Topiknyitó: Törölt felhasználó 2002. 04. 02. 10:47

Medgyessy és az új gazdaságfejlesztési minisztérium  

Medgyessy az ATV-ben, hogy új gazdaságfejlesztési minisztérium felállítását tervezi, amelynek vezetésében számol Nagy Sándorral, az MSZP jelenlegi frakció vezetőjével, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének korábbi elnökével.

Dráma. Túl azon, hogy mi szükség van egy újabb vízfejre, Nagy Sándor képbe dobása illúzió romboló azok számára, akik a demokrácia védelméért aggódtak ebben a kormányzati ciklusban. Nagy Sándor személye az előző kormányzati ciklusban komoly szakítópróbát okozott. Amikor mindenki Horn Gyulája 1995 õszén felvetette Nagy Sándor gazdaságpolitikai feladatokkal megbízott miniszteri kinevezését, a javaslat koalíciós válságot okozott, a kormány átalakítását az SZDSZ kétszer is elutasította. A potenciális gazdasági miniszterjelölt véleményére a Bokros csomagról valószínűleg sokak számára ismert (a bátrabbaknak javaslom Nagy Sándor önéletrajzát is http://www.mkogy.hu/ kepviselo/elet/n575. htm)

Medgyessy kampánycsapatában az új arcokon kívül (pl: László Csaba, Bárándy Péter) egyre több olyan személy bukkan fel, akik fénykora nem feltétlenül esik egybe a magyar demokrácia fénykorával. Több mint ironikus volt, hogy az adatvédelmi ombudsman által törvénytelennek nyilvánított MSZP által kezelt címlistát az a Baja Ferenc semmisítette meg, aki környezetvédelmi miniszterként széleslátókörű politikushoz méltóan a zsurki vodkagyár 200 m Ft-os támogatásában találta meg feladatát (mondhatni megelőzte a korát, hol volt akkor még a Széchenyi terv?). Miért szükséges Medgyessynek ilyan embereket elővennie?

Medgyessy egyre több lépése a régi reflexek újjáélődését vetíti előre, s lassan azon gondolkodhatunk, hogy a következő lépés az Országos Tervhivatal és az Árhivatal visszaállítása lesz.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 04. 08:02
Törölt hozzászólás
#7
Törölt felhasználó 2002. 04. 05. 15:12
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#6
gyrk, teljesen egyetértek. Nem szabad összekeverni a politikai kúltúrából adódó szimpátiát vagy ellenszenvet a gazdaságpolitikai lépések megítélésével.

Ha reálisan szemléljük a dolgokat, akkor a Bokros csomag stabilizációs hatására ugyanúgy szükség volt, mint most a hazai vállalkozások versenyképességének a javítására. Ez természetesen azzal is járt, hogy az állam kivonulása a gazdaságból átmenetileg megtorpant, de ez nem csak Orbán paternalisztikus szemléletének köszönhető.

A jobb oldali (vagy konzervatív) gondolkodókat szerintem nem kellene azonosítani Kövér László deformált nézeteivel. Orbán gazdasági tanácsadói között van Somody Imre, Lantos Csaba, Lámfalussy Sándor. Mi a baj velük? Ugynaúgy, ahogy a bal oldalon is tisztességes szakember a többség (a korábbi hozzászólásomban jelzettek számítanak a kivételnek). Meg kellene tanulni politikától függetlenül megítélni a gazdasági lépéseket, és a szakértőket. Járai nem lett attól rosszabb szakember, hogy egy jobboldali kormány szolgáltatába állt. Ezt csak a baloldali sajtó szugerálja. Ne felejtsük el, hogy Horn is tárgyalt vele a pénzügyminiszteri posztról. Akkor most Ő lenne a példakép a Népszabadságban, s a népnyúzó a Magyar Nemzetben.

A megvalósítás módjával többnyire én sem tudok azonosulni, de az alapvető cél, s a végeredmény szerintem vállalható, s kifejezetten nem rossz. Emlékezzünk csak, hogy a kurzus elején minden elemző a legrosszabbat prognosztizálta, de végül mégsem omlott össze a magyar makrogazdaság, valamint a hazai vállalkozások is erősödhettek (továbbra sem felejtkeztem el a Bokros csomag pozitív hatásairól).

Összességében én csak annyit akartam mondani, hogy Medgyessy részéről Nagy Sándor és Baja Ferike bedobása a köztudatba övön aluli ütés volt azok számára, akik a jelenlegi kurzus demokrácia felfogása miatt kívánnak másra szavazni. Ezt nem kellett volna. Ez olyan, mintha Orbán azzal akarná megnyerni a választásokat, hogy újra Simicska lesz az APEH elnök, Slecht Csabát pedig bemutatná pénzügyminiszter jelöltként.

Részemről a téma lezárva, különös tekintettel arra, hogy éjféltől kampánycsend :))
Törölt felhasználó 2002. 04. 05. 14:29
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#5
vedd már észre, hogy ez mind választási meg politikai szósz. a gazdasági intézkedésekkel makrofronton alapvetően nem volt baj se a szociknál, se most. (az elmaradt adócsökkentés kivételével)
Törölt felhasználó 2002. 04. 05. 13:20
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
Kedves dab,
Ami a Baját és a Nagy Sanyit illeti, szerintem sem a legalkalmasabb személyek. A gondot én ott látom, hogy még a kevésbé jó "gurukból" álló volt szoci kormány is sokkal modernebb gazdaságpolitikát folytatott mint a Fidesz kormány. Tartok tőle, hogy a "népnyúzó" Bokros csomag gazdasági stabilizációja nélkül a fiúk most kevésbé tudnának nagyot álmodni. Tehát a baj az, hogy számomra szakmailag még mindig hitelesebb tűnik egy Medgyessy (akár Nagy Sanyival akár nélküle) mint a mostani gazdasági vezetés. Ezt a véleményemet kizárólag szakmai szempontokra alapozom. Én a rendszerváltás egyik legfontosabb elemének, az állam gazdaságból való fokozatos kivonulását tartom. Most pedig úgy láttam, hogy ez a trend megfordulni látszott az utóbbi négy évben.
Ami az azonosulást illeti, azért őszintén remélem, hogy te sem értesz egyet mindenben a mostani elit elképzeléseivel, különösen nem a Kövér Laci által artikulált nézetekkel.
Törölt felhasználó 2002. 04. 04. 16:09
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#3
Kedves Lacos,
teljesen igazad van a gázárak tekintetében. Én nem is a mostani kormányt akartam védeni, hanem azt jelezni, hogy a változásra szavazók nem érdemlik meg Medgyessytől, hogy Nagy Sándorral rémisztgesse őket (Baja Ferikéről nem is beszélve).

De ha Te azonosulni tudsz az egykori szakszervezeti guru nézeteivel, s kívánatosnak tartanád, hogy Ő irányítsa a gazdaságpolitikát, akkor a lelked rajta.
Törölt felhasználó 2002. 04. 04. 12:24
Előzmény: #1  Törölt felhasználó
#2
Attól tartok, hogy az "Árhivatal szindrómát" a gázárak esetében az elmúlt 4 évben már láthattuk, nem is beszálve a 2 éves költségvetés és a Széchenyi terv konvergenciájáról a régi "jó" 5 éves tervek idején megszokott gazdaságfilozófiához .

Topik gazda

dab
5 4 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek