Topiknyitó: Törölt felhasználó 2006. 07. 24. 12:59

OTP részvényesek ide!  

akik otp részvénnyel kereskednek
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
oli1971 2010. 10. 04. 12:04
Előzmény: #581497  Törölt felhasználó
#581500
Egyenlőre nem várható leminősítés! :)
Törölt felhasználó 2010. 10. 04. 12:02
Előzmény: #581498  Törölt felhasználó
#581499
Akkor most belevegyek vagy no?
Törölt felhasználó 2010. 10. 04. 11:57
Előzmény: #581497  Törölt felhasználó
#581498
ez bizony részletes és pontos volt.köszönjük emese.
Törölt felhasználó 2010. 10. 04. 11:51
#581497
Július 23-án, pénteken két hitelminősítő cégtől is negatív üzenet érkezett Magyarország adósság-besorolásával kapcsolatban. Előbb a Moody’s helyezte leminősítési felülvizsgálat alá Magyarországot, majd az S&P rontotta stabilról negatívra a kilátást. Amennyiben az S&P csak egyetlen kategóriával rontja a besorolást, úgy a bóvli kategóriába kerülünk. Milyen következményei lehetnek ennek?
Neves külföldi hitelminősítő cégek különböző kockázati kategóriákba sorolják a hitelfelvevőket. Hitelfelvevő lehet egy állam, vagy egy vállalat is, amely kötvényt bocsát ki, tehát hitelt vesz fel. A hitelminősítők elemzik a hitelfelvevő pénzügyi helyzetét, kilátásait, majd ezek alapján besorolják egy kockázati kategóriába. A legismertebb minősítő cégek a Moody’s, a Standard & Poor’s, illetve a Fitch. A kockázati kategóriák két nagyobb csoportba sorolhatók: megkülönböztetünk befektetésre ajánlott, azaz biztonságos hitelfelvevőket, illetve befektetésre nem ajánlott, azaz kockázatos adósokat. Ez utóbbit gyakran hívják bóvli (junk) kategóriának is, amely a magas kockázat mellett persze magasabb hozamot kínál (amennyiben az adós nem megy csődbe).Magyarország hosszú lejáratú devizaadóssága a Moody’s besorolása alapján a Baa1, az S&P alapján a BBB-, míg a Fitch minősítése alapján a BBB kategóriában helyezkedik el. A kilátás (outlook) pedig mindhárom cég meglátása szerint negatív.

Mint ismert: múlt pénteken előbb a Moody’s helyezte leminősítési felülvizsgálat alá Magyarországot (elsősorban az IMF-fel való tárgyalások megszakítása miatt), majd délután az S&P következett, és stabilról negatívra rontotta a magyar államadósság besorolásának kilátását. A Moody’s kijelentése negatív, hiszen ez egy leminősítést valószínűsít, az S&P jelzése valamivel enyhébb: azt vetíti előre, hogy ha legközelebb változik a magyar adósságbesorolás, akkor az a negatív irányba fog történni. Igen ám, de ha ez valami miatt bekövetkezik, akkor a bóvli kategóriába kerülünk, aminek súlyos következményei lehetnek.

A bóvli kategória következményei
Amennyiben az S&P bóvli kategóriába sorolná a magyar államadósságot, annak elsősorban a kötvénypiacon, illetve a forint piacán lennének drasztikus hatásai. A magyar államadósság jelentős hányada van külföldi intézményi befektetők (befektetési alapok, befektetési bankok, nyugdíjpénztárak, stb.) birtokában. Ezek közül soknak a befektetési politikájában rögzítve van, hogy nem tarthatnak bóvli kategóriába sorolt kötvényeket. Így amennyiben a Magyarországot bóvli kategóriába sorolnák, úgy sok intézményi befektetőnek likvidálnia kellene a magyar eszközöket a portfóliójából. Ráadásul nem csak külföldi, de magyar intézményi befektetőknek is előírhatja a befektetési politikájuk. Ez drasztikus hozamemelkedést képes előidézni a kötvénypiacon. A forintban kibocsátott állampapírok (mintegy 10.667 milliárd forint) körülbelül 22%-a van külföldi befektetők tulajdonában. Ezenkívül több mint 5.000 milliárd forintnyi magyar kibocsátású devizakötvényt is birtokolnak a külföldiek.



2008 ősz folyamán, a pánikban rohamosan csökkent a külföldiek magyar állampapír pozíciója, ami a hozamok emelkedésében is megmutatkozott. A kötvényhozamok azóta rekordmélységbe süllyedtek, ám a külföldiek által tartott állampapírok mennyisége még tovább csökkent.

Nemrég Görögország államadósságát sorolta az S&P a bóvli kategóriába, igaz tavasszal egy lépésben 3 fokozattal minősítették le a görögöket. Ugyan a görög problémák már világosak voltak, mégis a leminősítés utáni napon kapitulált a görög kötvénypiac. A hozamok az egekbe emelkedtek, a 2 éves kötvényekkel közel 20%-os hozam mellett kereskedtek. Ez óriási emelkedés, hiszen 2009 év végén még 2% alatt voltak a hozamok, 2010 tavaszán mentek feljebb 5-6%-ig, majd a leminősítés után elszálltak. Ez minden bizonnyal egy eladási pánik következménye lehetett. Azóta a hozamok valamelyest csökkentek, de még így is 10% fölött maradtak. Ráadásul a görögöknek eurójuk van, ami valószínűleg azt eredményezte, hogy az intézményi befektetőknek nem feltétlen kellett likvidálni a görög kötvényeiket. A befektetési politikában ugyanis gyakran úgy fogalmazzák meg a kritériumokat, hogy az eurozóna tagjai által kibocsátott államkötvényeket külön (extra biztonságos) csoportként kezelik.
A forintpiacon is jelentős hatását éreztetné a leminősítés, mégpedig a gyengülés irányába. Ugyanis amennyiben a külföldiek megszabadulnak forintban kibocsátott magyar állampapírjaiktól, akkor azt a pénzt nyilván euróra, dollárra váltják. Ez nagy mennyiségű forinteladást jelent, ami tovább gyengíti a magyar fizetőeszközt. Hozzávetőlegesen 2.300 milliárd forintnyi magyar kötvény van külföldi tulajdonban. Ha ennek csak a felét váltanák át külföldi devizára, az is óriási mennyiségnek számítana, nem beszélve arról, hogy a hazai intézményi befektetők által értékesített kötvények egy részét is devizára váltanák. Fokozná a gyengülést, hogy a hírek hallatára 1-2 spekuláns is a forint ellen játszana. Egy ilyen forinteladási hullámot pedig már az MNB devizatartalékaiból sem lehetne semlegesíteni. Ez nem csak a devizahiteleseknek fájna, hanem az államnak is, hiszen adósságának közel fele devizában van, ami így forintban számolva jelentősen nőne.

Valószínűleg a kötvényalapok is megsínylenék a dolgot, hiszen a hozamemelkedésen kívül azt is kénytelenek lennének végignézni, ahogy a befektetők vonják ki a tőkét. A lakosság ugyanis általában nem racionális módon akkor vesz kötvényalapot, ha csökkennek a hozamok, és jók a múltbeli eredmények, akkor pedig elad, mikor emelkednek a hozamok, és csökken a kötvényalap nettó eszközértéke. Ez pedig csak erősítené az eladási hullámot, és a hozamok emelkedését.

Konklúzió
A fent leírtak elég borús képet festenek, ám egyelőre csak feltételezések. Nem tartjuk nagyon valószínűnek, hogy az S&P bóvli kategóriába sorolja a magyar államadósságot, ám néhány elhibázott gazdaságpolitikai lépés és meggondolatlan kommunikáció esetén van rá esély. Ha ez bekövetkezne, a kockázatkedvelőbbek akár profitálhatnak is a helyzetből, hiszen minden magyar eszköz nagyon le lesz árazva, főleg a kötvények. A Moody’s leminősítésének nem lennének ilyen drasztikus következményei, hiszen ott még tovA forintpiacon is jelentős hatását éreztetné a leminősítés, mégpedig a gyengülés irányába. Ugyanis amennyiben a külföldiek megszabadulnak forintban kibocsátott magyar állampapírjaiktól, akkor azt a pénzt nyilván euróra, dollárra váltják. Ez nagy mennyiségű forinteladást jelent, ami tovább gyengíti a magyar fizetőeszközt. Hozzávetőlegesen 2.300 milliárd forintnyi magyar kötvény van külföldi tulajdonban. Ha ennek csak a felét váltanák át külföldi devizára, az is óriási mennyiségnek számítana, nem beszélve arról, hogy a hazai intézményi befektetők által értékesített kötvények egy részét is devizára váltanák. Fokozná a gyengülést, hogy a hírek hallatára 1-2 spekuláns is a forint ellen játszana. Egy ilyen forinteladási hullámot pedig már az MNB devizatartalékaiból sem lehetne semlegesíteni. Ez nem csak a devizahiteleseknek fájna, hanem az államnak is, hiszen adósságának közel fele devizában van, ami így forintban számolva jelentősen nőne.

Valószínűleg a kötvényalapok is megsínylenék a dolgot, hiszen a hozamemelkedésen kívül azt is kénytelenek lennének végignézni, ahogy a befektetők vonják ki a tőkét. A lakosság ugyanis általában nem racionális módon akkor vesz kötvényalapot, ha csökkennek a hozamok, és jók a múltbeli eredmények, akkor pedig elad, mikor emelkednek a hozamok, és csökken a kötvényalap nettó eszközértéke. Ez pedig csak erősítené az eladási hullámot, és a hozamok emelkedését.

Konklúzió
A fent leírtak elég borús képet festenek, ám egyelőre csak feltételezések. Nem tartjuk nagyon valószínűnek, hogy az S&P bóvli kategóriába sorolja a magyar államadósságot, ám néhány elhibázott gazdaságpolitikai lépés és meggondolatlan kommunikáció esetén van rá esély. Ha ez bekövetkezne, a kockázatkedvelőbbek akár profitálhatnak is a helyzetből, hiszen minden magyar eszköz nagyon le lesz árazva, főleg a kötvények. A Moody’s leminősítésének nem lennének ilyen drasztikus következményei, hiszen ott még továbbra is a befektetésre ajánlott kategóriában maradnánk. ábbra is a befektetésre ajánlott kategóriában maradnánk.
Törölt felhasználó 2010. 10. 04. 11:49
Előzmény: #581493  Törölt felhasználó
#581496
Akkor ez most egyfajta patt helyzet? :)))
ProblemChild
ProblemChild 2010. 10. 04. 11:48
Előzmény: #581494  Törölt felhasználó
#581495
ajánlom is neki!!!!:-PPPPPPPP

csak maradjon is meg a plusszod!!!:)))

5266
Törölt felhasználó 2010. 10. 04. 11:45
Előzmény: #581486  ProblemChild
#581494
köszi, párom megoldja :) :P

5267.. még mindig finycsi + ban vagyok :)
Törölt felhasználó 2010. 10. 04. 11:45
Előzmény: #581485  Törölt felhasználó
#581493
Erre mit lepek?
Felfele sokkal nagyonn terv van mert folottunk ott tatong a veges vegtelen alattunk meg csak egy kis szelet van 0HUF-ig:)))
ProblemChild
ProblemChild 2010. 10. 04. 11:38
Előzmény: #581491  Törölt felhasználó
#581492
milyen problémáim??????????
Törölt felhasználó 2010. 10. 04. 11:36
Előzmény: #581487  ProblemChild
#581491
Ma még biztosan lesznek problémáid fiatal versenyző.
Törölt felhasználó 2010. 10. 04. 11:33
Előzmény: #581485  Törölt felhasználó
#581490
Gyalog lép rövidesen short mezőre.
A pirruszi győzelem után itt állunk a csatatéren.
Törölt felhasználó 2010. 10. 04. 11:32
Előzmény: #581483  Törölt felhasználó
#581489
hogy lehet ilyen névvel vásárlási kényszered?
oli1971 2010. 10. 04. 11:32
Előzmény: #581483  Törölt felhasználó
#581488
Kivárás kis korrekcióval kb 5150:!Ha nem lesz gyorsan valmi új hír a kormánytól!
ProblemChild
ProblemChild 2010. 10. 04. 11:31
Előzmény: #581483  Törölt felhasználó
#581487
ma még oldalazunk egfy kicsit szvsz...

aztán majd ámérika elámít!
ProblemChild
ProblemChild 2010. 10. 04. 11:30
Előzmény: #581484  Törölt felhasználó
#581486
dudom,hogy dáthás vadjol:-P
mennyek ápolni????:-P

otp:5267
Törölt felhasználó 2010. 10. 04. 11:30
Előzmény: #581483  Törölt felhasználó
#581485
haver, én azt mondom felfelé van tér. Sakkjátszma. Te erre mit lépsz?
:D
Törölt felhasználó 2010. 10. 04. 11:29
Előzmény: #581480  ProblemChild
#581484
höhö :DDD ha látnál nem lenne ennyire jó napod :DDD tudod milyen dáthás vagyok? :DDD
Törölt felhasználó 2010. 10. 04. 11:28
Előzmény: #581482  ProblemChild
#581483
Merre megyünk ma srácok azt döntsük el mert vásárlási kényszerem van...
???
ProblemChild
ProblemChild 2010. 10. 04. 11:26
Előzmény: #581477  Törölt felhasználó
#581482
Rém-bóóó...
Bim-bóóó...

:-P

OTP reál 5265
ProblemChild
ProblemChild 2010. 10. 04. 11:25
Előzmény: #581478  Törölt felhasználó
#581481
nemtomm
én is nemrég keveredtem ide...

Topik gazda

koi
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek