Lassan 1 milliárdos cégértéken forog, miközben csak az első félévben 230 milliós adózott nyeresége van. A nagytulaj(ok) meg szórja(k) folyamatosan!!! Számomra igen ÉRDEKES!!!!!!!!! Valakinek van valami sejtése????
Ez jó hír közkéz szempontjából. (Nincs részvényem, mert bár fundamentálisan látok benne értéket, de pici és nem merem megbecsülni, hogy hogyan fognak a cégre hatni a jelenlegi válságegyuttes)
Most kb. minden is abban a helyzetben van, hogy drága előállítani, feldolgozni. Munkaerő, energia, alapanyag, stb. Mezőgazdaság? Nincs ember, aki van, az drága, műtrágya ára egekben, stb. Autóipar? Nincs ember, aki van drága, alapanyagok, energia ára az egekben. Kiskereskedelem? Nincs ember, aki van drága, energia, szállítás, raktározás ára az egekben. Stb. Persze, mással küzd a balatoni büfés és mással a miskolci optikus. Egyik nem talál embert, a másiknak meg bemondanak egy korábbihoz képest ötszörös árat a szemüveglencsére a beszállítók. Akkor most minden leáll? Vagy ingyen dolgozunk? Vagy alkalmazkodunk?
Hasonlítsd össze a cég számait a Masterplast-tal. Ahhoz képest arányaiban a Polyduct lényegesen alacsonyabb áron forog. Fajlagosan minden tekintetben (bevétel, eredmény, saját tőke) sokkal alacsonyabban értékelt.
A fentiek egy részvényre vetítve - Polyduct (Masterplast) - Bevétel: 30.442 (4.832) - Adózás előtti eredmény: 3.347 (469) - Saját tőke: 20.346 (1.222)
A Polyduct utolsó ára 16.000/részvény, a Masterplast 3.570/részvény.
A fentiek az épp aktuális részvényárfolyamra nézve, %-ban - Polyduct (Masterplast) - Bevétel: 190% (136%) - Adózás előtti eredmény: 21% (13%) - Saját tőke: 127% (34%) A magasabb % érték a jobb.
Ha a Masterplast innen még feleződne, akkor kb. hasonló lenne a két részvény árazása. Persze nem mondom, hogy ilyen egyszerű két céget megítélni, más a cégek mérete, eladósodottsága, működési környezete, stb. De továbbra se látom, hogy a Polyduct túlértékelt lenne. Kifejezetten alulértékeltnek mondanám. Talán az egész BÉT legalulértékeltebb cége. Ami valszeg Nagy Antal eladásainak köszönhető. Vagy Ő tud valamit, ami nem látszik a publikus számokból, vagy nagyon kell neki a kp.
Itt is lesz valamikor féléves jelentés, lévén az kötelező, legkésőbb szeptember 30-ig közzé kell tenni.
Köszi a részletes tájékoztatást! Azért szerintem ez egy kicsit más tészta mint az ingatlanbiznisz. A műanyag kőolajszármazékból készül, előállítása és feldolgozása meglehetősen energiaigényes. Most mindkettő ára felszökött és a jövő bizonytalan szintén mindkettőnél. A BÉT-en jóval ismertebb műanyag feldolgozó cég a Masterplast árfolyama is rendesen bezuhant mostanában. Nekik bő egy hónap múlva, Július 28-án lesz a féléves jelentésük. Lehet tudunk belőle következtetést levonni a Polyduct várható eredményeiről is. Ma senki nem vett részvényt ezért esélyesnek tartom a héten a 14000 körüli szint ismételt megjelenését.
A legutóbbi gondolathoz: ha neked van egy 30 éve vásárolt, azóta is karban tartott, felújított lakásod, akkor nem fogod azt mondani, hogy neked azt megéri a piaci ár feléért, ötödéért is eladni, csak azért, mert azt 30 éve a mostani árak harmincad részén vetted. Persze, lehet olyan élethelyzet, hogy gyorsan kell a pénz és többet engedsz az árból, de ez annál is ugyanúgy igaz, aki 1 éve vette a szomszéd lakást.
A Polyduct-nál Nagy Antal pénzre váltaná a részvényeit. Vagy annak egy részét. Ő kell eldöntse, hogy mennyiért hajlandó azokat eladni. Vevő biztos lesz rá, max Nagy Antalnak nem fog tetszeni a vevők ajánlata. Neki kell azon elmélkednie, hogy milyen utat követ.
Én, amit látok a cégből, úgy érzem, hogy ezeken a szinteken nagyon alulértékelt a részvény, nincs arra utalás, hogy ne így lenne. Majd az idő eldönti, hogy így volt-e.
A cég (=kibocsátó) tőzsdére lépésével az összes részvénye bevezetésre került a BÉT-re. A cég részvényei a bevezetés pillanatában az akkori tulajdonosoknál voltak, egy darab se volt a cég (=kibocsátó) tulajdonában. Azaz maga a cég a bevezetés során és azóta se adott el részvényt, illetve nem vont be tőkét. Ezt tehette volna meg egy IPO keretében, de ezzel még nem élt a cég. Nemhogy nem vont be tőkét, de még osztalékot is kifizetett, azaz nemhogy a cégbe beáramlott volna tőke a tulajdonosok (=részvényesek) felől, épp ellenkezőleg, kifele ment tőke a cégből a részvényesek felé.
Ahogy előbb is írtam, egy cég többféle okból jöhet a tőzsdére, a valóság ezek keveréke szokott lenni. Részbeni exit, tőkebevonás, adózás, presztizs, stb. (már önmagában a szochó megspórolása is adózási előny, nem beszélve a TBSZ-ről). Sok nyűggel jár egy bevezetés, sok pénzbe kerül, sőt, még a tőzsdei jelenlét is drága mulatság, szóval valószínűleg egy hosszútávú (általunk nem ismert) összetett terv áll egy ekkora méretű cég bevezetése előtt. Ez nem csak erre a cégre érvényes, az összes hasonlóra.
A közkéz egy fogalom, az 5% tulajdoni hányaddal nem rendelkező részvényesek összességét takarja. Ilyenekből volt már a bevezetéskor is, így a közkéz akkor kb. 15% körül alakult, most nem nézem vissza a doksikat, de meg lehet nézni. Természetesen lehetnek olyan eredeti tulajdonosok, akár a közkézben, akár nagyobb tulaj, aki a részvényeit eladná. Ez egy természetes dolog, ők is olyan részvényesekké váltak, mint a többiek, úgy általában nézve ezt a BÉT-en. Lehet azon elmélkedni, hogy miért pont ők voltak részvényesek a bevezetéskor (pl. munkavállalók, kockázati tőkét adtak korábban a cégnek és tulajdonrészt kaptak, stb.), de ezt úgy se mi fogjuk kitalálni. És hogy aki most elad, az mennyin jutott a részvényéhez? Valszeg olyan áron, amit a cégbe lépésükkor a körülmények indokoltak. Ez teljesen más ár akkor, ha 2-5-10 éve lett itt valaki tulajdonos. Megint csak nem nézem vissza (bevezetéskor megnéztem, ahogy a további 15 nemrég bevezetett céget is), de emlékszem, hogy ez a cég az utóbbi 20 évben sokat fejlődött. Azaz ha 10 éve vett itt valaki tulajdonrészt, az biztos sokkal olcsóbban jutott hozzá ahhoz képest, mintha 2 éve vásárolta volna be magát. De ennek sok jelentősége nincs, a részvény annyit ér, amennyit adnak érte, nem annyit, amennyin valaki 2-5-10 éve megvette.
Közben megjött a válasz, a már korábban 1.800 db-ot eladó (ahogy azt pár hozzászólással korábban írtam) Nagy Antal adott el június 16-tal bezárólag még további kb. 450-500db részvényt, ezzel átlépte a 10%-ot. Az elmúlt napokban volt kb. 1.000 db forgalom, ennek felét adta Ő. Nem mondom, hogy Ő adta 13.000-en is, de akár az is elképzelhető. Azt, hogy miért adja, azt Ő tudja. Egy cég tőzsdére lépésének több oka is lehet: - adózásilag kedvezőbb a tőzsdei cégből osztalékot kivenni, - új részvények kibocsátásával tőkebevonás, - meglévő tulajoknak lehetőség exit-re, stb. Nagy Antal ez utóbbit műveli, legalább is részben (vagy teljesen?) eladja a részvényeit.
Tulajdonosi struktúra 2022. jún. 20. 08:42 Szerző:
POLYDUCT Nyrt. Tulajdonosi struktúra 2022.06.16. napján érkezett tulajdonosi bejelentés alapján Csatolt dokumentumok:
Köszi a választ. A fogalomzavar létezik, mert elég sok mindenről fogalmam sincs. Most például nem értem hogyan lesz a cégnek pénze a részvény kibocsátásból. Eddig azt gondoltam, hogy a közkéznek szánt mennyiséget adja el a cég a tőzsdei bevezetéskor és abból van bevétele. Fél éve még Zrt volt és Zrt esetében nincs közkézhányad. És akik induláskor rendelkeztek a közkézhányad valamekkora részével mennyiért jutottak hozzá? Esetleg névértéken? És ki kínálgatott a múlt héten 970 db-ot 20000 Ft környékén?
A közkéz egy fogalom, az 5% alatti tulajdonosokat takarja. A bevezetésekor már volt kb. 15% közkéz. A kereskedés indulásakor a kibocsátó tulajdonában nulla darab részvény volt, azóta sincs részvénye. Így eladni se tud részvényt. A kereskedés során részvényesek tehetnek be eladási ajánlatot. Pl. az egyik nagytulaj adott el bő 1.800 db részvényt, apránként, ez kiderült a részvénykönyv frissítésekor, amit publikált a cég. A cégbe az elmúlt fél évben nulla forint került be a részvénykereskedésből. Ugyanakkor 75 millió forint ment ki a cégből a részvényesek felé osztalék jogcímen.
POLYDUCT Nyrt.