normális kérdésemre sem válaszolni.

Te nem szereted a párbeszédet, csak kinyilatkoztatni szeretsz.
Törölt felhasználó 2011. 08. 01. 19:24
Előzmény: #204  johai
#207
Gondold végig a nagy gazdasági hatalmakat:

EU - adósságválság
USA - adósságválság
Japán - über giga adósság, stagnálás 20 éve

És akkor ott van Kína, aki meg nem engedi el a juant.

Van még kérdés?
szivacs
szivacs 2011. 08. 01. 19:19
Előzmény: #188  szivacs
#206
Aggódom a jövőnkért.

Mivel sem onoffon-tól (úgy látszik most off lett :-), sem egyéb mindentjobbantudóktól nem érkezett még egy halovány elképzelés sem a kiút irányára, a megoldás lehetséges módjára, ezért kénytelen vagyok azok véleményét meghallgatni, akik veszik a fáradságot és megosztják velünk azt: link

Társadalmi párbeszédet a kiútról pedig csak addig lehet folytatni, amíg még van társadalom: link
myrath 2011. 08. 01. 18:23
Előzmény: #199  Törölt felhasználó
#205
Na néhány dolog, amit másképpen csinálnék. Fontos! Nem vagyok szakember!

- Nem engedném a deficites költségvetéseket (hitel-hitellel refinanszírozva)
- Nem lehetne 100×-os tőkeáttétel a banki hitelkihelyezések során
- Sokkal komolyabb ellenőrzés a bankok felett.
- Legyen arany fedezet a bankoknál, ne csak értéktelen kötelezvények
- Bankóprés leállítása
- Csődbe ment országok adósságleírása (bukjon aki befektetett kockázatos államkötvényekbe...ez van)
johai 2011. 08. 01. 14:24
Előzmény: #197  Törölt felhasználó
#204
"Ez egy üres szöveg. Most is a reálgazdaság teljesítményére épül, hiszen önmagában a pénz értéktelen, az értéket mögé a gazdaságok teljesítménye teszi."

És mi van a svájci frankkal?

johai 2011. 08. 01. 13:59
#203
Nem tudom mi a helyzet cdo szinten,mi történt velük.
Tudna e valaki segiteni,illetve megnyugtatni,hogy leirták ezeket a derivativákat a bankok,és nem letétként funkcionálnak a határidős piacon?

Úgy tudom több ezer milliárdról van szó.
myrath 2011. 08. 01. 13:56
Előzmény: #199  Törölt felhasználó
#202
Leírom, de most mennem kell! (nem menekülök!)
Törölt felhasználó 2011. 08. 01. 13:54
Előzmény: #200  myrath
#201
"A pénzpiac külön életet él"

Nem él külön életet, de tény, hogy hajlamos időről-időre valamennyire elszakadni tőle. Ezért fontos a szabályozás szerepe.

Topik gazda

koborvillam
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek