Topiknyitó: Portfolio 2011. 10. 26. 20:36

Megszűnhet az eva  

Ugrás a cikkhez
Január elsejétől megszűnhet az egyszerűsített vállalkozói adó (eva). Az adótörvényekhez Koszorús László fideszes képviselő nyújtott be módosítót, ami hatályon kívül helyezné a 2002-es eva-törvényt. A módosító indoklása semmivel nem magyarázza, hogy...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=157508
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 10. 27. 11:35
Előzmény: #59  Törölt felhasználó
#60
Te igen, tudom, csakhogy ezt a vitát már lejátszottuk páran itt a fórumon, és ezért nem kapsz reakciót. Mindenkinek elege lett az eva jó/rossz vitából. Egyébként ugyanúgy zajlott, mint ez itt, tokos kijelentette hogy az eva szar, meg igazságtalan, néhány számot hozott hozzá, a vállalkozók, akik meg már láttak EVÁ-t közelről is, kiosztották, hogy az alkalmazotti agyával ezt ő nem érti. És ezt így folytatták sokáig :)
Törölt felhasználó 2011. 10. 27. 11:29
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#59
"A vitapartnereid nem azt vitatják, hogy az eva jó, vagy sem."

Én a magam részéről ezt (is) vitattam, de érdemi választ nem kaptam senkitől...az exkatedra kijelentésekkel (eva=rossz) meg nem tudok mit kezdeni, ezért tovább nem is erőltetem!
tokos. 2011. 10. 27. 11:22
Előzmény: #56  Törölt felhasználó
#58
"De te azt mondod, hogy most ki kellene vezetni. Az meg nem ugyanaz. Ebben nincs veled Oszkó. "

Oszkó írt mostanában az EVA kivezetéséről? Nem elékszem, de lehet, hogy nem követtem az eseményeket megfelelően.

Amit én írtam, annak az a lényege, hogy ha egy evásnak vissza kell térnie normális adórendszerhez, akkor a jelenlegi adótáblával, illetve társasági adóval kedvezőbb helyzetbe kerül, mint azzal, amit oszkó versenyképesnek gondolt, vagyis a saját adórendszerükkel.

Számokat kell csak hozzá összehasonlítani.
Törölt felhasználó 2011. 10. 27. 11:21
Előzmény: #53  tokos.
#57
"Az eltérés köztünk (Oszkó, ill én) és a többiek között van, akik szerint az eva jó.

Sajnálom, hogy nem fogod."

Tokos, magyar óra a gyengébbek (te) kedvéért, de ilyet utoljára teszek:

"Jelenleg az adó 16% szuperbruttóra vetítve, jövőre még kevesebb lesz, vagyis semmi akadálya az EVA eltörlésének.

Aki nem ért velem egyet, nyugodtan hülyézze le Oszkó Pétert."

A te alapállításod, hogy Oszkó szerint semmi akadálya az eva kivezetésének.

Akikkel vitatkozol (és magamat kihagyom):
"Nem véletlen hogy Oszkónál sem került végül napirendre, nem volt olyan a környezet, ahogy most sem az."

"Nemtom mit olvastál, de Oszkóval csak egyet lehet érteni:

Szerinte előbb az adórendszert kell versenyképesebbé átalakítani, s csak utána lehet megszüntetni az evát és az ekhót"

"és is egyet értek Oszkóval, ha versenyképessé alakítják az adórendszert, akkor szüntessék meg az evát. de mikor fogják versenyképessé alakítani? "

"ja, és még mielőtt a magad végtelenül egyszerű módján eva védőnek titulálnál, emlékeztetnélek: számos, már jelenleg is kedvezőbb adózási forma van, mint az eva, és ezekből jó párba a magyar kormány bele se szólhat..."

Az eltérést rosszul látod, és így már megint mint oly sokszor, a levegővel meg félreértelmezésekkel vitatkozol.
A vitapartnereid nem azt vitatják, hogy az eva jó, vagy sem.
Érdeklődve kérdezem, fogod-e a magad valóban végtelenül egyszerű módján?
Törölt felhasználó 2011. 10. 27. 11:10
Előzmény: #53  tokos.
#56
Állj, döntsd el, miről vitázol. Ha azt akarod bizonygatni, hogy az eva rossz, akkor hozzad Oszkót. De ezt a vitát minek újrakezdeni?

De te azt mondod, hogy most ki kellene vezetni. Az meg nem ugyanaz. Ebben nincs veled Oszkó. Én ennyit mondok. Az eváról tudom mit gondolsz, arról én nem vitatkozom.
De te azt hiszed, hogy Oszkó most kivezetné, mert versenyképesebb lett az adórendszer. Hát egy frászt. Ezzel vitatkozom.

Törölt felhasználó 2011. 10. 27. 11:06
Előzmény: #52  tokos.
#55
Mindegy, néhány mondatot úgyis kiemeltem belőle.

De leírtam korábban (pontosabban idéztem cikkből) - 2012-ben az adócsökkentést visszaszedik más adókkal, adóemelésekkel.
Az adócsökkentést egy évig lehetett Mnyp pénzből finanszírozni. Most pedig más adókat megemelnek, hogy ugyanazt a pénzt visszahozzák. (Pl. csak a közlekedési adó kb. 50%-os iparűzési adó emelésnek felel meg, mert árbevételre vetik ki)

Nem alkalmas a helyzet az eva kivezetésére, mert most (átláthatatlan, kiszámíthatatlan, és nem csökkenő, hanem növekvő elvonást jelentő) adókörnyezet van és lesz. Ezért most több lenne a kéára, mint a haszna.

Ettől még lehet "rendszeridegen", sok szempontból előnytelen. Versenyképes adókörnyezetben nem is lenne rá szükség.

Tartok tőle, hogy te is megérzed majd jövőre - nagyobb szám jelenik meg a bérpapírodon, de azt visszafizeted 27% ÁFÁ-ban, benzinadóban, eü-hozzájárulásban, TB-ben, chipsadóban, meg 25 másik adónemben.

Ugyanoda jutottunk vissza, ahol voltunk (államadósságban is), csak elvertük az mynp pénzt, és 6x akkora lett a söralátét. A jogbiztonság meg nulla.

Miért? Mert az adócsökkentés jó, tehát bevezetjük. Gondolkodás nélkül. Lehet hogy jó, de nem mindegy hogyan, és mikor vezetjük be. Ugyanez az EVA. Lehet hogy rossz, de nem mindegy mikor és hogyan vezetjük ki. (Egyébként meg filléres tétel a nagy dolgokhoz képest)

Ja, a közlekedési adó egyébként nagyon jó példa az Orbán-rendszerre:
2/3-unk van, de nem alakítjuk át a BKV-t, MÁV-ot, hanem fenntartjuk a pazarló működést, szórjuk ki az ablakon a pénzt, de beszedünk plusz adót, amivel a számlát rendezzük. Borzasztó.
Törölt felhasználó 2011. 10. 27. 11:06
Előzmény: #53  tokos.
#54
jó ez az állítás, hogy az eva rossz, de miért is az?
amiket eddig leírtál az - már megbocsáss - nem érv, legfeljebb megérzés.

Arról nem beszélve, h. ha egy elemet (EVA) kiveszel a rendszerből, az nem átalakítása az adórendszernek!
tokos. 2011. 10. 27. 10:56
Előzmény: #50  Törölt felhasználó
#53
Nézd, amikor ő volt miniszter, más kulcsok voltak, erre írta is, hogy itt nem látja alkalmasnak a kivezetést.

Az adórendszer kritikája, amit bemásoltál, nem arra vonatkozik, ami miatt az eva-t nem látta kivezethetőnek a maga idejében.

Az alapvető nézeteltérés nem köztem, és oszkó között van, mindketten azt mondjuk, hogy az eva rossz, ki kell vezetni.

Az eltérés köztünk (Oszkó, ill én) és a többiek között van, akik szerint az eva jó.

Sajnálom, hogy nem fogod.
tokos. 2011. 10. 27. 10:51
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#52
Ezt nem látom sajnos.
Törölt felhasználó 2011. 10. 27. 10:33
Előzmény: #50  Törölt felhasználó
#51
link

lemaradt... tehát kb. a felétől érdekes
Törölt felhasználó 2011. 10. 27. 10:32
Előzmény: #47  tokos.
#50
Tokos, ezt Oszkóval vitasd meg. Te kiragadsz néhány elemet, és azt lovagolod meg, mert neked nem tetszik az eva, és kivezetnéd. Gondolkodás nélkül. Ez eddig oké.
Oszkó szerint sem ideális - önmagában - az eva. De szemmel láthatóan nem vezette ki, tehát valamit végiggondolt, amit te nem.

Te azt mondtad, hogy aki nem vezetné ki az evát, az Oszkóval vitassa meg.

Ezzel szemben van az az állítás, hogy
1) ő nem vezette ki, amikor megtehette volna.

2) A körülmények pedig szerinte nem jobbak ehhez, mint voltak 2010-ben.

Tehát, nem igaz az az állításod, hogy Oszkó kivezetné (most), és így te állsz vele vitában.

A legfrissebb véleménye itt van, kb. a felétől van szó a gazdaságról. Megítélheted, hogy most milyennek látja a helyzetet - persze nem az evára van kihegyezve.

"Kedvezőbb és igazságosabb adórendszer lenne ma Magyarországon szükséges"
"Senki nem csinált olyan egykulcsos adórendszert, mint amit bevezettek"
"Gyorsan bebizonyosodott, hogy rossz döntés volt"
"Most egy nagyon erős kiigazítást kell végrehajtani"

Ezek alapján nem az jön le, hogy most alkalmasabb kivezetni az evát, mint 2010-ben (és ugye, akkor sem érezte megfelelőnek)

Abban tévedsz, hogy Oszkót hozod fel az eva eltörlése mellett. Az lehet, hogy tisztában van a hibáival, de tisztában van az eltörlésének hibáival is. Tudom, ez így nem fekete-fehér.
tokos. 2011. 10. 27. 10:31
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#49
Nézd,

Családon belül látok hasonló dolgokat. Nem EVA-t, de a logikailag nagyon hasonlóan működő paraszti adót.

Törölt felhasználó 2011. 10. 27. 10:21
Előzmény: #33  tokos.
#48
fordítva ülsz a lovon!

Ez nem így megy!
Ha neked van egy terméked/szolgáltatásod amit elismer a piac, akkor megnézed, h. milyen költségekkel tudsz működni (természetesen az adóig bezárólag), ha pozitív az eredmény akkor elkezded/folytatod a vállalkozást. Akiknek a költségoldalán technológiai eszközök, bérköltségek vannak azok eddig sem választották az EVA-t, ők nem voltak EVA-sok, nem lesznek azok és most sem eszerint adóznak! De ennek nem az EVA az oka, hanem a költségoldal!
Méretkorlátozások? Nem hiszem, h. valaki azért áll le júliusban, mert elérte a 25 millás árbevételt, ha van piac, akkor működik tovább és önként i fog lépni az EVA alól. Ha valakinek bővíteni kell a létszámot az szintén nem lesz EVA-s.
Nem azért nem bővítek, mert eva-s vagyok, hanem azért mert nem kell bővíteni...ha majd növekedni kell, akkor nem leszek EVA-s! Ennyi! De a sorrendet nem lehet felcserélni! Érted?
tokos. 2011. 10. 27. 10:17
Előzmény: #45  Törölt felhasználó
#47
A versenyképes adórendszer a cikkből:

1. A személyi jövedelemadózásban az alsó sávhatár kiszélesítése az első évben 5 millió forintig, ezt követően 2011-ben 15 millió forintig.
2. A munkáltatói járulékok összesen 10 százalékpontos csökkentése, ebből az első évben 5 százalékpontos csökkentés megvalósítása
3. Mindezzel párhuzamosan határozott fellépés a fiktív minimálbér utáni adózással, illetve járulékfizetéssel szemben. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a Reformszövetség anyaga ezt még a tételes egészségügyi hozzájárulás megemelésével képzelte el. Ez azonban mindenkit hátrányosan érintett volna, aki minimálbér után teljesíti a közterheit, függetlenül attól, hogy az a valós jövedelemviszonyait tükrözi-e. Ehelyett tehát a nemzetközi gyakorlatot és tapasztalatokat feldolgozva került sor a lényegesen jobban differenciáló, a tevékenységre jellemző kereseten alapuló szabályok megalkotására, amely vitathatatlanul a valós jövedelemviszonyokra nézve érvényesíti a közteher fizetési kötelezettségeket.

A 2. pontból 5% járlékcsökkentés megtörtént, a másik kétségtelenül elmaradt, viszont lett helyette 9% társasági adó csökkentés. Ez egy evas-nak elvileg kedvezőbb, hizen a bevétele kb. egyenlő a nyereségével.

Szóval semmi akadálya az eva kivezetésének még ezek alapján sem.
Törölt felhasználó 2011. 10. 27. 09:58
Előzmény: #44  tokos.
#46
Tokos, a lényeg a következő: az időzítés és a körülmény is fontos.

Ha nagyon szeretsz egy nőt, és ő viszont, akkor jó és szép lépés a kezét megkérni.

Az anyja halálának napján megkérni a kezét nem bölcs dolog. Ettől még a lánykérés önmagában szép. De aki elhamarkodja, az hülye.

Olvass Oszkót.
Törölt felhasználó 2011. 10. 27. 09:56
Előzmény: #44  tokos.
#45
Oszkóval itt vitatkozhatsz a szerinte jó adórendszerről. Nem vagytok egy véleményen.

link

link

link

De ha te komolyan egy pillanatig azt gondolod, hogy most Oszkó szerint, versenyképesebb az adórendszer, mint 2010-ben, akkor feleslegesen ajánlok neked bármit olvasásra.

Egyébként, ha konkrétan megkérdezed a blogján, lehet hogy válaszol a kérdésedre - miért NEM vezette ki az EVÁ-t akkor. Most kivezetné-e. Most versenyképesebb az adórendszer, mint egy éve.
tokos. 2011. 10. 27. 09:50
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#44
Tényleg em fogod a lényeget. Sajnálom.

Törölt felhasználó 2011. 10. 27. 09:48
Előzmény: #37  tokos.
#43
Nem vagyok fogyatékos, te nem beszélsz magyarul. Oszkó azt mondta,
eva kuka, AKKOR, HA (de most NEM)
tokos azt mondja eva kuka (tavaly is, most is, jövőre is)

Az adórendszer versenyképességéről meg Oszkóval konkrétan vitatkozz a blogján.
Törölt felhasználó 2011. 10. 27. 09:46
Előzmény: #39  tokos.
#42
Sokan leírták már, én is, az MNYP pénzből fenntartható az adócsökkentés - egy évig. Utána meg bukta van.

Egy évnél nagyobb távlatot nézzünk, jó? Ahogy Oszkó, és ne úgy, mint Matolcsy.

Matolcsy adót csökkent, utána meg vért pisálva szedi vissza. Oszkónak meg van annyi esze, hogy azt mondja, hogy MOST nem.
De látom, ez neked magas.

Maradjunk az érthetőnél: éljen az adócsökkentés vezére! :)
tokos. 2011. 10. 27. 09:45
Előzmény: #38  Törölt felhasználó
#41
Olvasd el mit írtam.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek