Topikgazda: Törölt felhasználó 1970. 01. 01. 01:00

Forgalom, forgalom (Vakmajom)  

Középtávra részvényt venni egy emelkedô piacon kell. Mégha unalmas is, nem lehet eleget zsolozsmázni, hogy az indexnek elôször növekvô forgalom mellett emelkedô pályára kell állnia, és aztán lehet venni a bázisból kitörô részvényeket - ha vannak. A kritériumok közül a piac a legfontosabb, és épp a piaccal volt eddig a legtöbb gond, hiszen a meghatározó, indexmozgató papírok egy része problémás - különösen a "legfrányább M.", a Matáv.
A magyar piacot pszichológiailag is annyira befolyásolja, hogy trendszerűen esô Matáv mellett képtelen a piac stabilan emelkedni - ahogy az elmúlt két hétben kiderült. Egy oldalazó, esetleg korrigáló Matáv mellett elvileg már lehetnének tartósan emelkedô papírok. Most halvány esély mutatkozik erre, hiszen az egyébként mind fundamentálisan (magas árazás, kérdéses profitabilitás, hatalmas költségek), mind technikailag (épp elhagyott éves mélypontok) gyenge szektor látványos korrekcióba kezdett, s ezzel párhuzamban a Matávon is megvan az esélye némi szimpátiamozgásnak. Ennyi disztribúció, következésképp ennyi beragadt mellett persze valószínűtlen a tartósan piac feletti teljesítmény - de erre nincs is szükség. Elég, ha stabilizálódik, és "békén hagyja" a piacot. Fél szemmel lesni kell.
#kép:mat000904.jpg:b#
Ha a piac megfelelô, azaz legalább a mostani szűk sávból kitör (sávban semmi teendôje a középtávú játékosnak), meg lehet venni a stabil bázisból nagy forgalom mellett kitörô, növekvô profitabilitású, fenntartható(nak látszó) növekedési ütemükhöz képest aktuális P/E értékükben diszkontot nyújtó társaságok részvényeit. (Ökölszabályként: az aktuális P/E legyen a tartós növekedési ütem kétharmada, vagy kevesebb). Ha a piac emelkedni akar, akkor az emelkedéshez vezetô papírok kellenek, hiszen szimpla korrekciókból, csupa korrigáló, majd újra behaló részvénybôl nem lesz bikapiac, csak 2-3 napos emelkedés. Vezetôk pedig azokból a részvényekbôl lehetnek, melyek az elsô korrekció után tovább tudnak emelkedni, majd kiépített bázisukat leghamarabb tudják nagy forgalom mellett elhagyni - és nem azokból, melyek az éves mélypontról épphogy felállnak.
Lássuk az étlapot. A kínálat még mindig elég szegényes: OTP, Egis - és kis fundamentális aggállyal a Nabi (a sorban hátrébb ott a BC is, de viselkedése alapján egyelôre éretlen). A gyönge választék oka temészetesen az, hogy a piac egésze túl mélyen van, tehát alapvetôen erôtlen.
#kép:otp000904.jpg:b#
Az OTP valamit javult, hiszen szépen konszolidálódott 16000 és 15500 között (kirázás), de továbbra sincs rajta rendes akkumuláció. Valós kitöréshez elengedhetetlen a drasztikus forgalomnövekedés. (Érdekesség: a teljesen spekulatív elsôbbségi részvény relatíve jobb erôben van, mint a törzs.)
#kép:egis000904.jpg:b#
Az Egisrôl hasonlókat lehet mondani - az új abszolút (!) rekord ugyan nem semmi 8600-as indexnél, de forgalom nélkül még nem teljesen meggyôzô.
A Nabi esetében is stabil bázist találhatunk, és itt is égetôen szükséges (volna) a forgalom. A buszgyártó részvénye annyiban kakukktojás, hogy tartósan adós a jó gyorsjelentésekkel - a növekedés ígérete azonban megvan. Hogy mire elég az ígéret, majd elárulja a piac.
#kép:nabi000904.jpg:b#
Hogy mit érdemes vásárolni, arról lehet fundamentális oldalról elképzelésünk, de a választást és az idôzítést illetôen legjobb, ha a piacra hagyatkozunk - úgy épüljön fel (vagy épüljön le) a portfóliónk, ahogy a piac diktálja. Livermore szavaival: ott vásároljunk, ahol a legkisebb ellenállás egyértelműen felfedte magát, és felfelé mutatkozik. (Értsd: Az árfolyam mindig arra igyekszik, amerre a legkisebb ellenállásba ütközik.) A forgalomalakulás fogja eldönteni, hogy érdemes-e az esetleges kitöréseket megvásárolni, illetve hogy indokolt-e a késôbbiekben egy emelkedô skálán tovább építeni a pozíciót. Jó, nagy forgalmú kitörésnél egyébként sincs idô vacillálni, egész egyszerűen venni kell - hiszen errôl szól a középtávú játék. Másrészt a legerôsebb, potenciális vezetô papírok viselkedése a piac általános állapotáról is információt ad: ha a legerôsebbekre nem jön kereslet, és vételi érdeklôdés csak a fundamentálisan problémás, s technikailag épp a rozoga fundamentum miatt gyenge lábakon álló papírokon mutatkozna, akkor a piac egésze - vezetô részvények híján - éretlen a tartós emelkedésre.
P.S.: A fent említett "legkisebb ellenállás" fogalmát talán jobban megvilágítja a J. Livermore-ról szóló könyvbôl kiragadott rövid, igen tanulságos passzus:
"A közönségnek mindig szem elôtt kell tartania a részvényspekuláció egyszerű alapszabályait. Ha egy részvény emelkedik, semmi szükség komplikált magyarázatokra, hogy miért megy. A folyamatos vásárlástól emelkedik. Ameddig így viselkedik, és csak kisebb és természetes korrekciók bukkannak fel idôrôl-idôre, a létezô legbiztonságosabb üzlet tapadni a részvényre. Ha viszont egy hosszú és egyöntetű emelkedés után megfordul, és folyamatos esésbe kezd, melyet csupán kérészéletű emelkedések tarkítanak, akkor egyértelmű, hogy a legkisebb ellenállás iránya megváltozott: már nem felfelé, hanem lefelé mutatkozik. Ha pedig ez a helyzet, minek további magyarázat? Valószínűleg jó oka van az esésnek, de ezeket az okokat csak kevesen ismerik, és a magyarázatot vagy megtartják maguknak, vagy azzal bódítják a közönséget, hogy a részvény olcsó. A játék természete olyan, hogy a közönségnek tudomásul kell vennie: kevesen birtokolják az igazságot, és nem mondhatják el."
link|mailto:vakmajo m@yahoo.com|Vakmajom |
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 09. 05. 22:10
Törölt hozzászólás
#12
Törölt felhasználó 2000. 09. 14. 22:17
Előzmény: #10  Törölt felhasználó
#11
KösziMormargin!
A hozzászólásod a kisembernek is, mint én.végre érthető és logikus. Ezt a cikket meg én fogom letölteni. Szivesen olvasnék tőled még ilyen általános elemzéseket a piacról.
Előre is köszi Ahoy!
Törölt felhasználó 2000. 09. 14. 05:31
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#10
T. Goodman!
Sokféle spekulációs módszer megfér egymás mellett, lényeg, hogy hosszútávon nyereséges legyen. Nyilván lehet a sávon belül is ügyesen trédelni. De ha egyszer lesz trend, akkor ami addig a sáv teteje volt, és adni kellett, csak ott kezdődik az igazi emelkedés. Másrészt a vélt "alj" meghalászásának van veszélye: az elmúlt két évben csomóan "meghalászták" pl. a Molt, 6500-on, 6000-en, 5500-on, 5000-en, 4500-on meg lejjebb (hogy ne is beszéljünk olyanokról, akik pl 8000-en halásztak Grabót). Sokra nem mentek vele, és zömmel most is mínuszban vannak, ha tartják. Ha egyszer tényleg beindul egy pozitív fundamentális változás, akkor ráér az ember venni akkor, amikor a trend már egyértelmű. És akkor nem a tetején veszel, hanem az igazi elmozdulás kezdetén -ami persze sosem a legmélyebb pont. Hiszen előre senki nem tudja, hol alja. Pl. 1996 decemberében marha drágának tűnt a Mol 2000 F-on. Aztán kiderült, hogy nem volt marha drága, hiszen az árfolyam nem tudja egyből "követni" a fundamentális változást..
Szóval ki-ki spekuláljon úgy, ahogy fekszik neki, csak legyen nyereséges.
Egyébkén t 8500 pontos indexnél (2000 pontra a csúcstól!) nem sok mindenről maradhat le az ember. Ha egyszer tényleg beüt a bull (nem 10-15%-os emelkedés, hanem sokkal több, új indexrekordokkal), sokkal feljebb is nyugodtan lehet vásárolni. Ha pedig nem a legerősebb papírokat veszed, még bullban is beleragadhatsz egy lemaradó, vesztő papírba. (Pl. ősszel-télen ilyen volt a Mol meg a Mezőgép: szemre olcsó volt, de nem is ment sehová -míg más papírok szárnyaltak.) Nyugodtan visszanézheted az elmúlt éveket: azok a papírok mentek a bullban a legjobban, amelyek már az általános emelkedés legelején is "magasan" voltak a többi papírhoz képest. Épp ebből látszott, hogy jók.
Törölt felhasználó 2000. 09. 13. 22:23
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#9
Pompom!
Ha jól értem mire a MOL meg a Ricsi szerinted meg V szerint jelzést adna más már kiszáll belőlük, és oda a haszon Vettél a tetején!
Szerintem a piacnak mindig igaza van: egy papír annyit ér amennyit adnak érte. Ha megy a piac én is veszek, ha esik eladok, szerintem ez ilyen egyszerű. Eddig nekem bevált.
Törölt felhasználó 2000. 09. 13. 00:30
#8
Bocsánat, nem tradernek, Goodmannek szólt az előző.
Törölt felhasználó 2000. 09. 13. 00:30
#7
Kedves trader!
pompom így látja:
A cikk nem azt mondja, hogy az Egis, Nabi, BChem fogja a sávon belüli araszolgatásban húzni az indexet. Azt mondja, ezek nagyforgalmú kitörés esetén megfelelhetnének (megfelelhettek volna) a felsorolt vételi kritériumoknak. Nem volt kitörés, nem volt vételi jel. A piac sem adott okot a vásárlásra. (Persze, a BC és Nabi chartja berondult -- azaz jelenleg még jelöltnek sem tekinthetők.) A Mol és a Richter egyelőre nem felelnek meg a felsorolt kritériumoknak - bár a Richter 17000 felett technikailag szóba jönne, noha a növekedése kérdéses.
Törölt felhasználó 2000. 09. 12. 23:20
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#6
Trader!
Félreértés ne essék, én nem akarom ledönteni a bálványodat, de ami igaz az igaz a piac araszolgat felfelé (?) és nem igazán a cikkben jelzett papírok (Bchem,Egis Nabi)huzzák az indexet, hanem azok amelyek kimaradtak (MOL, Ricsi)
Ahoy!
Törölt felhasználó 2000. 09. 10. 22:19
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#5
Goodmannak:
Én totális Vakmajom hívő vagyok, minden írását kinyomtatom. Valamit félreértettél, mert amit Vakmajomm írt, az teljesen oké, minden bejött. Lehet hogy azért jön be mindig ilyen pontosan, mert már a fél piac az írásai alapján kereskedik.
Törölt felhasználó 2000. 09. 10. 19:50
Előzmény: #3  Mate
#4
Mate!
Az az előző cikk volt!
Mate 2000. 09. 10. 09:09
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#3
T. Goodman!
SZVSZ arról szólt a cikk, hogy amíg a BUX nem emelkedik 8600-8700 fölé, ne csináljunk semmit. Én csináltam, meg is bántam:(
Törölt felhasználó 2000. 09. 09. 23:11
#2
Kedves Vakmajom!
Új emeber vagyok a tőzsde világában. Minden információra, elemzésre kiváncsi vagyok. Gyakran olvasom írásait és el kell mondanom nagyon érdekesek. Azonban a mostani elemzése az OTP-t, a NABI-t, a B-CHEM-et illetően nem nagyon jött be. Mi a hiba? Az elemzési módszer, az elemző személye, vagy a szórás?
Üdv
Goodman

Topik gazda

goodman
5 3 3

aktív fórumozók


friss hírek További hírek