Topiknyitó: Törölt felhasználó 2014. 01. 31. 12:57

Bund   

Klassz a szitu ismét... valamikor tesztelnie kellene visszafelé a duplaalj nyakvonalát 142-nél.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2014. 06. 30. 15:57
Előzmény: #319  Törölt felhasználó
#320
"Certiben május 29-én 1200 Ft körül lehetett s18-at venni..." elírás

helyesen: Certiben május 19-én 1200 Ft körül lehetett s18-at venni...
Törölt felhasználó 2014. 06. 30. 15:54
Előzmény: #316  goapsy1
#319
"...Valamikor viszont az elmúlt hónap folyamán eltűnt az a 350 ft a certi árából (mert hiszen egy hónapja, ugyanilyen bund árfolyamnál 1200 volt.)"

A charton látható Bund árfolyamérték látszólagos kuszasága zavarhat meg. Tehát:

A chart alapján kb. május 19-én járt ugyanebben a magasságban (az még a júniusi kifutású konti volt). Certiben május 29-én 1200 Ft körül lehetett s18-at venni...

Aztán június elején megtörtént a hatis kontiban a váltás 120 BP-s piros backward gyertyával... az Ersténél június 04.-én volt rollover, június 06-án lehetett ismét 1200 körül venni újra, DE MÁR 120 BP-vel alacsonyabb chartállásnál. Tehát az Ersténél a certi ára nem változott, míg a charton az árfolyam közben 120 BP-vel lentebb került... onnantól (június 06./1200 Ft/s18) elkezdtünk ismét felfelé oszcillálni egészen máig, ahol majdnem ismét elértük a május 19.-i csúcsot, de már a 120 BP-nek megfelelő diszkonttal... tehát a certi jelenlegi tőkeáttétele és belső értéke mellett 120 BP-nyi backward kb. 350 Ft-ot tesz ki certiárban. Nálam stimmel a dolog, az előbb ismét utánanéztem a charton, de amikor van pozim, úgy is mindig figyelni szoktam.

Bocs, ha túl bonyin írtam... nem tudom másképp.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 06. 30. 15:38
Előzmény: #317  goapsy1
#318
nem vagyok én sem igazán profi, csak van olyan, amiben elég sok tapasztalatom van (meg olyan is, amiben nincs)
a CFD amúgy nem nekem való teljesen, mert én szeretem a kisebb papírok egy-egy (általam szelektált) körét, arra meg nincs CFD...
a német warrantok viszont nagyon változatosak, bár igazán kis cégeket ők sem fednek le (arra ott van maga a részvény)
goapsy1
goapsy1 2014. 06. 30. 15:02
Előzmény: #315  upgrayeddAKS
#317
goapsy2@gmail.com

mondjuk velem nem sokra mész ilyen téren, sose kereskedtem még bund-dal :)

mellesleg én csak amatőr vagyok még kereskedési téren, de ti, profik, miért nem CFD-vel kereskedtek?
én csak azért nem, mert kevés a tőkém, nem lenne értelme átcuccolni vele.
goapsy1
goapsy1 2014. 06. 30. 14:57
Előzmény: #311  Törölt felhasználó
#316
"backward miatti charton leolvasott parallaxis hibára vonatkoztatva tűnik úgy, mintha itt arbitrálni lehetne a certiben... "

Biztos?
Teszem azt, most lejárat előtt ugyanazt látom majd a bund árfolyamokban, mint legutóbb, 3 hete váltáskor. (hogy pl a decemberi jóval alacsonyabb árfolyamon fut, mint a szeptemberi.)
Eszerint ha akkor long certit veszek, ugyanúgy keresek én is 350 f-ot certinként, mint akik most abban voltak, 3 hete?
Mert hiszen ha akkor működött a folyamat, most is működnie kellene.
Viszont ez akkor már erősen az ingyenebéd kategória lenne, hisz elég lenne megnéznem a különféle lejáratok jegyzését, és annak megfelelően poziba állnom.

"nekem is volt shortcertim a váltáskor, ugyanott folytatta az ár mint előtte"

Sajnos csak a kiugró értékeknél követtem a bund-ot, nem tudom, hogy zajlik egy ilyen "értékcsökkenés".
Valamikor viszont az elmúlt hónap folyamán eltűnt az a 350 ft a certi árából (mert hiszen egy hónapja, ugyanilyen bund árfolyamnál 1200 volt.)
Ez nyilván kiárazódott belőle valamikor, de nem tudom mikor, és hogy.

Ha nem egyik napról a másikra, akkor hogy?
Folyamatosan elvettek belőle napról napra?:)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 06. 30. 14:56
Előzmény: #314  Törölt felhasználó
#315
igen is meg nem is :)
manapság inkább már csak figyelem a certiket, mert jobban működik nálam a részvény - ezért ritkán lépek, és csak olyat választok, amit jól ismerek...
ha jól tudom, 08-22 között folyamatosan megy az árjegyzés, de én még nem feszegettem ezeket a korlátokat :)
a KBC egyébként drága (mint minden magyar cég), de legalább jók :) (ez messze nem igaz a magyar cégek nagy részére sajnos)
igaz, én most épp csak a bankján keresztül adok-veszek

régebben sokkal többet használtam a stuttgarti meg a többi tőzsdét, sztem egyre gondolhatunk ebben (említetted a német nyelvet)
én legalábbis jobban szeretem, ha nem vagyok egy adott kibocsátóhoz kötve, aki csak mint vendor működik :)
ha van energiád/kedved a certikről dikurálni, akkor mailen is tudunk tapasztalatot cserélni, bár nyilván mindenkinek mások a preferenciái.
nyílt fórumba azért sok olyat nem írnék le, amit mailen minden további nélkül igen :)
a nem túl vicces warrantbuf(Horgászcsali)freemail(pötty)hu

címet választottam "tárhelyül"

Goapsy is "meg van hívva" :)
konspirálunk majd, mint a Bilderberg :)

görög betűkkel meg minden konspiratív-szabadkőműves :) cuccal...

azt is megígérem, hogy a vogon költészetet nem fogom bemutatni senkinek...
Törölt felhasználó 2014. 06. 30. 14:28
Előzmény: #310  upgrayeddAKS
#314
Kösz... csak úgy belerázódtam, mert szerettem volna találni egy olyan instrumentumot, aminek érdekelnek a háttérben zajló folyamatai is... ha meg már tudok németül, használjam is ki valamennyire nem igaz? :)

KBC-nél certizel euróban? Még nem próbáltam ki, de pár nappal ezelőtt már átnéztem a felhozatalt... szép kis lista van Bundból (is)! Mik a tapasztalataid eddig? Árjegyzés meddig van? 08-22 között folyamatosan? Az jó volna, mert akkor lehet, h. rövidesen átcuccolok oda.
Törölt felhasználó 2014. 06. 30. 14:20
Előzmény: #312  Törölt felhasználó
#313
Kontiváltásnál ketté kell választani a hati kontraktus charton látható hosszú piros (vagy zöld) gyertyáit a certi árfolyamától... amennyiben kontiváltáskor nem jön új certi, hanem a régi megy tovább, olyankor nincsen árelmozdulás a váltás előtti ill. utáni certiértékben (a charton természetesen van!)

Az egyetlen, amit ilyenkor csinál az Erste, hogy a backward vagy contango tényleges BP értékének Ft-ekvivalensét hozzáadja vagy levonja a kiütési árból... és ezt helyesen is teszi.
Törölt felhasználó 2014. 06. 30. 14:15
Előzmény: #309  goapsy1
#312
ezt nem értem, ilyen biztosan nem volt... nekem is volt shortcertim a váltáskor, ugyanott folytatta az ár mint előtte, csak a charton jelent meg a hosszú piros backward-gyertya.
Törölt felhasználó 2014. 06. 30. 14:10
Előzmény: #308  goapsy1
#311
Ok, akkor félreértettem... bocs. :)

A korábbi kérdésedet tkp. már (helyesen) meg is válaszoltad magadnak, valóban mind a két certiben ugyanaz az árelmozdulás történt, csak ellentétes irányban... illetve tkp. nem is történt árelmozdulás, csak a backward miatti charton leolvasott parallaxis hibára vonatkoztatva tűnik úgy, mintha itt arbitrálni lehetne a certiben... (nem lehet)

A másik észrevételed is helyes. Amikor nagy érelmozdulás lép fel két negyedéves konti között, olyankor a Bund chartja kb. 2-3 hétig használhatatlan TA-ra... erről is írtam korábban.

Épp emiatt én már csak a hozamchartot használom, de olykor ott is vannak furcsaságok, hiszen pld. a legutóbbi június 3-i kötvényaukció hosszú zöld hozamgyertyája már csak az új kontiban jelent meg 120 BP-s csökkenésként... az ilyen torzítások miatt lehet az, hogy jelenleg a Bundban a 2013-as ATH körül vagyunk 147,1 körül, hozamban viszont még jóval az akkori érték fölött... tehát a közben fellépő ilyen-olyan torzítások miatt van még jócskán hely a hozamesésre (Bund emelkedésre).

Ez az instrumentum egész embert kíván, nagyon sokféle hírt, adatot kell követni nap mint nap... de sajnos még ez sem biztosíték a tartós profitra... hasonlóan bármely más instrumentumhoz. A német oldalak is elég szűkszavúak ill. homályosan fogalmaznak kötvénypiaci kérdésekben. Óriási és ennek megfelelően nagyon likvid piacról van szó, senki sem fogja egyértelműen letenni a garast egyik vagy másik irányban.

"2, Honnan lehet tudni, hogy a határidő váltáskor merre lesz majd a gap?"

Az új, decemberi kifutású kontiról már most is lehet tudni, hogy csaknem 200 BP backwardje lesz... itt nézheted meg, hogy éppen hol kötnek benne a koránkelők: 145,16-17nél egyébként: link A "SEP 2014" fület kell megnyitni és kiválasztani a decemberi kontraktust. Már ma is kötöttek benne 239 db kontit. Természetesen jelenleg még a szeptemberi kontraktus a leglikvidebb, ma eddig 208ezer db kontival kötöttek benne (elég gyenge volumen egyébként).
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 06. 30. 13:51
Előzmény: #306  Törölt felhasználó
#310
a kollégához hasonlóan én is elismerésemet fejezem ki... saját tapsztalat és/vagy tanultad valahol?

van olyan kibocsátó, amit általában preferálsz a többihez képest? én egyéb warrantok esetében azt tapsztaltam, hogy komolykülönbségek vannak főleg a kiszámíthatóság terén (pl. pont a sokat szidott Goldman Sachs az egyik legjobb partner szerintem, legalábbis az USA cégei közül)
hozzáteszem: én pont Bundban nem utazom :)
goapsy1
goapsy1 2014. 06. 30. 13:39
Előzmény: #308  goapsy1
#309
ja, és még egy kérdés:
tegyük fel, épp váltás előtti napon vett valaki short certit.

lefeküdt úgy, hogy 1400-at ért a certije, és reggel, mikor bekapcsolta a gépet, már csak 1050-et? :O
goapsy1
goapsy1 2014. 06. 30. 13:36
Előzmény: #306  Törölt felhasználó
#308
"Ez ugyanolyan volna, mintha egy olcsóbb Dax certit be akarnál cserélni egy drágábbra és így bezsebelni a kettő közötti hasznot... :)"

Ez nem ugyanaz, ha jól látom...
Az ugyanis 2 külön certi, csak az alaptermék, meg az irány (long v short) ugyanaz.

Itt viszont a következő a szituáció: 1 hónapja, ugyanilyen bund árfolyamnál ha megvettem volna ezt a certit, 1200 ft-ba került volna. Most 850. Tehát a shortosoktól eltűnt 350 ft.

Felteszem, akkor ez a folyamat ellentétes irányba is működött, tehát a long certi 350 ft-val többet ér most, mint 1 hónapja ugyanilyen bund árfolyamnál. (azt nem figyeltem akkoriban, szóval ez csak tipp, de gondolom, így van.)

Erre magyarázat lehet az, amit már írtál vhol lejjebb, h a jelenlegi bund-árfolyam 148-149-es szintnek felel meg a régiben.

Viszont ha ez így van, akkor

1, A technikai elemzés teljesen használhatatlan bundban. Én, mint laikus, egy sávozó piacot látok a charton, s annak 147-es ellenállásánál léptem shortba.
Erre kiderül, hogy tulajdonképp azt már régesrég áttörtük, s ez egy kőkemény long piac?!?!?!

2, Honnan lehet tudni, hogy a határidő váltáskor merre lesz majd a gap?
Elég annyit csinálnom, hogy ha a távolabbi határidő ára alacsonyabb, mint a közelebbié, akkor pl beleülök long certibe, mint ahogy aki most ezt tette, az zsebretehette a 350 ft különbözetet?

Gyakorlatilag ezzel a certi értelmét veszti, mert bund lejárat előtt kalkulálhatatlan, hogy hol lesz az árfolyama 2 hét múlva?
Törölt felhasználó 2014. 06. 30. 13:07
Előzmény: #306  Törölt felhasználó
#307
Tehát célszerű a Bund esetében mindig együtt nézni a 10-éves német hozamchartot is a Bund chartjával.

Pillanatnyilag meglehetősen nyilvánvalónak tűnik, hogy a német 10-éves hozamban erőteljesebb felpattanás várható... link

Mivel viszont mindenki ezt várja, mi szokott történni általában?... azaz a jegybank és kapcsolt intézményei által megtestesített nagy fehér cáparaj milyen szentimentű piacon tud alaposan belakmározni minden különösebb fáradság nélkül?
Törölt felhasználó 2014. 06. 30. 12:42
Előzmény: #303  goapsy1
#306
Nézzük sorjában.

"...Akkor a konklúzió az, hogy nem érdemes negyedéves lejárat előtt certit venni?"

Ez mindig az certi lejárati dátumától függ. A jelenlegi 1-1 db longos ill. shortos erstés Bund certi jövő év március közepén jár le... már ha előtt ki nem ütik valamelyiket (vagy akár mindkettőt) :) Az Erste aktuális certiárai nem fognak változni a mögöttes termék kontraktusváltásakor beálló backwardation vagy contango esetében sem, mivel ő mint duplán derivált termék x-edik szolgáltatója megteheti, hogy egyszerű rollover keretében igazítja hozzá a kibocsátott certifikátja árát az új negyedéves Bund kontraktushoz.

"...Viszont ha előre lehet tudni a contango vagy backwardation eltérést, mi akadályoz meg, hogy bund lejárat előtt vegyek long certit, és 2 nap alatt bezsebeljem a hasznot?"

Ez nem lehetséges. Ez ugyanolyan volna, mintha egy olcsóbb Dax certit be akarnál cserélni egy drágábbra és így bezsebelni a kettő közötti hasznot... :) A negyedéves Bund-kontik között sincsen átjárás... ha beleültél az egyikbe, abból csak ugyanabban a kontiban tudsz kiszállni, már amennyiben az Eurexen kereskedsz valamelyik határidős "nagy" Bund-kontraktussal.

A Bundra kiírt több száz certifikátnál már más a helyzet. Ott a certifikát kibocsátója kénye-kedve szerint strukturálhatja a termékét... azt is megteheti, hogy akár egy egész évre ír ki certifikátot (figyelmen kívül hagyva a mögöttes termék kontraktusainak negyedéves változását), így az ő certijének ára független lesz a mögöttes termék egymást követő kontraktusainak árváltozásától. Itt csak a kiütési szintet kell hozzáigazítania a backwardation vagy contango mértékének megfelelően.... ez történt a legutóbbi június eleji "nagy" Bund kontiváltásakor is, ahol az Erste certije változatlan áron ment tovább, a kiütési szint viszont az éles Eurex-konti 120 BP-nyi backwardjéhez igazodott, azaz alacsonyabb szintre került a certiben.

Összefoglalva, a Bund-nál sincsen ingyenebéd... :) Ami igazán lényeges, az az, hogy a Bund mozgásának alapjául szolgáló 10-éves német kötvényhozam miképpen alakul, a Bund ugyanis annak a változásait követi, a hatis befektetők is tulajdonképpen a német 10-éves hozamra fogadnak a Bundban... mivel a hozamra nem létezik közvetlenül kereskedhető instrumentum.
goapsy1
goapsy1 2014. 06. 30. 12:37
Előzmény: #304  upgrayeddAKS
#305
igazából fel se tűnt ez a jelenség, csak mikor visszanéztem a régebbi chartokat...

nem is vagyok ismerős bundban, ez az első eset, h ilyen certit vettem, az extrém, ATH szint miatt.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 06. 30. 12:29
Előzmény: #303  goapsy1
#304
nem tudom, hogy az Erste ezt hogy csinálja, de sok market maker-nél ilyenkor nagyon megugrik a spread
certi meg egyéb ilyen papírok vétele előtt nagyon érdemes megnézni, hogyan reagált különböző esetekben a papír
persze egy nagyon rövid távú certinél erre nincs idő (nincsenek adatsorok), ezért is érdemes olyat választani, ami hosszabb...
goapsy1
goapsy1 2014. 06. 30. 11:45
Előzmény: #301  Törölt felhasználó
#303
Köszi szépen. :)
Közben kicsit visszaolvasgattam, nem semmi, amit leírtál már ebben a topikban. Úgy nézem, amit te nem tudsz a bundról, azt nem is érdemes tudni... :)))

Akkor a konklúzió az, hogy nem érdemes negyedéves lejárat előtt certit venni?

Viszont ha előre lehet tudni a contango vagy backwardation eltérést, mi akadályoz meg, hogy bund lejárat előtt vegyek long certit, és 2 nap alatt bezsebeljem a hasznot? Ha a short certi értéke ilyen sokat csökken egyik napról a másikra, akkor a long certié ugyanennyivel nő, nem?

Gondolom, valami nem stimmel ebben, mert ha ez így lenne, a világ legkönnyebb pénzkereseti forrása ez lenne, de mi nem stimmel?
goapsy1
goapsy1 2014. 06. 30. 11:38
Előzmény: #300  Törölt felhasználó
#302
tudom, de sajna erstés vagyok...
Törölt felhasználó 2014. 06. 27. 18:01
Előzmény: #299  goapsy1
#301
ez csak látszólagos "parallaxis-hiba" :)

A Bund árfolyamát negyedéves kontraktusokban jegyzik. A kontraktusok árai között alkalmanként jelentős contango vagy backwardation léphet fel... korábban már írtam erről.

Mivel az Erste nem minden negyedéves kontraktusváltáskor indít új certit, hanem általában fél évig - vagy akár mint most egy teljes évig is - ugyanazt a certit használja, ezért az Eurex kontraktusok közötti olykor jelentős árfolyameltérést nem érvényesíti a certiben, hanem rollover keretében ugyanazon az áron viszi tovább, ahol a régi konti zárt... mivel a bázistermék ára viszont a legutóbbi kontiváltáskor 120 BP-vel változott lefelé, ezt az árváltozást érzékeled te bundÁ-nak :).. holott nem az, teljesen rendben van a dolog. Vedd úgy, hogyha nem lett volna most június elején 120 BP backward az új kontiban, akkor most már 148 fölött volnánk... persze ott a kiütés is 150 körül lenne.

Topik gazda

birkanyiiroo
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek