Topiknyitó: Portfolio 2017. 06. 23. 10:05

Olyan ütemben hal ki Európa keleti része, hogy arra nehéz szavakat találni  

Ugrás a cikkhez
Egy évszázad alatt a közép-és kelet-európai térség tíz országának népességének több mint negyede eltûnhet, de akad olyan ország is, ahol a 21. század végére becsült népesség a 2000-es populáció kevesebb mint 50%-a lesz.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Phylaxa 2017. 06. 25. 10:26
Előzmény: #138  kiegyezo
#140
Ebben amit leírtál tökéletesen igazad van 30 éve. A probléma az, hogy ezt tudtuk és mégis lefelé haladunk. Valószínűleg nem is fogjuk tudni megoldani, a pénz az persze egyre több folyik majd el és a válságkezelés kerül majd elő. Én továbbra is azt tartanám elindulásnak, ha tudatosítani lehetne mindenkiben, hogy a régi megélhetés már nem megy, tanulni kell, ha biztosítani akarjuk a jövőnket.Egyszerűen nem tudok jobbat. Ezt megérteni persze tudom, hogy nem könnyű.
kiegyezo 2017. 06. 25. 00:36
Előzmény: törölt hozzászólás
#139
Persze. És a többiekkel mi lenne? Tök komolyan kérdem. PISA: igen, ez nyilván így van. Ha csak az egészséges életmódot folytató embereket nézzük, nálunk a legkisebb a halandóság és a legmagasabb a várható élettartam. Ha csak a vízilabda válogatottat nézzük, nálunk a legtöbb a háromszoros bajnok (ezúton is köszönöm a sok örömet!). Ha csak a nagycsaládosokat nézzük, semmi baj a népességmozgalommal. Csak hát ez így nem mond semmit.
kiegyezo 2017. 06. 25. 00:30
Előzmény: #133  Phylaxa
#138
Korábban írtam már: az, hogy ömlik a pénz, nem jelent megoldást önmagában. Jól kell elkölteni. És pont az a véleményem, hogy nem tudnak mit kezdeni a szabadsággal, mert nem nagyon ismerik azt. Igen, sokan nem járnának iskolába, ha nem lenne kötelező. Hagyjuk? Szerintem ne. És azt sem kellene, hogy akinek nincs meg a szociális háttere, az megmaradjon - megragadjon. Ha másért nem, hát azért, mert vissza fog húzni mindenkit. Én azt gondolom, hogy a nincstelen, értelmes és hatékony munkára alkalmatlan réteg megszüntetése közös érdek. Számomra az ő felemelkedésük látszik a fárasztó, drága, de járható útnak.
kiegyezo 2017. 06. 25. 00:24
Előzmény: #132  MetalHeart
#137
Sajnálatosan hasonlóan látom én is.
hatosa 2017. 06. 24. 13:36
Törölt hozzászólás
#136
Phylaxa 2017. 06. 24. 13:24
Előzmény: törölt hozzászólás
#135
A következő lépés az lenne, hogy aki pedig bejárna, az miért tenné? Mit akarna ott csinálni. Vagyis mennyien akarnának valóban tanulni? :)
hatosa 2017. 06. 24. 13:12
Törölt hozzászólás
#134
Phylaxa 2017. 06. 24. 13:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#133
Ömlött a pénz eddig is évtizedeken keresztül az iskolai integrálásba. Tehát nem a pénz a gond, ez tuti. Beszélgetni kellene a valóságról is. Nekem például az jutott eszembe, hogy a "szabadsággal" mennyire tudnak élni az emeberek. Mit tudnak kezdeni vele? Ha nem lenne kötelező például iskolába járni, akkor mennyien járnának? Ha nem járnának, akkor miből szeretnék fenntartani magukat és később a családjukat? Valami ilyesmivel kellene kezdeni a beszélgetést.
MetalHeart
MetalHeart 2017. 06. 24. 13:01
Előzmény: #130  kiegyezo
#132
Faluk elnéptelenedése, kisebb vidéki városok elöregedő lakossága, pár(3-4) nagy városra és Bp-re való koncentrálódás, szociális problémák fokozódása, növekvő alul-, illetve nem megfelelő képzettség, erőltetett béremelés (már ahol egyáltalán képesek) ami a termelékenység hiánya miatt inflációgerjesztő, a jól képzett munkaerő egy része kivándorol, más része itthon is jól megél, tovább nehezedő államigazgatási túlsúly, dráguló állam, még nagyobb haveri kapitalizmus, a megtakarítások erodálása az (lakossági) államkötvények és infláció által (a banki betétek által köztudottan évek óta folyamatos), a politikai megosztottság szinten tartása, a demagógia napi szinten tartása, a jövőbeli kihívásokra való abszolút téves válaszok(munka alapú társadalom, iparosítás, multiknak való "összeszerelés", illiberális demokrácia, hatalom egy kézben való tartása, EU-s pénzek lenyúlása, ...) ... sorolható még tovább is, de mindenki tudja... nem hiszek a fordulatban, mert ilyen mélységekben már nemigen lehet változást elérni egy társadalomban, amit egy velejéig rohadt, korrupt politikai-gazdasági elit és egy lecsúszott, érték nélküli, súlyosan megosztott lakosság jelent... a 20-40-es korosztály párválasztási-, családi problémáit, értékválságát meg sem próbálom szavakkal leírni... inkább a várható problémákra érdemes felkészülni !
hatosa 2017. 06. 24. 12:36
Törölt hozzászólás
#131
kiegyezo 2017. 06. 24. 11:55
Előzmény: törölt hozzászólás
#130
Írod: "Élni kellene vele!" De hát éppen erre nem képes. Nem feltétlenül adottak sem a fizikai lehetőségek, sem a mentálisak. Pl. nekünk gyalog távolságban volt 3-4 általános iskola, és fél óra alatt elérhető mondjuk 10 nívós gimnázium. Továbbá nagyszülőkig nézve 8 diploma és hat nyelvvizsga. Meg könyvtár, mármint otthon, meg kulturközeg. Polgárias gondolkodás. Ezzel kellene versenyeznie a leszakadó térség leszakadó társadalmának?
hatosa 2017. 06. 24. 11:30
Törölt hozzászólás
#129
kiegyezo 2017. 06. 24. 10:55
Előzmény: törölt hozzászólás
#128
Kábé ugyanarról beszélünk, csak más következtetésre jutunk. Az átlagos lehetőség nyilván nem adott mindenhol, hisz akkor minden suli kb egyforma kéne, hogy legyen, márpedig messze nem az. Én pont azt mondom, hogy a szülői hátteret kellene pótolni az iskolákban, akiknél szükséges. Ezért kellene többlet forrást biztosítani az erősen hhh-sújtotta vidékeknek. Igen, igazad van, röhej, hogy az iskolába kell kényszeríteni a gyereket, de ha az egész vidék így szocializálódott ...? Lehetne -volt is aki megtette, évekkel ezelőtt téma volt- kidolgozni olyan spec tantervet, ami az ilyen közösségekre megfelelő ÉS megadja azt a minimumot, amire a környező társadalomnak szüksége van, de mi inkább egyenkockásítunk, és hullik a forgács - úgy az érintett gyerekek 40-50%-a, akiknek semmi de semmi esély nem adunk. Én nem elsősorban a magasan képzett fiatalokról beszélek (amúgy megrögzött felsőoktatási tandíj-párti vagyok). Hanem arról, hogy rengetegen nem szednek fel annyi tudást sem, hogy szakmunkásnak jók legyenek - ha úgy tetszik, itt maradnak koloncként, mert hozzájárulni nem tudnak igazából (nekem nem tetszik ez a megfogalmazás).
hatosa 2017. 06. 24. 10:31
Törölt hozzászólás
#127
pogi7 2017. 06. 24. 08:26
Előzmény: #125  pogi7
#126
Megint én, de talán érdekes. Ez a szám (Deagel) minden országnál éven belül is változhat. frissül. Ez év elejéről még 9.3 millióra jósolt populációra emlékszem 2025-re.
pogi7 2017. 06. 24. 08:17
Előzmény: #123  gyula1971
#125
Hasznos támpontot ad a pontosabb becsléshez a CIA katonai statisztikája, a DEAGEL lista. 2025-re eszerint 9.1 millióan leszünk Magyarországon link Igaz ez nem 2027, a irány mégis tanulságos.
Phylaxa 2017. 06. 23. 23:17
Előzmény: #123  gyula1971
#124
Mit is mondtak 30 éve? Ma mennyien vagyunk Magyarországon? Milyen és mennyi ok játszik szerepet ebben? Egy szuperszámítógépen már lefut a program? Az időjárást már 5 napra nagy biztonsággal meg tudják mondani. :)
gyula1971
gyula1971 2017. 06. 23. 19:19
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#123
Hát mi lesz itt 2027-ben? Negyede eltűnhet Magyarországnak is 100-év múlva?
kiegyezo 2017. 06. 23. 18:41
Előzmény: #121  kukutyinbenko
#122
Ezért írtam, hogy "(és másokat)". Egyébként, igen. Persze, én még hozzátenném, hogy megalázzák őket, és gondolkozni sem tanítják őket - mármint annak a hasznosságára, élvezetére.
kukutyinbenko 2017. 06. 23. 17:46
Előzmény: #118  kiegyezo
#121
Sajnos már rég nem erről van szó. Mára oda jutottunk, hogy néhány elit iskola tud csupán színvonalas oktatást nyújtani. Egy átlagos iskola diákjának akkor van esélye nívós felsőoktatásra, ha a gyerek messze átlagon felüli képességű (+szorgalmú) és a szülő tud/akar áldozni külön tanárra. Egyébként már a nyelvvizsgákon elúszik az egész. Csak egy gyakorlati példa, keveset olvasnak, alig írnak fogalmazást, ami alapkészség kellene hogy legyen.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek