A Portfolio.hu a napokban megkérdezte a piaci szakértőket, hogy miként értékelik az áfa-emelési ötletet, és kiderült: nem repesnek a gondolattól. "A kiadási oldalt kellene megfogni végre. Az áfa-emelés önmagában csak az ország további leértékelődéséhez vezet." - nyilatkozta az egyik szakértő, jelezve: hiába van szükség a várható költségvetési folyamatok miatt a korrekcióra, nem mindegy, hogy azt miként tesszük. Az alábbiakban egy egyszerű ábrát mutatunk be, hogy tágabb összefüggéseiben is érzékelhető legyen, miért fogadja elutasítás az újabb adóemelést.
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=108865
Az ÁFA a legigazságosabb adó forma, mindenki annyit fizet amennyit fogyaszt, ráadásul a már leadózott jövedelméből, miért nem lehet ehhez egy jó kis jövedéki adó emelést az szeszre, dohányra, kávéra, ebből futná a járulékterhek csökkentésére.
az, hogy önmagában az első ábra - bármennyire is látványos - nem feltétlenül jelent végzetesen rosszat. a második alapján talán intuitív alapon sejthető, hogy melyik bizonyult sikeresebb stratégiának többé kevésbé azonos feltételrendszerű országban.
az áfaemelés pedig megint csak az eddigi leckéink visszamondása, mert nálunk "lehetetlen" kiadást csökkenteni. (ld. első ábra szaggatott vonal).
Hát az nagyon kuszává tenné az ábrát, de a maygar elég egyszerű, mert ez egy szimpla görbített vonal, szóval a fordulópontoknál beazonosítható a dolog - nálunk volt ilyenből elég.
El lehetne menni Szlovákiába - avagy miért ne emeljünk áfát?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=108865