Topiknyitó: FeherTibi 2023. 07. 27. 09:33

Külföldi tapasztalatok  

Sziasztok
Ezt a topicot azért hoztam létre, hogy aki szivesen mesélne külföldi élettapasztalatairól, az itt (is) meg tudja tenni. Több topicban is az ilyen téren tapasztaltabbak megosztották tapasztalataikat, de talán jobb lenne itt egybe gyüjteni ezeket, mert ekkor a topicok homogénebbek maradnak.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2023. 08. 07. 14:59
Előzmény: #259  Andy01
#260
Szerencsére nekem ezt nem kell személyesen kiderítenen, hogy ez hogyan működik vagy hogy működik-e egyáltalán. 15 éve Németországban dolgozom főállásban.
Andy01 2023. 08. 07. 13:19
Előzmény: #257  Törölt felhasználó
#259
Ha kulfoldi  EURO bankszamlat akarsz, barhol megteheted az EU ban. A legegyszerubb es leggyorsabb Szlovakiaban, pl. Komaromban. Nezegesd meg az Euro/Huf topicot, es a bankot illetoen kerj ott tanacsot.
Andy01 2023. 08. 07. 13:17
Előzmény: #256  emerald
#258
Lakasvasarlasnal barmelyik EU orszagbol utalhatsz penzt az elado bankszamlajara. Minimalis bankkoltseggel. SEPA utalassal a leggazdasagosabb.  Indithatod HUF szamlarol is, vagy itthoni Euros szamlarol. Nem szukseges, hogy az adott orszagban legyen bankszamlad. Rendkivul egyszeru az egesz. 
Törölt felhasználó 2023. 08. 07. 12:57
Előzmény: #255  Andy01
#257
Szerintem ez nincs így. Munkaszerződés és bejelentett lakcím nélkül úgy tudom, hogy már nem tud magyar (normál) állampolgár bankszámlát nyitni az EU-ban. Valaki próbálta Bécsben és Münchenben sima magyar útlevéllel és elhajtották.
emerald 2023. 08. 07. 12:02
Előzmény: #255  Andy01
#256
Hidd el, én se értettem.
A helyiek magyarázták.
Kell egy regisztrációs számot kérni, amivel mész a bankba. 
Bankszámla nélkül viszont nincs ingatlan vásárlás :)
Ez az ügyintézés, akár 2-4hét.
A lényeg: Aki akar ott valamitvenni,  egy nyaralás alatt amit tud intézzen előtte.
Andy01 2023. 08. 07. 11:32
Előzmény: #247  emerald
#255
Nem igazan ertem, amit irsz a bankszamlanyitasrol Portugaliaban. Ha nincs ott adokoteles jovedelmed, mas EU orszagban van - tehat itthon - a magyar adoszamnak elegendonek kell lennie.  Kesobb is kerhetsz portugal adoszamot, ha jovedelmed keletkezik ott, pl. berbe adod az uj ingatlanodat.
EURHUF_goes_to_haven 2023. 08. 07. 10:45
Előzmény: #249  szieszta
#254
Aki dolgozott Burgenlandben (én 5 évet) az tudja, hogy aki azt megérti az olyan mint nálunk a jó ízes palóc . A fönököm 2 megyével arrébi vevővel nem tudta fél óra alatt lediktálni a telefonszámot, már üvöltöztek egymással a telefonon :D. 
Németország feketerő ugyanez pepitában itt is érdekesen beszélnek az emberek, és kell egy fél év mire rá áll a füled és kihallod a szavakat. 
Persze sokan ha hozzád beszélnek váltanak vagy próbálnak Hochdájcsul, de ha egymás között akkor nagyjából esélyed sincs. Az elején még engem is megszóltak mert Osztrák akcentusom volt magyarként :D 
FeherTibi 2023. 08. 06. 02:54
Előzmény: #247  emerald
#253
a lakasvasarlas fedezet eredetigazolas mellozesere egy klasszikus pelda volt a magyar vegtorlesztes, amikor bunben fogant penzt is fel lehetett hasznalni
mpagnes 2023. 08. 06. 00:18
Előzmény: #237  Törölt felhasználó
#252
Hát igen. A világon arányaiban itt fogyasztanak a legtöbbet, de hívjuk inkább pazarlásnak.
Pazarul élnek, ahogy a magyar nyelv fogalmaz.
Itt semmilyen környezettudatos viselkedés nem tapasztalható.
bendgeuz
bendgeuz 2023. 08. 05. 23:53
Előzmény: #249  szieszta
#251
Orvosi főiskola? Az milyen találmány? 
Törölt felhasználó 2023. 08. 05. 20:48
Előzmény: #247  emerald
#250
Szerintem ez elvileg az egész EU területén ugyanígy működik, de ez nem 100%.
szieszta 2023. 08. 05. 19:55
Előzmény: #246  emerald
#249
Az egyik ismerősöm főiskolai nyelvvizsgával ment el Ausztriába orvosnak, aztán megkérték, egy picit gyakorolja még  a nyelvet, mert ott a betegekkel el kell beszélgetni, nem elég a szakmai. Pedig sebész, a beavatkozáskor nem nagyon tud kommunikálni az altatásban lévő beteggel. :-) Most brigádot akar vállalni valamilyen osztrák étteremben, mert állítólag ők nem németül beszélnek, hanem osztrákul.
szieszta 2023. 08. 05. 19:48
Előzmény: #244  Törölt felhasználó
#248
Ha hosszan írsz,vagy később küldöd el, többször kiírja, hogy nem tudod elküldeni, de akkor a vissza nyíllal vissza kell lépni és általában megmarad az iromány. :-)
emerald 2023. 08. 05. 19:47
#247
Nem egyszerű ingatlant vásárolni.
Kell hogy legyen portugál bankszámlád. Azt viszont csak akkor nyithatsz, ha van adószámod.
Aztán ellenőrzik honnan utalsz pénzt, avagy igazolnod kell a forrást.
.
emerald 2023. 08. 05. 19:36
Előzmény: #245  emerald
#246
Persze nyelvtudás az kell a munkavállalashoz.
Turistaként az angol elég. 
emerald 2023. 08. 05. 19:29
Előzmény: #244  Törölt felhasználó
#245
Én már nem tervezek ott dolgozni, életvitel szerűen ott élni.
Inkább csak amolyan "biztonsági tartalék" nevezzük nyaralónak valót keresek.
Az éghajlat változás, az energia hiány, esetleges háború, vagy egy huxit és ezek következményei miatt szeretnék ott valamit.
.
Ez függ a magánéletem további alakulásától is.
Törölt felhasználó 2023. 08. 05. 17:54
Előzmény: #243  emerald
#244
Sajnos egy hosszú válaszomat elnyelte az ablak, nem is tudom reprodukálni. A lényege az lett volna, hogy a célország nyelvének legalább alapszintű ismerete nélkül problémássá válhat a kinti kaland. Ugyanezt látom a nyelvtudás nélkül Németországba vagy Ausztriába érkezőknél. A német-osztrák munkaadó csak addig türelmes a gyengén beszélő külföldivel, amíg megéri neki az esetlegesen jó szaktudása miatt. De mindenképpen elvárják a nyelvtudás gyors javulását. Azt nem tudom, hogy a portugálok hogyan viszonyulnak ehhez a dologhoz.
emerald 2023. 08. 05. 16:47
Előzmény: #242  Törölt felhasználó
#243
Ami nem túl jó, az hogy ott nehéz munkát találni.
Persze ha beszéled nagyon jól a nyelvet és így vagy magasan kvalifikált hiányszakmában, akkor találsz.
Akkor jó ott élni, ha tudsz távmunkázni, vagy van egyéb bevételed.
Az ingatlan árak kb magyarországi szinten vannak. Ez madeirára igaz, Portugália egyéb része igen változó. Liszabon drágább mint Budapest.
Törölt felhasználó 2023. 08. 05. 16:15
Előzmény: #240  emerald
#242
Oh, sajnálom. Pedig egész élhető helynek tűnik, bár sosem jártam még ott. Gran Canarián éltek ismerőseim pár évig, de ahogy mesélték, szép, szép a hely, de a mindennapok elég zordak tudnak lenni a helyi spanyolok uralma alatt.
emerald 2023. 08. 05. 16:10
#241
Akik voltak portugaliában magyarok, ugyanaz tetszett nekik is mint nekem.
Vakmajom is írt a blogon, saját élményt, hasonló tapasztalatokkal. 
.
Nyugis népség, viszont szorgalmasak. Elfogadóak minden tekintetben. 
Nagyon vallásosak, de nem inzultálják a melegeket.
Igaz,azok meg normálisan öltöznek viselkednek az utcán.
Amolyan élni es elni hagyni.
Más mint a spanyol, olasz. Az éghajlatuk sem szélsőséges, hanem kiegyenlített.
Az ételeik hasonlóak a  magyarhoz. 
Rendkívül jó a közbiztonság, mint negyven éve magyarországon vidéken. 

Topik gazda

FeherTibi
3 4 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek