A shortok egy részét visszavettem,
szép a felső kanóc naposon.
Fibo 38ig jött fel az esés korrekciója (csúcstól, a teljes esésre nézve), most talán irány a múltkori minimum környéke.
igen láttam, reggel írtam is az arany topikban hogy napos fordulós lesz ma
de oly nagy trendszerű emelkedés már nem lesz nem lesz , de adja az isten hogy felmenne alacsonyabb csúcsig kb 155 fölé
2015, Május 5 - 17:26 Citadella
Elképesztő ütemű hozamemelkedés zajlik Európában: a 10-éves francia állampapírhozamok április közepén még 0,36%-on tanyáztak, most éppen 0,83%-on vannak, ez öthónapos csúcsot jelent. A német 10-éves kötvények pár napja még mindenkori mélypontot ütöttek: 0,075% volt a hozamuk, most ennek a hétszeresére ugrottak, ezen a szinten 2014 vége óta nem voltak. De emelkedik minden hozam: spanyol, portugál, olasz, ír, belga, ami csak van. Sőt, a brit és amerikai hozamok is felfelé tartanak. Mi az oka a hirtelen, igen éles fordulatnak?
A pénznyomtatási programok (QE) különös önellentmondását már az USA esetében is láttuk, ez nagyjából így összegezhető: ha a jegybank elkezd állampapírokat vásárolni, akkor azzal lenyomja a hozamokat, megemeli a kötvényárakat és minden más eszköz árát is, felfrissíti a gazdaság vérkeringését, ami növekedést és/vagy inflációt okoz, ami viszont azt jelenti, hogy egészségesebb, erősebb lesz a gazdaság, tehát abba lehet hagyni a QE-t, és mivel előbb-utóbb kamatemelkedés is lesz ha kellően jó bőrben van a gazdaság, akkor a kötvényhozamoknak nem is esnie, hanem emelkednie kéne. Tehát: azáltal, hogy a jegybank elkezd állampapírt venni (tehát ezek árának emelkednie kéne) paradox módon a kötvények áreséséhez (=hozamemelkedéséhez) vezet. Nem véletlen, hogy a Fed QE programjai alatt is inkább emelkedtek a hozamok (estek a kötvényárak), viszont amikor abbahagyták a QE-t, akkor emelkedtek a kötvényárak (pedig pont ebben az időszakban nem vett a jegybank kötvényeket).
Hasonló zajlik Európában is. Hiába vesz nagyon sok állampapírt meg január óta az EKB, ám éppen a QE-program sikere (= euró leértékelődése, hozamok beesése, tőzsde emelkedése, hitelezés gyors beindulása) vezet oda, hogy úgy tűnik Európa kimenekül a japán csapdából, nem lesz tartósan defláció és recesszió, tehát nem lesz örökké nulla a kamatszint, tehát nincs értelme, hogy az állampapírok negatív vagy nulla körüli hozamszinteken forogjanak, tehát hiába vesz a jegybank, a befektetők menekülnek belőlük, eladják az állampapírokat.
A jelenlegi Európa-szerte (sőt az angolszászoknál is) zajló hozamemelkedés valójában nagyon jó hír. Arra utal, hogy Európa jó irányba halad, nem ragad a mocsárba. Ez egy új, igen erős, friss trend, és könnyen lehet, hogy a hozamok akár még további komoly, 0,5-1,5%-ot is emelkednek a következő hetekben-hónapokban. Ez ijesztő lehet, és láthatóan az európai részvénypiacok meg is ijedtek. Ha még jobban megijednek az kiváló vételi lehetőség, mert még ha a német hozamok akár 2%-ig emelkednek is, akkor is vonzóak maradnak relatív értékeltségi alapon a részvények, és a pánik után tovább folytatódhat az európai részvénypiaci bikafuttatás - persze hogy milyen szintekről, az még kérdés...
Ennek hazai vonzata a forint ideiglenes gyengülése és az állampapírhozamok emelkedése lehet, de egyik kapcsán sem kell megijedni nagyon.
Gyengélkednek az eurózónás államkötvények, ma például már olyan szintekre emelkedtek a német hozamok, amit utoljára az Európai Központi Bank mennyiségi lazításának kezdetekor láthattunk csak. Eljött a nagy kötvénypiaci korrekció ideje? link
A 10-éves 0.3% fölé, a Bund pedig 157.50 alá került. Az további esés legelső feltétele ezzel teljesült. A szint visszatesztelése valamikor a későbbiekben várható. Nem túl meglepő módon a német hozamemelkedés párhuzamosan halad a 10-éves jenki hozamemelkedéssel.
A Germany 10-year visszatekintő középtávú chartja alapján ennek ellenére nem árt az óvatosság, mert láthatóan hosszú még az út a 2014 januári szintekig, plusz az ECB sem tétlenkedik közben:
Bund