Topiknyitó: Portfolio 2018. 09. 03. 09:14

A nagy magyar bérrobbanás: fele sem igaz?  

Ugrás a cikkhez
A munkaerõpiaci statisztikák szerint az elmúlt három évben a reálbérek 21%-kal emelkedtek Magyarországon. A gazdaság termelékenysége (az egy foglalkoztatottra vagy munkaórára jutó GDP) azonban csak szerény 3-4%-kal növekedett, így
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Hegedus_G 2018. 09. 04. 13:47
#60
Sziasztok!Szerintem nem kell feltétlenül hamisításra gondolni, vannak módszertani okok bőven. 5 fő alatt egészen más jellegű cégek vannak.Eddig senki nem említette például a KATA-s vállalkozásokat. Ők havi adót fizetnek, munkaviszonynak számít az általányadójuk befizetése, és a többi pénzt "adómentesen" veszik fel. Ez nem számít klasszikus bérnek, tehát a nemzeti számlákban sem jelenik meg szerintem (javítsatok ki, ha tévedek). Ők szinte mind 5 fő alatti vállalkozások, a KATA bevezetése előtt jellemzően magas fizetésű alkalmazottak voltak (könyvelő, orvos, tanácsadó, szakértő stb.) most pedig 0 FT-os bérjövedelemmel alkalmazottak. Mivel 2017 szeptemberében (ezt találtam adatot) 202 ezer egyéni és 23 ezer társas vállalkozás volt, ez kb. 250 ezer embert jelent minimum. Ez az alkalmazottaknak már jelentős százaléka, így az átlagra is jelentősen hat.Szintén jelentős lehet, hogy az 5 fő alatti cégek jellemzően családi cégek, ahol a családtagok jellemzően nem bérként veszik fel a hasznot, hanem jó esetben osztalékként, miközben minimálbéren vannak bejelentve... Ezeknél a béremelés a minimálbér emelés jellemzően.Az infláció meg persze, hogy nem emelkedik jelentősen: a legjobban a lakásárak és a lakásbérlés ára emelkedik, ami nem szerepel az inflációs kosárban.
ts3 2018. 09. 04. 13:45
Előzmény: #49  elemes
#59
"vagyis a valós GDP jelentősen elmarad a publikáltttól (a GDP arányos adósság pedig magasabb a publikáltnál)."
Szijjártó és kósza megmondta, ez már a görög út.
elemes
elemes 2018. 09. 04. 12:30
Előzmény: #57  euler
#58
....de ez érinti a GDP szamítast-e?
.
szerintem igen.
euler 2018. 09. 04. 11:43
Előzmény: #49  elemes
#57

Az hogy én mit gondolok nem releváns a témában.
A cikk írója is (aki ezt egyetemi szinten műveli), csak sejteti az okot. Bemutatja a reálbérek alakulását a munkaerő-piaci statisztikák és a nemzeti számlák (nem a NAV átlagbérstatisztikái !) alapján, és a két számítási módszer ordító különbséget mutat 2010-től kezdődően. Közli, hogy a második módszer a szakmailag elfogadottabb, amit csak negyedévente tesznek közzé, szemben a KSH munkaerőpiaci alapon számolt adataival. (Havi győzelmi jelentéseivel - teszem én hozzá).
Tehát két eltérő mérési módszerről van szó, mindenki eldöntheti, hogy melyiknek hisz, az író azért sejteti, hogy melyiknek érdemes hinni. Itt jöhet elő a KSH munkaerőpiaci statisztikáinak megbízhatósága, manipulálhatósága. De maga a cím is sokatmondó: "... fele sem igaz?"
Szóval szerintem ez a cikk egy jó vitaindító lehet elméleti szakembereknek.
elemes
elemes 2018. 09. 04. 11:34
Előzmény: #55  wgl
#56
ja, hát vannak akik ingyen is hülyék :) élhetetlenek, pedig elég jól fizetik ezt a szakmát mostanában.
wgl 2018. 09. 04. 11:31
Előzmény: #54  elemes
#55
Anélkül is ....
elemes
elemes 2018. 09. 04. 11:29
Előzmény: #53  wgl
#54
ugyan. ezért fizetik :)
wgl 2018. 09. 04. 11:14
Előzmény: #48  wgl
#53
Egy ilyen beírásra hogy búbánatos francba lehet mínuszt adni??
Mire??
wgl 2018. 09. 04. 11:13
Előzmény: #50  elemes
#52
Kovács Á.Rumcájsz 3 éve 500 mrd adósság átkönyvelést vett észre és azt mondta: ennyi a kálóba belefér.
Teccik érteni, a KT álnoka aki ellenőrizte és szerinte ez elmegy. 500 azaz ötszáz mrd elcslása!!!!
És ez hír volt a balfasz ellenzék meg ezt sem vette észre.
elemes
elemes 2018. 09. 04. 11:04
Előzmény: #42  euler
#51
jav: 2.5 millió
elemes
elemes 2018. 09. 04. 11:00
Előzmény: #48  wgl
#50
szerintem az ÁHT hiány sorozatos alulfüllentésére célzott, amit Fletó maga is elismert a hírhedt őszödi beszédében
elemes
elemes 2018. 09. 04. 10:59
Előzmény: #42  euler
#49
a fideszkormány előtti időszakban is volt 2-3 százalék eltérés a KHS és a NAV által számított átlagbérek között.
.
most viszont 25%. gondolod, annyival megugrott a KSH által ignorált alkalmazottak száma, hogy a NAV átlagbérstatisztikáit 25%-kal lehúzza a KSH-hoz képest...? ez azt jelentené, hogy nyolc év alatt 2.5 ember lett minimálbérrel bejelentve öt főnél kevesebbet foglalkoztató vállalkozásokhoz.
.
ez kicsit több, mint valószínűtlen.
.
és nem érinti azt a következtetést, hogy a KSH túlzott átlagbérből kalkulálja a költségvetési szféra részesedését a GDP-ben -- vagyis a valós GDP jelentősen elmarad a publikáltttól (a GDP arányos adósság pedig magasabb a publikáltnál).
.
wgl 2018. 09. 04. 10:51
Előzmény: #41  Törölt felhasználó
#48
Valamit erről tényként ha kérhetnék!
wgl 2018. 09. 04. 10:50
Előzmény: #45  elemes
#47
Milyen gazdasági hasítás, ahol bejött a gdp  42%-a és a gdp növekedése 17% volt??
elemes
elemes 2018. 09. 04. 10:44
Előzmény: #41  Törölt felhasználó
#46

1. nem, gyurcsányék a KSH adatait nem hamisítgatták. az államháztartási hiányt próbálták szépítgetni, csak aztán az eurostat éves felülvizsgálatai során utólag mindig hízogatott, nagyon szép elemzést csinált erről az MNB (mégpedig a libsi MNB, Simor András keze alatt).
2. mi az, hogy "öngól"? én nem focizok :) 
elemes
elemes 2018. 09. 04. 10:40
Előzmény: #44  qwertz77
#45
"Én nem csípem ezt az illiberállis módot, de el kell ismerni a gazdaság most hasít"
.
hát ez az, hogy a gazdaság a KSH adatai szerint hasít, de ha a jövedelmi statisztikákat a NAV adatai alapján korrigáljuk, akkor már nem annyira hasít.
.
és mindezt úgy, hogy évente beáramlik a GDP 4%-ának megfelelő EU támogatás. Ha ez elapad, akkor a gazdaság megreccsen.
qwertz77 2018. 09. 04. 09:58
#44

Én nem csípem ezt az illiberállis módot, de el kell ismerni a gazdaság most hasít. Emelkedő GDP mögött emelkedő adóbevételek is állnak, külső egyensúly is rendben van, a belső fogyasztás lassan de nő. Nincs itt drámai statisztikai csalás, csak szépen van tálalva.
(Ettől még egyre több probléma kerül a szőnyeg alá söprésre, ami hosszabb távon majd visszaüt majd)
Ez van globálisan is, rengeteg pénz van kint és nincs infláció.
Egyszerű oka van szerintem, mindjárt kettő is:
egyik a vagyon koncentráció: idehaza is és globálisan is a gazdagabbakhoz került a több pénz, több ment megtakarításba, mint napi fogyasztás növekedésre
Idehaza ez az állampapír felhalmozáson, és az ingatlan befektetéseken látszik is.
Ha a lakbér hangsúlyos lenne az inflációban, akkor mindjárt meg is lenne a keresett bérinfláció.
A statisztikát mint írtam mindenbizonnyal a munkanélküliek alacsony keresetűvé konvertálása húzza le, főleg a közmunkások....
2015 óta már együtt mozog megint a két statisztika
Erre senki nem reagált érdemben, csak a fröcsögés megy....
impudent 2018. 09. 03. 22:52
Előzmény: #39  signal2
#43
A nav adatai sem jok.
Rengeteg nem rendszeres berelemet es tulorakat is tartalmaz omlesztve.
euler 2018. 09. 03. 22:15
Előzmény: #40  elemes
#42

"a munkaerőpiaci statisztikák a (legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, költségvetési intézményeknél) teljes munkaidőben alkalmazásban állók béralakulását veszik alapul"
a cikkben is szerepel. Vagy nem erre gondoltál?
Törölt felhasználó 2018. 09. 03. 20:39
Előzmény: #36  elemes
#41
"A statisztikákkal való manipuláció egyébként minden autokratikus rendszerre jellemző."
.
A magyar történelemben legutóbb a Gyurcsány kormány alatt hamisították a statisztikákat.Gondoltam szólok,nehogy még nagyobb öngólba szaladj bele.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek