Topiknyitó: Törölt felhasználó 2006. 07. 24. 12:59

OTP részvényesek ide!  

akik otp részvénnyel kereskednek
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2013. 07. 20. 10:41
Előzmény: #902253  seri2
#902260
Szerintem a "blöki" ott van elásva, hogy (mind a mai napig) jelzáloghitelnek neveznek valamit, ami NEM az.
A hazai bankok/leányok (abban a világban, ahova tartozni szeretnénk egyedülálló módon), jelzáloghitelként adhatják el a valójában jelzáloggal, adóstárssal és az adós egész életével is biztosított személyi hitelüket. A hitelek körülményei, beleértve a felvételükhöz szükséges igazolásokat, a szerződés pontjait és a feltételek változtatásának lehetőségeit, a szankciókat és a felmondás lehetőségeit is, világos egyértelműséggel ezt mutatják.
Ennyiben (és nem a kockázatok megítélési képessége alapján) az adósokat valóban megtévesztették.

A megoldás is ismert a "világban" de más a jelzálog, illetve személyi hitel esetében. (A "mix" miatt bankjaink mind a két lehetőség alól jogászi ügyességgel próbálnak kibújni).
a. jelzálog hitel: a jelzálogot átvétel kori állagában birtokba veszi a hitelező, és ezzel a szerződés hatálya megszűnik (adós megy az utcára, lakását elveszti, de nincs további adóssága)
b. személyi hitel: adós "magáncsődöt" jelent (esetleg az adóstárs és kezes is), de ha jóhiszeműek, akkor tulajdonaikat elárverezik, kapnak néhány éves "hitelezési korlátozást", szankciót, de adósságai maradékát eltörlik, amit a bank biztosítója részben megtérít. Ha rosszhiszemű, akkor pert követően becsukják.

Szóval szerintem a "blökit" kéne kihantolni, semmint pro/kontra azon vitatkozni, ki miatt szaglik a dolog, milyen légfrissítőt használjunk és ki viselje ennek a költségét.
seri2 2013. 07. 20. 10:39
Előzmény: #902254  Törölt felhasználó
#902259
egyébként megjegyzem,hogy a hitelszerződés kötelezi az adóst a ház állagának megóvására.
seri2 2013. 07. 20. 10:32
Előzmény: #902254  Törölt felhasználó
#902258
na ezt nevezzük mi magyarok leleménynek a többi nemzet meg egyszerűen szemétségnek.
Törölt felhasználó 2013. 07. 20. 10:23
#902257
Úgy látom, jó döntés volt, amikor szűk egy évvel ezelőtt kiszálltam a tőzsdéről és vettem 9.5%-os államkötvényt... :)

Amíg ez a kormány uralkodik, addig a tőzsde kapufa. Kiszámíthatatanság és ad-hoc módszerek a köbön, mindez természetesen fűszerezve arcátlan hazugságokkal, dilettantizmussal, valamint Rákosit megszégyenítő propagandákkal.
Sarpac
Sarpac 2013. 07. 20. 10:18
Előzmény: #902255  p-b
#902256
Így van számomra havi szinten átszámolva a többlet adók amik ugye főként a devhitelesek miatt kellett kitalálni 6500ft-ot visznek el a háztartásból, úgy, hogy egy forint hitelem nem volt soha!
p-b 2013. 07. 20. 10:14
Előzmény: #902251  Törölt felhasználó
#902255
Nem, csak felelősen gondolkoztak a jövőjüket illetően. Inkább többet adtak ki (kamat révén)a vagyonuk/egzisztenciájuk megvédése/fenntartéása érdekében. Mivel mindennek ára van a pénzpiacon.
Feltételezhető hogy hellyel közzel felmérték, h a devizaalapú hitel nem más mint egy carry trades spekuláció. Azzal a különbséggel, hogy az fx speki tőkeáttéttel teszi, de mellé tudja rendelni a számára elviselhető kockázati szintet is a SL segítségével.
A devizaalapú speki szintén a kamat nyereségre (swap) spekulált elsősorban, de nem látta a fától az erdőt, azaz az árfolyamkockázatot, s ráadásul lehetősége sem volt a kockázatait kezelni, kézben tartani. Mindezt tette egy olyan ország gazdasága ellen fogadva, mint svájc, azaz a svájci frank ellen a jó magyar forint ellenében. De nem daytrade időtávban, hanem leginkább 15-25 éves longtime távban.
Csak annyit kellett volna visszanézni a chfhuf chartján (azaz a kersztárfolyamon), amennyi időre el akar adósodni chf-ben a forint ellenében, azaz chfhuf short pozi által.
link
Alapból magánügy, hogy ki hol akar nyerészkedni/eqrni a pénzét/vagyonát. Hogy ezt kaszinóban, lottón, tőzsdén, esetleg dev. alapú hitellel..... Csakhát már makrogazdasági szinten olyan nagy károkat okozott ez a fajta éljük fel a jövőnket őrület, hogy sokan már sport szinten űzték lakosság/bankok egymást überelték a "játékban". Az a baj, hogy az illetékesek tv. hozók, felügyeleti szervek nem szabályozták, szünteték be idejekorán. Sajnos most azok is szívják a felelőtlenek rombolását, aki felelősen tud/tudott gondolkodni/cselekedni.....
Törölt felhasználó 2013. 07. 20. 10:14
Előzmény: #902252  seri2
#902254
ezek szerint ha én hitel veszek fel egy házra és utána eladom a tetőt +minden mozdíthatót és leamortizálom az egészet elég csak bemennem a bankba hogy kösz de inkább nem is fizetném tovább legyen a tiétek??
seri2 2013. 07. 20. 10:03
Előzmény: #902252  seri2
#902253
az legyen már a bank sara,hogy nem időben gondoskodott az értékesítésről.
seri2 2013. 07. 20. 09:50
Előzmény: #902249  seri2
#902252
mondok egy konkrét példát: ha a bank elfogadta az ingatlant fedezetnek akkor végrehajtás után nem maradhatna az adósnak adóssága, na itt kellene lenyelni a banknak a különbözetet.
Törölt felhasználó 2013. 07. 20. 09:48
Előzmény: #902246  Törölt felhasználó
#902251
Amennyiben igazat állítasz, miért vettek fel emberek forint hitelt mégis? Minden közgazdászok voltak!?
Törölt felhasználó 2013. 07. 20. 09:48
Előzmény: #902247  seri2
#902250
Vedd a fáradságot korábbi bejegyzéseim visszaolvasására, és akkor talán másképp fogod látni az összefüggéseket!
seri2 2013. 07. 20. 09:46
Előzmény: #902247  seri2
#902249
állam feladata az lenne ebben az esetben,hogy megvizsgálja,hogy történt-e visszaélés és ha igen akkor azt orvosolja és nem pedig az emberek butasága és felelőtlensége miatt kibaszni a többivel is.
Törölt felhasználó 2013. 07. 20. 09:45
Előzmény: #902245  Janku
#902248
Ez szabályozási kérdés, véleményem szerint azokban az esetekben, ahol a hitelt korrekt feltételek mellett fizetni tudták volna és tudják az adósok, kártérítésért perelhetik majd a bankokat. Nyilván aki a felvett hitelét visszafizette, ezt követően még a lakását is elvették jogosan vár kártérítést. (Lásd Horvátországban a bírósági döntést.)

Azok akik egyébként sem tudták volna és tudnák (mert nincs jövedelmük), nyilván nehezebb alátámasztani jogos kárigényüket!
seri2 2013. 07. 20. 09:42
Előzmény: #902244  Törölt felhasználó
#902247
látom osztod az észt rendesen,
alacsony volt a kamat,de magas a kockázat amivel nem törődtek,ennyi és most ez a vége pont.
nem mondom hogy hagyni kell megdögleni aki devizahitelt vett fel,de azért az még sincs rendben,hogy a szart annak kell megenni aki nem vett fel hitelt vagy nem devizát!
Törölt felhasználó 2013. 07. 20. 09:41
Előzmény: #902243  Törölt felhasználó
#902246
Ez nem igaz egyszerűen, én akkoriban is gazdasági hírekkel keltem és feküdtem, rendszeres nézője voltam a csatornák pénzügy, gazdasági jellegű műsorainak. Ha tárgyalták elvétve a kérdést marginális tényező volt a sok reklám mellett.

Valóban értelmetlen a vita, hamis állításokkal nem lehet vitatkozni!

Hétvégére le is zártam a fórumozást!
Janku 2013. 07. 20. 09:39
Előzmény: #902239  Törölt felhasználó
#902245
Csak egy kérdés , ha megmentik a hiteleseket,akkor mi van azokkal akik mar elvesztettek az ingatlanukat ?

Azoknak visszaadják ?

Vagy pl aki hajléktalan lett miatta azzal mi lesz pl?

Beszélni lehet baromságokat főleg ha politikus az ember , de azért nem olyan egyszerű dolog ez.
Törölt felhasználó 2013. 07. 20. 09:38
Előzmény: #902241  McDee
#902244
Pontosan arról van szó, hogy egy kölcsöntermék esetében a egyes kockázati faktorokat meg kellett volna egymással osztaniuk a szereplőnek (bank, ügyfél). Ha az ingatlanpiac bedől, ha a forint tartósan és jelentősen leértékelődik, ha a kamatok elszállnak, az ne csak az ügyfelek kockázata legyen!

A könyvet olvastam, a probléma ott van, hogy egy fogyasztási tömegtermék nem spekulációs termék.

Bizony akiknek megduplázódott a törlesztőrészletük, állásban jövedelemmel is lazán fizetésképtelenné váltak.
Törölt felhasználó 2013. 07. 20. 09:37
Előzmény: #902239  Törölt felhasználó
#902243
Azt gondolom ez a vita így értelmetlen. Én azt állítom, hogy a mediában a szakemberek rendszeresen felhívták a figyelmet a veszélyekre, te azt állítod, hogy csupán bíztatták az embereket a devizahitel felvételére. Én azt állítom, hogy pontosan ezért vettem fel forinthitelt, téged ez az állítás nem érdekel. Te azt állítod, hogy itt nem józan paraszti kérdésről van szó, én azt állítom, hogy egy józan parasztnak kell annyi eszének lenni, hogy nem az eladótól tájékozódik a termék minőségéről, különben megveszi a cigánytól a vak lovat. Mondjuk meg is vette!!! Természetesen tudom, hogy valamit tenni kell ebben a kérdésben, de csupán a bankokat kikiáltani bűnösnek és a csukott szemú hitelfelvevőket, meg a hitelbőség miatti konjunktúrát kihasználó politikusi gárdát / beleértve a lehetővé tevő Fideszt is/ kivonni a felelősség alól minimum baromság.
Sarpac
Sarpac 2013. 07. 20. 09:32
Előzmény: #902240  Törölt felhasználó
#902242
Én nem egy embert ismerek akik rendkívül felelőtlenül vettek fel hitelt. Pl 100ks fizura 50k-s törlesztőt 140 ft-os chfben.
Az, hogy a bankok nyakig benne voltak ebben a buliban nem kétséges.
Olcsón megvették a devizát semmi kamatra majd kihitelezték ftra átszámolva és a deviza kockázatot szépen ráverték az adósra.
McDee 2013. 07. 20. 09:27
#902241
Ajánlom figyelmetekbe John Kenneth Galbraith: A pénzügyi spekulációk rövid története c. munkáját.

Ez sem volt más. Aki felvette a hitelt úgy, hogy a törlesztőrészletek befizetése után éppen csak meg tudott élni, az bizony erősen spekulált.
Spekulált azzal, hogy
-bevételi forrásai nem apadnak el,
-nem veszíti el munkáját,
-a jelzálog értéke nem redukálódik
-az árfolyam stabil marad (vagy HUF erősödik)Ez csak egy eleme a mixnek
-kamat nem változik vagy csökken
Buborékok voltak, vannak és lesznek. Ez is egy lufi volt, aminek jellemzője a brutális tőkeáttétel. Amikor már önerő nélkül lehetett felvenni nagy összegű hitelt, az már a végkifejlet kezdete volt. Normálisabb időkben a fizetést nem lehetett megterhelni annak 30%-nál nagyobb mértékű hitellel.
Ezzel együtt a fő problémát én nem a részletek emelkedésében látom, hanem abban, hogy a kötelezettek elveszítették állásukat. Ha ez így van, akkor mindegy, hogy nő a részlet, vagy sem, az eredetit sem tudja fizetni.
Ha már ez így alakult, azért azt nem árt figyelembe venni, hogy a nemteljesítő devizaalapú hitelek esetleges robbanásszerű növekedésének jelentős makrogazdasági kockázata van. Ezért aztán ildomos lenne egy konszenzus alapján kialakított megoldási stratégia mentén haladni ezek felszámolásá tekintetében.

Topik gazda

koi
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek