Én már nagyon régóta mondom hogy ez lesz
még maci itt sem volt mikor én már mondtam hogy
snp 600 meg 750
de még most is vannak olyanok akik nem hiszik el.
gazdaság
Világméretű recesszió, 1946 óta először
2009. március 1., vasárnap 15:36 InfoRádió / MTI Kinyomtatom Elküldöm Betűméret + -
A II. világháború vége óta példátlan módon, a világgazdaság egésze recesszióban lesz az idén, áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház hétvégi előrejelzésében, amely szerint a kétezer milliárd dollárhoz közelítő értékű gazdaságélénkítő programok később jelentkező finanszírozási terhei miatt a távlati növekedési kilátások sem túl jók.
A Centre for Economics and Business Research (CEBR) új prognózisa szerint idén olyan országok és térségek lesznek recesszióban, amelyek együtt a világgazdasági össztermék (GDP) kétharmadát adják, köztük az Egyesült Államok, az EU, Nagy-Britannia és Japán.
Ennek következtében a CEBR számítása szerint a globális GDP-érték az idén - piaci árfolyamon számolva - reálértékben 0,4 százalékkal csökken.
A ház elemzése kiemeli: világszintű recesszió legutóbb 1946-ban volt, amikor a világgazdaság még a II. világháború következményeit szenvedte, és az Egyesült Államok már kezdett leállni a haditermelésről.
Az amerikai GDP 1945-ben 1,2 százalékkal, 1946-ban 11,5 százalékkal, 1947-ben 0,7 százalékkal csökkent, csak 1948-ban tért vissza a növekedés az Egyesült Államokba, 4,3 százalékos ütemben.
Korábban viszont, az emberiség számára legnehezebb háborús években az Egyesült Államok hazai össztermékének növekedése messze meghaladta az évi 10 százalékot is: 1941-ben 17,1 százalékkal, 1942-ben 18,4 százalékkal, 1943-ban 16,5 százalékkal bővült, még 1944-ben is 8,2 százalékos volt a többlet.
Más nagy londoni házak is arra a következtetésre jutottak, hogy az idei lesz a háború utáni első olyan év, amikor a világgazdaság egésze recesszióba süllyed.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - márciusra szóló átfogó világgazdasági prognózisában azt írta: immár vásárlóerő-paritáson és a nemzetközi kereskedelem pénzügyi feltételeit jobban tükröző piaci árfolyamok alapján is globális recessziót vár.
Az előbbi számítási módszerrel az eddig jósolt 0,2 százalékos növekedés helyett a cég az új jelentés szerint 0,8 százalékos világszintű GDP-visszaesést valószínűsít, a II. világháború óta először.
Piaci árfolyamon számolva az EIU londoni elemzői az eddigi 0,9 százalék helyett 1,9 százalékos globális GDP-csökkenést várnak 2009 egészére.
A ház indoklása szerint a világgazdaság állapota "riasztó ütemben romlik", és az ipari termelés, valamint a kereskedelem decemberi-januári "összeomlása" azt mutatja, hogy e romlási folyamat most már minden térségben szinkronizált módon zajlik.
A márciusra kiadott új EIU-előrejelzés szerint az euróövezetben az idei év egészében 2,9 százalékos gazdasági visszaesés várható a cég prognózisában szereplő 2,0 százalékos, és a még eggyel korábbi jelentésben jósolt 1,2 százalékos GDP-mínusz helyett.
A ház ráadásul már 2010-re is recessziót tart valószínűnek a valutauniós térségben, 0,2 százalékos egész éves
A CEBR hétvégén kiadott új előrejelzése szerint az EU egésze is mély recesszióban lesz az idén; a cég 2,3 százalékos GDP-mínuszt jósol az uniós országcsoportra.
A CEBR londoni elemzői kiemelték, hogy "Kína sem szabadult meg exportfüggőségétől", és a külső kereslet elapadása miatt az eddig rendre 10 százalék feletti kínai növekedési ütem a ház előrejelzése szerint az idén 5,7 százalékra lassul. Más londoni elemző cégek még a kínai recesszió kockázatát sem zárják ki.
A Lombard Street Research nevű londoni makrogazdasági elemző csoport minapi helyzetértékelése felidézte, hogy a januárral zárult félévben a kínai export csaknem 20 százalékkal zuhant.
A cég londoni elemzőinek számításai szerint a kínai export a hazai össztermék-érték (GDP) 40 százalékának felel meg, és a kivitel 20 százalékos esésével az eddig hosszú távon érvényesült 10 százalékos éves gazdasági növekedés hajtóerejének több mint a fele eltűnik.
A beruházások a kínai GDP több mint 40 százalékát teszik ki, és ebből 25 százaléknak megfelelő GDP-arányos beruházási érték a nettó kapacitásbővítést szolgálja - feltéve, hogy erre egyáltalán szükség van a kibocsátás növelése végett.
Mindezeket összevetve, a jelenlegi külső helyzetet figyelembe véve a Lombard Street Research szakértői úgy vélik, hogy komoly a tényleges kínai recesszió kockázata.
A CEBR hétvégi londoni elemzésének szerzői úgy számolnak, hogy a világ vezető gazdaságaiban eddig bejelentett központi gazdaságélénkítő intézkedések összértéke eléri az 1800 milliárd dollárt.
Ennek hatására 2010-ben már növekedés várható, azonban "semmi nincs ingyen", és a következő évek növekedési ütemét éppen a serkentő programok finanszírozására szolgáló adóemelések és kiadáscsökkentések fogják lassítani, áll a Centre for Economics and Business Research új elemzésében.
Kedves Maci!
Attól függ , hogy milyen időtávon gondolkodsz.
Más példa :
Urán részvények vásárlását javaslom. Én ismerek ebből kb 20 db-ot . Eszem ágában sincs azt mondani, hogy mind a húsz nyerő. Az én uránbányám árfolyama 2008 novemberétől emelkedik (+50%), de néhány uránbánya veszített étékéből.
Egis , Richter biztosan nyereséget hoz, de nem a válság alatti ingadozások közepette.
Konklúzió: Mindenki szabadon dönt a vásárlásairól . Most az esések közepette lehet kockázatos vásárlásokat tenni vagy várni ízlés szerint.
Senki nem garantál rövidtávú hasznot.
Általában a saját döntéseimet az alábbiak szerint teszem: 70 % hold
15%sell
15% buy
Ha valamiről azt állítom , hogy jó, az azt jelenti, hogy hosszútávon jó, fundamentálisan megbízható.
A saját indikátorom jelzése : hold-sell (pillanatnyilag rövid távon hosszú távon hold -buy)
Sok szerencsét Neked és sok értelmes bírálatot magamnak.
A pénteken publikált makroadatok katasztrofálisak lettek(-6,2 százalékos USA GDP!), a Citigroupot pedig részben államosítani kellett, így minden adott lehet a további esésre, ami komolyabb teret nyithat ismét lefelé a fontos szintek elesésével.
Amennyiben viszont még ilyen események mellett is megveszik a részvényeket, akkor egy időre fellélegezhet a piac. Az első lépéseket megtették Európában a régiós bankok támogatására, ez ügyben a hétvégén további hírek várhatóak. Az eddig megszellőztetett 25 milliárd eurós keret kezdetnek azonban nem rossz - teszik hozzá a Raiffeisen elemzői.
Az utóbbi napok jelentősebb vásárlásait követően az OTP saját részvények aránya elérte a 7,8 százalékot. Könnyen elképzelhető, hogy egy esetleges EBRD-vel (Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank) kötendő megállapodás részét is képezheti. Ahogy a legutóbbi gyorsjelentés után elmondták, az EBRD-vel tárgyalásokat folytatnak mind a hazai operációban, mind pedig az ukrán leánybankban való esetleges részvételről.
Miután az OTP jelezte, hogy részvényhígulás nem kerülhet szóba, az EBRD részvétele alárendelt kölcsöntőke és/vagy saját részvények átadásán keresztül valósulhatna meg. Jelen pillanatban nincs érdemi hatása az árfolyamra, azonban egy ilyen lépés kedvezően hathatna erre is.
OTP részvényesek ide!